تاریخ : سه شنبه, ۵ بهمن , ۱۴۰۰ Tuesday, 25 January , 2022
کد شما در این بخش

برگه نوشته

بالای سایت
1

فقط ٢۵ درصد صنایع فضایی در دنیا در اختیار دولت هاست

  • کد خبر : 134033
  • 05 اسفند 1398 - 13:14
فقط ٢۵ درصد صنایع فضایی در دنیا در اختیار دولت هاست
هیات رئیسه و رئیس کمیسیون فناوری، اطلاعات، ارتباطات و اقتصاد رسانه اتاق بازرگانی فارس گفت: فرصت های اقتصادی صنایع فضایی ایران برای بخش خصوصی شناخته شده نیست ودر دنیا فقط ٢٥ درصد صنایع فضایی در اختیار دولت هاست.

به گزارش پیام خبر، یلدا راهدار عضو هیات رئیسه و رئیس کمیسیون فناوری، اطلاعات، ارتباطات و اقتصاد رسانه اتاق بازرگانی فارس در این همایش که با حضور فعالان بخش دولتی و خصوصی در این اتاق برگزار شد، بیان کرد: امروزه انقلاب صنعتی جهان چهارم در حال شکل‌گیری است و کشورهایی صاحب قدرت و ثروت هستند که دارای داده بیشتری باشند و بتوانند از این داده‌ها ارزش افزوده خلق کنند.
وی افزود: در سال ۲۰۱۵ بیش از ۸۰۰ هزار شغل سنتی از بین رفته و بیش از دو میلیون شغل جدید به این اکوسیستم برگشته است و براساس پیش‌بینی‌ها، با انقلاب صنعتی چهارم بیش از ۵۰۰ هزار شغل جدید ایجاد و ۵۰۰ هزار شغل از بین می‌رود.
راهدار اظهارداشت: امروزه ما درگیر مسائلی چون زیست محیط، بوروکراسی و کاغذبازی هستیم و فراموش کردیم که سهمی در فضا داریم و آنقدر به صنایع فرسوده پرداختیم که صنعت فضایی از خاطر ما رفته است.
وی اضافه کرد: توسعه صنعت فضایی در ایران مسیر رو به پیشرفتی دارد و یکی از صنایع پیشران و کمک به صنایع دیگر از جمله کشاورزی و دریایی محسوب می‌شود. استفاده از ماهواره‌های بومی و قرار گرفتن آن در مدار زمین به هر کشوری کمک می‌کند با اطلاعات تصویری مستقل از بحران‌های آینده مطلع و پیامدهای آن را مدیریت کند.
راهدار ادامه داد: اطلاعات ماهواره‌ای در زمینه بلایای طبیعی، آب و هوا و استفاده در زمینه کشتیرانی و ناوبری از اهمیت فراوانی برخوردار است و در چنین شرایطی، دستیابی به دانش ساخت ماهواره و پرتاب آن به فضا بیش از پیش موفقیتی راهبردی است.
وی با اشاره به کاربرد ماهواره را در کشاورزی عنوان داشت: به مدد ماهواره‌ها می‌توان کل محصولات کشاورزی در نقاط هدف را رصد کرد و با توجه به میزان آب موجود، برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری درست در خصوص نوع و میزان کاشت محصولات مختلف اقدام کرد.
راهدار همچنین به کاربرد ماهواره در رصد وضعیت هواشناسی اشاره و تصریح کرد: تمام داده‌های هواشناسی از طریق ماهواره قابل مشاهده است و اطلاعات ماهواره‌ای مربوط به هواشناسی و پیش‌بینی بارش یا عدم بارش می‌تواند از ۱۷ تا ۲۳ درصد به اقتصاد کشاورزی کمک کرده آن‌را گسترش دهد.
وی کارکرد ماهواره در زمینه محیط زیست را نیز عنوان کرد و افزود: یکی از مهم‌ترین کاربردهای ماهواره تشخیص آلودگی هوا و میزان گرد و غبار و غلظت آن در نقاط مختلف است که در همین زمینه جمع‌آوری اطلاعات در خصوص منشأ گرد و خاک سبب اتخاذ اقدامات پیشگیرانه می‌شود، ضمن اینکه ماهواره امکان رصد آلودگی و وضعیت آب، دریا، جنگل و … را نیز فراهم می‌کند.
عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی فارس بیان داشت: در حال حاضر، ایران جزو ۱۰ کشور دارای فناوری ساخت و پرتاب ماهواره‌ است که ماموریت پیش برد دانش فضایی در ایران، از سال ۱۳۸۰ کلید خورد و متخصصان کشور با اقتدار در این عرصه در حال فعالیت هستند.
راهدار اظهارکرد: دولت به‌دنبال کاهش تصدی‌گری دولتی در این عرصه علمی است و با همین نگاه برای ماهواره‌های مخابراتی کشور پروانه اپراتوری صادر شده‌ است و بستر ورود شرکت‌های خصوص فراهم شده است و این درحالی است که در واقع الگوی حضور بخش خصوصی در صنعت فضایی جهان قابل تأمل است و طبق آمار، تنها ۲۵ درصد اقتصاد حوزه فضایی در دست دولتی‌هاست و این شرکت‌های خصوصی هستند که اقتصاد فضایی دنیا را در دست دارند.
وی افزود: برای ورود بخش خصوصی به حوزه فعالیت‌های فضایی نیاز به حمایت‌های اولیه دولتی هم وجود دارد و در همین راستا صندوق توسعه ملی و صندوق نوآوری و شکوفایی بر صنایع «فناوری برتر» تمرکز زیادی دارند و صنایع فضایی هم از جمله آنهاست.
** ایران جز ۱۰ کشور برتر جهان در حوزه دانش فضایی
در این جلسه سعید قربانی مدیر کل حوزه ریاست سازمان فضایی و دبیر شورای عالی فضایی کشور نیز گفت: در حال حاضر ۹۲ کشور جهان در حوزه فناوری و خدمات فضا پایه ورود کرده و عضو باشگاه فضایی جهان هستند که از این تعداد ۵۸ کشور توانایی طراحی و ساخت ماهواره را دارند و از این تعداد نیز ۱۰ کشور توانایی پرتاب ماهواره را دارند که کشور ایران جز این کشورهاست.
وی افزود: کشور ما در حوزه جهانی در چرخه فناوری فضایی جز ۱۰ کشور برتر و در منطقه در برخورداری از دانش فضایی رتبه برتر را دارد.
قربانی با اشاره به فعالیت های حوزه ساخت ماهواره بیان کرد: یک نسخه ماهواره ظفر پرتاب شد و ما این اقدام را شکست نمی دانیم زیرا شتاب و سرعت پرتابگر این ماهواره کم بود که اگر زمان شتاب یاری می کرد این ماهواره در مدار قرار می گرفت که به زودی به دنبال تثبیت این فناوری هستیم.
وی اظهارداشت: ماهواره ظفر ۲ با دقت ۱۶ متر در دست اقدام است و همچنین ماهواره های مخابراتی ناهید را آماده داریم که تا پایان سال ۱۴۰۰ تعداد قابل توجهی ماهواره را در حال ساخت و اقدام داریم که قدم های موثری برای ایجاد تکنولوژی های فناورانه این ماهواره ها از جمله دوربین های آنها به حدود یک متر امکان سنجی شده که به زودی محقق خواهد شد.
قربانی اضافه کرد: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با همگرایی، همکاری و هماهنگی با مجموعه های ذی ربط برنامه راهبردی دوم کشور را با محوریت سرعت در طراحی و ساخت ماهواره ها را در دستور کار قرار داده و در حال حاضر فعالیت هایی بر روی ماهواره های کوچکتر با هزینه های کمتر در حال انجام است.
وی ادامه داد: برنامه ریزی و سیاست گذاری هایی برای بهره برداری از توان بخش خصوصی در این زمینه انجام شده و درهای این بخش برای ورود بخش خصوصی کاملا باز است.
قربانی عنوان داشت: این درحالی است که امید و انگیزه کافی نیز در بخش خصوصی وجود دارد به طوری که هم اینک سه مجموعه فعال در حوزه فضایی در کشور به هم پیوسته و به دنبال سرمایه گذاری برای ساخت و پرتاب ماهواره هستند.
وی تصریح کرد: همچنین برنامه ریزی برای حضور شرکت های دانش بنیان نیز انجام شده که بر اساس برنامه ریزی ها قرار است در ۱۰ سال آینده ۳۰۰ ماهواره را به شکل منظومه پرتاب کنند.
قربانی افزود: این درحالی است که هم اکنون جوانان متخصصی ما که عمدتا میانگین سنی زیر ۲۳ سال دارند در حال انجام اقدامات در حوزه کشاورزی، انتقال انرژی، پایش پهنه آبی و پایش زمین هستند و توانسته اند با بهره گرفتن از دانش فضاپایه اقتصاد این بخش را شکوفا کنند.
وی بیان داشت: آینده صنعت فضایی کشور بسیار روشن و نوید بخش است و وظیقه ما حمایت، کمک و تسهیلگری برای رخدادن اتفاق های خوب در این زمینه در کشور است.
در ادامه این جلسه مهرداد سهرابی مدیر کل فناوری اطلاعات و ارتباطات استان فارس هم گفت: در حال حاضر حوزه فضایی یکی از حوزه های فناوری برتر در دنیا است و کشورهای توسعه یافته به این فناوری دسترسی دارند و وزارت فناوری اطلاعات کشور ما نیز اقدامات شایسته ای در این حوزه انجام داده است.
وی اظهارداشت: فناوری فضایی و داده هایی که از این حوزه استخراج می شود بسیار کاربردی و قابل استفاده در بخش های مختلف است که زیرساخت های کشور ما در دسترسی به داده ها در این زمینه مناسب نیست.
سهرابی با بیان اینکه بحث داده های فضایی در دنیا بسیار مورد توجه است بیان کرد: داده های فضایی در دنیا به مثابه یک ثروت برای جوامع است و می تواند فضای بسیار مناسبی برای کسب و کارهای در حوزه فضاپایه و رشد اقتصاد و توسعه اشتغال هر کشور ایجاد کند.
وی ادامه داد: ظرفیت های خیلی خوبی در بین جوانان و دانشگاهیان در حوزه فضایی در کشور و فارس وجود دارد به طوری که هم اینک دو شرکت در استان فارس در حوزه فضا پایه در حال فعالیت هستند که تلاش می کنیم این حوزه در استان بیشتر رشد و زمینه فعالیت بیشتر کسب و کارها در این حوزه در استان فراهم شود.
سهرابی عنوان داشت: با تلاش و پیگیری های ارکان تاثیر گذار در استان به زودی کارخانه نوآوری شیراز به عنوان دومین کارخانه نوآوری در کشور راه اندازی خواهد شد که با آغاز به کار این مرکز زمینه هم افزایی و رشد کسب و کارهای دانش بنیان در استان بیش از گذشته فراهم می شود.
در این همایش خانم ها شومال و یزدانی مدیر کل توسعه کسب و کارهای فضا پایه سازمان فضایی ایران و آقای یاری به ارائه سخنرانی در خصوص نقشه راه صنعت فضایی و نسل چهارم فضا و نقش فناوری های نوین در آن پرداختند

لینک کوتاه : https://payamekhabar.ir/?p=134033
کد شما در این بخش

برگه نوشته

پایین سایت

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.