تاریخ : دوشنبه, ۴ بهمن , ۱۴۰۰ Monday, 24 January , 2022
کد شما در این بخش

برگه نوشته

بالای سایت
0

کروناهراسی و عادی‌انگاری کرونا هر دو خطرناک است

  • کد خبر : 135329
  • 21 تیر 1399 - 12:20
کروناهراسی و عادی‌انگاری کرونا هر دو خطرناک است
رییس جمهوری با اشاره به رویکرد کشورها در ایجاد گشایش‌های اجتماعی و اقتصادی اظهار داشت: همه کشورها در دوران شیوع ویروس کرونا بدون استثنا بعد از مدتی ناچار شدند مسیر گشایش‌ها را ایجاد کنند. ایجاد گشایش از سوی کشورها استثنا ندارد. یک کشور، مراحل گشایش را در یک هفته ایجاد کرد، یکی دیگر در ۲ تا ۳ هفته ایجاد کرد.

به گزارش پیام خبر، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی صبح امروز شنبه در ستاد ملی مقابله با کرونا عادی‌انگاری از وضعیت کنونی و اضطراب‌افکنی را خطرناک دانست و گفت: اگر مردم فکر کنند وضعیت عادی است و این ویروس دیگر خطرناک نیست، با مشکل روبه‌رو می‌شویم و اگر اضطراب و هراس در مردم ایجاد کنیم، به گونه‌ای که فعالیت‌های اجتماعی، اضطراری، خدمات و اقتصادی متوقف شود، نادرست است.

رییس جمهوری با اشاره به رویکرد کشورها در ایجاد گشایش‌های اجتماعی و اقتصادی اظهار داشت: همه کشورها در دوران شیوع ویروس کرونا بدون استثنا بعد از مدتی ناچار شدند مسیر گشایش‌ها را ایجاد کنند. ایجاد گشایش از سوی کشورها استثنا ندارد. یک کشور، مراحل گشایش را در یک هفته ایجاد کرد، یکی دیگر در ۲ تا ۳ هفته ایجاد کرد.

روحانی ادامه داد: دلیل آن است که تعطیلی کسب و کار و فعالیت اقتصادی در بلند مدت ممکن نیست. هیچ دولتی قادر نیست فعالیت اقتصادی را برای ۶ ماه تعطیل کند و مردم هم زیر بار این تعطیلی نمی‌روند.

وی، این بیماری را در بلندمدت پیشروی ما عنوان کرد و افزود: پنج ماه است درگیر کرونا هستیم و ممکن است پنج ماه دیگر هم با آن روبه‌رو باشیم. راه فعالیت‌های اجتماعی، اقتصادی و… رعایت پروتکل‌های بهداشتی است. همه باید در چارچوب فعالیت‌های قانونی کار کرده و فعالیت کنند. همه باید پروتکل‌ها را رعایت کرده و اصول بهداشتی را مدنظر قرار دهند.

روحانی، تجمعات را در شرایط فعلی غیرقابل قبول توصیف کرد و ادامه داد: اجتماعات و تجمعات، چه عزا و چه عروسی، چه مهمانی و چه سمینار و جشنواره، مضر است. امروز نه زمان جشنواره است و نه زمان سمینار. حتی نسبت به کنکور هم اگر وزارت بهداشت اشکال داشته باشد، چارچوبی برایش تعریف می‌کنیم که اشکال نداشته باشد. اجتماعات باید در حد ضرورت محدود شود.

رییس‌جمهور با اشاره به محدودیت‌های اعمال شده در کشورهای مختلف دنیا ابراز داشت: هند اعلام کرده در عروسی حداکثر ۲۰ نفر حاضر باشند و در کشورهای اروپایی حداکثر ۱۰ نفر. همه جا محدودیت گذاشته‌اند. نمی‌شود در عروسی ۱۰۰، ۱۵۰ نفر در محیط سرپوشیده، با تهویه نامناسب و زمان زیاد جمع شوند.

روحانی افزود: در اروپا رستوران باز شده اما با رزرو آزاد شده است؛ یعنی کسی که می‌خواهد رستوران برود باید با رزرو برود. گشایش باید باشد اما با مراعات تمام پروتکل‌ها و اگر مراعات نشود، امکان‌پذیر نیست.

فعالیت های اقتصادی با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی تداوم یابد؛ راه دومی وجود ندارد

روحانی با بیان اینکه مراقبت های جمعی و فردی باید به عنوان اصل خدشه ناپذیر مورد توجه همگان قرار گیرد، گفت : اجتماعات باید ممنوع و در موارد خاص به حد ضرورت محدود شود و الان زمان برگزاری جشنواره و سمینار نیست و حتی نسبت به برگزاری کنکور هم اگر دوستان ما در وزارت بهداشت اشکالی داشته باشند، چارچوبی برای آن تدوین می‌کنیم که مشکلی ایجاد نشود.

رییس جمهوری با قدردانی از تلاش همه فعالان بخش اقتصادی، دستگاه اجرایی، نیروهای مسلح و دیگر قوا اظهارداشت: کسب و کارها، فعالیت های اقتصادی و گشایش ها باید با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی تداوم یابد و راه دومی وجود ندارد.

روحانی تصریح کرد: تعطیلی کسب و کارها و فعالیت اقتصادی برای بلند مدت امکان پذیر نیست و هیچ دولت و مردمی این را قبول ندارند. همه باید به صحنه بیایند و مردم را قانع کنیم که در روند مبارزه با بیماری کرونا، رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی ضروری است و راهی جز این نداریم.

رییس جمهوری با قدردانی از مردم به خاطر رعایت فاصله گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک برای پیشگیری از سرایت بیماری کرونا، گفت: دانشمندان ما در حال تلاش برای تولید داروهای مورد نیاز کرونا و واکسن آن هستند اما نکته مهم و مورد تاکید این است که بیماری کرونا را نباید مخفی کرد و مخفی کاری در این عرصه ظلم به حقوق دیگران است.
نظارت برای اجرای دستورالعمل‌های ستاد ملی کرونا را بسیار مهم است.

رییس جمهوری با تاکید بر اهمیت نظارت بر اجرای دستورالعمل‌های ابلاغی ستاد ملی کرونا گفت: در ستاد مشخص کردیم چگونه بر ورود کارمندان بدون ماسک به ادارات و غایب محسوب شود نظارت شود، چگونه بر ممنوعیت به دریافت کنندگان خدمات که ماسک نمی‌زنند، نظارت انجام شود، باید این افراد ماسک بزنند در غیر این صورت نباید به آنها خدمات داده شود.

روحانی بیان کرد: در ستاد تصویب کردیم فردی که صاحب یک مغازه و فروشگاه است خود وکارمندان ان باید دستورالعمل ا را مکامل رعایت کنند و روند نظارت بر این دستوراعلمل باید نظارت شود. نظارت بر دستورالعمل هادر مترو و اتوبوس و تاکسی را تعیین کردیم تعیین کردیم و باید انجام شود اگر این نظارت ها عمل نشود مصوبات ستاد تاثیری ندارد این مصوبات برای خومان نیست باید اجرایی شود

وی تصریح کرد: امروز در جلسه تاکید شد که وزارت بهداشت و درمان، و سازمان اداری و استخدامی و وزارت صمت، اصناف و اتحادیه ها و بقیه دستگاه‌ها نیز در صورت لزوم و ضرورت وظیفه بسیار سنگینی در زمینه نظارت بر اجرای دستورالعمل‌های ستاد میلی کرونا دارند، حتی قوه قضاییه و دادستان ها نیز هر جایی که لازم است ما را یاری کتند تا پروتکل‌های بهداشتی مصوب ستاد به خوبی اجرا شود.

رییس جمهوری نظارت برای اجرای مصوبات و دستورالعمل‌های ستاد ملی کرونا را بسیار مهم دانست و گفت: پوشیدن ماسک توسط همه افراد بسیار مهم است؛ از مردم که در هفته گذشته در سراسر کشور به ویژه در تهران مساله ماسک زدن را کاملا رعایت کردند تشکر می کنم؛ شاید عده محدودی اجرا نکردندف اما اکثریت قاطع این دستورالعمل را اجرا کردند؛ گزارشی داشتیم که در یک مرکز شلوغ صد در صد افراد ماسک زده بودند، البته ممکن است در برخی مکان ها هم ۹۰درصد افراد ماسک زده باشند.

وی با بیان این که صدا وسیما خیلی خوب در هفته گذشته روی ماسک زدن بسیار خوب تبلیغ و اطلاع رسانی کرد گفت: فاصله‌گذاری اجتماعی توام با شستن منظم دست و ترک برخی از عادت ‌هایی که برای مقابله به کرونا بسیار مهم است مانند عادت دست زده به صورت و چشم و دهان و بینی را که برای ابتلا به بیماری خطرناک است بتوانیم ترک کنیم، و اگر بتوانیم سبک زندگی را تغییر دهیم به خوبی می توانیم در برابر این بیماری بایستیم و موفق شویم.

رییس جمهوری گفت: دانشمندان کشور نیز در تلاش برای پیدا کردن داروی درمان کرونا هستند که امیدواریم روزی هم به این دارو دست پدا کنیم و واکسن آن هم کشف شود و هم بتوانیم در این مقطع حساس و مهم وظایف خود را به خوبی انجام دهیم.

لینک کوتاه : https://payamekhabar.ir/?p=135329
کد شما در این بخش

برگه نوشته

پایین سایت

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.