تجسمی

کارشناس هنرهای تجسمی و نماینده اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس در انجمن هنرهای تجسمی اعلام داشت: رشته گفتگوهای استان فارس با متخصصین و نظریه پردازان هنر ایران برگزار می شود و نشست این هفته با موضوع "بررسی هویت در نقاشی معاصر ایران" در نظر گرفته شده است.

به گزارش پیام خبر، کوشیار ضیایی با اشاره به آغاز گفتگو با نظریه پردازان هنرهای تجسمی، گفت: علی رغم پویایی هنرمندان تجسمی فارس در عرصه خلق آثار و برگزاری رویدادهای متعدد نمایشگاهی در استان طی سالیان اخیر، جای خالی فعالیت های پژوهشی در عرصه هنر استان احساس می شود و این مهم باید از نقطه ای آغاز گردد، بگونه ای که ضمن نگاه نظری به هنرهای تجسمی، کارکرد آن در عرصه عمومی نیز مورد بررسی قرار گیرد.
کارشناس هنرهای تجسمی فرهنگ و ارشاد فارس افزود: اساسا هر پژوهشی تا جنبه عمومی و کاربردی پیدا نکند به هدف اصلی خود که شناخت نیازها و رفع اشکالات برای حرکت در مسیر رو به رشد است نخواهد رسید. و این مهم نیازمند ایجاد بستری مناسب برای رشد کنش های جستجوگرانه در جامعه متخصص و ایجاد انگیزه در اندیشمندان، دانایان و کاردانان هر جامعه و ایجاد ارتباط آنها با مجریان، مدیران و برنامه ریزان میدانی با هدف کاربردی کردن این پژوهش است و برپایه این نگاه، نیازمند شکل گیری و ایجاد گفتگوهای نظری و جستجوگر هنری هستیم و به اعتقاد من برای این مهم باید زمینه پیدایش این رویه را در خود جامعه هنری ایجاد کرد.  
ضیایی اظهار داشت: در این راستا تشکل های مختلفی که ریشه در دل جامعه هنری دارند چون انجمن ها، کانون ها و خانه های هنر درکنار فعالیت های نمایشگاهی و برگزاری رویدادهای میدانی، باید مسیر اصلی خود را از دل پژوهش ها و جستارهای موقعیت شناسانه و پیشرو انتخاب نمایند و با این کار به رشد جامعه تاثیر پذیر از خود کمک شایانی نمایند. انجمن هنرهای تجسمی فارس علی رغم پستی و بلندی هایی که در مسیر خود داشته، می تواند با حرکت در این مسیر ضمن ایجاد فضایی آموزشی، پژوهشی برای نسل جدید، زمینه شناسایی و پرورش نیروهای مستعد را فراهم و نهایتا پایه های خود را نیز در جامعه هدف محکم تر نماید.
کارشناس هنرهای تجسمی فرهنگ و ارشاد فارس خاطرنشان کرد: سازمان های دولتی نیز باید از این نگاه حمایت کنند و علی رغم وجود مشکلات ساختاری برای انجام فعالیت های گروهی و پژوهش محور در جامعه ما، با کمک به شکل گیری نشست های مختلف نظری و نهایتا نگاه کارکردی به آنها می توان به ایجاد فضای رشد هنر در جامع مرتبط کمک کرد و محصول آن را طی سالهای آتی برداشت کرد. بنابراین برگزاری سلسله نشست های تخصصی هنر مورد نظر قرار گرفته و این مهم در قالب انجمن هنرهای تجسمی پی گیری خواهد شد.
ضیایی اعلام داشت: در این مسیر با متفکرین و کارشناسان مختلف گفتگو کرده و درحال رایزنی هستیم تا مسیر صحیحی انتخاب کنیم و نتیجه ای مطلوب حاصل گردد و اکنون که با شیوع بیماری ناشی از کوید ۱۹ مواجه هستیم، به ناچار انتخاب روش مجازی برای برگزاری این رویداد، انتخاب های دیگر را از میان برده است و شاید این موهبت فراهم شده که مشکلات فضا، زمان و مکان درنوردیده شده و امکان حضور افراد بیشتری در رویدادها فراهم گردد.
کارشناس هنرهای تجسمی فرهنگ و ارشاد فارس در پایان با بیان اینکه نشست این هفته با موضوع "بررسی هویت در نقاشی معاصر ایران" ساعت ۱۹ در صفحه اینستاگرام انجمن برگزار خواهد شد، گفت: برهمین اساس برای نخستین گام این رویداد که هر پنجشنبه برگزار خواهند شد، این هفته ۲۴ تیرماه، گفتگویی با دکتر مرتضی گودرزی(دیباج) نقاش و پژوهشگر و مدرس دانشگاه و با مدیریت دبیر انجمن هنرهای تجسمی فارس، محمدجواد زارع مهذبیه که از تحصیل کردگان نقاشی و فعال سرشناس عرصه کارتون هستند برگزار خواهد شد.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

فرهنگ، هنر و ادب

گفتگو و تحلیل