کد خبر: 9735
تاریخ انتشار: ۷ تیر ۱۴۰۰ - ۱۶:۳۳
  • خبرنگار: منیره خسروبیگ
  • چاپ
نشست خبری حجت الاسلام سید عباس موسوی، مدیر کل اوقاف و امور خیریه فارس

مدیرکل اوقاف و امور خیریه فارس با اشاره به اجرای مانور سلامت در بقاع متبرکه شیراز همزمان با سراسر کشور، گفت: خدمات در این طرح به صورت صلواتی و رایگان و از محل موقوفات مرتبط و مشارکت خیرین صورت می گیرد.

به گزارش پیام خبر، حجت الاسلام سید عباس موسوی ضمن بیان اینکه کار خیر بشردوستان تا زمان حیات انسان هایی که از عمل صالح او بهره می‌برند، ادامه دارد، بیان کرد: به همین منظور با توجه به اینکه بقاع متبرکه از جایگاه اجتماعی بالایی برخوردار بوده و می‌توانند در بحران ها به خوبی ایفای نقش نموده و تاثیرگذار باشند و در دورانی که شیوع ویروس منحوس کرونا سلامتی مردم و جامعه را به خطر انداخته و روند زندگی عادی اجتماعی را تحت تاثیر قرار داده به همین علت اجرای طرح مانور سلامت در بقاع متبرکه شهر شیراز همزمان با سراسر کشور در دستور کار قرار گرفته است.

مدیر کل اوقاف و امور خیریه فارس افزود: تصمیم داریم با استفاده از ظرفیت و جایگاه بقاع متبرکه و ظرفیت وقف در حوزه دارو و درمان و سلامت، در زمان کنونی، با اجرای برنامه های متنوع در دهه ولایت در عرصه سلامت گامی مهم و اساسی برداریم و لازم به ذکر است تمامی خدمات در این طرح به صورت صلواتی و رایگان و از محل موقوفات مرتبط و مشارکت خیرین صورت می پذیرد.

وی تصریح کرد: از جمله اهداف این طرح تقویت بُعد اجتماعی بقاع متبرکه، اجرای نیات واقفین خیراندیش در حوزه دارو و درمان و سلامت، ترویج فرهنگ وقف در حوزه سلامت، ایجاد بستر مناسب برای مشارکت عمومی در حوزه سلامت، غربالگری زائران و مجاوران بقاع متبرکه از نظر سلامتی جسمانی و کمک به نظام سلامت کشور است.

حجت الاسلام موسوی عنوان کرد: زمان اجرای این طرح در دهه ولایت از ۲۹ تیر لغایت ۷ مرداد ماه سال جاری است و این مانور درمانی در آستان مقدس ۶ بقعه متبرکه شهر شیراز شامل سیدصادق(ع) مهدی آباد، سید محمد(ع) صغاد، سیدمحمد(ع) دهپیاله، نظرگاه خضرنبی، سیدعلاءالدین حسین(ع) و سید تاج الدین غریب(ع) اجرا می شود و در صورت همکاری گروه های جهادی، هیئت امناء و خدام بقاع متبرکه و استقبال مردم افزایش پیدا میکند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان فارس اظهار کرد: ویزیت رایگان بیماران به ویژه در مناطق کم‌برخوردار از مهمترین اهداف این مانور خواهد بود و تلاش می شود که از ظرفیت حضور پزشکان متخصص به ویژه تخصص های زنان، اطفال و... در مناطق کم برخوردار استفاده شود. همچنین آزمایشات؛ انجام آزمایش قند خون از مراجعین و مجاورین بقاع متبرکه، گرفتن‌فشار و اکسیژن خون و همچنین سنجش تب، انجام آزمایش دیابت، انجام آزمایشهای عمومی با هماهنگی و تعامل با شبکه بهداشت و درمان، به مراجعینی که - با توجه به نظر و نسخه پزشک- نیازمند آزمایشهای تخصصی باشند و از افراد کم برخوردار هستند؛ از محل موقوفات مرتبط و یا کمک های خیرین نسبت به این موضوع اقدام می شود.

وی از انجام تست تشخیص کرونا با هماهنگی شبکه بهداشت و درمان خبر داد و افزود: امکان تست کرونا با رعایت تمامی شیوه نامه های بهداشتی، واکسیناسیون با هماهنگی شبکه بهداشت و درمان و مراجع ذیصلاح در صورت نیاز شبکه بهداشت و درمان امکان واکسیناسیون گروه‌های هدف در بقاع متبرکه که از زیرساخت لازم برخوردار باشند، فراهم می شود، دارو و درمان ویژه بیماران کرونایی. تهیه و توزیع دارو ویژه بیماران کرونایی با هماهنگی شبکه بهداشت و درمان با استناد به نسخه و مدارک پزشکی برای افراد کم توان به ویژه زائران و مجاوران بقاع متبرکه از محل موقوفات مرتبط و کمک‌های خیرین و استفاده از ظرفیت شبکه بهداشت و درمان،۶. تهیه داروی بیماران خاص. باتوجه به نسخه های پزشکی، برای مجاورین بقاع متبرکه که نیازمندباشند، تهیه و توزیع ملزومات پزشکی مورد نیاز بیماران نیازمند، نفس به هم وطن، فراهم نمودن کپسول اکسیژن و تجهیزات تنفسی، دستگاه تنفس مصنوعی یا ونتیلاتور و ایجاد زیرساخت‌های لازم جهت امانت به بیماران کرونایی، تامین وسیله نقلیه جهت جابجایی بیماران در دهه ولایت و یا تامین هزینه وسیله نقلیه برای ایشان، تامین هزینه عمل های جراحی، بستری و درمان بیماران نیازمند از محل موقوفات مرتبط و کمک های خیرین، تامین هزینه توانبخشی بیماران نیازمند، استقرار پزشک طب سنتی دارای مجوز از وزارت بهداشت جهت ویزیت مراجعین، استقرار دندانپزشک جهت معاینه مراجعین از دیگر بخش های این طرح است.

وی در پایان گفت: در این طرح همچنین اقدامات تبلیغی و فرهنگی متنوعی برگزار خواهد شد، از جمله تبیین آثار وقف خصوصاً وقف در حوزه پیشگیری از بیماری‌ها، در حوزه دارو و درمان و سلامت جامعه، معرفی موقوفات شاخص استان مرتبط با حوزه درمان و سلامت، بسترسازی مناسب جهت وقف تجهیزات پزشکی مورد نیاز، تکریم از شهدای مدافع سلامت و تجلیل از خانواده های مدافع سلامت، تجلیل از پرسنل بیمارستان ها و درمانگاه های درگیر با کرونا، تجلیل از واقفان خیران و گروه‌های جهادی فعال در عرصه سلامت استان از جمله ویژه برنامه‌های فرهنگی است که در این طرح خیرخواهانه اجرا می شود. 

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل