تاریخ : چهارشنبه, ۲۶ مرداد , ۱۴۰۱ Wednesday, 17 August , 2022
2

دغدغه پزشکان شیرازی/ تا دیر نشده، شهر را قرنطینه کنید

  • کد خبر : 134230
  • 21 اسفند 1398 - 15:31
دغدغه پزشکان شیرازی/ تا دیر نشده، شهر را قرنطینه کنید
«کووید 19» همان کرونا، ویروسی که همچنان در سطح جهان می تازد و قربانی می گیرد، بر اساس آمارهای جهانی بعد از چین که این ویروس از آن شیوع پیدا کرد، ایتالیا و چند کشور دیگر از جمله ایران، کانون های بحران هستند و آمارهای زیادی از مبتلایان به این بیماری را دارند.

به گزارش پیام خبر، «کووید ۱۹» همان کرونا، ویروسی که همچنان در سطح جهان می تازد و قربانی می گیرد، بر اساس آمارهای جهانی بعد از چین که این ویروس از آن شیوع پیدا کرد، ایتالیا و چند کشور دیگر از جمله ایران، کانون های بحران هستند و آمارهای زیادی از مبتلایان به این بیماری را دارند.

برخی کشورهای همچون چین و ایتالیا با قرنطینه شهرهای خود از شیوع بیشتر آن جلوگیری کردند، اما این موضوع هنوز در ایران به سرانجام نرسیده است، رئیس بخش ویژه بیمارستان «علی‌اصغر (ع)» شیراز می گوید: آمار در ایران به لحاظ فوت افراد بر اثر کرونا، پس از چین و ایتالیا قرار دارد و اگر محدودیت‌ ها اعمال نشود به طور حتم آمار فوتی ها بر اثر این ویروس افزایش می یابد.

دکتر ابوالفضل درانی نژاد ادامه می دهد: همکاران ما خسته هستند و توانی ندارند بهترین کمک مردم به این عزیزان، در خانه ماندن و رعایت نکات بهداشتی است.

مسئولین، هنرمندان و ورزشکاران مختلف از مردم خواسته اند تا خانه های خود را ترک نکنند، چرا که به گفته رئیس هیئت پزشکی ورزشی استان فارس، اگر این ویروس میزبانی پیدا نکند، زنجیره قطع خواهد شد و پس از آن ویروس ریشه کن می شود؛ دکتر کاوه باشتی، پیش از این در جمع خبرنگاران که به شکل غیرحضوری برگزار شده بود، گفته بود: اگر مردم نکات بهداشتی و درخانه ماندن را رعایت کنند، ۲ ماه دیگر این ویروس ریشه کن خواهد شد.

اما انگار هنوز برخی از مردم درک نکرده اند که چه خبر است، بر اساس آنچه که رئیس بخش ICU بیمارستان «علی اصغر (ع)» شیراز عنوان کرد: مسئولین باید ترس به جا را به مردم انتقال دهند و سعی کنند مردم را متوجه کنند که کسی از منزل خود خارج نشود؛ دکتر «وحید خالو» می گوید: درمانی برای این بیماری وجود ندارد و اگر مردم آن را جدی نگرفته و رعایت نکنند از این پس هر روز شاهد مرگ ۱۰ نفر بر اثر کرونا خواهیم بود.

برخی در شبکه های مجازی می گویند: اگر قرنطینه شکل بگیرد کسب و کارها چه می شوند، اما رئیس بخش ویژه بیمارستان «علی اصغر (ع)» شیراز می گوید: ما هم نگرانی کسب و کار مردم را داریم اما اگر قرنطینه نشود، کسی باقی نخواهد ماند که کسب و کار ادامه داشته باشد؛ دکتر ابوالفضل درانی نژاد، که در برخی از لحظات صحبت با ناراحتی و بغض حرف می زد، ادامه می دهد: فارس الان آرامش پیش از طوفان را تجربه می کند و اگر قرنطینه شکل نگیرد شرایط این استان همچون برخی استان های دیگر اسف ناک می شود.

دکتر خالو می گوید: باید مسئولین امر شهر را به حالت تاریک در آوردند و پرچم ها نیمه بر افراشته باشد، متاسفانه برخی از مدیران فقط آمار را می دانند و کی می خواهند واقعیت را لمس کنند، بیایید مسائل و ملاحظات سیاسی را کنار بگذارید و اگر تاکنون فارس توانسته مقاومت کند به این خاطر است که مردم جلوتر از مسئولین هستند و خود رعایت می کنند؛ دکتر عنایت الله رحیمی، استاندار فارس در پاسخ به این موضوع می گوید: اینطور نیست که مسئولین کاری نکرده باشند هر چه که اعم از تعطیلی مدارس و کنترل ها و محدودیت های دیگر، در استان شکل گرفت، تصمیم مسئولین بود که پس از آن توسط مسئولین کشوری نسخه برداری و اعلام شد.

وی که با ناراحتی از مرگ فردی گفت که چند روز بود وی را زنده نگهداشته بودند، یادآور می شود: من و همکارانم قیافه وی را تا ابد فراموش نخواهیم کرد، عدم ارائه آمار به مردم زشت نیست، آنچه که زشت است مرگ مردمی است که این بیماری آنها را از پای در می آورد.

رئیس بخش ICU بیمارستان «علی اصغر (ع)» شیراز ادامه می دهد: چرا باید خبر مرگ مریضی را که چند روز برای درمانش زحمت کشیدم، را بشنوم، از این کوتاه آمدن ها خسته شده ایم.

در ادامه، رئیس بیمارستان «شهید رجایی» شیراز پیرامون کرونا و اطلاع مردم، می گوید: باید از تمام ابزار تبلیغاتی برای آموزش همگانی استفاده شود چرا که انگار مردم از عمق موضوع خبری ندارد، اینکه ساعت اداری را به قبل بر می گردانند، مردم فکر می کنند که روال به حالت عادی برگشته است.

دکتر امیررضا مصباحی، با تاکید بر اینکه فارس در مدیریت کرونا پیشرو بوده است، اظهار می دارد: همه صنف ها باید بسیج شوند و عمق موضوع را به اطلاع مردم برسانند، باید بگویند که بحران جدی است، اینکه با دستگاه تب سنج در مبادی ورودی شهر، افراد کنترل می شوند، علمی نیست چرا که دما با دمای بیرون تداخل می کند و دمای صحیح را نمایش نمی دهد.

وی با اشاره به اینکه باید جریمه های سنگین برای افرادی که واحدهای خصوصی اقامتی را اجاره می دهند، درنظر گرفته شود، می گوید: اینکه مدارس تعطیل شده ولی شهربازی ها آفر می زنند، اصلا همخوانی ندارد، تمام نقاط تجمعی از جمله اماکن مذهبی، مساجد، رستوران ها، کافی شاپ ها و برخی صنوف باید تعطیل شوند و برخی اصناف باید از پیک موتوری برای خدمات غیرحضوری استفاده کنند.

مصباحی بر لزوم ایجاد ممانعت برای سفرهای درون و برون شهری تاکید می کند و می گوید: مردم باید بحران را متوجه شوند، مسئولین عجله کنید که زود دیر می شود.

رئیس اسبق دانشگاه علوم پزشکی شیراز و رئیس بیمارستان «شهید فقیهی»، با اشاره به اینکه این بیمارستان، برای نگهداری بیمارهای ریوی در نظر گرفته شده و افرادی که تست کرونای آنان مثبت می شود را به بیمارستان «علی اصغر (ع)» می فرستد، می گوید: این بیمارستان به مادران باردار مشکوک به کرونا خدمت رسانی می کند.

دکتر سید محمدکاظم تدین، با یادآوری این مطلب که آمار بیماری کرونا در قم، گیلان و تهران وحشتناک است، همکاران ما در این استان ها فرصت احیای مریض را ندارند، ادامه می دهد: اکنون بیمارستان «علی اصغر (ع)» آور لود (پر شده) است و بیمارستان «شهید چمران» برای پشتیبانی در نظر گرفته شده است.

وی می گوید: همین ۲۰ روز قبل که یک مقام ارشد در گیلان وضعیت را عادی گزارش می کرد اما امروز تختی برای پذیرش بیمار کرونا ندارد، ما الان مسئولیم و اگر کاری نکنیم، چند روز دیگر پشیمان خواهیم شد، ایجاد محدودیت شدید لازم است چرا که ۲ هفته دیگر به پیک بیماری می رسیم.

رئیس بیمارستان مرکزی شیراز (MRI) هم با اشاره به اینکه فارس پنج میلیون نفر جمعیت دارد و کشور با تحریم، بسته شدن خطوط هوایی و غیره مواجه است، از این رو اعمال قرنطینه لازم می دانم، می گوید: هر چه دیرتر اقدام کنیم، بیشتر تحت آثار منفی پیک بیماری قرار می گیریم.

دکتر محمدرضا خشنود با بیان اینکه باید شهر بر اساس مناطق شهرداری و یا کلانتری تقسیم شود و نیروهای فعال مدنی و بسیج پای کار بیایند و ستادهای محله ای تشکیل شود، تاکید می کند: ترافیک باید در شهر محدود شود و نباید اجازه داد که در رستوران ها و اماکن غیر ضروری مثل آرایشگاه های زنانه تجمع ایجاد شود آگاهی بخش، تشخیص و رمان باید بسیار جدی گرفته شود.

وی با یادآوری این مطلب که باید مطب های غیر ضروری در خیابان زند شیراز تعطیل شود و پزشکان این منطقه به عنوان ستون دوم در نظر گرفته شوند، ادامه می دهد: نذر و سفره های نذری محدود شود و به اقشار نیازمند که در خانه قرنطینه می شوند، تعلق بگیرد.

دکتر مصباحی می گوید: فارس، استان های همجوار را هم پوشش می دهد و تجهیزات مستهلک تر می شود و از این رو تامین مواد لازم به هزینه زیاد نیاز دارد؛ دکتر تدین ادامه می دهد: امروز نیاز است سی تی اسکن، ۷۵ ساله بیمارستان «شهید فقیهی» جایگزین شود.

دکتر تدین می افزاید: مراکز پزشکی و دولتی در استان مشغول تلاش هستند و ۵۰ درصد نیروهای بیمارستانی پرسنل ثابت نیستند اما در بحران تمام آنها پای کار آمده اند؛ دکتر مصباحی ادامه می دهد: معوقات پزشکان و پرساران ۱۸ ماه است پرداخت نشده و مراکز درمانی با چالش مالی هم مواجه هستند که نیاز به تامین هزینه از محل ستاد بحران در شرایط حاضر لازم به نظر می رسد.

دکتر خالو، از فوت یکی از کارکنان بیمارستان «شهید بهشتی» شیراز بر اثر کرونا خبر می دهد؛ دکتر خشنود می گوید: بار پیک کرونا بر دوش کادر درمان و پزشکان است و در خط مقدم جبهه هستند؛ و دکتر تدین ادامه می دهد: امکانات نداریم طبق پروتکل وزارت بهداشت از کادر درمانی حفاظت کنیم از این رو باید مسئولین حتما یاری رسان ما باشند، امروز پزشکان، کادر درمانی و خدماتی در معرض استهلاک جسم و روح هستند.

دکتر مصباحی در پایان می گوید: پزشکان و درمانگران، ایثارگرانه در تلاش هستند و رزمنده نیستند که شهید شوند و مسئولان باید از جان آنها حمایت کنند، کم کاری مسئولان نباید موجب فوت کادر درمان شود؛ که با تشویق حاضران مواجه شد.

دکتر رحیمی هم از ارائه طرح قرنطینه به دکتر حسن روحانی، رئیس جمهور خبر می دهد و می گوید: امیدوارم اختیار این موضوع به استان محول شود.

آنچه که در پایان به آن اشاره کرد اینست که مسئولین باید سرعت عمل بیشتری در تصمیم گیری برای کاهش تردد در شهر را در نظر بگیرند، تصمیمی که هر ثانیه زودتر گرفته شود، نتیجه بهتری خواهد داشت و مردم هم باید بدانند از تردد غیر ضروری در خیابان ها خودداری کنند و در منزل بمانند.

منبع: شبستان

لینک کوتاه : https://payamekhabar.ir/?p=134230

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.