تاریخ : پنج شنبه, ۷ بهمن , ۱۴۰۰ Thursday, 27 January , 2022
کد شما در این بخش

برگه نوشته

بالای سایت
2

افتتاح زیرگذر شهید محسن فخری زاده با اعتبار ۴۵۰ میلیارد ریال در شیراز

  • کد خبر : 137380
  • 27 آذر 1399 - 15:15
افتتاح زیرگذر شهید محسن فخری زاده با اعتبار ۴۵۰ میلیارد ریال در شیراز
زیرگذر شهید محسن فخری زاده امروز با حضور استاندار شیراز، اعضای شورای اسلامی شهر و شهردار شیراز افتتاح شد.

به گزارش پیام خبر، معاون فنی و عمرانی شهرداری شیراز در مراسم افتتاح زیرگذر دانشمند هسته ای شهید محسن فخری زاده عنوان کرد: این زیر گذر با هدف بهبود عبور و مرور در محور عرفان طراحی و برنامه ریزی شده بود و این پروژه توسط همکاران و مشاوران در طول یک سال با سرعت بسیار خوبی پیش رفت و امروز شاهد افتتاح آن هستیم.

اسماعیل صالحی افزود: به دلیل جابه جایی تاسیسات این پروژه یک ازپروژه های شهرداری شیراز بود که بیشترین سختی را به همراه داشت، وجود ۶ کابل فشار قوی ۶۶ کیلو ولت که برق بخش زیادی از شهر را جابه جا می کرد، بیش از چهار ماه زمان را برای جابه جایی نیاز داشت، وجود لوله آب ۲۵۰ در مسیر زیرگذر، شبکه برق فشار متوسط، تملک املاک در مسیراین پروژه … برخی از مشکلات در ساخت این زیرگذر بود.

وی تصریح کرد: این پروژه عرشه مجوف پیش تنیده ای دارد به طول ۱۰۶ متر، طول خود پروژه ۴۳۰ متر، و عرض مسیر ۱۶ متر است که با توجه به اقدامات خوبی که توسط همکاران صورت گرفته توانستیم در کوتاه مدت پروژه را به اتمام برسانیم، در همین جا از شهردار منطقه ۳ تشکر می کنیم و از ساکنین محترم این منطقه تشکر و عذر خواهی می کنم به دلیل مشکلاتی که در طی ساخت زیرگذر برای عزیزان پیش آمد.

صالحی اظهار داشت: شهرداری شیراز از ابتدای امسال تا کنون پروژه های بسیار بزرگی را در سطح استانی و ملی بهره برداری کرده است، این اقدامات در راستای برنامه هایی است که شهردار شیراز برای عمران و آبادانی شهر بسیار بر آن تاکید کردند و در سال ۱۳۹۹ شهرداری شیراز خدمات عمرانی بسیار ارزنده ای را تقدیم مردم شیراز کرده است.

وی تاکید کرد: یکی از خدمات و کارهایی که شهرداری انجام داد و خیلی در این باره افتتاحیه و یا مانور داده نشد برنامه نهضت آسفالت بود که امسال جز سالهای نادری است که شهرداری در یک اقدام بی سابقه سطح گسترده ای در شهر شیراز را آسفالت کرده است، این اقدام با همت و رصد هفتگی شهرداری و شورای شهر صورت گرفته است.

رییس کمیسیون عمران، حمل ونقل و ترافیک شورای اسلامی شهر شیراز در این آیین ضمن تبریک هفته حمل و نقل و تبریک روز پرستار به کادر درمان عنوان کرد: حوزه حمل و نقل در جریان شیوع کرونا همانند مدافعان سلامت جان خود را به خطر انداختند و برای جابه جایی مسافرین و بارهای ضروری و ارائه خدمات به شهروندان و از این عزیزان تشکر می کنم.

نواب قائدی ادامه داد: از استاندار شیراز خواهش دارم در خصوص بازآفرینی مجموعه زندیه که خود ایشان بر لزوم احیای آن اشراف کامل دارند اقدامات لازم را انجام دهند تا با حمایت مستمر از این طرح شاهد این باشیم که شهروندان همچنان در اطراف ارگ کریم خان از این مجموعه استفاده می کنند.

وی با بیان اینکه ما در شورای پنجم تلاش داریم با نگاه عدالت محوری در حقوق شهروندی، عدم تبعیض در ارائه خدمات را داشته باشیم، افزود: شهردار شیراز نیز این امر را مورد اهمیت قرار دادند، با درایت ایشان و همه همکاران در مجموعه شورای شهر بحث نهضت اسفالت که به حق یکی از نیاز های اولیه شهروندان بوده که فاز اول آن به خوبی انجام شده است و فاز دوم آن که شامل کوچه ها و معابر است توسط شهردار برنامه ریزی شده و پیش بینی های لازم در بودجه ۱۴۰۰ برای این موضوع دیده شده است.

قائدی اضافه کرد: اعلام می کنم که برای اولین بار در کشور فرهنگسرای معلولین کلنگ زنی خواهد شد و این نشان می دهدکه شورای پنجم و شهردار محترم به همه اقشار و همه شهروندان توجه دارند و تلاش می کنند که همه نیاز های اقشار جامعه را برطرف کنند، در شهر شیراز ۳۶ هزار معلول و جانباز وجود دارد و این افرار احتیاج به خدمات ویژه ای دارند.

رییس شورای اسلامی شهر شیراز نیز در آیین افتتاح زیرگذر شهید محسن فخری زاده با بیان اینکه این پروژه محصول عناصر انسانی است، گفت: آنچه امروز مورد بحث ماست حق دست رسی آسان و تسهیل به انواع خدمات است، مهمترین وظیفه سایر دستگاه های خدمات رسان حق ایجاد زمینه ی دست رسی آسان و راحت به خدمات با کیفیت و قابل ارائه است، یکی از مصادیق این را در افتتاح این پروژه شاهد هستیم و از این منظر هست که عملکرد شهرداری شیراز و شورای اسلامی شهر شیراز در حوزه حقوق شهروندی برجسته و قابل دفاع است.

سید عبدالرزاق موسوی افزود: موضوع دوم شان وجایگاه شهر شیراز است که حرف و عمل ما باید در شان و جایگاه این شهر باشد، در همین خصوص اعلام می کنم پروژه خط دو مترو شیراز در سطح ملی است، نقش مدیران را نادیده نمی گیریم اما جوانانی که به شایستگی در کنار این مدیران با تجربه و پا به پای آنها در این خط مترو خود را نشان دادند باید حفظ شوند و از آنها تقدیر کرد این ها سرمایه ای این استان و کشور هستند.

وی تاکید کرد: من امروز به عنوان عضو شورا این ایراد را بر خود می گیرم که علارغم همه کارهایی که انجام دادیم نتوانستیم مشکل این جوانان را حل کنیم، و این یک اشکال بزرگ است و همین جا از استاندار محترم درخواست می کنم از این خدمت و تلاش قدر دانی کنید و کمک کنید مشکلات این جوانان که مدیران بسیار شایسته ای در آنها وجود دارد را حل کنیم.

موسوی در پایان از استاندار درخواست کرد: به هر صورت دوره فعالیت شواری پنجم تمام خواهد شد انچه از ما به جا خواهد ماند تلاش ها وکوشش های ما در جهت خدمت به است از استاندار محترم تقاضا دارم مشکل نیروی انسانی شهرداری و این جوانان را حل کنند.

شهردار شیراز در ایین افتتاح زیرگذر شهید فخری زاده ضمن تسلیت شهادت این دانشمند هسته ای گفت: افتخار می کنیم که شورای شهر شیراز در زمان مناسب و با اقدام مناسب این نامگذاری را انجام داد و شهرداری شیراز نیز سریعا مقدمات این کار را فراهم کرد و این پروژه به نام این شهید عزیز مزین شد.

حیدر اسکندر پور با تایید سخنان رییس شورای شهر شیراز بیان کرد: بخش اعظم قانون اساسی بر حقوق ملت استوار است همه ما با توجه به وظایفی که بر عهده داریم بایستی به این حقوق احترام بگذاریم، تسهیل و دست رسی وظیفه حاکمیت است، حاکمیت در تمام بخش ها بایستی حضور مردم را در عرصه های مختلف، حوزهای اجتماعی، سیاسی، عمرانی…تسهیل کند، خوشحالم که این نگاه در شورای اسلامی شهر شیراز وجود دارد و ما نیز در شهرداری به این مسئله باور داریم.

وی افزود: با صدای رسا می گویم که ما برخی مدیران ارشد و میانی فکر می کنیم که برمردم هستیم و نوعی برخورد می کنیم که به گمان ما از عرش افتاده ایم و مثلا مدیر شهرداری شده ایم اما مردم صاحب اصلی شهر هستند و با باید متناسب با نیاز و دیدگاه آنها برنامه های شهری را مدیریت کنیم.

اسکندرپور تاکید کرد: تغییر رویکرد در شهرداری ساده نیست، رویکردی که می گوید شهر با بتن و جدول و آسفالت شهر می شود را باید تغییر داد، جناب استاندار این رویکرد را تغییر دهید تا هدف و رویکرد ارتقا کیفیت زندگی مردم اهمیت پیدا کند، ما اگر صدها پارک و پل و تقاطع و بزرگراه بسازیم اما کیفیت زندگی شهروندان را تغییر ندهیم شهروندان همچنان ناراضی خواهند بود، به تعبیری پروژه های عمرانی در شهر بایستی حال مردم را خوب کند این حال خوب برای مردم نیاز به تغییر نگاه و رویکرد دارد نه لزوما ساخت پروژه های بزرگ.

شهردار شیراز تصریح کرد: در تمام پروژهای شهرداری نگاه اصلی به حضور شهروند در فضای شهری است در طراحی تمام این پروژها مسیر پیاده و مسیر دوچرخه جز الزامات بوده است، در تمامی پروژه های مربوط به پارک ها و پارک های ورزش و سلامت و پیاده راه ها حضور مردم اصل قرار گرفته است.

وی اضافه کرد:این نکته مهم است که خیلی از پارک ها در سطح شهر قابل استفاده برای شهروندان نیست، تعریفی که از پارک داریم این است که چند پیاده راه و فضای سبز و بخشی برای بازی کودکان داشته باشد، اما شهروندان زمانی که در این پارک ها قدم میزنند بیش از نیم ساعت نمی توانند حضور داشته باشند زیرا فرصت و امکاناتی برای آنها فراهم نشد است، در تغییر رویکرد پروژهای شهرداری هدف این است که یک شهروند با خانواده در همه رده سنی بتوانند از پارک ها استفاده کنند در واقع پارکها را تبدیل کرده ایم به پارک های ورزش و سلامت و همه نیازمندی های ورزشی و فرهنگی را در پارک ها مدنظر قرار دادیم.

اسکندرپور ادامه داد: این رویکرد باعث می شود تا خانواده ها ساعتها در پارک ها و فضای شهری وقت بگذرانند، امیدواریم در زمان باقی مانده تمام پروژه ها را به اتمام برسانیم، از همه منتقدان خواهشمندیم در این زمان باقی مانده اجازه دهند ما کار خود را انجام دهیم.

استاندار شیراز ضمن تسلیت شهادت شهید فخری زاده و تبریک روز پرستار و با تشکر از مدیران و مهندسان ساخت این پروژه در آیین افتتاح این زیرگذر بیان کرد: همه ما میدانیم که کلاش شهر شیراز دارای نقش های متفاوتی است که باید این نقشها تسهیل شوند، نقشی که شهر شیراز در ارتباط با شهروندان خود دارد تحت عنوان یک نقش محلی و مکانی است که این پروژها در واقع تسهیل کننده این نقش خواهند بود، نقش دیگر شهر شیراز که در قالب منطقه ای دارد که طبیعتا به عنوان مرکز استان به ۳۶ شهرستان خدمت رسانی می کند و نقش دیگر این کلان شهر نقش ملی است که دارد و پشتیبانی از خدمات رسانی به حوزه جنوب کشور و برافراشتن پرچم فرهنگ و تمدن ایران زمین و نقش بین المللی و فراملی این شهر.

عنایت الله رحیمی ادامه داد: برای اینکه هر کدام از این نقشها به خوبی ایفا شود نیازمند برنامه هایی هستیم که در قالب اکشن پلن ها به سمت و سویی سوق دهیم که اجرایی شوند، برای اجرای این نقش ها محدودیت هایی نیز داریم، نقش مورد تاکید شهر شیراز نقش جهانی است، چگونه شیراز را به جهان معرفی کنیم؟ چگونه از این نقش جهانی برای رونق شهر شیراز استفاده کنیم؟ طبیعتا چنین پروژهایی، توجه به اطراف سعدیه وحافظیه توجه به اطراف شاهچراغ، توجه به حوزه گردشگری است و این یعنی ما به نقش بین المللی شیراز توجه ویژه داریم.

وی افزود: موانعی که بر سر اجرای این نقش وجود دارد و میزانی که اختیار برطرف کردن موانع در دست ماست مهم است یکی از موانعی که امروز بر سر اجرای نقش جهانی این شهر وجود دارد تحریم های بین المللی و دیگری بیماری کرونا است، چگونه می توانیم اثر تحریم ها بر زندگی شهری را کاهش دهیم؟ قطعا هر کدام از ما در حوزه خدمت رسانی و تصمیم گیری، جایی که بتوانیم اثری بگذاریم و کاهش دهیم فشار ها و تحریم ها را چه با توجه به استعداد های داخلی چه با استفاده از فرصت های بین المللی اقدام خواهیم کرد، وظیفه همه ما است که در این مسیر حرکت کنیم.

رحیمی اضافه کرد: کسانی که می توانند حرکت کنند اما کاری انجام نمی دهند باید در برابر این مردم پاسخ گو باشند، افرادی که به جای تسهیل ایجاد اشکال می کنند باید به مردم پاسخ بدهند و ما تلاش می کنیم چه در حوزه داخلی و توجه به نیروهای اندیشمند و توجه به اقتصاد داخلی و توجه به ظرفیت های شهری و استفاده از فرصت های بین المللی که ایجاد می شود برای کاهش فشارهایی که برمردم است اقدام کنیم.

وی تصریح کرد: همه ما در هر درجه و مقام و مسئولیت و صنفی که هستیم وظیفه داریم برای این منظور تلاش و اقدام کنیم ما با ایجاد زیر ساخت هایی که به صورت مکانی در شهر شیراز انجام می دهیم در قالب پروژه هایی که اجرا شد هم رفاه و آسایش مردم و رضایت مندی آنها را ایجاد کنیم هم اینکه پروژه ها بتوانند جذب گردشگر را داشته باشند، با این پروژه ها می توانیم بر اقتصاد شهری بر کسب وکار و حمل و نقل بر معرفی فرهنگ به دنیا اثرگذار باشیم.

استاندار شیراز اظهار کرد: ملاک موفقیت و عدم موفقیت هر دوره مسئولیتی رضایت مندی مردم است، شاید برخی برای رقابت های خاص به دنبال مخدوش کردن عمکردها باشند، هرگز به دنبال تخریب دیگران نبوده ام، گذشتگان کارهای خوبی انجام داده اند اکنون کارهای بهتری انجام شده است و در آینده امیدوارم بهتر از امروز عمکرد هایی داشته باشند.

رحیمی تاکید کرد: تلاش های شهرداری شیرازدر یک دهه اخیر و این سال ها بسیار ارزنده، مقبول و مطلوب است و از همه مسئولین تشکر می کنم، اما به عنوان مدیر ارشد استانی به یاد نمی آورم که شورای شهر و شهرداری شیراز موردی را از من به عنوان استاندار خواسته باشند و پاسخ منفی گرفته باشند، اما در خصوص هر چیزی در چارچوب و قانون خاص خود و در حد اختیارات قانونی انجام وظیفه کرده ام.

لینک کوتاه : https://payamekhabar.ir/?p=137380
کد شما در این بخش

برگه نوشته

پایین سایت

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.