کد خبر: 9941
تاریخ انتشار: ۲۱ تیر ۱۴۰۰ - ۱۹:۱۹
  • خبرنگار: نازنین فاطمه سعادت جو
  • چاپ
خون

مدیرکل انتقال خون فارس از وضعیت بحرانی کاهش شدید ذخایر خون دراستان خبر داد.

به گزارش پیام خبر، مسعود ترابی با اشاره به نیاز مصرف بالای خون در مراکز درمانی و کاهش آمار اهدای خون گفت: با توجه به وضعیت قرمز کرونایی، به دلیل اعمال محدودیت‌ها در جامعه، با کاهش مراجعات اهدا کنندگان مواجه می‌شویم در حالی که این مهم برای انتقال خون بسیار حیاتی است.

وی از کمبود تمامی گروه‌های خونی در سطح استان اطلاع داد و افزود: کمبود خون در گروه‌های خونی +A و -O بیشتر احساس می‌شود و از شهروندان در خواست کرد برای اهدای خون به پایگاه مرکزی شیراز در قصردشت و همچنین پایگاه دکتر حق شناس در فلکه نمازی همه روزه از ساعت ٨ صبح تا ۱۹ و ۳۰ دقیقه شب مراجعه کنند.

ترابی با بیان اینکه روزانه به دلیل اعمال جراحی در بیمارستان‌ها حدود ۲ هزار واحد خون و فراورده‌های خونی برای ۷۳ مرکز درمانی در سطح استان نیاز داریم که اهدای خون ۷۰۰ اهدا کننده خون باید تامین شود، ادامه داد: با توجه به زیاد بودن عمل‌های جراحی، مصرف خون در این استان نسبت به استان‌های دیگر بالاتر است.

مدیرکل انتقال خون فارس فراخوان ما برای تمام حضور گروه‌های خونی و افراد در رده سنی ١٨ تا ٦٠ سال با حداقل ٥٠ کیلو وزن برای اهدای خون است، گفت: انتظار است شهروندان برای اهدای خون به پایگاههای انتقال خون شیراز مراجعه کنند.

ترابی با بیان اینکه پایگاه‌های انتقال خون در استان فارس از ایمنی بسیار بالایی برخوردار هستند و هم استانی‌های عزیز نباید نگران آلوده شدن به ویروس کرونا در این مراکز باشند، اظهار داشت: محیط این اداره کل هیچ خطری از نظر ابتلا به کرونا برای افراد ندارد، از طرفی بیماران بهبود یافته از کرونا، با گذشت ۲۸ روز از تاریخ بهبودی، امکان اهدای خون را خواهند داشت.

مدیرکل انتقال خون استان فارس از مردم خواست با اهدا خون خود یاریگر بیماران باشند، گفت: بیماران تالاسمی به‌دلیل کمبود خون در نوبت تزریق خون قرار دارند که این موضوع می‌تواند سلامت آنان را به خطر اندازد.

وی خواستار همکاری ارگان‌ها، بسیج، ارتش، ادارات دولتی و ...با اداره کل انتقال خون فارس شد و گفت: دو واحد سیاری در سطح شیراز در صورت درخواست، در محل نهادها و ادارات مستقر و اقدام به خونگیری از داوطلبین خواهد کرد.

ترابی همچنین اعلام کرد که در روزهای تعطیل نیز خونگیری در ساختمان مرکزی انتقال خون فارس در خیابان قصردشت شیراز و طی ساعات هشت صبح تا ۱۹ بعدازظهر انجام می‌شود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل