تاریخ : شنبه, ۲۲ مرداد , ۱۴۰۱ Saturday, 13 August , 2022
2

گام بلند کرمان برای تامین زغال‌سنگ کشور

  • کد خبر : 135684
  • 25 مرداد 1399 - 11:50
گام بلند کرمان برای تامین زغال‌سنگ کشور
معادن زغال‌سنگ برای تامین اعتبار مورد نیاز توسعه معادن خود زمینه ورود به تابلو بورس و تامین مالی از طریق بازار سرمایه را در دستور کار قرار داده‌اند که هم‌اکنون در آستانه تحقق این اتفاق بزرگ قرار داریم، همچنین این معادن علاوه بر تامین تجهیزات مورد نیاز برای توسعه تولید خود در جهت استخراج زغال سنگ مکانیزه حرکت می‌کنند.

به گزارش پیام خبر، گرچه پیش از این تامین بخشی از زغال‌سنگ معادن کشور توسط استان کرمان در سه شهرستان زرند، کوهبنان و راور انجام می‌گرفته اما با توجه به نیاز معادن ذوب آهن کشور همچنان نیاز به زغال خارجی در کشور وجود داشت و در این راستا طی سال‌های گذشته شرکت معادن زغال‌سنگ کرمان به عنوان یکی از بزرگترین تامین کنندگان زغال‌سنگ کشور دست به برنامه‌های توسعه‌ای زده است.

معادن زغال‌سنگ برای تامین اعتبار مورد نیاز توسعه معادن خود زمینه ورود به تابلو بورس و تامین مالی از طریق بازار سرمایه را در دستور کار قرار داده‌اند که هم‌اکنون در آستانه تحقق این اتفاق بزرگ قرار داریم، همچنین این معادن علاوه بر تامین تجهیزات مورد نیاز برای توسعه تولید خود در جهت استخراج زغال سنگ مکانیزه حرکت می‌کنند.

همچنین معادن زغال‌سنگ کرمان در برنامه توسعه اکتشافات معدنی دولت و وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار گرفته و در قالب پهنه معدنی توانسته‌اند ذخایر عظیمی از این محصول را در استان کرمان کشف کنند که این ذخایر می‌تواند تا سالیان بسیاری نیاز کشور را تامین کند و زمینه کاهش وابستگی اقتصادی به خارج از کشور را فراهم آورد.

آیین انعقاد تفاهم نامه بین ذوب آهن اصفهان و شرکت معادن زغالسنگ کرمان، نویدی امیدبخش از همکاری صنایع در راستای رفع مشکلات اقتصادی کشور قلمداد می شود که این آیین با حضور باقر نیک طبع مدیرعامل شرکت معادن زغالسنگ کرمان و هیات همراه و علی احمدیان رییس هیات مدیره ذوب آهن و منصور یزدی زاده مدیرعامل این شرکت با هدف تامین زغالسنگ با توجه به ۲ پارامتر کمی و کیفی به امضا رسید و این تفاهم‌نامه با توجه به سطح تولیدات سرآغازی بر تامین نیاز داخلی با استفاده از ظرفیت‌های درون کشور و پیش زمینه‌ای برای توسعه معادن زغالی استان کرمان قلمداد می‌شود.

توسعه تامین نیاز داخلی توسط معادن زغال‌سنگ کرمان

مدیرعامل شرکت معادن زغال‌سنگ کرمان در این زمینه گفت: همکاری معادن زغال‌سنگ کرمان با ذوب آهن به سال ها پیش برمی گردد و با انعقاد این تفاهم نامه فصل جدیدی در همکاری این ۲ مجموعه رقم خورد.

باقر نیک طبع افزود : کرمان به لحاظ مواد معدنی به ویژه زغال‌سنگ استان برخورداری به شمار می رود و ما برنامه داریم ۱۵ درصد زغال فعلی که برای ذوب آهن تامین می کنیم را در فاز نخست برنامه توسعه خود، این میزان را به بالای ۴۰ درصد برسانیم.

وی تصریح کرد : هدف این است که در میان مدت بهره برداری از معادن موجود را افزایش داده و در کوتاه مدت نیز بر روی کیفیت و تولید فعلی اقداماتی داشته باشیم تا واردات زغال‌سنگ به حداقل ممکن برسد.

مدیرعامل شرکت معادن زغال‌سنگ کرمان ادامه داد: این موضوع ارز بری کمتر را نصیب معادن ذوب آهن کشور کرده و برای معادن نیز افزایش تولید و به دنبال آن، امتیازات دیگر را ایجاد می کند.

این مقام مسئول بیان داشت: ذوب آهن اصفهان آغاز کننده اکتشاف و استخراج از معادن زغال‌سنگ کشور بوده و همگان به این سابقه درخشان واقف هستند و امیدوارم در سالی که از سوی مقام معظم رهبری به‌عنوان جهش تولید نام‌گذاری شده، بتوانیم با همدلی و هم افزایی بیش از پیش برای رشد و اعتلای کشور در جبهه تولید و اقتصاد گام برداریم.

تلاش ذوب آهن در توسعه و کاهش وابستگی کشور به زغال‌سنگ خارجی

مدیرعامل شرکت ذوب آهن اصفهان نیز گفت : کک در سبد مواد اولیه این شرکت نقش بسیار مهمی دارد و به همین علت زغال‌سنگ همواره برای ما از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

منصور یزدی زاده افزود: حدود ۵۰ درصد از سهم قیمت تمام شده ذوب آهن به زغال‌سنگ و کک برمی‌گردد و بخشی از آن را به ناچار به دلیل به دست آوردن ترکیب مناسب وارد می کنیم.

وی افزود : امروز زمینه‌های توسعه همکاری با زغال‌سنگ کرمان در بُعد اکتشافات و معادن جدید را مد نظر داریم و آرزوی ذوب آهن اصفهان این است، روزی برسد که نیاز به واردات زغال‌سنگ نداشته باشیم و البته این موضوع هم به نوع معادن در ایران باز می‌گردد.

مدیرعامل شرکت ذوب آهن اصفهان از تشکیل کارگروهی برای پیگیری مفاد این تفاهم نامه خبر داد و گفت: با حضور نفراتی از طرفین قرارداد به صورت مستمر مفاد این قرارداد پیگیری می شود تا بتوانیم در بازه زمانی مناسب به نتیجه مطلوب دست یابیم.

این مقام مسئول تصریح کرد : نیاز زغال‌سنگ امروز ذوب آهن با ۲ باتری کک سازی، حدود یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن در سال است که تامین آن از داخل امکان پذیر نیست و در چارچوب این تفاهم نامه امیدواریم وابستگی این شرکت به زغال خارجی کاهش یابد.

توسعه ۲.۵ میلیارد تنی اکتشافات معدنی در کرمان

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان گفت: استان کرمان طی سال های گذشته برنامه توسعه اکتشافات معدنی را در قالب پهنه ها به عنوان اقدامی مطلوب آغاز کرد و در این راستا ۲۵ پهنه را تعریف کردیم که ۲۸ هزار کیلومتر از مساحت استان را شامل می شد. مهدی حسینی‌نژاد ادامه داد: ماحصل سیاست اکتشافات در قالب پهنه های معدنی و اکتشافات تکمیلی واحدهای معدنی، افزایش ۲.۵ میلیارد تنی ذخایر قطعی اثبات شده در حوزه مس و سنگ آهن در استان محقق شده که ذخایر ما را از ۵.۸ میلیارد تن به هشت میلیارد تن افزایش داده است.

وی اظهار داشت: دولت تدبیر و امید با توجه ویژه به رفع چالش‌های حوزه صنایع و معادن زمینه کاهش وابستگی به خارج از کشور و جایگزینی مواد معدنی از جمله زغال‌سنگ به‌جای نفت را فراهم می‌کند که این امر با تکمیل زنجیره ارزش افزوده و جهش تولید می‌تواند به توسعه یافتگی کشور و استان پهناور کرمان ختم شود.

وی با بیان اینکه معادن اسفندقه و زغال سنگ با وجود برنامه‌ریزی هنوز صنایع فرآوری ندارند عنوان کرد: یکی از محورها و برنامه‌ریزی دولت در سال جهش تولید توسعه صنایع فراوری در کرمان به عنوان بهشت معادن ایران است و در این راستا توسعه معادن زغال‌سنگ کرمان نیز پیگیری می‌شود.

دولت تدبیر و امید با همکاری صنایع و معادن و بخش خصوصی با یک برنامه‌ریزی هدفمند در زمینه توسعه اکتشافات معدنی، علاوه بر تامین خوراک معادن زمینه کاهش واردات و افزایش صادرات و استفاده از ظرفیت‌های داخلی برای تامین مواد اولیه و انرژی مورد نیاز معادن کشور را در دستور کار قرار داده که این امر در صورت تحقق ضمن کاهش فشار تحریم‌ها و ارزبری، موجب توسعه اقتصادی و جهش تولید در کشور می‌شود و برای تحقق این امر تمامی ظرفیت های داخلی به ویژه صنایع و معادن بهره گرفته می‌شود.

لینک کوتاه : https://payamekhabar.ir/?p=135684

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.