تاریخ : دوشنبه, ۴ بهمن , ۱۴۰۰ Monday, 24 January , 2022
کد شما در این بخش

برگه نوشته

بالای سایت
0

رویای خانه‌دار شدن در شیراز

  • کد خبر : 134967
  • 15 خرداد 1399 - 12:53
رویای خانه‌دار شدن در شیراز
شاید در گذشته با اخذ وام مسکن و پس‌انداز چند ساله امکان صاحبخانه شدن در شیراز وجود داشت اما با افزایش لجام گسیخته قیمت مسکن در ماه‌های دوم و سوم بهار ۹۹ نسبت به دو ماه پیش از آن، این موضوع به رویای دست نیافتنی تبدیل شده است.

به گزارش پیام خبر، به طور طبیعی هر انسانی به دنبال دستیابی به نیازهای اولیه خود است که یکی از این نیازها تامین مسکن است و برای به دست آوردن آن تلاش می کند اما این روزها با افزایش بیش از اندازه قیمت مسکن دیگر، کمتر کسی است که امید به خانه دار شدن داشته باشد.
به تناسب افزایش قیمت مسکن در شیراز، اجاره بها نیز افزایش پیدا کرده است و افراد به جای تلاش برای خرید خانه به فکر آن هستند تا اندوخته ای برای اجاره خانه به دست آورند و حتی در خواب هم فکر صاحبخانه شدن را نمی کنند.

حداقل قیمت مسکن متری پنج میلیون تومان و حداکثر متری ۳۵ میلیون تومان
افزایش قیمت مسکن در شیراز به قدری است که رئیس اتحادیه مشاوران املاک شیراز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان می کند حداقل قیمت مسکن در شیراز هر متر مربع پنج میلیون تومان و حداکثر هر متر مربع ۳۵ میلیون تومان است.
با این وضعیت به عنوان مثال اگر فردی در محروم ترین و ارزان ترین نقطه شیراز بخواهد یک خانه ۱۰۰ مترمربعی خریداری کند حداقل به ۵۰۰ میلیون تومان نیاز دارد.
در بهترین نقطه شهر شیراز نیز برای خرید خانه ۱۰۰ مترمربعی حداقل به سه میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان نیاز است.
وضعیت قیمت واحدهای مسکونی در شیراز نشان دهنده آن است که قشر متوسط و یا متوسط به پایین حتی با وام مسکن ۱۲۰ میلیون تومانی یا ۱۶۰ میلیون تومانی توان خرید یک واحد مسکونی را ندارند.

قیمت مسکن در نقاط مختلف شیراز چقدر است؟
بررسی های خبرنگار ایرنا نشان دهنده آن است که قیمت مسکن در برخی نقاط روستایی شهرستان شیراز نیز بیش از متری سه میلیون تومان است به عنوان مثال یک واحد مسکونی ۱۲۰ مترمربعی در روستای شاپورجان در جنوب شیراز به قیمت ۵۰۰ میلیون تومان برای فروش گذاشته شده است.
همچنین بررسی ها در مناطقی با سکونت افراد قشر متوسط نشانگر آن است که آپارتمان ۲۰۰ متری در بلوار عدالت شیراز یک میلیارد و ۳۷۰ میلیون تومان، آپارتمان ۱۴۱ متری در بلوار باهنر جنوبی یک میلیارد و ۵۰ میلیون تومان، واحد مسکونی ویلایی ۳۰۶ متری واقع در شهرک سجادیه ۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان، آپارتمان ۱۰۰ متری در محله فرگاز ۷۵۰ میلیون تومان و آپارتمان ۱۱۵ متری واقع در بلوار سرباز ۷۸۰ میلیون تومان به فروش گذاشته شده است.
همچنین خانه ویلایی ۸۰ متری واقع در بلوار دلگشا با قدمت بیش از بیست سال ۴۰۰ میلیون تومان، آپارتمان ۱۴۵ متری واقع در شهر جدید صدرا ۸۰۰ میلیون تومان، آپارتمان ۱۴۲ متری در بلوار طلاییه ۹۹۴ میلیون تومان، آپارتمان ۱۵۵ متری در محله عفیف آباد سه میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان و آپارتمان ۱۰۰ متری در بلوار قدوسی شرقی یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون تومان(هر دو منطقه مرفه نشین) و آپارتمان ۱۰۰ متری واقع در بلوار فرصت شیرازی ۶۵۰ میلیون تومان به فروش گذاشته شده است.
فروشندگان همچنین آپارتمان ۱۷۵ متری واقع در بلوار قدوسی غربی را سه میلیارد تومان، منزل ویلایی ۲۰۰ متری در ورودی محله ده پیاله یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان، منزل ویلایی ۱۵۰ متری در محله ده پیاله با بیش از ۲۰ سال قدمت ۶۰۰ میلیون تومان، آپارتمان ۱۵۴ متری در بلوار ارم سه میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان، آپارتمان ۲۳۰ متری در محله زرگری چهار میلیارد و ۱۴۰ میلیون تومان، آپارتمان ۹۰ متری در صدرا ۵۲۰ میلیون تومان و خانه ویلایی ۲۵۰ متری در محله پاسداران چهار میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان قیمت گذاشته اند.
در بازار امروز مسکن آپارتمان ۱۷۵ متری در معالی آباد ۲ میلیارد و ۲۵۰ میلیون تومان، آپارتمان ۱۱۵ متری در بلوار میرزای شیرازی یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان، آپارتمان ۱۰۴ متری در بلوار نصر ۷۵۲ میلیون تومان، آپارتمان ۱۱۵ متری در شهرک گلستان ۷۱۰ میلیون تومان، آپارتمان ۱۰۷ متری واقع در چهارراه مقر ۷۸۰ میلیون تومان، آپارتمان ۱۲۵ متری در بلوار سرداران ۸۴۰ میلیون تومان، آپارتمان ۱۱۰ متری در محله والفجر ۷۲۰ میلیون تومان و آپارتمان ۱۰۰ متری در بلوار ابوذر ۵۰۰ میلیون قیمت گذاشته شده است.

پایه های افزایش مسکن بر ستون اطلاعیه و دلار
رییس اتحادیه مشاوران املاک شیراز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان ‌کرد: افزایش قیمت مسکن براساس اطلاعیه صادر شده از سوی بانک مرکزی اتفاق افتاد که این بانک اعلام کرد مسکن ۳۸ درصد افزایش بها داشته است.
محمدقاسم تابنده افزود: نمی دانم بانک مرکزی این آمار را متناسب با چه معیاری اعلام کرد که این آمار مورد تایید ما نبود.
وی ادامه داد: زمانی یک ارگان رسمی چنین افزایشی را اعلام کند مردم این افزایش را ملاک قرار می دهند.
رییس اتحادیه مشاوران املاک شیراز گفت: برخی مالکان نیز افزایش قیمت دلار را مدنظر قرار می دهند و متناسب با قیمت دلار قیمت ملک خود را افزایش می دهند و این هم به ضرر مردم و هم به ضرر مشاوران املاک است.
تابنده افزود: هر چه قیمت مسکن افزایش یابد به ضرر مشاوران املاک است چرا که خرید و فروش مسکن کاهش یافته است.
وی ادامه داد: معاملات در مشاوران املاک شیراز در حال حاضر ۳۰ درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافته است.

وام برای شش متر

رییس اتحادیه مشاوران املاک شیراز گفت: برای خروج از وضعیت فعلی قیمت مسکن باید دولت همانند واحدهایی که اوایل انقلاب اسلامی ساخته و تحت عنوان اجاره به شرط تملیک تحویل مردم داده شد، اقداماتی را انجام دهد و مانع افزایش قیمت مسکن شود.
تابنده افزود: بانک ها نیز باید تسهیلاتی با مبالغ بالا و اقساط طولانی و بهره پایین ارایه کنند تا مردم بتوانند ساخت و ساز کنند یا املاکی را خریداری کنند.
وی ادامه داد: در حال حاضر با وام های فعلی مسکن که از سوی بانک ها ارایه می شود کسی نمی تواند خانه دار شود و این وام ها شاید پول پنج یا ۶ متر یک منزل مسکونی باشد.
رییس اتحادیه مشاوران املاک شیراز گفت: دولت باید تسهیلاتی معادل ۸۰ درصد قیمت یک واحد مسکونی را با بهره چهار درصد ارایه کند تا افراد بتوانند خانه دار شوند، در غیر این صورت با این وضعیت کسی نمی تواند صاحب خانه شود.

افسارگسیختگی در بازار مسکن

محمدرضا رضایی کوچی رییس کمیسیون عمران مجلس دهم و نماینده مردم جهرم در مجلس یازدهم نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: با نوعی افسار گسیختگی در بازار مسکن مواجه هستیم و این بازار رها شده است و هیچکس خود را در قبال این بازار مسوول نمی داند.
وی افزود: شرایط بازار مسکن به گونه ای است که انگار این حوزه متولی ندارد و هیچ نظارتی بر این حوزه وجود ندارد و همین امر باعث شده است که قیمت ها بیش از اندازه در حال افزایش یابد به گونه ای که مشاوران املاک نیز با سردرگمی مواجه شده اند و نمی‌دانند در بازار مسکن چه اتفاقی می خواهد رخ دهد.
رضایی کوچی ادامه داد: شرایط به گونه ای است که متاسفانه افرادی را که به تشکیل خانواده تشویق می‌کنیم و آنهایی را که منزل اجاره ای دارند شرایط سخت و بحرانی پشت سر می گذارند و کسی در مقابل طیف گسترده بی خانمان ها احساس مسوولیت نمی کند و این یک تهدید جدی است که در حوزه مسکن در حال شکل‌گیری است.

مسکن را به امان خدا رها کرده ایم
رییس کمیسیون عمران دهمین دوره مجلس شورای اسلامی گفت: به صورت کلان و اساسی باید به سمت تولید مسکن حرکت می کردیم و به این بخش به وسیله تسهیلات پرداختی و زمینه‌هایی که دولت مدیریت می‌کرد رونق می دادیم اما این اقدام ها انجام نشد.
رضایی کوچی افزود: امروز در شرایطی قرار داریم که تقاضا بالا و واحدهای مسکونی کم است و عرضه و تقاضا تناسب خود را از دست داده است و تعادلی بین آنها وجود ندارد و از طرفی نیز نظارتی در این حوزه وجود ندارد و این حوزه را به امان خدا رها کرده ایم.
وی ادامه داد: بسیاری از کشورهای دنیا که با شرایط کشور ما مواجه هستند یک شاخص در حوزه مسکن تعیین می کنند به عنوان مثال در بخش اجاره یک درصد مشخص به قولنامه سال قبل اضافه می شود و یک چارچوب و یک فرمول دارد اما این موضوع در کشور ما پایه و چهارچوبی ندارد و این حوزه به امان خدا رها شده و هر کس هر چقدر زورش برسد قیمت را افزایش می دهد.
نماینده مردم جهرم و خفر در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی گفت: بازار مسکن بازار بی سر و صاحبی است و فضای روانی جدی برای بی خانمان ها و مستاجرها درست کرده و اگر این موضوع ادامه پیدا کند می‌تواند به یک بحران تبدیل شود.
رضایی کوچی افزود: به وزیر راه و شهرسازی گفته‌ام به حوزه مسکن رسیدگی کند و نظارتی و تولیدی در این زمینه صورت بگیرد چراکه این حوزه به صورت کامل رها شده و خیلی خطرناک است.
وی ادامه داد: تلاطمی در بازار وجود دارد و قیمت ارز و سکه افزایش یافته و درصدی از افزایش قیمت مسکن به این حوزه باز می‌گردد.
رییس کمیسیون عمران مجلس دهم گفت: در حال حاضر ثبات و آرامشی در بازار وجود ندارد، وقتی که قیمت همه اقلام در حال افزایش است، طبیعی است که قیمت مسکن افزایش می یابد.

حجم تعیین شده در طرح اقدام ملی مسکن تاثیری در بازار مسکن ندارد
وی با بیان اینکه باید به سمت تولید مسکن حرکت کنیم، گفت: دولت در طرح اقدام ملی مسکن ۲۰۰ هزار واحد مسکونی را در برنامه یکساله و ۴۰۰ هزار واحد مسکونی را در برنامه ۲ ساله قرار داده است که حتی اگر این برنامه محقق شود تاثیری در بازار مسکن ندارد چرا که بیش از ۳ میلیون واحد مسکونی در کشور کمبود داریم.
نماینده مردم جهرم و خفر در مجلس یازدهم افزود: کشور باید سالانه ۷۰۰ هزار واحد تولید مسکن داشته باشد تا بتواند پاسخگوی نیاز در این حوزه باشد، هر سال که می‌گذرد بر میزان نیاز قبلی افزوده می شود.
رضایی کوچی ادامه داد: ما انتظار نداریم که دولت بخواهد خودش مسکن بسازد اما دولت باید ریل گذاری و سیاست گذاری درستی در حوزه مسکن انجام دهد.
وی اضافه کرد: ما باید بتوانیم تولید زمین کنیم چرا که در بسیاری از شهرها زمین محدود شده است و حتی در روستاها طرحهای هادی پر شده و مردم با مشکلات زیادی برای ساختن خانه مواجه هستند.

زمین های دولتی به تولید مسکن اختصاص یابد
رییس کمیسیون عمران مجلس دهم گفت: بارها به دولت اعلام کرده‌ایم که یکسری زمین‌های دولتی وجود دارد که دولت می‌تواند این زمین‌ها را به بحث تولید مسکن اختصاص دهد.
رضایی کوچی بیان کرد: همه دستگاه‌های اجرایی از جمله وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزارت آموزش و پرورش و غیره زمین دارند اما این زمین ها برای تولید مسکن در نظر گرفته نمی شود.
وی ادامه داد: دولت در بافت فرسوده که امکانات و زیرساخت وجود دارد و این بافت از نظر منظر شهری و از نظر مقاومت در برابر بحران ضعیف هستند باید بخش خصوصی را تشویق کند تا در این بخش سرمایه گذاری انجام دهد، در این بخش می‌توان واحدهای جدید و قابل پذیرش برای جمعیت آنجا ایجاد کرد اما این گونه کارها رها شده است.
نماینده مردم جهرم و خفر در مجلس یازدهم گفت: در مجلس هشتم شورای اسلامی یک خط اعتباری از بانک مرکزی به بانک مسکن برای مسکن مهر اختصاص دادیم، درست است که مسکن مهر نیز ایراداتی داشت و در برخی نقاط مکان‌یابی درستی صورت نگرفت اما ۲ میلیون واحد مسکونی با تسهیلات ارزان قیمت ساخته شد و نیاز بسیاری از اقشار جامعه به خصوص اقشار متوسط به پایین حل شد.
رضایی کوچی افزود: در حال حاضر اقشار متوسط به پایین هستند که در این تلاطم بازار مسکن نابود می‌شوند و از بین می‌روند لذا دولت باید به بحث مسکن بپردازد و تسهیلات ارزان قیمت در اختیار مردم قرار دهد و اگر در این زمینه نیاز به مجوز دارد لایحه ای را به مجلس ارسال و مجوز را اخذ کند.
وی ادامه داد: مسکن به تنهایی یک واحد مسکونی نیست بلکه لوکوموتیو اقتصاد کشور محسوب می شود یعنی صدها شغل در بازار مسکن شکل می گیرد و واحدهای تولیدی فراوانی برای ساخت واحدهای مسکونی فعال می شوند اما متاسفانه این حوزه رها شده است.
وی به نامگذاری سال ۱۳۹۹ تحت عنوان جهش تولید اشاره کرد و گفت: فعال شدن فعالیت ها در حوزه مسکن جهش تولید را به دنبال دارد یعنی برای هر واحد مسکونی برای ۲ نفر اشتغال ایجاد می شود که اگر سالی یک میلیون واحد مسکونی در نقاط مختلف کشور ساخته شود بیش از یک و نیم میلیون نفر شغل ایجاد می شود اما ما این حوزه را به امان خدا رها کردیم.
رضایی کوچی بیان کرد: در حال حاضر به سرمایه گذار و تولید کننده در حوزه مسکن بها داده نمی شود و این باعث شده است که فعالان این حوزه به سمت ساخت خانه های لوکس می‌روند چون می‌دانند طرف آنان پولدار است و توان خرید را دارد اما برای اقشار متوسط به پایین واحدی درست نمی کنیم و این قشر امروز در شرایط سخت و بحرانی به سر می برند.

افزایش حبابی قیمت مسکن

مدیرکل راه و شهرسازی استان فارس نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: بحث افزایش قیمت مسکن یک مساله ملی است که در تمام نقاط شاهد این افزایش هستیم و محدود به فارس نیست.
جواد زاهدی افزود: اقداماتی که اداره کل راه و شهرسازی استان در حوزه مسکن انجام می دهد شاید یک مقدار به کُند کردن افزایش حبابی قیمت مسکن کمک کند؛ افزایش قیمت دلار باعث افزایش قیمت مسکن در نقاط مختلف شده است.
وی ادامه داد: اقدام ملی مسکن که برای ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در سطح کشور آغاز شده و در این زمینه تفاهم نامه هایی بین وزارت راه و شهرسازی و وزارتخانه های کار، رفاه و تامین اجتماعی، آموزش و پرورش و دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح منعقد شده، برای کمک به کاهش قیمت مسکن و کند شدن روند افزایشی آن است.
وی اضافه کرد: برای استان فارس ۵۰ هزار واحد در طرح اقدام ملی مسکن پیش‌بینی شده است که این کار در استان آغاز شده است.
مدیرکل راه و شهرسازی استان فارس بیان جزییات بیشتر و تخصصی تر در مورد مسایل مرتبط با افزایش قیمت مسکن و اقدامات صورت گرفته برای مقابله با افزایش قیمت را به یک گفت و گوی تفصیلی تر در آینده‌ای نزدیک موکول کرد.

بانک های فارس تسهیلات مصوب در حوزه مسکن را ارایه می دهند
حسین عقیلی نماینده بانک مرکزی در استان فارس نیز در پاسخ به ادعای مطرح شده مبنی بر نقش بانک مرکزی در افزایش قیمت مسکن به خبرنگار ایرنا گفت: بانک مرکزی یک ارگان تخصصی است و بیان آمار در حوزه مسکن و شاخصهای اقتصادی بر عهده اداره آمار اقتصادی بانک مرکزی قرار دارد.
وی افزود: بانک های استان فارس در چارچوب تسهیلات پیش بینی شده در سطح ملی برای خرید مسکن به افراد کمک می کنند.

اگر با این وضعیت قیمت مسکن، اقدامی برای کنترل و کاهش آن صورت نگیرد در آینده در اجاره منازل مسکونی نیز با بحرانی مشابه بحران خرید مواجه خواهیم شد که تبعات و آسیب های اجتماعی زیادی به دنبال دارد. البته آثار و شواهد این موضوع در قالب کوچ برخی اجاره نشینان از شهر شیراز به حاشیه‌ها اکنون نیز آشکار شده است.

لینک کوتاه : https://payamekhabar.ir/?p=134967
کد شما در این بخش

برگه نوشته

پایین سایت

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.