تاریخ : سه شنبه, ۱۶ آذر , ۱۴۰۰ Tuesday, 7 December , 2021
کد شما در این بخش

برگه نوشته

بالای سایت
1
خانه دسته‌بندی نشده

کدام عقل سلیمی در شرایط تحریم کشور، جلوی صادرات را می گیرد

  • کد خبر : 135903
  • 11 شهریور 1399 - 20:13

به گزارش پیام خبر، جمال رازقی، امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه ۲ تا موضوع و مشکل عمده به وجود آمده در روال تجارت کشور، که تا جایی که اطلاع دارم کم سابقه است، گفت: ما در شدیدترین تحریم ها قرار داریم و صادرات نفت به حداقل رسیده و کشوری که منبع اصلی […]

به گزارش پیام خبر، جمال رازقی، امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه ۲ تا موضوع و مشکل عمده به وجود آمده در روال تجارت کشور، که تا جایی که اطلاع دارم کم سابقه است، گفت: ما در شدیدترین تحریم ها قرار داریم و صادرات نفت به حداقل رسیده و کشوری که منبع اصلی درآمد آن ارزی از محل فروش نفت و فراورده های نفتی بوده و اینکه وابستگی اقتصاد کشور به نفت قطع شده و جز آرزوهای ماست که این بند ناف قطع شود.

رئیس اتاق بازرگانی فارس با اشاره به اینکه از ابتدای امسال بانک مرکزی صحبتی آغاز کرده که مربوط به ۹۷ و ۹۸ برنگشته و هرچه اختلاف وجود دارد به خاطر بخش نامه هاست، افزود: مگر صادرات چقدر سود دارد که صادر کننده ارز را برنگرداند.

وی با اشاره به اینکه در بانک مرکزی کسی جوابگو نیست و تعداد زیادی از کارت های بازرگان تعلیق شده است مابقی هم مربوط به واحدهای تولیدی است که تا پایان شهریور مهلت دارد، تاکید کرد: کدام عقل سلیمی در شرایط تحریم کشور، جلوی صادرات را می گیرد.

رازقی با اشاره به اینکه امکان ندارد صادر کننده صادر کرده باشد و ارز آن را بر نگردانده باشد، اگر ارز را بر نگردانده باشد، دیگر نیستش و خودش هم با صادرات رفته است، گفت: مطالبی عنوان می کنند که قابل درک نیست.

رئیس اتاق بازرگانی فارس با اشاره به اینکه تعداد زیادی از کارت های صادرکنندگان تعلیق و مابقی هم تا پایان شهریور به آنان فرصت داده شده است، تاکید کرد: کدام عقل سلیمی حاضر می شود در شرایطی که کشور محدودیت ارزی دارد، جلوی صادرات کشور را به اینگونه بگیرد.

وی با اشاره به اینکه از اول مرداد صدور کارت بازرگانی و تمدید کارت بازرگانی از سامانه توسعه تجارت انجام می شود اما تا امروز یک عدد کارت صادر یا تمدید نشده است، یادآور شد: متوجه نمی شوم کشوری که با این شدت در شرایط تحریم است از سامانه ای که آزمایش خود را جواب نداده استفاده کنند باید ابتدا از این سامانه به صورت پایلوت استفاده کنند.

رازقی با تاکید بر اینکه این اتفاق طبیعی نیست و دعا می کنم که تنها از سر ناآگاهی باشد، یادآور شد: اگر این وضعیت تا چند روز آینده تدوام داشته باشد مشتریان صادراتی خود را از دست خواهیم داد.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه عراق حاضر نیست برای یکی از تجار ما ویزا صادر کند، افزود: اسرائیل تا پشت مرزهای ما آمده است و با امارات دست دوستی داده است آنان از بیرون و برخی ها از فشار می آوردند.

رئیس اتاق بازرگانی فارس با تاکید بر اینکه در چهار ماهه او ۴۰ درصد صادرات را از دست داده ایم و این بد تر هم خواهد شد، افزود: از محل صادرات غیرنفتی می توانستیم کشور را از زیربار فشارهای موجود نجات دهیم.

وی بیان کرد: حدود دو ماه اخیر در کشور هیچ کارت بازرگانی صادر و یا تمدید نشده است و تجار و تولید کنندگان ما دو ماه است که سرگردانند و صدای بخش خصوصی به جایی نمی رسد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس افزود: این در حالی است که سامانه جدید وزارت صنعت، معدن و تجارت برای ارائه خدمات کار با مشکلات بسیار روبرو شده و خرابی سامانه موجب مشکلات فراوان و سرگردانی فعالان اقتصادی شده که بخش خصوصی انتظار دارد نمایندگان مجلس این موضوع را با جدیت دنبال و رسیدگی کنند.

وی با اشاره به میزان رشد منفی صادرات کشور در سال جاری بیان کرد: آمارهای منفی در حوزه صادرات نشان دهنده تصمیم گیری های غلط در این حوزه است و در صورت ادامه حرکت در این مسیر علاوه بر اختلال در صادرات و واردات و آسیب های وارده به بخش اقتصاد کشور، در آینده نه چندان دور واحدهای تولیدی ما دچار مشکل می شوند.

رازقی افزود: همچنین در صورت ادامه دار بودن این نوع تصمیم گیری ها در حوزه اقتصاد شاهد از بین رفتن صادرات و بازارهای صادراتی که با زحمت بسیار به دست آمده، خواهیم بود و همچنین در بازار داخل نیز کشور با آسیب جدی کمبود کالا مواجه می شود.

وی اضافه کرد: در شرایط موجود کشور بخش خصوصی می تواند ارز مورد نیاز کشور را تامین کند اما ما شاهد رفتارهای دوگانه ای هستیم که فعالان اقتصادی با سابقه و شناسنامه دار ما را سرخورده و سرگردان کرده است.

رئیس اتاق بازرگانی فارس تاکید کرد: چه منطقی می تواند بپذیرد که صادرکننده ما کالای خود را صادرکرده اما ارز خود را به کشور بازنگردانده و همچنان در حال فعالیت و تولید باشد؟ مگر می شود صادرکننده ارز خود را به کشور بازنگرداند؟ پس چرخه تولید و صادرات این واحد تولیدی چگونه در حال فعالیت است؟ مگر صادرات چقدر سود دارد چه بدون بازگشت ارز بتواند همچنان فعال باشد؟

رازقی ادامه داد: انتظار ما از نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی این است که موضوع مهم ۲۴ میلیارد ارز ۴۲۰۰ تومانی که در کشور هزینه شده اما به دست مصرف کننده نرسیده را پیگیری و مطالبه کنند و مردم در جریان شفاف سازی قرار گیرند.

وی تصریح کرد: موضوع اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات غذای سگ و گربه، زین اسب و فروش ارز دولتی در بازار آزاد که توسط برخی افراد انجام شده است و دید منفی ایجاد شده از برخی رفتارها نباید به همه تعمیم داده شود.

رازقی افزود: ما به عنوان نمایندگان بخش خصوصی حامی برخورد با متخلفان هستیم و برای خطای چند نفر نباید با همه افراد برخورد نامعقول شود و این درحالی است که سیاست گذاری ها باید به گونه ای باشد که به جای رفتارهای نازیبا و بستن دست همه صادرکنندگان با افراد خاطی برخورد قانونی صورت گیرد.

وی عنوان کرد: رهبران بخش اقتصاد در کشور با اتخاذ تصمیم های غیر کارشناسی، عجولانه و بدون راهبرد و برنامه و تنها برای ایجاد محبوبیت شرایط بحرانی را بر کشور تحمیل می کنند.

رازقی ادامه داد: وضعیت امروز اقتصاد کشور ناشی از وجود تحریم ها و بیماری کرونا نیست بلکه بر اساس آمارهای رسمی کشور در دوران های مختلف به ۲ مقوله مهم تولید و اشتغال پایدار در کشور کم توجهی شده است و امروز وضعیت کشور ما در شاخص های بانک جهانی و آمارهای اقتصادی جهان گواه این موضوع است.

وی اضافه کرد: حکمرانی نامطلوب در اقتصاد کشور در پنج دهه اخیر و تکیه اقتصاد بر نفت و نه تولید ثروت موجب شده مشکلات بسیاری بر مردم تحمیل شود و وضعیت امروز کشور در حوزه اقتصاد نتیجه سیاست گذاری های اشتباه در سال های گذشته است که متاسفانه این مسیر حرکت در دوران های مختلف تغییر نکرده است.

رازقی گفت: به نظر می رسد عده ای کم کاری و ناکارآمدی ها را به تحریم ها نسبت می دهند تا با نشان دادن تصویر هولناکی ناتوانی خود را پوشش دهند در صورتی که ناکارآمدی اقتصادی در کشور ناشی از عدم اهلیت حرفه ای تصمیم گیران اقتصادی کشور است که این موضوع قابل کتمان و پوشاندن نیست.

رئیس اتاق بازرگانی فارس افزود: جای تاسف است که در دوران های مختلف حاکمیت سیاست بر اقتصاد مجال حضور نخبگان، متخصصان و کارشناسان در عرصه اقتصاد را برای حرکت کشور به سمت تولید و صادرات نداده است.

رازقی با بیان اینکه اقتصاد ایران در سال جهش و رونق تولید به جراحی عمیق و کارشناسی شده نیاز دارد، بیان کرد: سال گذشته به عنوان سال رونق تولید و امسال به نام جهش تولید نام گذاری شد اما با ادامه روند حرکت کشور در حوزه اقتصاد امسال نیز توفیقی در عملیاتی شدن شعار سال نخواهیم داشت.

وی تاکید کرد: لازمه تحقق شعار سال، سودآور شدن تولید است و در شرایط کنونی تولید و صادرات باید سرفصل فعالیت ها در کشور باشد زیرا به دنبال آن بسیاری از مسایل از جمله معیشت و رفاه اقتصادی و اجتماعی مردم نیز بهبود خواهد یافت.

رازقی تصریح کرد: فضای کسب و کار استان فارس در سال های اخیر به همت همه مسئولان استانی، دستگاه قضایی و فعالان بخش خصوصی در بین یک تا ۹ کشور قرار گرفته است که امیدواریم با فعالیت پنجره واحد فیزیکی کسب و کار در استان، مجوزهای صادر شده بی نام توسط دستگاه های اجرایی و پشتیبانی دستگاه قضایی استان این رتبه بهبود یابیم.

لینک کوتاه : https://payamekhabar.ir/?p=135903
کد شما در این بخش

برگه نوشته

پایین سایت

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.