تاریخ : پنج شنبه, ۳۰ دی , ۱۴۰۰ Thursday, 20 January , 2022
کد شما در این بخش

برگه نوشته

بالای سایت
1

دانشگاهها در تربیت نیروی انسانی ماهر و مورد نیاز فضای کسب و کار موفق عمل نکرده اند

  • کد خبر : 136344
  • 14 مهر 1399 - 19:58
دانشگاهها در تربیت نیروی انسانی ماهر و مورد نیاز فضای کسب و کار موفق عمل نکرده اند
رئیس اتاق بازرگانی فارس گفت: دانشگاهها در تربیت نیروی انسانی ماهر و مورد نیاز فضای کسب و کار موفق عمل نکرده اند.

به گزارش پیام خبر، جمال رازقی در آیین افتتاح مرکز جوار اتاق بازرگانی فارس و نشست تخصصی تشکل های اقتصادی استان که با حضور معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور برگزار شد، بیان کرد: در جوامع پیشرفته، دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی آغازگر تحولات گسترده اقتصادی و توسعه صنعتی هستند. این در حالی است که این ارتباط در کشورهای در حال توسعه از جمله ایران بسیار کمرنگ و ضعیف است.

وی افزود: آنچه وضعیت نامساعد تعاملات صنعت و دانشگاه را به وضوح نمایان می‌سازد، رتبه کشور در زیر شاخص «همکاری صنعت و دانشگاه» است که متاسفانه کشور ما جایگاه ۱۳۴ ام در بین کشورهای جهان قرار داراست.

رازقی اظهارداشت: بر اساس گزارش شاخص رقابت پذیری ۲۰۱۹، رتبه مهارت نیروی کار فعلی کشورمان ۱۱۸ در بین کشورهای جهان است که این موضوع حاکی از عدم بکارگیری و تطابق مؤثر آموزه ها و سرفصل‌های دانشگاهی در صنعت می باشد.

وی اضافه کرد: ایجاد بالغ بر ۲ هزار واحد دانشگاهی در کشور همراه با بیش از ۷۴۰ هزار دانشجو در دوره کاردانی، بیش از ۲ میلیون دانشجوی دوره کارشناسی و افزون بر ۳۰۰ هزار دانشجو در دوره تحصیلات تکمیلی بدون ایجاد زیر ساخت های لازم و نگاه آینده ‌پژوهانه معضلات بسیاری را به دنبال داشته است.

رئیس اتاق بازرگانی فارس ادامه داد: گواه این مدعا آمار منتشر شده از سوی مجمع جهانی اقتصاد در خصوص شاخص رقابت پذیری کشور در سال ۲۰۱۹ می‌باشد. در این سال ایران رتبه ۹۹ ام را در میان ۱۴۱ کشور به خود اختصاص داد که جایگاه آن نسبت به سال ۲۰۱۸ ده پله ضعیف تر شده است.

رازقی عنوان داشت: همچنین در همین شاخص در سال ۲۰۱۹ نسبت به سال ۲۰۱۸ در میان ۱۹ کشور چشم انداز افق ۱۴۰۴ دو پله ضعیف تر شده و از رتبه چهاردهم به رتبه شانزدهم تنزل یافته است.

وی تصریح کرد: این درحالی است که علیرغم تعدد مراکز آموزش عالی و حجم بالای دانش آموختگان و دانشجویان، در رکن «قابلیت نوآوری» رتبه هفتاد و یک جهان را به خود اختصاص داده که نسبت به سال ۲۰۱۸، به میزان ۶ واحد تضعیف شده است.

رازقی افزود: در دنیای رقابتی امروز مهارت آموزی یک انتخاب نیست بلکه یک اجبار است و آموزش های فنی و حرفه ای تا حد زیادی می توانند در هر یک از بخش های کشاورزی – صنعت و خدمات، برای فراگیران اشتغال ایجاد کنند. آموزش‌های فنی و حرفه ای تا حد زیادی می توانند در تأمین نیازهای سالانه اشتغال نیروی انسانی ماهر در مناطق مختلف استان مؤثر باشند.

وی بیان کرد: اتاق بازرگانی فارس در راستای رسالت خود رفع موانع کسب و کار فعالین اقتصادی و ذینفعان خود، با مذاکرات پی در پی با مقامات کشوری و استانی و انعقاد تقاهم نامه و قراردادهای ملی توانسته در راستای تامین منافع اعضای خود و بهبود محیط کسب و کار استان گام های موثری بردارد.

رازقی همچنین اظهارداشت: اهمیت و پیچیدگی مسایل و دغدغه‌های صنعت و بخش خصوصی با توجه به افزایش روزافزون نیازها و چالش‌های موجود و با در نظر گرفتن موضوعات و اولویت‌های مرتبط با توسعه پایدار، اتاق بازرگانی فارس را بر آن داشت که با بهره‌گیری از یافته‌های علمی- پژوهشی روزآمد، پویا و کارآمد، افزایش دانش تجربی فعالان اقتصادی را در دستور کار و وظایف اصلی خود قرار دهد.

رئیس اتاق بازرگانی فارس اضافه کرد: سازمان فنی و حرفه ای به عنوان یکی از ابزارهای توسعه صنعتی در امر آماده سازی نیروی انسانی می باشد که با اصلاح نظام آموزشی و تحصیلات حرفه ای از طریق ارتقا سطح استانداردهای ملی به سطح استانداردهای جهانی و بهره گیری از امکانات و تجهیزات نوین و مکفی، می تواند کیفیت و اثربخشی آموزشی خود را ارتقا بخشد.

وی ادامه داد: سرمایه‌گذاری در حوزه آموزش نیروهای متخصص، کارآفرین و واقف بر نیازها و چالش‌های صنایع که به منزله تشکیل سرمایه انسانی است، منجر به افزایش بهره‌وری منابع تولید و بنگاه‌های اقتصادی می‌گردد که در نهایت رشد اقتصادی جوامع را به دنبال خواهد داشت.

رازقی عنوان داشت: توجه به نیروی انسانی، کوشش در ایجاد روحیه و انگیزه، برانگیختن قوه خالقیت و ابتکار، کسب مشارکت افراد به منظور دستیابی به اهداف و ماموریت های هر ارگان باعث رشد کارایی و افزایش بهره وری در آن ارگان می شود.

وی تصریح کرد: بی تردید یکی از عواملی که تاثیر زیادی بر بهره وری دارد و می تواند در بهبود و افزایش آن نقش مهمی داشته باشد آموزش است. مراکز علمی آگاه به نیازها و مشکلات واقعی صنعت می‌توانند در کلیه مراحل کسب و کار از منظر تدوین قوانین، تربیت نیروی انسانی، انتقال دانش فنی و تعدیل هزینه‌های مبادله بسیار اثرگذار باشند.

رازقی افزود: به همین منظور با همکاری سازمان فنی و حرفه ای استان، مرکز آموزش بین کارگاهی در محل اتاق بازرگانی شیراز راه اندازی می شود تا با ایجاد همکاری میان صنعت و دانشگاه و ارتقا سطح کارایی دانش آموختگان در بازار کار، از کاربردی سازی علوم دانشگاهی در تولید کالا و خدمات بهره جست.

وی با اشاره به افتتاح مرکز جوار صنعت در اتاق بازرگانی فارس گفت: این مرکز با ارزیابی و نظارت مستمر بر حسن اجرای دوره های آموزشی؛ ظرفیت سازی برای گسترش اقدامات کاربردی مورد نیاز اتاق، تشکل‌های وابسته و ذینفعان و توجه به نسل جوان، شرایط را برای پرورش ایده‌های جدید با نگاه عمیق به جانشین پروری و استعداد یابی فراهم می آورد.

رازقی بیان کرد: در فضای کنونی اقتصاد ایران، موانعی بر سر راه فعالان اقتصادی وجود دارد که برطرف شدن آنها از بار مشکلات فضای کسب و کار می کاهد.

وی اظهارداشت: بهبود فضای کسب و کار نقش اساسی در افزایش رشد اقتصادی کشور ایفا می کند. علاوه بر ارتقاء آموزش و نگرش بین المللی به استانداردهای آموزشی همپا با تکنولوزی دنیا و نهادینه کردن روحیه کارآفرینی و کاهش هزینه های مبادله تولید، امید است به سوی هدف عالی رشد اقتصادی کشور در پرتو توسعه کسب و کار گام بر داشته شود.

رازقی با ابراز امیدواری از راه اندازی این مرکز در جهت برداشتن گامی عملی برای ارتقا مهارت های نیروی انسانی در راستای بهبود فضای کسب و کار استان، گفت: در نهایت این آموزش های فنی و حرفه ای است که با نیازسنجی از بازار کار و مهارت و دانش علمی دنیای کار را ارتقا می بخشد.

لازم به ذکر است که در ادامه، در آیینی با حضور اوسط هاشمی معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور، رازقی رئیس اتاق بازرگانی فارس، افشون معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری فارس و مدیران کل دستگاه های اجرایی، مرکز جوار صنعت اتاق بازرگانی فارس افتتاح شد.

لینک کوتاه : https://payamekhabar.ir/?p=136344
کد شما در این بخش

برگه نوشته

پایین سایت

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.