تاریخ : دوشنبه, ۱۷ مرداد , ۱۴۰۱ Monday, 8 August , 2022
3

نظامیانی که اجسادشان طعمه پرندگان می‌شود

  • کد خبر : 133195
  • 12 آبان 1398 - 22:44
نظامیانی که اجسادشان طعمه پرندگان می‌شود
سخنگوی نیروهای مسلح یمن گفت: بسیاری از اجساد آنها دفن نمی شود و در جبهه های جنگ رها می شود تا غذای پرندگان شوند. ای سودانی ها آیا ائتلاف سعودی با ارتش شما مانند سایر نیروها برخورد می کند به ویژه آنهایی که در شرکت های امنیتی مشغول هستند؟

به گزارش پیام خبر، سودان یکی از کشورهایی که در ائتلاف تحت سرکردگی سعودی علیه یمن مشارکت دارد. براساس برخی گزارش ها؛ سودان حدود سی هزار نیرو به یمن اعزام کرده است.

روز گذشته یحیی سریع سخنگوی نیروهای مسلح یمن درباره نیروهای سودانی در جبهه های جنگ یمن گفت: ما اطلاعات کاملی درباره نوع و سطح مشارکت کشورهای که در این تجاوز دخالت دارند، در اختیار داریم. یکی از این کشورها، سودان است که نظامیانش را در ازای دریافت پول برای جنگ به یمن فرستاده است. سودان نظامیانش را به جنگ زمینی فرستاده که بسیاری از کشورها از مشارکت در آن صرفنظر کردند.

این مقام یمنی گفت که رهبران ما پیشتر بر نقش مردم سودان در پایان دادن به این مشارکت و استواری روابط دو ملت یمن و سودان تاکید کرده بودند.

وی با بیان اینکه نیروهای سودانی در این تجاوز متحمل خسارت های زیادی شدند، افزود: که طی چند ماه اخیر ۱۸۵ سودانی در جبهه های مختلف نبرد در یمن کشته یا زخمی شدند.

به گفته سریع، نیروهای یمنی توانستند در سال جاری ۴۵۹ سودانی را به قتل برسانند که در مجموع تعداد نظامیان کشته شده سودانی به بیش از هزار و ۳۵۴ نفر رسیده و دست کم ۴۰۰ نفر هم مفقود شدند.

وی تصریح کرد: در طول جنگ یمن بیش از ۸ هزار نظامی سودانی کشته یا زخمی یا مفقود شدند که ۴ هزار و ۲۵۳ نفر از آن ها کشته شدنددر طول جنگ یمن بیش از هشت هزار نظامی سودانی کشته یا زخمی یا مفقود شده اند که ۴ هزار و ۲۵۳ نفر از آنها کشته شدند. مردم سودان هم مانند بسیاری از ملت های عربی و مسلمان دیگر در معرض اخبار نادرست رسانه ها قرار دارند و واقعیت ها سانسور می شود.

سریع ادامه داد: نیروهای مسلح یمنی تصاویری از به اسارت گرفتن و اجساد نظامیان سودانی و به غنیمت گرفتن تجهیزات نظامی شان در نبردهای مختلف به نمایش گذاشتند

وی با اشاره به شمار زیاد سودانی های مفقود شده گفت: بسیاری از اجساد آنها دفن نمی شود و در جبهه های جنگ رها می شود تا غذای پرندگان شوند. ای سودانی ها آیا ائتلاف سعودی با ارتش شما مانند سایر نیروها برخورد می کند به ویژه آنهایی که در شرکت های امنیتی مشغول هستند؟ ارتش شما (سودان) باید از مردم خود و کشورش دفاع کند نه از نظام های دست نشانده واشنگتن و تل آویو. از مردم سودان می خواهیم که به مسئولیت های اخلاقی خود در حفظ خون سربازانشان عمل کنند، آن ها را به کشور بازگرداند و دوباره حیثیت آنان را احیا کنند. مجبور به اتخاذ گام هایی برای وادار کردن نظامیان سودانی جهت پایان دادن به حضورشان در یمن هستیم.

سریع به سودانی های شرافتمند هشدار داد که با بازگرداندن نظامیان سودانی به کشورشان، از خون و جان آنها محافظت کنند.

سخنگوی نیروهای مسلح یمن گفت: هر تشکیلات نظامی موجود در خاک یمن را در حمایت از ائتلاف متجاور صرفنظر از اینکه در کجا قرار دارد، اهداف مشروع برای حمله می دانیم. همچنین می توانیم هر تشکیلات نظامی جدیدی را قبل از رسیدن به اراضی یمن یا آب های منطقه ای هدف قرار دهیم».

چرا دقلو از خروج نیروهای سودانی خبر داد؟

این در حالی است که مطبوعات سودانی با اشاره به دستور «محمد حمدان دقلو» معاون رئیس شورای حاکمیتی و رئیس نیروهای واکنش سریع در سودان که به حمیدتی معروف است؛ برای بازگشت ۱۰ هزار نظامی سودانی از جنگ یمن، به نقل از حمدان دقلو در نشستی سه جانبه با حضور نمایندگان شورای حاکمیتی و دولت و گروه های آزادی و تغییر نوشتند : به جای نیروهایی که به خارطوم بازگشتند، نیروهای جدید به یمن نخواهیم فرستاد.

درباره این دستور تحلیل های مختلفی شد از جمله اینکه؛ گفته شده است که علت اصلی این اقدام، نگرانی سودان از فعالیت عناصر مسلح بوکوحرام است که در جنوب غربی مرزهای سودان فعالیت می کنند.

اما از نگاه برخی تحلیلگران واقعیت آنگونه که گفته شد، نیست، بلکه تصمیم خارج کردن نیروها به علت خسارت های سنگینی است که نیروهای سودانی در یمن متحمل شده اند.

تحلیلگران بر این باورند که تصمیم به خروج نیروهای سودانی از یمن، همچنین به منظور بهبود وجهه حمیدتی است که به ارتکاب جنایت های جنگی در دارفور و نیز به دست داشتن در کشتار فرماندهی کل در ژوئن گذشته متهم است.

وی همچنین با این تصمیم می خواهد تصویر ترسیم شده از وی در اذهان مردم سودان مبنی بر اینکه وی مرد عربستان و امارات در سودان است را از بین ببرد.

همچنین به نظر می رسد که خروج نیروهای سودانی از جنگ یمن که گفته می شود تعداد آنان به ۳۰ هزار نفر می رسد، تحت فشار افکار عمومی سودان صورت می گیرد که شعار خارج کردن نیروهای سودانی از یمن را به عنوان خواسته ای مردمی سر می دهند.

حزب کمونیست سودان که یکی از احزاب تشکیل دهنده گروه های اعلام آزادی و تغییر است که در قدرت با شورای نظامی مشارکت دارد، از طریق «محمد مختار الخطیب» دبیر کل این حزب از دولت انتقالی خواسته است که همه توافق هایی را که دولت غیرقانونی با طرف های خارجی امضا کرده است، برهم زند و فوراً از محور ارتجاع عربی خارج شود و نیروهای سودانی را از یمن خارج کند.

زنگ خطری که یحیی سریع درباره نظامیان سودانی به صدا درآورد

به هر حال مواضع اتخاذ شده از سوی یحیی سریع سخنگوی نیروهای مسلح به مثابه زنگ خطری بود که وی برای مقامات جدید سودان که پس از کنار زدن عمر البشیر قدرت را در دست گرفته اند، است به صدا درآورد که تا دیر نشده است جان نظامیان سودانی را نجات دهند.

مردم سودان پس از آنکه حقیقت را از زبان مقام نظامی یمنی شنیدند فشار بر مقامات خود را مضاعف خواهند کرد به ویژه که اهانتی که به نظامیان سودانی از سوی سعودی ها می شود را فاش کرد.

پرواضح است که ائتلاف تحت سرکردگی آل سعود به جان مزدوران اهمیتی نمی دهد و در خط اول از مزدوران یمنی و سودانی استفاده می کند و جان نظامیان عربستانی را به خطر نمی اندازد زیرا بر این باور است که این مزدوران پول گرفته اند و باید در جنگ مشارکت کنند.

رژیم سعودی و امارات در جنگ یمن از پول و امکانات خود برای مشارکت دیگر کشورها در جنگ علیه ملت یمن استفاده کردند. برخی از این کشورها به مشارکت هوایی اکتفا کردند اما برخی دیگر به حضور دریایی اما سودانی ها در جنگ زمینی مشارکت کردند و رژیم سودان فرزندان این کشور را به گورستان یمن اعزام کرد.

ماموریت این نیروها در ابتدا امر آموزش و تامین و لجستیک بود اما به مرور آنها را وارد خطوط مقدم کرد که بر اثر آن شمار زیادی از این نیروها کشته شدند که همانطور که روز گذشته سخنگوی نیروهای مسلح یمن اعلام کرد از زمان مشارکت این نیروها در جنگ یمن ۸ هزار نفر از آنها کشته و زخمی شده اند که تعداد کشته های آنها بالغ بر ۴۲۵۳ نفر بوده است.

علت این همه کشته و زخمی از میان نظامیان سودانی چیست؟

واقعیت این است که ارزان بودن نظامیان سودانی در مقایسه با دیگر مزدوران خارجی سبب شد که سعودی ها شمار زیادی از آنها را به کار گیرند که به جای ارتش عربستان بجنگند. امارات نیز با مبالغ ناچیز شمار زیادی را برای عدن و دیگر مناطق اجیر کرد.
و

اقعیت این است که با تغییر رژیم در سودان و برکناری عمر البشیر هم چیزی عوض نشد و مقامات جدید سودان هم با جان سودانی تجارت می کنند.

زمانی که یحیی سریع اعلام کرد که ارتش و کمیته های مردمی یمن توان هدف قرار دادن نیروها نظامی سودانی قبل از رسیدن به یمن را دارند، در واقع هشدار جدی و زنگ خطر برای مقامات خارطوم بود تا در سیاست های خود تجدید نظر کنند و هزاران نظامی را از یمن فرا بخوانند و سربازان سودانی را هیزم جنگ محمد بن سلمان علیه ملت یمن قرار ندهند.
منبع: مهر

لینک کوتاه : https://payamekhabar.ir/?p=133195

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.