کد خبر: 9876
تاریخ انتشار: ۱۶ تیر ۱۴۰۰ - ۱۶:۲۱
  • خبرنگار: نوید جعفری
  • چاپ
مستند سایه های آفتاب در شیراز ، مقابل دوربین کارگردان شیرازی رفت

مستند کوتاه «سایه آفتاب» با موضوع معلویلت محدودیت نیست به کارگردانی و تهیه کنندگی سمانه رعیت در شیراز مقابل دوربین رفت.

به گزارش پیام خبر، سمانه رعیت فارغ التحصیل مهندسی برق در مقطع کارشناسی ارشد، در اولین تجربه کارگردانی خود در گفتگو با خبرنگار پیام خبر گفت : هدف من به تصویر کشیدن استعدادهای یک فرد روشن دل است که دنیا را با چشم دل می‌بیند، به زندگی امید داشته و به دیگران امید و انگیزه میبخشد، ناتوانی را از آن خود ندیده و با تمام مشکلات برای خود و همنوع خودش با جان و دل می‌جنگد و در هر شرایطی دست از تلاش بر نمی‌دارد. تشویق، ترغیب، امید، ایثار از اهداف برجسته این شخصیتیش که در حال ساخت پرتره ای هر چند کوتاه از زندگی او هستیم.

این مستندساز در ادامه گفت: بارها از رسانه های مختلف و از زبان افراد مختلف جمله ای کلیشه ای شنیده‌ایم که «معلولیت، محدودیت نیست»؛

اما این جمله تا چه حد درست است؟ آیا یک فرد نابینا با وجود نابینایی هیچ محدودیتی در زیست خود ندارد؟

وی افزود: تصور اینکه که معلولان با هیچ محدودیتی مواجه نیستند منجر به این می شود که جامعه حمایت خود را از این افراد دریغ کند و سیاست‌ گذارانِ کلان این قشر را در سیاست‌های خود نادیده بگیرند.

او با بیان اینکه مسئله ی دیگر کلیشه‌هایی است که طی سال‌ها در نتیجه ‌بازگویی این جمله ساخته شده است گفت : هر چند که این خود یک کلیشه است؛ کلیشه‌ای که تمام ابعاد زندگی یک معلول را تحت تأثیر قرار داده و موجب کلیشه‌های ریز و درشت در جای جای زندگی معلولان می شود؛ از این رو می‌بینیم که شعار «معلولیت محدودیت نیست» خود به امری محدودیت‌ زا بدل می گردد.

نابینایی یا هر معلولیت دیگری فی نفسه به معنای محدودیت نیست، آنچه یک فرد نابینا را در زندگی اجتماعی محدود می‌کند شرایط موجود در جامعه است.  

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

فرهنگ، هنر و ادب

گفتگو و تحلیل