کد خبر: 9713
تاریخ انتشار: ۵ تیر ۱۴۰۰ - ۱۳:۱۸
  • خبرنگار: نوید جعفری
  • چاپ
«بلافیگورا » خرداد و تیر 1400 به روی صحنه رفت

«بلافیگورا» که آخرین اثر نمایشی یاسمینا رضا، نویسنده‌ شهیر فرانسوی است، با ترجمه‌ پویا وکیل‌زاده مترجم و نویسنده شیرازی و به کارگردانی شاهین چگینی، از ۲۳ خرداد در تماشاخانه‌ استاد مشایخی تهران به روی صحنه خواهد رفت.

به گزارش پیام خبر، شاهین چگینی، طراح و کارگردان این نمایش و مدیر تماشاخانه‌ی استاد مشایخی، در مورد روند آماده شدن گروه برای اجرای این اثر گفت: «مرکز آفرینش‌های هنری تئاتر «مان» در راستای تولید آثار نمایشی، از سال گذشته چهار متن از نوشته های یاسمینا رضا را در دستور کار خود قرار داده است و با گروهی چهل نفره متشکل از دانشجویان رشته تئاتر، نمایش‌های «بلافیگورا»، «خدای کشتار»، «نمایش اسپانیایی» و «زندگی ضربدر سه» را آماده اجرا نموده است. از این میان، نمایش‌های «بلافیگورا» و «خدای کشتار» در خرداد و تیر سال جاری به روی صحنه خواهد رفت. امید است که در شرایط فعلی این نمایش‌ها با استقبال تماشاگران نیز همراه باشد. »

همچنین پویا وکیل‌زاده، مترجم این اثر درباره‌ی این نمایش‌نامه‌ اظهار داشت: «بلافیگورا مانند بقیه‌ی آثار یاسمینا رضا، درون‌مایه‌ای اجتماعی دارد که با طنزی هوشمندانه آمیخته شده است و همین نکته این اثر را جذاب می‌کند. اتفاقات این نمایش‌نامه در بخشهای مختلف یک رستوران رقم میخورد؛ جایی که بوریس و آندرِا برای گذراندن یه شب عاشقانه به آن‌جا آمدهاند، اما با دعوای آن دو و همچنین حضور غیرمنتظرهی دوست پاتریسیا (همسر بوریس)، همه پیشبینیها غلط از کار در میآید و نهایتا در پایین نمایش، مخاطب در قضاوت‌های اولیه‌ی خود دچار تردید می‌شود.»

بقیه‌ی عوامل این نمایش عبارتند از:

بازیگران (بر اساس حروف الفبا): سارا اولیایی، زینب بیگدلی، ایلیا پارسیان، کیارش رادمهر، روزبه سلطانی، شیما عسگری، پریا گل محمدی، شیوا مهرجو

 دستیار کارگردان : آرین خزائی

گریم : شمیم زرافشانی، محمدجواد رضوانی، مهرسا رضوی

مدیر صحنه : مهدی حامل کمپانی شرق

طراح پوستر و بروشور : نگین خاوری، سارا اولیایی

عکاس: روزبه سلطانی

طراح لوگو: شیوا مهرجو

تیزر: احسان امانی

کتاب «خدای کشتار و بلافیگورا»، که دو اثر شاخص از یاسمینا رضا می‌باشد، با ترجمه‌ی پویا وکیل‌زاده در سال ۱۳۹۸ توسط نشر شب‌خیز منتشر شده است.

یادآور می شود: تماشاخانه‌ استاد مشایخی در تهران و در ضلع شمال غربی چهارراه ولیعصر، پلاک ۱۴۷۸ واقع شده است و پس از نمایش «بلافیگورا»، میزبان هنردوستان برای نمایش «خدای کشتار» از همین گروه خواهد بود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

فرهنگ، هنر و ادب

گفتگو و تحلیل