مصرف برق

قطعی برق به رستوران‌ها، بانک ها، فروشگاه ها و حتی کارگرانی که به ساخت و ساز مشغول هستند و پمپ آنها وابسته به آب است آسیب زد.

به گزارش پیام خبر، روزنامه خبرجنوب در گزارشی به قلم فاطمه ایزدی نوشت: این روزها حال و روز بیماران بستری، اوضاع و احوال اصناف و مردمانی که در خانه‌هایشان نشستهاند به قطعی‌ های مکرر برق و خاموشی، گره خورده است. امسال تحمل روزهای داغ تابستان، سخت تر شده و قطعی برق، نفس های کسانی که از دستگاه های اکسیژن ساز برای تنفس استفاده می‌کنند را به شماره انداخته است. در دورانی که موج پنجم کرونا بر سلامتی مردم چنگ انداخته، خاموشی های مکرر و نبودن برق، نمک بر زخم بیمارانی ریخته که در منزل تحت مراقبت‌های ویژه هستند. بیشتر بیمارستان‌ها معمولاً به سیستم ژنراتور و برق اضطراری مجهزند و تا حدی مشکلات ناشی از قطعی برق با برخی تمهیدات قابل رفع است اما در منازل، مردم نمی‌توانند با دست‌های خالی با تبعات بی برقی بجنگند. عوارض قطعی مکرر برق این روزها فقط دامن بیماران را نگرفته و بخش صنعت، اصناف و مصارف خانگی نیز از این خاموشی ها خسارت دیده اند. اگرچه هنوز در سراسر کشور میزان این صدمات برآورده نشده اما آنطور که مردم برخی از نقاط فارس به   «خبر جنوب» می گویند میزان خسارت‌ها زیاد است و کسب و کارهای صنعتی، تجاری و بازاری، متحمل آسیب های زیادی شده اند.  
قطعی برق به رستوران‌ها، بانک ها، فروشگاه ها و حتی کارگرانی که به ساخت و ساز مشغول هستند و پمپ آنها وابسته به آب است آسیب زده و به گفته حسین اکبری، یکی از همشهریان شیرازی یخچال‌های برخی مردم نیز خراب شده است.

اکبری، میوه‌فروش است و قطعی برق آنچنان تاثیری در کسب و کارش ندارد اما در عین حال به این نکته اشاره می‌کند که بی برقی به بسیاری از واحدهای صنفی ضرر رسانده و مشکلات آنها را دو چندان کرده است.

او می‌گوید چند روز پیش به یک فروشگاه مواد غذایی مراجعه کرده و دیده که قطعی برق چه بلایی بر سر بخش پروتئینی فروشگاه آورده است. بوی نامطبوع گوشت ها و یخچال‌های آسیب دیده، سهم این فروشگاه از قطعی برق بوده و به قول اکبری، مشتریان با مراجعه به بخش پروتئینی از خرید کردن منصرف شده‌اند.

او تاکید می‌کند که مردم، نگران سوختن لوازم برقی خود هستند و در اوضاع گرانی ها و با این هزینه‌های سرسام‌آور نمی‌توانند به فکر یخچال نو یا تعمیر وسایل برقی منزل خود باشند.  

ابوذر کشاورزی یکی از کاسبان شهر شیراز نیز می‌گوید قطعی برق، کار و بار  بازاری ها را کساد کرده و شب‌ها چون امکان تعطیلی مغازه ها با درهای برقی وجود ندارد باید در تاریکی به انتظار بنشینند تا برق بیاید.

او تاکید می‌کند که پسرش یک فروشگاه مواد غذایی کوچک در سطح شهر دارد و چند روز پیش قطعی برق، تمام بستنی های فروشگاه را آب کرده و اجناسی که نگهداری آنها نیاز به یخچال داشته روی دستش مانده است.

مصطفی خارستانی هم تعمیرکار لوازم برقی است و به قول خودش این روزها خیلی سرش شلوغ است. او به «خبر جنوب» می‌گوید بیش از ۹۰ درصد دستگاه های برقی، محافظ ندارند و همین مسئله در افزایش خسارت‌ها بسیار موثر است.

به گفته این تعمیرکار، قطع و وصل برق، عمر دستگاه های برقی را کاهش می‌دهد و پس از مدتی با استمرار قطعی‌ها موتور این دستگاه ها می سوزد، ضمن آنکه قطعات یدکی نیز گران است و آسیب‌های زیادی به مردم وارد می‌شود.

خارستانی می‌گوید در طول چند روز گذشته، مشتریان زیادی برای تعمیر لوازم برقی همچون یخچال و صنایع برودتی که در فروشگاه ها مورد استفاده قرار می‌گیرد به او مراجعه کرده‌اند. بنا به تأکید او اگر چه قطعی و نوسانات برق به بعضی دستگاه‌ها مثل لباسشویی، کمتر صدمه می‌زند اما یخچال‌ها و فریزرهایی که موتور آن ها بیشتر کار می‌کنند خسارت بیشتری می بینند.

این تعمیرکار لوازم برقی با استناد به تجربیات خود می‌گوید: صدمه نوسانات ولتاژ قطعی برق و وسایل برقی مثل ظرفشویی و لباسشویی با فریزر، یخچال و ساید بای ساید متفاوت است و قطع و وصل برق به موتور یخچال ها بیش از ۹۰ درصد صدمه می‌زند.

صادق نیک فرجام یکی از خیاطان شیرازی هم می‌گوید اعمال خاموشی ها بر کسب و کار آنها تاثیر منفی داشته چرا که صنف دوزندگان مردانه به برق وابسته است و برای استفاده از چرخ و اتو به برق نیاز دارند.

نیک فرجام به خرابی آسانسور مجتمع مسکونی که در آن زندگی می کند نیز گریز می‌زند و می‌گوید قطعی و نوسانات برق به برد آسانسور آسیب رسانده و هزینه هنگفتی روی دست اهالی مجتمع گذاشته است.

او با اشاره به اینکه یخچال یکی از همسایه‌ها نیز قربانی قطعی برق شده تاکید می کند که اهالی ساختمان مجبور هستند این خسارت ها را از جیب بپردازند.

بسیاری از بازاریان از قطعی برق خسارت دیدند 
رئیس اتاق اصناف فارس هم تاکید می‌کند که اگرچه میزان خسارت‌های قطعی برق به واحدهای صنفی هنوز برآورد نشده اما در عین حال بسیاری از بازاریان از قطعی های ناشی از برق، صدمه دیده اند.

سید محمود هاشمی می‌گوید این روزها فروشگاه های بزرگ و هایپرها برای نگهداری از مواد غذایی خود از صنایع برودتی استفاده می‌کنند و چون این صنایع، سرباز هستند، سه برابر بیشتر از یخچال های معمولی در معرض گرمایش می باشند.

به گفته او، این فریزرهای برودتی، امکان تحمل گرمای بیرون را ندارند و به همین دلیل این صنایع در قطعی برق، بسیار زیان ده شده‌اند. به قول هاشمی، برای فروشگاه‌ها و مردم عادی نیز امکان جایگزینی ژنراتور و موتور برق وجود ندارد و همین موضوع به اصناف، بسیار آسیب رسانده است.

او می‌گوید: اگرچه میزان خسارت ها هنوز به صورت مکتوب درنیامده اما بازاریان با مراجعه به اتاق اصناف به صورت شفاهی اعلام می‌کنند که قطعی برق به آنها زیان رسانده است. از خرابی مواد غذایی تا سوختن یخچال فریزرها، آسیب‌هایی است که به بعضی واحدهای صنفی وارد شده و بنا به گفته هاشمی، مسئولان باید بر اساس وعده های خود، خسارت های های ناشی از قطعی برق را به آنها پرداخت کنند.

او می گوید: کاسبان هم باید رکود داشته باشند، هم کرونا را تحمل کنند و کارگرانشان را نگه دارند و هم خسارت‌های ناشی از قطعی های مکرر برق را تاب بیاورند.

به گفته رئیس اتاق اصناف فارس، زندگی و کار و بار برخی اصناف به فریزرها و یخچال هایشان بسته است و دولت باید صدماتی که به دستگاه‌های برودتی اصناف وارد شده را بپردازد. در هر حال این روزها نه تنها اصناف که مردم عادی نیز به دلیل قطعی برق، متحمل خسارت های زیادی شده اند.
خسارات ناشی از خاموشی ها به مشترکین پرداخت خواهد شد 
جلال زارع پیشه، مدیرعامل توزیع برق شیراز  اما  با استناد به گفته های مدیرکل امور مشتریان شرکت توانیر، تاکید می کند که مشترکین خانگی می‌توانند با مراجعه به سامانه bime.tavanir.org.ir  خسارات را اعلام کنند و شرکت توانیر طبق قرارداد منعقد شده با شرکت بیمه، خسارات ناشی از خاموشی ‌ها را به مشترکین پرداخت خواهد کرد.

وی به نقل از این مسئول می گوید: برق به تنهایی سبب سوختن تجهیزات نمی‌شود اما در کاهش طول عمر آن تاثیرگذار است و اگر در مواردی، اعمال این خاموشی‌ها سبب خسارات به وسایل شود، بیمه توانیر هزینه آن را پرداخت خواهد کرد.

به گفته او بنا به اعلام شرکت توانیر، این سامانه از سال ۹۹ راه اندازی شده و مشترکین می‌توانند همه حوادث را در آنجا ثبت کنند و اگر وسیله‌ای سوخت، مشترک می‌تواند آن را تعمیر کرده و رسید هزینه انجام شده را در سامانه بارگذاری کند. در هر حال هم برخی مردم و هم اصناف این روزها از قطعی های برق صدمه دیده اند و باید خسارات تحمیل شده به آنان جبران شود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل