تاریخ : شنبه, ۲ بهمن , ۱۴۰۰ Saturday, 22 January , 2022
کد شما در این بخش

برگه نوشته

بالای سایت
2

توسعه لارستان فارس با اجرای ۲ هزار و ۱۴۰ طرح عمرانی و زیربنایی

  • کد خبر : 135945
  • 15 شهریور 1399 - 11:13
توسعه لارستان فارس با اجرای ۲ هزار و ۱۴۰ طرح عمرانی و زیربنایی
شهرستان گرمسیری لارستان در جنوب استان فارس در کنار برخی محرومیت‌ها، ضعف‌ها و کمبودها ظرف هفت سال گذشته به گواه آمار و ارقام در سایه همدلی، تلاش ویژه دولت و مشارکت مثال زدنی مردم و نیک اندیشان در مسیر توسعه همه جانبه قرار گرفته است.

به گزارش پیام خبر، تحولات و اقدام های انجام شده بر اساس شاخص های توسعه ای این شهرستان در حوزه های گوناگون میزان توجه دولت و تلاش های صورت گرفته را نشان می دهد که رشد بیش از چهار برابری اعتبارات استانی در سال ۱۳۹۲ نسبت به سال ۹۹، گازرسانی به تمام شهرها و سرمایه گذاری بیش از ۵ هزار میلیارد ریالی در این زمینه، برق رسانی به تمام روستاها و همچنین اجرای افزون بر یک هزارو ۷۰۰ میلیارد تومان در قالب بیش از ۲ هزار و ۱۴۰ طرح عمرانی، زیربنایی و اقتصادی از جمله دستاوردها و مصادیق بارز تلاش های دولت تدبیر و امید دراین خطه ظرف هفت سال گذشته است.

۱۷هزار میلیارد ریال طرح عمرانی و زیربنایی

معاون استاندارفارس و فرماندار ویژه لارستان با اشاره به برخی دستاوردهای قابل توجه دولت تدبیرو امید در لارستان، گفت: ظرف هفت سال گذشته افزون بر ۱۷ هزار میلیارد ریال طرح عمرانی، اقتصادی و زیربنایی در بخش های گوناگون در این شهرستان اجرایی شده است.

جلیل حسنی در مصاحبه با ایرنا اضافه کرد: این میزان اعتبار و سرمایه گذاری انجام شده در قالب بیش از ۲ هزار و ۱۴۰ طرح عمرانی، زیرساختی و یا اقتصادی بوده است.

وی بیان کرد: این میزان اعتبار و سرمایه گذاری انجام شده در لارستان محصول اقدام ها و دستاوردهای این دولت تنها در دو بازه زمانی و مناسبت دهه پر فروغ فجر انقلاب اسلامی و هفته دولت ظرف این هفت سال (دهه فجر ۹۲ تا هفته دولت سال ۱۳۹۹) بوده است.

حسنی اضافه کرد: سیاست و رویکرد اصلی دولت تدبیر و امید در حوزه عمرانی به ویژه با تاکید مدیریت اجرایی استان آغاز نکردن طرح عمرانی جدید به جز در موارد ضروری بوده است.

وی گفت: در دهه فجر سال ۹۲ بیش از ۷۰ طرح عمرانی با میزان اعتبار ۶۰۰ میلیارد ریال در بخش های مختلف آب، راه، برق رسانی، گازرسانی، مخابرات، آموزش، کشاورزی و منابع طبیعی، صنعت، بهداشت و درمان عمران شهری و روستایی در این شهرستان عملیاتی و اجرایی شده است.

حسنی ادامه داد : در سال ۹۳ و در دو مناسبت دهه فجر و هفته دولت نیز ۱۴۵ طرح عمرانی زیربنایی با میزان اعتبار هزینه شده و یا سرمایه گذاری افزون بر یک هزار و ۱۰۰ میلیارد ریال در شهرستان لارستان مورد بهره برداری قرار گرفت.

فرماندار ویژه لارستان بیان کرد: افتتاح منزل و ساختمان دفتر امام جمعه لار، احداث دبیرستان ۱۰ کلاسه فاطمیه شهر لار، افتتاح شرکت پنبه پاک کنی در شهرک صنعتی لار، افتتاح دبستان ۶ کلاسه دخترانه کوثر روستای کهنه، روشنایی شهرک صنعتی لار، ساختمان پست برق و مجتمع ورزشی فرودگاه لار، افتتاح سالن چند منظوره در روستای محلچه، بخش بستری اصفال بیمارستان بیرم، زمین ورزشی بید شهر در اوز و دهها طرح عمران شهری و روستایی از جمله پروژه های شاخص افتتاحی در سال ۹۳ در این خطه بوده است.

فرماندار ویژه لارستان گفت: همچنین در سال ۹۴ و طی دو مناسبت دهه فجر و هفته دولت نیز بیش از ۱۵۰ پروژه عمرانی و زیربنایی با میزان اعتبار حدود ۱۳۰ میلیارد ریال در شهرستان های لارستان، اوز و خنج افتتاح و یا کلنگ زنی شد.

وی گفت: همچنین در سال ۹۵ نیز بیش از ۱۷۰ پروژه عمرانی و طرح های مهم اقتصادی با میزان اعتبار یک هزار و ۱۰۰ میلیارد ریال با تلاش و با همت دولت تدبیرو امید و مشارکت بخش خصوصی و خیرین در شهرستان لارستان مورد بهره برداری قرار گرفت و یا عملیات اجرایی آنها آغاز شد.

سال ۹۶، اوج تحول و توسعه در لارستان

فرماندار ویژه لارستان بیان کرد: همچنین در سال ۱۳۹۶ نیز بیش از سه هزار و ۱۵۰ میلیارد ریال در قالب ۲۸۸ پروژه عمرانی، زیرساختی و اقتصادی در شهرستان های لارستان، اوز و گراش افتتاح و یا عمیلات اجرایی آنها آغاز شد.

حسنی گفت: سرمایه گذاری حدود ۱۹۰ میلیارد ریال طرح صنعتی، ۸۲۰ میلیارد ریال اجرای طرح های گاز رسانی، ۹ پروژه مهم آبرسانی با اعتباری افزون بر ۵۰ میلیارد ریال، ۸۸ طرح بهداشتی و درمانی با اعتباری افزون بر ۱۰۰ میلیارد ریال، ۵۳ پروژه مخابراتی با اعتباری افزون بر ۱۷۰ میلیارد ریال و همچنین ۵۸ پروژه عمران شهری و روستایی با اعتباری حدود ۲۶۰ میلیارد ریال از جمله طرح های شاخص عمرانی، زیربنایی واقتصادی در سال ۱۳۹۶ در لارستان بوده است.

حسنی ادامه داد: این طرح ها دربخش ها و حوزه های مختلف آموزش، مخابرات، کشاورزی، منابع طبیعی، گازرسانی، برق رسانی، صنعت و معدن، راه، آبرسانی، عمران شهری و روستایی و خدمات در شهرستان لارستان بود.

فرماندار ویژه لارستان افزود: در سال ۱۳۹۷ نیز ۲۶۳ طرح عمرانی، اقتصادی و یا زیربنایی در بخش هیا مختلف در شهرتان لارستان طی دو مناسبت دهه فجر و همچنین هفته دولت مورد بهره برداری قرار گرفت.

وی میزان اعبتار هزینه شده و یا سرمایه های صورت گرفته برای این تعداد طرح عمرانی و اقتصادی را افزون بر سه هزار و ۸۶۰ میلیارد ریال عنوان کرد.

حسنی همچنین یادآور شد: در سال ۹۸ نیز ۱۶۵ طرح عمرانی، زیربنایی و خدماتی در خطه لارستان کهن با همت و تلاش دولت تدبیرو امید مورد بهره برداری قرار گرفته و یا عملیات اجرایی آنها آغاز شد که ۸۰ پروژه با اعتباری افزون بر ۲ هزار میلیارد ریال از ااین تعداد پروژه های کلنگ زنی بوده است.

بهره برداری از ۶هزار میلیارد ریال طرح عمرانی در سال ۹۹

فرماندار ویژه لارستان همچنین گفت: ظرف دوماه گذشه (تابستان) امسال تاکنون افزون بر ۶ هزار میلیارد ریال طرح عمرانی، زیربنایی و اقتصادی در شهرستان لارستان در حوزه های مختلف برق رسانی، گازرسانی، آموزش، مخابرات، راه، آبرسانی، عمران شهری و روستایی، انرژی، صنعت، کشاورزی و منابع طبیعی مورد بهره برداری قرار گرفته است.

گازرسانی به بیش از ۳۹ هزار خانوار در سطح شهرستان لارستان از جمله گازرسانی به ۱۶ هزار خانوار بیرمی و شروع عملیات اجرایی گازرسانی به بخش های بنارویه، جویم و صحرای باغ، افتتاح نیروگاه ۱۲ میلیون دلاری خورشیدی روستای کورده و افتتاح پست ۱۳۲ کیلو ولت عماد شهر و چندین طرح عمران شهری و روستایی از جمله طرح های شاخص افتتاحی و یا کلنگ زنی در مدت دوماه گذشته تا قبل از آغاز هفته دولت بوده است.

معاون استاندار فارس و فرماندار ویژه لارستان گفت: ۷۲ طرح عمرانی و اقتصادی با مجموع اعتبار هزینه شده و یا پیش بینی شده ۸۴۳ میلیارد ریال هفته دولت امسال(۱۳۹۹) در این شهرستان افتتاح و یا عملیات اجرایی آنها آغاز شد.

این طرح ها اعم از افتتاحی و کلنگ زنی در حوزه های مختلف کشاورزی، صنعت، آبرسانی، گازرسانی، برق رسانی، عمران شهری و روستایی، بهداشت و درمان، آموزش و منابع طبیعی است.

وی اضافه کرد: از این ۷۲ طرح عمرانی و اقتصادی ۶۴ مورد با میزان اعتبار هزینه شده ۷۸۲ میلیارد ریال افتتاحی و هشت طرح با پیش بینی اعتبار افزون بر ۶۱ میلیارد ریال کلنگ زنی شد.

حسنی گفت: از مجموع کل اعتبار هزینه شده و یا پیش بینی شده حدود ۵۸ میلیارد ریال با مشارکت بخش خصوصی و ۲۹ میلیارد ریال نیز کمک های خیرین و مابقی نیز اعتبارات دولتی بوده است.

فرماندار لارستان برخی از مهمترین طرح های افتتاح شده در هفته دولت در سال ۹۹ این شهرستان را شامل هفت طرح در حوزه بهداشت و درمان از جمله بخش زنان بیمارستان امام رضا در لار، ۱۸ واحدمسکونی اسکان پزشکان، پایگاه اورژانس جاده ای چهاربرکه و همچنین ساختمان استاد سرا، پنج طرح عمران شهری، ۲ طرح برق رسانی، بهسازی منازل روستایی با میزان تسهیلات اعطایی افزون بر ۱۵۰ میلیارد ریال، ۲ طرح صنعتی و ۲ طرح کشاورزی عنوان کرد.

افتتاح نیروگاه خورشیدی ۱۲میلیون یورو

نیروگاه خورشیدی ۱۰ مگاواتی کورده لارستان با سرمایه گذاری خارجی حدود ۱۲ میلیون یورو به همراه پنج نیروگاه خورشیدی دیگر در شهرها و مناطق مختلف استان فارس و به میزبانی شهرستان لارستان ۱۲ تیرماه جاری در ارتباط از راه دور حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران و وزیر نیرو به طور رسمی وارد مدار بهره برداری قرار گرفت.

این طرح های نیروگاهی و صنعتی که عمدتا با سرمایه گذاری خارجی وارد فاز بهره برداری شده علاوه بر نوید بهره گیری از انرژی های پاک، بی اثر بودن فشارهای ناشی از تحریم های ظالمانه علیه کشورمان را می رساند، به عقیده مسئولان و کارشناسان اجرای این طرح ها به ویژه در جنوب استان فارس همچنین می تواند دروازه حضور بیش از پیش استان فارس بویژه شهرستان لارستان به مرحله صنعتی شدن را نیز رقم زند.

نیروگاه خورشیدی ۱۰ مگاواتی کورده لارستان است یکی از مهمترین و شاخص ترین این طرح ها با سرمایه گذاری حدود ۱۲ میلیون دلاری و با همت و تلاش سرمایه گذار بخش خصوصی وهمراهی و همکاری دولت برای ایجاد زیرساخت ها و مجوزهای لازم با دستور و ارتباط ویدئویی رئیس جمهوری اسلامی ایران افتتاح شد.

معاون استاندار و فرماندار ویژه لارستان گفت: با بهره‌برداری از این نیروگاه سالانه از انتشار ۱۳ هزار و ۷۱۲ تن آلاینده‌های زیست‌محیطی جلوگیری به عمل می آید و در هر سال از مصرف چهار هزار و ۲۷۲ مترمکعب آب کاسته خواهد شد.

حسینی اظهار داشت : همچنین این نیروگاه باعث صرفه‌جویی سالیانه ۵٫۶۴ میلیون مترمکعب معادل گازطبیعی در فرآیند تولید برق کشور می‌شود.

وی یادآور شد: این نیروگاه از طریق فرآیند قرارداد خرید تضمینی برق تجدیدپذیر و با سرمایه‌گذاری بخش غیردولتی توسط شرکت پارس انرژی تخت جمشید در زمینی به مساحت ۲۰ هکتار و با حجم سرمایه‌گذاری حدود ۱۲ میلیون یورو احداث شده است،

نیروگاه خورشیدی ۱۰ مگاواتی منطقه کورده شهرستان لارستان استان فارس با تزریق سالیانه ۱۶ گیگاوات‌ ساعت انرژی به شبکه سراسری برق کشور پیوست.

معاون استاندار فارس بیان داشت: با اضافه شدن این نیروگاه به دیگر نیروگاه‌های خورشیدی استان فارس، اکنون ظرفیت تجمعی نیروگاه‌های تجدیدپذیر مگاواتی در این استان به ۵۸,۶ مگاوات رسیده است.

صدور مجور برای ۱۷ نیروگاه خورشیدی در لارستان

فرماندار ویژه لارستان تاکید کرد: با توجه به اهمیت و ضرورت وجود نیروگاه های خورشیدی در تامین انرژی های تجدید پذیر و قابلیت های منحصربه فرد این شهرستان برای ایجاد سرمایه گذاری های کلان هم اینک صدور مجوز برای ۱۷ مورد نیروگاه خورشیدی از یک تا ۲۵ مگاواتی دیگر صادر شده است.

حسنی یادور شد: تمامی این مجوزها و صدور استعلام ها و زیرساخت های موجود که ظرف سال های گذشته و در دولت تدبیرو و امید صادر و تامین شده است.

وی بیان داشت: سرمایه گذاری لازم نیز توسط سرمایه گذاران بخش خصوصی و متقاضیان نیز تامین شده و اعلام کرده اند که با جدیت به دبنال اجرایی کردن این نیروگاه ها در کمترین زمان ممکن هستند.

فرماندار لارستان تصریح کرد: این نیروگاه ها چنانچه با سرمایه گذاری داخلی انجام شود به ازای هر مگاوات نیروگاه خورشیدی رقمی افزون بر ۶۰ تا ۱۰۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری و هزینه نیاز دارد.

انرژی خورشیدی به عنوان اصلی ترین منبع انرژی تجدیدپذیر در جهان منبع عمده تمام انرژی‌های موجود در زمین است و همانند سایر انرژی‌ها به طور مستقیم یا غیر مستقیم می‌ تواند به دیگر اشکال انرژی همانند گرما و الکتریسیته تبدیل شود.

نیروگاه خورشیدی یکی از راهکارهای نوین است که امروزه در جهان نگاه ویژه‌ای به آن وجود دارد که با بازده بالا و هزینه کم به انرژی قابل مصرف الکتریکی تبدیل می شود.

گازرسانی به ۳۹ هزار لارستانی

اگرچه در بسیاری از مناطق کشورمان به طور نسبی شاخص گازرسانی در شهرهای آن به وضعیت مطلوب و ۱۰۰درصد رسیده اما در لارستان وضعیت تا حدودی متفاوت است که البته طی سال های اخیر با تدبیر و نگاه توسعه مدارانه و رویکرد محرومیت زدایی دولتمردان این عدم توازن منطقه ای و فاصله فاحش در زمینه برخورداری از خدمات از بین رفته و مردم طعم شیرین خدمت و حرکت در مسیر عدالت اجتماعی را به وضوح می بینند.

شهرها و بسیاری از روستاهای شهرستان لارستان به دلیل دور بودن از خط انتقال سراسری گاز نتوانسته بودند به خوبی از این فرصت مغتنم بهره لازم را ببرند که با تلاش و توجه ویژه دولتمردان بویژه مسئولان استانی و محلی این مهم تحقق یافته و تا پایان دولت دوازدهم تمام شهرهای این دیار و بخش عمده ای از روستاها گازرسانی خواهند شد.

در دولت تدبیر وامید و ظرف هفت سال گذشته این آرزوی دیرینه در بسیاری از شهرها و روستاهای تابعه در لارستان از گازرسانی بهره مند و یا در آستانه برخورداری از گاز طبیعی هستند.

گازرسانی به ۳۹ هزار شهروند و روستاهای تابعه سه بخش بیرم، جویم، بنارویه کارنامه درخشان دولت تدبیرو امید در توجه به روستاها و مناطق محروم و رشد شاخص گازرسانی در این منطقه را به خوبی نمایان می کند.

گاز رسانی به روستاهای لارستان ۲ برابر شد

معاون استاندار فارس و فرماندار ویژه لارستان نیز گفت: گازرسانی به روستاهای این شهرستان از ۴۵درصد اوایل دولت تدبیرو امید سال ( ۹۲) به بالای ۹۵درصد در آغاز سال ۹۹ رسیده است.

حسنی افزود: هم اینک افزون بر پنج هزار میلیارد ریال طرح گازرسانی در بخش ها و روستاهای شهرستان لارستان انجام شده و حدود سه هزار میلیارد ریال نیز طرح های گازرسانی در حال اجرا و مطالعه است.

وی بیان کرد: شتاب خدمات رسانی و ایجاد زیرساخت‌های عمرانی و زیربنایی و طرح‌های محرومیت زدایی در این منطقه ظرف سالهای گذشته تاکنون امید را در دل مردان و زنان این دیار زنده کرده و این مهم به گونه‌ای محسوس در متن جامعه و مردم این منطقه هویداست.

همچنین بیست و دوم مرداد ۹۹ با انجام عملیات اجرایی گازرسانی به بخش های بنارویه و جویم و روستاهای تابعه این بخش ها رقمی افزون بر ۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال به مجموع این سرمایه گذاری اضافه شد.

برای خط انتقال گاز از بنارویه به بخش جویم فارس رقمی افزون بر یک هزارو ۲۰۰ میلیارد ریال هزینه شده است.

جمع آوری بخاری های نفتی در بنارویه و ۱۳ روستا

مدیر شرکت گاز شهرستان لارستان همچنین یکی از طرح های مهم گازرسانی در لارستان را شامل بخش بنارویه و ۱۳ روستای تابعه آن ذکر کرد و گفت: این طرح هم اینک با اعتباری افزون بر ۷۹۰ میلیارد ریال در حال اجرا است که کمتر از یک ماه دیگر آماده بهره برداری است.

اعتماد پور بیان کرد: این طرح شامل ۳۳۲ کیلومتر شبکه گذاری وهمچنین ۶ ایستگاه TBS و یک ایستگاه CGS است که با بهره برداری از این طرح بیش از پنج هزار خانوار بخش بنارویه از گاز طبیعی برخوردار می‌شوند.

وی برخی از روستاهای تابعه بخش بنارویه که در آینده ای نزدیک از گاز طبیعی برخوردار خواهند شد شامل بختیارویه، شرفویه، مارمه، حسن آباد مارمه، هیرم، کوره، هود، اسلام آباد، قلات، گلار، شهرک توحید، کهنه اوز و بیدشهر ذکر کرد.

دولت پنج هزار میلیارد ریال طرح گازرسانی در لارستان اجرا کرد

مدیر شرکت گاز شهرستان لارستان همچنین گفت: دولت و شرکت گاز استان فارس و شهرستان لارستان ظرف هفت سال گذشته تاکنون رقمی افزون بر پنج هزار میلیارد ریال برای اجرای طرح های گازرسانی این منطقه هزینه کرده اند و رقمی حدود سه هزار میلیارد ریال نیز طرح در دست اجرا دارند.

وی اضافه کرد: از سال ۹۲ و شروع دولت یازدهم تاکنون به متراژ یک هزار و ۵۳۷ کیلومتر شبکه گذاری گاز در سطح روستاها و مناطق مختلف این شهرستان انجام شده است.

اعتمادپور ادامه داد: از مجموع هشت شهر لارستان بزرگ، شهرهای لار، لطیفی، خور و بیرم از گاز برخوردار شدند و شهرهای عمادشهر، جویم، بنارویه و دهکویه نیز در حال اجرای عملیات گاز رسانی هستند که تا پایان سال جاری پرونده گازرسانی به شهرهای لارستان به اتمام خواهد رسید.

اعتماد پور اضافه کرد: همچنین حدود ۹ هزار و ۲۹ فقره انشعاب تاکنون برای مشترکان گاز طبیعی در سطح این شهرستان اضافه شده که تا پایان سال جاری این تعداد به بالای ۲۷ هزار انشعاب خواهد رسید.

وی گفت: از مجموع ۱۷۸ روستای شهرستان لارستان نیز ۷۹ روستا بالای ۲۰ خانوار مشمول گازرسانی و ۹۹ روستا نیز مشمول جرای عملیات گازرسانی نیستند.

اعتماد پور بیان کرد: از مجموع روستاهای بالای ۲۰ خانوار نیز ۴۱ روستا تا پایان سال جاری از گاز طبیعی برخوردار می شوند، ۱۵ روستا نیز گاز رسانی شده اند، و ۲۳ روستا در دست بررسی و امکان سنجی و آغاز عملیات اجرایی برای گازرسانی هستند.

وی در خصوص گازرسانی به صنایع که از فعالیت های مهم این شرکت است نیز گفت: عملیات گاز رسانی تاکنون در شهرک های صنعتی لار، اوز، بیرم از سال ۹۲ و در قالب واحد صنعتی فعال اعم از حوزه صنعت و کشاورزی از گاز بهره مند شده اند.

سرمایه گذاری ۴۱۰ میلیارد ریالی در حوزه برق رسانی لارستان

مدیر توزیع نیروی برق شهرستان لارستان بیان کرد: دولت تدبیر و امید در این شهرستان ظرف سال های اخیر تاکنون رقمی افزون بر ۴۱۰ میلیارد ریال در حوزه های مختلف اعم از افزایش ولتاژ، بهسازی و نوسازی شبکه های توزیع برق و برق رسانی به روستاها در این شهرستان سرمایه گذاری کرده است.

امین دامن کشان در گفت و گو با ایرنا اضافه کرد: احداث شبکه های روشنایی معابر به طول حدود ۳۲ کیلومتر با هزینه ای افزون بر ۳۷ میلیارد ریال، نصب ترانسفورهای هوایی برای تقویت ولتاژ و توسعه شبکه به تعداد ۵۶۳ دستگاه و با اعتبار هزینه شده ۲۵۳ میلیارد ریال از جمله اقدام های دولت و شرکت توزیع نیروی برق این شهرستان ظرف هفت سال گذشته بود.

وی توسعه شبکه های فشار متوسط و فشار ضعیف در سطح شهرها و روستاهای این شهرستان به طول بیش از ۱۱۱ کیلومتر و با هزینه افزون بر ۶۳ میلیارد ریال را از دیگر اقدام های موثر در حوزه توزیع نیروی برق در شهرستان لارستان ظرف حدود هفت سال گذشته عنوان کرد.

دامن کشان، برق رسانی به چندین روستای فاقد برق از جمله روستاهای شمزاغ و شمس آباد جویم، قدس آزاد و روستای طبله از بخش بیرم شهرستان لارستان را از دیگر اقدام ها و دستاوردهای مهم این اداره ظرف هفت سال گذشته دانست و گفت: میزان اعتبار هزینه شده برای برق رسانی به این روستاها رقمی افزون بر ۹ میلیارد ریال است.

مدیر توزیع نیروی برق شهرستان لارستان اضافه کرد: احداث و تکمیل ساختمان های اتفاقات برق دهکویه، بنارویه و عماد شهر با اعتباری افزون بر ۱۲ میلیارد ریال و همچنین نصب و راه اندازی دستگاه های افزاینده ولتاژ به تعداد هشت مورد و اعتباری حدود ۲۴ میلیارد ریال نیز از دیگر اقدام ها و عملکردهای هفت ساله این اداره در انجام و ارایه خدمات دهی در حوزه برق رسانی این منطقه بوده است.

وی ابراز داشت: احداث خروجی های ایستگاه های فوق توزیع در روستای بلغان بخش جویم، قیصریه و عماد شهر از دیگر اقدام های مهم و تاثیرگذار در زمینه ساماندهی و خدمات برق رسانی این دولت در طول هفت سال گذشته در لارستان است.

آنگونه که مسئولان امر و شرکت توزیع نیروی برق لارستان اعلام کرده اند تمام روستاهای این شهرستان حتی جاهایی که زیر ۱۰ و یا پنج خانوار جمعیت دارند و با وجود همه موانع و سخت گذر بودن و پراکندگی روستاها، برق دار شده اند و اکنون هیچ روستایی بدون برق در این منطقه گرم و خشک جنوبی استان فارس وجود ندارد.

از مجموع ۱۷۹ روستای دارای سکنه در شهرستان لارستان حدود ۷۰ روستای آن بالای ۲۰ خانوار جمعیت دارند و مابقی نیز زیر ۲۰ و حتی ۱۰ خانوار و کمتر هستند که بر اساس اعلام مسئولان و شرکت توزیع نیروی برق لارستان همه روستاها اکنون برق دار شده اند.

مردم بسیاری از روستاهای لارستان تا ظرف کمتر از یک دهه اخیر نبود برق را یکی از مشکلات و چالش های فرا روی خود می دانستند.

پرداخت ۹۰۰ میلیارد ریال تسهیلات به روستاییان

مدیر بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شهرستان لارستان نیز گفت: افزون بر ۹۰۰ میلیارد ریال تسهیلات از محل‌های مختلف شامل مقاوم سازی، طرح ویژه بهسازی منازل روستایی و وام قرض‌الحسنه از سال ۱۳۹۲ تاکنون به متقاضیان در روستاها و برخی شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر این شهرستان پرداخت و طی این مدت در ۱۰۶ روستای بالای ۲۰ خانوار این شهرستان طرح هادی اجرا شده است.

امیر برومند میزان اعتبار هزینه شده برای اجرای طرح هادی و بهسازی روستایی در این ۱۰۶ روستا را رقمی افزون بر ۱۳۵ میلیارد ریال عنوان کرد و گفت: شهرستان لارستان دارای ۹۰ روستای بالای ۲۰ خانوار است که از این تعداد حدود ۱۰۶ روستا دارای طرح هادی هستند و مابقی نیز در حال تهیه است.

مدیر بنیاد مسکن انقلاب اسلامی لارستان همچنین به برخی از طرح های عمران روستایی طی هفت سال گذشته در لارستان اشاره کرد و ادامه داد: واگذاری پروژه ۴۰ واحدی فاز دوم شهر لار در زمینی به مساحت ۶ هزار و ۲۸۰ متر مربع به صورت ۱۰ بلوک چهار واحدی و ساخت شهرک ستایش دهکویه بهمراه اجرای بهسازی، پیاده سازی خیابان ها، جدول گذاری، اجرای کانال سنگی، احداث پل و زیرسازی محور ورودی شهرک به سمت دهکویه از جمله این اقدام های عمرانی بوده است.

برومند بیان کرد: احداث پروژه ۸۸ واحدی نخل ۳ شهرک اندیشه شهر لارو همچنین پروژه ۴۰واحدی از اعتبارات سفر مقام معظم رهبری (فاز دوم) با مساحت زیربنای ۹ هزارو ۶۰۰ متر مربع به همراه احداث خیابان و اجرای طرح بهسازی، کانال کشی و ایجاد فضای سبز در این طرح از دیگر اقدام های این نهاد در بهسازی، توسعه و عمران روستایی در شهرستان بوده است.

وی گفت: برای ساخت این مجتمع ۴۰ واحدی مبلغ ۱۰میلیارد ریال از محل اعتبارات سفر مقام معظم رهبری در خرداد سال ۱۳۸۷ و ۴۰میلیارد ریال از محل تسهیلات بانکی تامین شده و مابقی نیز سهم آورده متقاضیان بوده است.

مدیر بنیاد مسکن اتقلاب اسلامی لارستان اضافه کرد: این طرح هم اینک در مرحله نازک کاری است و در آینده‌ای نزدیک تا هفته دولت امسال نیز آماده بهره برداری است.

وی همچنین پروژه انبوه سازی مسکن روستای منصور آباد بخش جویم شهرستان لارستان به مساحت حدود ۲ هزار و ۲۵۰ مترمربع به صورت ۴۹ واحد تجاری به متراژ هر واحد ۴۵ مترمربع که با اتمام مرحله سقف کاری تحویل متقاضیان شده است را از دیگر اقدام های عمرانی مهم بنیاد مسکن انقلاب اسلامی این شهرستان طی هفت سال گذشته عنوان کرد.

مدیر بنیاد مسکن انقلاب اسلامی لارستان همچنین گفت: ظرف هفت سال گذشته حدود سه هزار قطعه زمین در قالب یک هزار و ۴۸۳ هکتار به روستاییان برای ساخت و مقاوم سازی مسکن واگذار شده است.

برومند گفت: یک هزار و ۱۱ مورد نیز اسناد مالکیت روستایی در سطح روستاهای شهرستان طی این مدت صادر شده است.

بهره برداری ۴۸ طرح تولیدی و صنعتی ظرف هفت سال در لارستان

رییس اداره صنعت، معدن و تجارت لارستان گفت: ظرف هفت سال گذشته، در دولت تدبیرو امید ۴۸ فقره واحد تولیدی و صنعتی با میزان سرمایه‌گذاری اولیه افزون بر ۷۳۷ میلیارد ریال در بخش صنعت این شهرستان به بهره‌برداری رسید.

علی محمد ابراهیم‌زاده اظهار داشت: این تعداد طرح برای ۴۶۰ نفر به طور مستقیم اشتغال ایجاد کرده است.

وی بیان کرد: همچنین در بخش صنعت این شهرستان از سال ۹۲ تا کنون، ۳۲۴ مجوز با سرمایه‌گذاری حدود ۵۲۴ میلیارد ریال صادر شده است.

رییس اداره صنعت، معدن و تجارت لارستان افزود: به متقاضیان و سرمایه‌گذارانی که جواز تاسیس دریافت کره‌اند اما تاکنون فعالیت لازم را نداشته‌اند، تذکرات لازم داده شده و جواز برخی نیز لغو شده است.

ابراهیم زاده ادامه داد: در صورت بهره‌برداری از این تعداد طرح، بر اساس ظرفیت اسمی، برای بیش از سه هزار و ۹۷۴ نفر اشتغالزایی می‌شود.

به گفته وی، همچنین تا کنون در حوزه معادن، ۲۳ مورد اکتشاف در این شهرستان انجام و ۳۶ فقره پروانه بهره‌برداری نیز در این حوزه صادر شده است.

او اضافه کرد: برخی از معادن مهم و قابل توجیه اقتصادی برای سرمایه‌گذاری در شهرستان لارستان شامل، سنگ لاشه، سنگ‌های تزیینی، سنگ مرمر، سنگ آهن، معدن گچ و گوگرد در منطقه بنارویه و همچنین سنگ‌های آنی در روستای دُرز و سایبان این شهرستان است.

شهرستان لارستان در سال ۱۳۸۸ با تصویب هیات دولت به فرمانداری ویژه ارتقا یافت.

این شهرستان به مرکزیت شهر لار با جمعیتی حدود ۲۳۰ هزار نفر در فاصله حدود ۳۸۰ کیلومتری شیراز در جنوب استان فارس واقع شده است.

لینک کوتاه : https://payamekhabar.ir/?p=135945
کد شما در این بخش

برگه نوشته

پایین سایت

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.