خلیج فارس - PERSIAN GULF

جلسه کمیسیون انرژی، محیط زیست، صنایع پالایشی و پتروشیمی اتاق بازرگانی فارس با ارائه گزارش بازدید کارشناسی طرح انتقال آب خلیج فارس به استان فارس برگزار و مقرر شد توجیه اقتصادی این طرح در کمیسیون با حضور کارشناسان بحث و بررسی شود.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی فارس، نادر طیبی عضو هیات رئیسه و رئیس کمیسیون انرژی، محیط زیست، صنایع پالایشی و پتروشیمی اتاق بازرگانی فارس امروز یکشنبه در این جلسه در خصوص شناسایی مصرف کنندگان  قطعی آب انتقالی از خلیج فارس و تعیین میزان آب مصرفی مورد نیاز، به جهت تعیین قیمت تمام شده و حجم اب مورد نیاز از سمت مصرف کنندگان پرداخت.
وی گفت: تهیه و تدوین طرح توجیهی اقتصادی جهت تعیین خط مشی نحوه مشارکت و میزان استفاده از آب انتقالی توسط استفاده کنندگان بسیار حائز اهمیت است که باید به آن توجه شود.
طیبی افزود: شورای پژوهش اتاق بازرگانی فارس با همکاری شرکت مجری این طرح طرح توجیهی اقتصادی را تدوین می کنند که با حضور کارشناسان و صاحب نظران مربوطه در جلسه این کمیسیون مطرح خواهد شد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ضرورت ورود شرکت های دانش بنیان به حوزه انرژی در کشور و استان بیان کرد: در این برهه از زمان ورود و فعالیت شرکت های دانش بنیان در حوزه انرژی از نیازهای اصلی کشور است.
رئیس کمیسیون انرژی، محیط زیست، صنایع پالایشی و پتروشیمی اتاق بازرگانی فارس ادامه داد: امروز کشور در شرایط ویژه خودکفایی و تامین انرژی مورد نیاز قرار دارد که راهکارهای علمی و دستاوردهای شرکت های دانش بنیان می تواند تا حدود بسیار زیادی راهگشا برای خروج از این وضعیت باشد.
وی افزود: به دلیل پایین بودن قیمت، مصرف انرژی در کشور ما به شکل غیر منطقی بالا است که این موضوع آثار زیست محیطی منفی دارد لذا حوزه انرژی در کشور ما باید با دستاوردهای علمی متحول و تغییر کند.
طیبی اظهارداشت: مصرف بهینه انرژی با بهره گیری از راهکارهای علمی و دانش بنیان، پیامدهای مثبت فراوانی در حوزه کاهش هزینه ها، کمک به حفظ محیط زیست برای کشور دارد که 
وی با تاکید بر ظرفیت بالای توانمندی تخصصی و نیروی انسانی متخصص در حوزه انرژی در کشور اضافه کرد: شرکت های دانش بنیان با ورود به حوزه های انرژی و علمی کردن روش های مصرف و تولید کمک بزرگی به کشور و مردم می کنند.
رئیس کمیسیون انرژی، محیط زیست، صنایع پالایشی و پتروشیمی اتاق بازرگانی فارس افزود: دیدگاه ما به شرکت های دانش بنیان نبایستی صرفا محدود به آمار و اطلاعات کمی در خصوص تشکیل شرکت های دانش بنیان و ارایه تسهیلات به این شرکت ها باشد این درحالی است که عمده مشکلات شرکت های دانش بنیان عدم وجود یک ساختار حمایتی منسجم و عدم توجه به نیاز بازار است.
طیبی در خصوص ایجاد ارتباط هرچه بهتر شرکت های دانش بنیان با صنعت به ویژه صنایع مستقر در منطقه ویژه اقتصادی عنوان داشت: استفاده از تسهیلات و شرایط حمایتی از سمت منطقه ویژه اقتصادی از جمله اختصاص زیرساخت های مالی با شرایط بازپرداخت مناسب و یا واگذاری زمین در منطقه ویژه اقتصادی در راستای حمایت از شرکت های دانش بنیان حوزه انرژی امکان پذیر و در حال انجام است.
در ادامه این جلسه آقای کتیبه یکی از فعالان اقتصادی در حوزه انرژی استان نیز با ارائه گزارش اقدامات صورت گرفته تا امروز در خصوص طرح انتقال آب خلیج فارس به استان فارس و تشریح مشخصات این پروژه، ضمن ارایه گزارش بازدید کارشناسی از محل اجرای طرح، سایت پتروشیمی فیروزاباد، سد هایقر، منطقه انرژی بر محدوده پارسیان تا لامرد، به اتفاق نمایندگان استان فارس در مجلس شورای اسلامی و اهتمام مسئولان و بخش خصوصی نسبت به اجرایی شدن این طرح پرداختند.
وی گفت: نقشه راه انتقال آب از خلیج فارس توسط دو مسیر و با احداث دو سایت آب شیرین کن در بندر پارسیان و گناوه آغاز خواهد شد که احداث دالان های پیش بینی شده جهت انتقال آب، موجب آبادانی استانهای واقع در مسیر از جمله دالان بندر عباس– چادرملو، و ابادانی استانهای هرمزگان و کرمان و یزد میشود، همچنین انتقال آب به اصفهان از طریق فارس، مشکل استانهای بوشهر و فارس را نیز برطرف خواهد کرد.  
کتیبه افزود: با اجرایی شدن این طرح علاوه بر بهره مندی صنایع استان فارس، انتقال آب از طریق استان فارس به فلات مرکزی کشور باعث رفع بحران کم آبی در استان هایی چون اصفهان، بوشهر و فارس نیز می شود.
وی بیان کرد: حجم انتقال آب به استان فارس، به میزان ۲۹۰ میلیون مترمکعب در سال است و تاکنون حدود ۴۵ کیلومتر از مسیر انتقال آب و اراضی واقع در پارسیان که سایت آب شیرین کن در آن احداث خواهد شد، مورد تملک قرار گرفته است.
در ادامه این جلسه آقای عالم پور در خصوص پتانسیلهای بالای شرکتهای دانش بنیان استان و ارایه لیست شرکت های دانش بنیان فعال در حوزه انرژی مستقر در پارک علم و فناوری به بررسی وضع موجود و ارایه برخی مشکلات از جمله فقدان بنیه اقتصادی و مالی شرکت ها، عدم ارتباط با صنایع مرتبط و عدم شناخت نیاز بازار گزارش ارائه کرد.
وی اظهارداشت: بیشترین حوزه فعالیت شرکت های موجود در زمینه نفت، گاز و پتروشیمی، انرژی خورشیدی و بهینه سازی مصرف انرژی است لذا نیاز است تا اقداماتی جهت ورود محققان و شرکت ها به حوزه های نوین انرژی از جمله هیدروترم، انرژی دریایی(جذر و مد، امواج)، انرژی هسته ای(شکاف هسته ای، هم جوشی هسته ای) و موارد مرتبط انجام شود.
در این جلسه سایر اعضا به بیان دیدگاه های خوددر خصوص موارد مطرح شده پرداختند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل