تاریخ : چهارشنبه, ۱۹ مرداد , ۱۴۰۱ Wednesday, 10 August , 2022
3

فرصت های اقتصادی مناسبی برای بازرگانان بنگلادش و فارس وجود دارد

  • کد خبر : 135158
  • 04 تیر 1399 - 8:33
فرصت های اقتصادی مناسبی برای بازرگانان بنگلادش و فارس وجود دارد
یلدا راهدار امروز سه شنبه در دیدار با رایزن بازرگانی سفارت بنگلادش در ایران بیان کرد: استان فارس در بحث های کشاورزی، گیاهان دارویی، سیمان، صنایع پالایشگاهی و شیمیایی، گردشگری و صنایع دستی حرف های بسیاری برای گفتن دارد و تجار و بازرگانان ما می توانند در این بخش ها خدمات خوبی را به مردم کشورهای مختلف ارائه کنیم.

به گزارش پیام خبر، یلدا راهدار امروز سه شنبه در دیدار با رایزن بازرگانی سفارت بنگلادش در ایران بیان کرد: استان فارس در بحث های کشاورزی، گیاهان دارویی، سیمان، صنایع پالایشگاهی و شیمیایی، گردشگری و صنایع دستی حرف های بسیاری برای گفتن دارد و تجار و بازرگانان ما می توانند در این بخش ها خدمات خوبی را به مردم کشورهای مختلف ارائه کنیم.
وی افزود: تولید محتوا و نرم افزار، کسب و کارهای نوین و دانش بنیان یکی دیگر از ظرفیت‌های استان فارس است که در این زمینه برقراری مراودات تجاری با کشور بنگلادش را دنبال می کنیم.
راهدار اظهارداشت: بازار کشور بنگلادش جاذبه های بسیاری برای تجار ایرانی و فارسی خواهد داشت اما مشکلاتی نیز برای افزایش مراودات تجاری بر سر راه تجار وجود دارد که باید تلاش کنیم این موانع به حداقل رسیده و روند تجارت تسهیل شود.
وی اضافه کرد: آشنایی تجار و بازرگانان استان فارس با کشور بنگلاش و ظرفیت های اقتصادی دو طرف موضوع مهمی است که آن را با دقت نظر و برنامه ریزی منسجم دنبال می کنیم زیرا باور داریم حضور در بازارهای بین المللی باید به صورت علمی و پایدار پایه ریزی شود.
در این جلسه امید ماهرانی عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس نیز گفت: فرصت های خوبی برای مراودات تجاری و اقتصادی بین دو کشور ایران و بنگلادش وجود دارد و حجم تجارت بین کشور شایسته تجار آنها نیست زیرا ظرفیت برای افزایش این میزان و صادرات بیشتر وجود دارد.
وی بیان کرد: استان فارس در بسیاری از حوزه های مورد نیاز کشور بنگلادش از جمله سنگ، کاشی و سرامیک، کلنکر، سیمان، خدمات فنی و مهندسی، صنایع شیمیایی، کود اوره، سرمایه گذاری و گردشگری و توریست سلامت دارای پتانسیل های بسیار با کیفیت و خوبی است که تلاش ما بر پایه برنامه ریزی بلند مدت برای تجار و بازرگانان فارس است.
ماهرانی اظهارداشت: برای افزایش مرادوات تجاری فارس با کشور بنگلادش ما در اتاق بازرگانی فارس آماده همکاری در تمام سطوح و انعقاد تفاهم نامه با سفارت، اتاق بازرگانی و تجار کشور بنگلادش هستیم.
وی اضافه کرد: سفارتخانه بنگلادش در ایران لیست پروژه های و فرصت های اقتصادی و مناقصات خود را به اتاق بازرگانی فارس معرفی کند تا ما شرکت های مناسب استان فارس در این زمینه را بتوانیم معرفی کنیم.
ماهرانی ادامه داد: مبادلات مالی در مباحث تجاری بسیار مهم است و نکته مورد تاکید سفارت بنگلادش در موضوع تهاتر مالی بسیار خوب و قابل پذیرش است که می تواند بر تسهیل و افزایش صادرات و واردات بین فارس و بنگلادش بسیار موثر باشد.
** فرصت های زیادی برای همکاری تجاری و اقتصادی استان فارس و بنگلادش وجود دارد
محمد صبور حسین رایزن بازرگانی سفارت بنگلادش در ایران هم گفت: صنعت اول بنگلادش پوشاک و منسوجات است به طوری که در سال اخیر مالی ۸۲ درصد حجم صادرات ما م بالغ بر ۴۱ میلیارد دلار صادرات ما از این صنعت بوده است.
وی با بیان اینکه کشور بنگلادش از نظر جمعیت کشور بزرگی است و فرصت های خوبی در حوزه تجارت بین الملل دارد افزود: از دیگر اقلام صادراتی کشور بنگلادش نخ های کنفی قابل استفاده در فرش بافی، کشت سازی، صنعت سرامیک و محصولات چرم است.
صبور حسین اظهارداشت: تجارت دو کشور بنگلادش و ایران در سال مالی اخیر حدود ۱۰۰ میلیون دلار بوده است که تراز مالی تجاری ایران مثبت و صادرات از ایران به کشور بنگلادش بیشتر از واردات بوده است.
وی با بیان اینکه اگر بخش اقتصادی کشور ایران و بنگلادش قدم های بیشتر مثبتی را برای گسترش مراودات تجاری دو کشور بردارند حجم صادرات دو طرف را می توان تا ۱۰ برابر افزایش داد اضافه کرد: هم اکنون کالاهایی از جمله قیر، نخ های کنفی، کلینکر و خشکبار از کشور ایران به بنگلادش صادر می شود و بازار آنها نیز مناسب است.
صبور حسین ادامه داد: کشور ایران منابع غنی برای نفت و گاز دارد درحالی که کشور ما از این منابع و ثروت بی بهره است لذا ایران و فارس می تواند بازار خوبی در این زمینه در کشور بنگلادش داشته باشند.
رایزن بازرگانی سفارت بنگلادش در ایران عنوان داشت: کشور بنگلادش می تواند در زمینه های قیر، کلینکر، خشکبار، کشمش، زیره، خدمات نانو و شرکت های دانش بنیان، کودهای مختلف، خدمات فنی و مهندسی بازار بزرگ و پایداری برای تجار ایرانی و استان فارسی باشد.
وی تصریح کرد: توریست سلامت یکی از حوزه های بسیار مورد نیاز کشور بنگلادش است و این درحالی است که سالانه بسیاری از مردم بنگلادش برای اخذ خدمات درمانی به کشورهای هند، تایلند، مالزی و سنگاپور سفر می کنند اما ایران و به ویژه استان فارس در این زمینه شرایط مطلوبی برای ارائه خدمات به مردم ما دارد و ما برای بهره مندی از این پتانسیل فارس و شیراز استقبال می کنیم.
صبور حسین افزود: یکی دیگر از بخش های مورد اهمیت ما سرمایه گذاری است که با توجه به تحریم های اعمال شده بر ایران و ارائه مشوق های حمایتی خوب از سوی ما، کشور بنگلادش می تواند فرصت های خوبی در حوزه سرمایه گذاری در اختیار تجار ایرانی قرار دهد و در کل ظرفیت خوبی در این زمینه برای دو کشور وجود دارد.
وی بیان کرد: کشور ما در حوزه تجارت مشوق های خاصی را به تجار ارائه می دهد به طوری که هم اینک مناطق ویژه ای برای تجار کشور های مختلف در بنگلادش فعال است که در صورت تمایل می توانیم منطقه ویژه ای بدون محدودیت خاص برای تجار ایرانی در کشور بنگلادش ایجاد کنیم.
صبور حسین اظهارداشت: فرصت های زیادی برای همکاری تجاری و اقتصادی دو کشور ایران و استان فارس و بنگلادش وجود دارد گفت: ما در بخش تجاری سفارت بنگلادش آماده هرگونه همکاری برای گسترش مراودات تجاری، افزایش سطح همکاری های دو کشور و تسهیل تجارت بین الملل دو کشور با بازرگانان ایرانی هستیم.
وی اضافه کرد: ارتباط دو جانبه بین اتاق های بازرگانی کشور بنگلادش و اتاق بازرگانی فارس را با جدیت دنبال می کنیم تا تجار دو طرف بتوانند برنامه های تخصصی و بلند مدتی را در حوزه های مورد نیاز ترسیم کنند.
صبور حسین با اشاره به قرارداد بین دو کشور ایران و بنگلادش در سال ۲۰۰۵ ادامه داد: باید فرآیندی عملی تعریف و اجرا شود که تجار دو کشور از مزایای این قرارداد بهره مند شوند.
وی با بیان اینکه سفارت بنگلادش در تلاش است حجم مبادلات تجاری با کشور ایران به ویژه برخی از استان ها را افزایش دهد عنوان کرد: از اتاق بازرگانی فارس دعوت می کنیم درحاشیه اجلاس D۸ که در کشور بنگلادش برگزار می شود، هیات اقتصادی را اعزام کند زیرا این اجلاس فرصت مغتنمی برای مشخص کردن ضمانت اجرایی مراودات اقتصادی برای دو طرف خواهد بود.

لینک کوتاه : https://payamekhabar.ir/?p=135158

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.