کد خبر: 9775
تاریخ انتشار: ۹ تیر ۱۴۰۰ - ۱۷:۰۹
اتاق بازرگانی

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور از راه اندازی بیمه تضمین کیفیت در سازمان نظام مهندسی کشور از هفته آینده خبر داد.

به گزارش پیام خبر، احمد خرم چهارشنبه در جلسه دیدار فعالان اقتصادی فارس که در اتاق بازرگانی فارس برگزار شد با اشاره به وضعیت ساخت و ساز در کشور گفت: در حال حاضر برای صنعت ساختمان در دنیا هفتمین مرحله رشد در نظر گرفته شده است که کشورهای پیشرفته دنیا در مرحله ششم و کشور ما در نسل سوم قرار دارد.
وی افزود: نسل اول با بهره گیری از سنگ و گل، نسل دوم فلز و چوب و طراحی روی پوست، نسل سوم بهره گیری از طرح و محاسبه و مصالح پیش ساخته، نسل چهارم صنعتی سازی ساختمان ها، نسل پنجم ساختمان های هوشمند، نسل ششم ساختمان سبز با انرژی صفر و نسل هفتم استفاده ترکیبی از دانش و تکنولوژی های نوظهر است که پایلوت نسل هفتم در دنیا درحال اجراست.
خرم اضافه کرد: کشور ما در نسل پیش از صنعتی سازی قرار دارد و در این زمینه هم اینک زیر ۵ درصد ساختمان های کشور ما صنعتی ساز است درحالی که میانگین این آمار در دنیا ۴۰ درصد صنعتی سازی ساختمان است.
وی با پیش بینی آینده صنعت ساختمان عنوان داشت: در حوزه صنعت دنیا روند متفاوتی دارد اما ما در کشور همچنان درنسل سوم مانده ایم و متاسفانه هیچ اراده ای در کشور جهت ایجاد تحول در زمینه صنعت ساختمان وجود ندارد اما باور داریم بخش خصوصی فعال در این زمینه در کشور باید یک قدم جلوتر از بهانه ها و موانع گام بردارند.
خرم افزود: یکی از بخش های مورد توجه ما آموزش مهارتی فارق التحصیلان دانشگاه ها است که در چندسال اخیر اقدام شایسته ای در این زمینه در کشور انجام نشده است و ما برای سال ۱۴۰۰ در حال برنامه ریزی برای برگزاری برنامه های آموزشی مهارتی با شش دستگاه مرتبط از جمله سازمان فنی و حرفه ای، دانشگاه علمی کاربردی، آزمایشگاه فنی مکانیک خاک، استاندارد، سازمان شهرداری ها و دهداری ها و سازمان نظام مهندی ساختمان کشور هستیم تا مشکلات صنعت ساختمان کشور را به حداقل برسانیم.
وی بیان کرد: بر این اساس ۵۰۰ کارگاه مجهز در کشور و ۵ هزار مربی در حوزه آموزش مهارتی صنعت ساختمان کشور فعال خواهند شد و این یک اتفاق خوب در این حوزه در کشور خواهد بود.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور افزود: در حوزه ساختمان سازی کارفرما انتخاب کننده است و جای خالی بیمه تضمین کیفیت محسوس بود که برای حل مشکلات در این زمینه نیز درهفته آینده شرکت کارگزاری بیمه تضمین کیفیت را در این سازمان مستقر می کنیم و باور داریم راه اندازی این بیمه بسیاری از مشکلات صنعت ساختمان را رفع می کند.
خرم با بیان اینکه راه اندازی توسعه کشور از مسیر توجه و فعالیت صنعت ساختمان می گذرد بیان کرد: در چندسال اخیر ما سالانه ۳۰۰ هزار پروانه ساختمان صادر کرده ایم که این میزان نسبت به سالهای قبل از آن کاهش داشته درحالی که توانایی و ظرفیت ساختمان سازی در کشور تا سالانه بیش از یک میلیون واحد نیز وجود دارد و این درحالی است که در سالهای گذشته ۱۸۰ رشته وابسته به ساختمان فعال بود و در حوزه اشتغال زایی و درآمد زایی نیز تاثیر بسزایی دارد.
مرتضی سیف زاده رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس نیز در این جلسه گفت: این سازمان در استان فارس بالغ بر حدود ۳۵ هزار عضو دارد که خدمات سازمان نظام مهندسی در ۲۶ دفتر نمایندگی در استان ارائه می شود.
وی افزود: در حال حاضر این سازمان پروژه های خوبی را در کشور واستان درحال اجرا دارد.
در این جلسه سایر فعالان بخش خصصوی به بیان دیدگاه های خود در خصوص مشکلات و راهکارهای صنعت ساختمان در استان فارس پرداختند.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل