احسان شادمانی، نویسنده، فیلمساز ‌وکارگردان

احسان شادمانی، نویسنده، فیلمساز ‌وکارگردان شیرازی نامزد نهایی بیست‌وسومین جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی در بخش پژوهش شد.

به گزارش پیام خبر، هیئت داوران بخش پژوهش (جایزه ناظرزاده کرمانی) بیست‌وسومین جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی ایران متشکل از شیرین بزرگمهر، آزاده گنجه و کامران سپهران نامزدهای نهایی این بخش را معرفی کردند.

عنوان این پژوهش که در قالب جستار به نگارش درآمده است «تئاتربلاگردان و زندان عادل‌آباد شیراز» است که به نشانه‌شناسی کاربردی مفهوم تئاتر در زندان عادل‌آباد شیراز می‌پردازد.

در چکیده‌ی این پژوهش می‌خوانیم: «چاه از ناسپاسی مردمان رنجیده و وِی را به عروسی خشنود باید ساخت.» تاریخ ایران سرشار از نمونه‌های بلاگردان است که در آشتی میان دو سرزمین یا فرارِ خرافی مردمان از خشک‌سالی‌ها رواج داشته است. اما در عصر و سرزمین ما چطور تئاتر و تئاترپیشه به دور از آن خرافه‌های مفهوم زن یا مردِ بلاگردان می‌تواند واسطه‌ای برای بلاگردانی جامعه‌ی خویش باشد؟ چه جایی بهتر از زندان برای قبول این مسئولیتِ تئاتری؟ به بلاگردانی تئاتر در گردهمایی بدن‌های محکوم و تحت مراقبت زندان!  در این مفهوم تئاتر یک ویترین اجرا و آئین پس از آن در بهترین سالن‌های شهر نیست. بل‌که انتقامی سخت از پنهان‌سازیِ دیوان‌سالارانه است. که با جراحی سوژه‌ی حاضر در فلان بند زندان سروکار دارد تا بتواند ابژه‌ی کنش کیفری را مورد سوال و واکاوی قرار دهد. اگر در فضای مرسوم اجرای تئاتر، تنها بازتاب جرم یا بزهکاری بر صحنه خوانده یا برداشت می‌شود در محیطِ زندان ما با بدنی که تنبیه و مراقبت را بر خود جاری دیده مواجه هستیم. یعنی مطالعه‌ بالینی و اگر اجرایی هم باشد اجرایی‌ست کاربردی. در این احوال بدنِ محکوم در زندان آرام‌آرام از سلطه‌ی قضاوت خارج و لب به روایت خود می‌گشاید. دست‌آورد مهمِ مسئولیت تئاتر در سازوکار تنبیهی و قضاوت دستگاه دادرسی. مطالعه‌ی موردی و مستندِ این جستار که از دل ساعت‌ها گفتگو بیرون جهیده، به تجربیات کاربردی تئاترپیشه‌ی اهل شیراز به نام «سیروس مهبودی» در زندان عادل‌آباد شیراز نگاه می‌اندازد. مردی تئاتربلد و البته قدری ناشناس که پانزده سال است با مزدی کم، مربی تئاتر در پسِ این دیوارهای بلند است. این جستار با نگاهی انتقادی خواهد کوشید تا راهی برای جستجوی مسیرهای نرفته‌ در درکِ روان‌رنجوران، منحرفان، ناسازگارانِ ساکن در تیمارستان‌ها و... از خلال سازوکار این تجربیات و اعتقادات داشته باشد.  

یادآور می شود: بیست و سومین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی ایران به دبیری سید مجتبی جدی به همت اداره کل فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در حال برگزاری است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

فرهنگ، هنر و ادب

گفتگو و تحلیل