کد خبر: 9838
تاریخ انتشار: ۱۳ تیر ۱۴۰۰ - ۲۱:۵۰
  • خبرنگار: محمدحسین نیکوپور
  • چاپ
آیت الله دژکام

امام جمعه شیراز و نماینده ولی فقیه در فارس، گفت: تلاش کنید کار تربیتی را چه حضوری و چه به صورت غیرحضوری و در بستر فضای مجازی برگزار کنید و نسل جدید تربیت کنید.

به گزارش پیام خبر، آیت الله لطف الله دژکام، افزود: هیچکدام از ما مسئولان فرهنگی نباید در چارچوب کار کلیشه ای اداری بمانیم و گیر کنیم وگرنه اگر نخواهیم نوآوری کنیم و حرف جدیدی بزنیم اوضاع فرهنگی همین وضع خواهد بود؛ نکته دوم بحث انسان شناسی است و ما در انسان شناسی اسلامی عقیده داریم با یک گل بهار می شود. خداوند در آیه 32 سوره مائده می فرماید "وَمَنْ أَحْیَاهَا فَکَأَنَّمَا أَحْیَا النَّاسَ جَمِیعًا"، و هر کس یک نفر را حیات بخشد، مثل آن است که همه مردم را حیات بخشیده است.
به گفته امام جمعه شیراز، یک آدم را بسازید مثل این است که همه جامعه را ساخته اید. این یک انسان شناسی است که در دنیا کمتر اینگونه ابراز شده است و در دنیا کسی اینگونه در مورد انسان حرف نمی زند؛ این زنده کردن که فقط زنده کردن جسم توسط پزشک نیست بلکه زنده کردن دل است و اصل حرف همین است، پزشک جسم را زنده می کند و شما در کانون می توانید دل ها و ذهن های نوجوانان و جوانان را زنده کنید.
وی با بیان اینکه تربیت و پرورش باعث می شود که دل زنده شود و عمده نیاز ما در جمهوری اسلامی همین است یعنی نیاز داریم به انسان های دل زنده ای که دیگران هم از برکت زنده دلی آنها بهره مند می شوند.
نماینده ولی فقیه در استان فارس با بیان اینکه هرچه از انقلاب می گذرد بیشتر متوجه می شویم که تربیت بسیار مهم است، اظهار کرد: اگر نظام می خواهد جلو رود نیاز به استمرار کار تربیتی دارد. کار اساسی را باید ما در مراحل تربیتی انجام دهیم تا بعد ثمر آن را در ادارات، اجراییات و مجموعه کارهای نظام ببینیم و شما در این جهت موفق هستید. آن چیزی که بنده لذت می برم کار تعلیم و تربیت است یعنی اوج لذت بنده سر کلاس دانشگاه و حوزه است که طلبه و دانشجو نشسته است و بنده حس می کنم اگر نکته ای می گویم او استفاده می برد.
آیت الله دژکام با تاکید بر جدیت در تربیت و پرورش، ادامه داد: امروز به واسطه کرونا لطمه هایی خوردیم یعنی ما حضوری این مسائل را نداریم و به این جهت باید نوع ارتباط در فضای مجازی را تقویت کنیم تا ما از طریق ارتباط مجازی بتوانیم قسمتی از کار را انجام دهیم البته هیچ زمان مثل حالت حضوری نخواهد بود.
وی اضافه کرد: تا نگاه می کنید عمر گذشته است و ساعات زندگی هدر می رود ولی ساعتی که انسان ولو برای یک بچه نکته ای بگوید که به درد زندگی او می خورد و آینده را تامین می کند، این ساعت هدر نمی رود و پیش خدا و بنده خدا محفوظ است.
به گفته امام جمعه شیراز، معلم احساس معلمی را به جامعه القا می کند و مردم به معلمی احترام می گذارند حتی نشستن و نگاه کردن به کار یک مربی موفق لذت بخش است.
آیت الله دژکام افزود: تلاش کنید این کار تربیتی را چه حضوری و چه به صورت غیر حضوری و در بستر فضای مجازی برگزار کنید و نسل جدید تربیت کنید.
نماینده ولی فقیه در استان فارس با بیان اینکه بعضی مکان ها در زمان حکومت پهلوی ایجاد شد تا سبک زندگی اروپایی را به فرزندان ما یاد دهند و سبک زندگی مربوط به تمدن رقیب را به ما یاد می دادند، اظهار کرد: اما مردم ایران دارای فرهنگ بوده و نتوانستند به این شکل رفتار کنند.  آنها می خواستند و خیلی تلاش کردند که ما را نظیر خودشان کنند ولی نتوانستند.
وی با بیان اینکه امروز اوضاع متحول شده است افزود: بصیرت رهبر معظم انقلاب چقدر بوده است که نگذاشتند این کانون منحل شود و همین برنامه را برای سبک زندگی ایرانی و اسلامی خود شروع می کنیم و شما این مسیر را کمک دهید تا به شکل خوبی جلو رود.
آیت الله دژکام خطاب به مسئولان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان فارس، اظهار کرد: سعی و تلاش مجموعه شما در آینده فضای کشور و شیراز را به عطر زندگی برخواسته از تفکر اسلامی و ایرانی خود معطر می کند و ان شاالله که بهار را همه به چشم خودمان ببینیم.
وی ادامه داد: امروز حاصل تلاش تقریبا 100 ساله اروپا که ما را همرنگ خودشان کنند را گاهی در کوچه و خیابان می بینید و تعارف ندارد و این حاصل تلاش آنها است.
در زندگی ایرانی از پوشش تا رفتار باید حواسمان باشد که ما ایرانی مسلمان هستیم و این ایرانی مسلمان بودن باید جلوه اش در خیابان پررنگ تر شود تا سبک زندگی اروپایی و غیر ایرانی که اصرار داشتند در ایران غالب شوند عقب نشینی کند.
 آیت الله دژکام، در عین حال گفت: ما امروز در این مرحله هستیم و کانون پرورش فکری خیلی می تواند از این جهت کمک دهد یعنی باور یک بچه چه دختر چه پسر به خود و کشور و به فرهنگش و پایبندی که به آن پیدا می کند نتیجه پرورش بچه ها است که ان شاالله امیدوار هستیم همه شما در این جهت موفق باشید.
وی افزود: این را به عنوان یک باور و ارزش اگر شیراز نتواند جا بیاندازد امید نداشته باشید در شهرهای دیگر کشور این اتفاق بیافتد. شما به واسطه اینکه این شهر، از جنس فرهنگ است و کار فرهنگی در آن جواب می دهد خیلی قدرت دارید. به نظر من شیراز در جا انداختن یک فرهنگ از همه جای کشور قوی تر است، ممکن است ابزار شیراز از تهران و چند شهر دیگر کمتر باشد اما توانمندی اینکه به دیگران القا کنید بیش از همه جا هست و شیرازی ها بیش از تهرانی ها خود و فرهنگ خود را باور دارند و این خودباوری هست که به نسل بعدی القا می کند که باید اینگونه باشند.

در ابتدای این دیدار نیز مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان فارس، با اشاره به بیانات ‌مقام معظم رهبری درباره کانون که «این کانون با نسلی سر و کار دارد که هر چه را فرا بگیرد در او ماندگار می‌شود» گفت: اگر برای فرهنگ سرمایه‌گذاری نکنیم باید باچندین برابر، هزینه‌های بی‌فرهنگی را بپردازیم. او افزود: افتخار داریم که در کانون به اجرای فعالیت‌های فرهنگی برای کودک و نوجوان مشغولیم و کانون پرورش فکری با سابقه بیش از نیم قرن و کانون زبان ایران با تجربه یک قرن فعالیت، تلاش می‌کند تا به جای خوردن حسرت دیروز  و تلف کردن امروز، از گذشته، تجربه اندوخته و با بهره‌برداری از امکانات و زمان حال، با برنامه‌ریزی و مدیریت دقیق، برای آینده برنامه‌ریزی کند چون آینده چیزی نیست که بخواهیم با آن مواجه شویم؛ فردا می‌رسد و باید برای ساختن آن برنامه داشت.  
سعیدرضا کامرانی به فعالیت‌ها و ماموریت‌های کانون پرورش و کانون زبان ایران اشاره کرد و گفت: ۵۸ مرکز فرهنگی هنری ثابت، سیار و پستی کانون در استان با حضور مربیان و کارشناسان توانمند، پذیرای کودکان و نوجوانان است و در ایام همه‌گیری ویروس کرونا نیز فعالیت‌ها مختل نشده و کانون در فضای مجازی با برگزاری کارگاه‌های آموزشی تخصصی و عمومی به رسالت خود عمل می‌کند.
وی به حمایت مسوولان برای راه‌اندازی و تأسیس مراکز جدید کانون در شیراز اشاره کرد و گفت: سال‌ها از فعالیت کانون در استان فارس می‌گذرد و همانند سی سال گذشته، هنوز 6  مرکز در شیراز فعالیت می‌کند و این در حالی است که در مناطق مهمی از شهر که از جمعیت دانش‌آموزی زیادی هم برخوردار است، مرکز فرهنگی هنری کانون پرورش فکری وجود ندارد. او هم چنین به شهرستان‌های جدید استان هم اشاره کرد و لزوم راه‌اندازی مرکز کانون در این شهرها را یادآور شد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

فرهنگ، هنر و ادب

گفتگو و تحلیل