تاریخ : جمعه, ۱ بهمن , ۱۴۰۰ Friday, 21 January , 2022
کد شما در این بخش

برگه نوشته

بالای سایت
0

۱۱۴۶ پروژه با اعتباری بالغ بر ۲۳هزار میلیارد تومان همزمان با دهه فجر به بهره‌برداری می‌رسد

  • کد خبر : 137857
  • 12 بهمن 1399 - 14:57
۱۱۴۶ پروژه با اعتباری بالغ بر ۲۳هزار میلیارد تومان همزمان با دهه فجر به بهره‌برداری می‌رسد
استاندار فارس از بهره برداری از ۱۱۴۶ پروژه با اعتباری بالغ بر ۲۳هزار میلیارد تومان همزمان با دهه فجر خبر داد.

به گزارش پیام خبر، عنایت‌الله رحیمی در یک نشست خبری که همزمان با نخستین روز از دهه فجر برگزار شد ، ضمن تبریک به این ایام‌ عنوان کرد: امروز یادآور روزها و خاطراتی است که در ١٢ بهمن سال ۵٧ امام پا به خاک پاک ایران گذاشت ؛ جایی که از گذشته برای استقرار بنیان نظامی تلاش کرده بود.
استاندار فارس افزود: مردم ایران همواره در پی این بودند که حاکمان را به قانون مقید کنند تا هیچ کس از روی اراده شخصی خود عمل نکند و برای سرنوشت جامعه تصمیم نگیرد.
وی میراث بزرگ حضرت امام و دستاورد انقلاب اسلامی جمهوری اسلامی را خواست آحاد مردم دانست و افزود: این دستاوردها در قالب قانون اساسی و در طول عمر پر برکت انقلاب در این چهل و دو سال گذشته پیگیری شده و تلاش های زیادی جهت تحقق آن اهداف صورت گرفته است.
نماینده عالی دولت در استان فارس افزود : هر چند مدعی این نیستیم که همه آن خواسته ها محقق شده ولی قطعاً مدعی این هستیم که در این مسیر گام های بلند و اساسی برداشته شده است.
رحیمی با اشاره به اینکه یکی از اهداف اصلی انقلاب مشروطه مقید کردن حکام به قید قانون بود ، افزود: بعد از تشکیل مجلس شورای ملی این امید می‌رفت که چنین شود اما با اتفاقاتی که افتاد نهاد قانون گذاری کشور به توپ بسته شد.
وی ادامه داد: امام(ره) از همان ابتدا دهه ۴٠ مبارزات خود را برای اینکه حاکمیتی مستقر شود که خاستگاه آن شرع مقدس اسلام و تحقق آزادی باشد، ترسیم کرد و آحاد مردم، روشنفکران و نخبگان تلاش‌های زیادی کردند تا در ٢٢ بهمن انقلاب به ثمر بنشیند.
استاندار فارس همچنین با بیان اینکه در ابتدای پیروزی انقلاب، با رای اکثریت مطلق مردم، نظام جمهوری اسلامی پذیرفته و مستقر شد، گفت: «استقلال، آزادی جمهوری اسلامی» شعاری بود که از دل توده مردم برخاسته بود و خون‌های زیادی در راه آن ریخته شده است.
رحیمی اضافه کرد: امروز در بعد نظامی و سیاسی و در ابعاد فرهنگی واقتصادی کسی نمی‌تواند بر ما تکلیفی داشته باشد ، بلکه بر مبنای شرایط توانسته‌ایم تصمیم گیری کنیم و خود بر سرنوشت کشور حاکم شویم.
وی همچنین گفت: عمده پروژه‌هایی که امسال در ایام دهه فجر در فارس افتتاح می‌شود در زمینه راه‌های اصلی ، فرعی، روستایی، عشایری، آب آشامیدنی، فضاهای فرهنگی آموزشی، مراکز آموزش عالی، سازمان‌های فرهنگی اجتماعی، عمران شهری و روستایی، نیروگاه، خطوط انتقال برق، پروژه‌های زیربنایی و امور ورزشی است.
استاندار فارس گفت: طرح‌های تولیدی بخش صنعتی و کشاورزی با ۱۶۷ پروژه بیشترین سهم را به خود اختصاص داده است.
رحیمی با تاکید بر اینکه دولت در شرایط بسیار سخت اقتصادی و فشار ناشی از تحریم‌ها بدون سر و صدا کارهای عظیمی را در استان به سرانجام رسانده است، گفت: نمیدانم چرا عده‌ای منافع خود را در تخریب دولت و ندیده شدن خدمات آن می‌بینند و به بهانه‌های مختلف سعی در تخریب دولتمردان دارند.
او با اشاره به اینکه در دهه فجر امسال ۱۰۰ پروژه جدید تعریف می‌شود، افزود: ٣۵ پروژه مهم و اثرگذار در زمینه‌های ریلی، سد و بیمارستان نیز در فهرست پروژه‌ها دیده می‌شود که تا نیمه اول سال ١۴٠٠ به بهره برداری می‌رسد.
استاندار فارس همچنین به عملکرد استان در حوزه سرمایه گذاری اشاره و با بیان اینکه میزان جذب سرمایه گذاری مستقیم در استان ۲ میلیارد و ۴٣۶ میلیون دلار بوده است، گفت: طی چهار سال گذشته با وجود شرایط اقتصادی یک میلیارد و ۴١۶ میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی در استان شکل گرفته که برابر با مجموع ٣۵ سال قبل از آن بوده است.
رحیمی تاکید کرد: استان فارس با جذب ۶۸۵.۳ میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی از ابتدای امسال تاکنون رتبه برتر کشور را در این زمینه به خود اختصاص داده است.
او خاطرنشان کرد: نه تنها در استان فارس فرار سرمایه گذاری نداریم بلکه سرمایه گذاری داخلی و خارجی به بهترین نحو جذب شده است.
استاندار فارس همچنین از کاهش مستمر نرخ بیکاری در استان خبر داد و گفت: در سال ٩٢ نرخ بیکاری فارس ١۶.۵ درصد و رتبه استان ٢۵ بوده است اما با کاهش نرخ بیکاری این عدد در استان به ٧.٩ رسیده و استان در رتبه ٣ کشوری قرار گرفته است.
دکتر رحیمی به وضعیت فضای کسب و کار فارس به ارتقای ١٩ پله‌ای اشاره کرد و گفت: در این زمینه استان جهش بسیار خوبی داشته است.
وی همچنین با بیان اینکه انتخابات بیانگر جمهوریت نظام و استقرار، تقویت و استمرار آن است، گفت: جمهوری اسلامی ایران از ابتدا تاکنون تکیه‌اش بر مردم بوده و رای مردم از بالاترین مقام تصمیم گیری تا پایین ترین آن مبنای انتخاب مستقیم و غیرمستقیم دولتمردان و…بوده است.
استاندار فارس اضافه کرد: برای استمرار نظام نیازمند مردم به عنوان تکیه گاه همیشگی نظام هستیم؛ این مهم در آرمان‌های بلند بنیان گذار انقلاب نیز جایگاه ویژه‌ای دارد.
رحیمی ضمن دعوت مردم به مشارکت حداکثری آنها در عرصه انتخابات آتی، گفت: زمینه حضور افکار مختلف در زیر چتر نظام باید فراهم شود تا فضای مشارکت و رقابت مهیا شود.
وی با تاکید بر اینکه دولت منتخب آتی باید زندگی مردم را به سمت رفاه و آسایش سوق دهد و پاسخگوی آرمان‌های نظام باشد، گفت: همه ارکان نظام خود را ملکف به احترام به رای مردم می‌دانند.
استاندار فارس خاطرنشان کرد: مردم خوب می‌فهمند سهم پیروزی‌ها و سهم موجود از مشکلات مربوط به چه دستگاه‌ها و به چه میزانی است؟ و اینگونه نباید باشد که مردم احساس کنند رای آنها در نظام اجرایی تاثیری ندارد و هسته‌ای سخت و مقاوم نگذارد خواسته‌ها و مطالبات مردم تحقق یافته یا به سرانجام برسد، زیرا اینگونه رویکردها موجب سردی مردم از نظام و تصمیم گیران خواهد شد.
رحیمی تاکید کرد: دلسوزان نظام، سرمایه اجتماعی، امید مردم، اعتماد و شور و نشاط مردم را نشانه نمی‌روند و به دنبال جامعه‌ای بالنده تر و پر امیدتر و دارای اخلاق اسلامی برای رسبدن به اهداف متعالی نظام خواهند بود.
وی در خصوص آخرین وضعیت شهر بین‌المللی گردشگری و سلامت فارس گفت: مباحث زیرساختی و رفع معارضین در یکهزار هکتار مساحت پیش‌بینی شده برای ایجاد این شهر در دست اجراست و مراحل ساخت آن به صورت زون بندی و با حضور سرمایه گذاران مختلف انجام خواهد شد.
استاندار فارس با بیان اینکه تا پایان کار دولت ۱۰۰۰ تخت بیمارستانی به استان اضافه می‌شود، گفت: عملیات اجرایی بیمارستان ٧۵٠ تخت خوابی میانرود آغاز شده و بیمارستان دوم نمازی نیز به زودی وارد فاز اجرایی می‌شود. در حال حاضر فارس پس از تهران در حوزه گردشگری سلامت در رتبه دوم کشور قرار دارد.
در شرایط جنگی نباید آدرس ضعف و توانمندی‌ها را داد
وی همچنین با اشاره به انتقادات برخی به سیاست‌های بانک مرکزی، گفت: برخی از منتقدین از فضای پیش رو سوء استفاده و حملات خود را متمرکز بر بانک مرکزی کرده‌اند. قطعا برای همه تصمیمات گرفته شده پاسخی وجود دارد اما در شرایط جنگی کسی آدرس نیرو، ضعف و توانمندی‌های خود را نمی‌دهد.
رحیمی اضافه کرد: علت اینکه بانک مرکزی امروز خویشتن داری می‌کند نیز همین است و در راستای حفظ منافع ملی سکوت کرده است، وگرنه می‌شد مسائل را به صورت شفاف بیان کرد و قطعا مردم از این مباحث استفاده و دشمنان سوءاستفاده خواهند کرد.
استاندار فارس تاکید کرد: برای جلوگیری از گزند نمی‌شود، خیلی از مباحث را مطرح کرد.
وی به موضوع قطعی برق هم اشاره و اضافه کرد: قطعی برق در فارس کمترین میزان در کشور بوده، زیرا تولید برق در فارس بیش از نیاز است اما به دلیل شبکه بودن با کشور تاثیراتی از سطح کلان می‌گیریم لذا اگر مصرف کشور به اندازه باشد قطعا کمبود برق یا قطعی نخواهیم داشت.
استاندار فارس همچنین از تهیه بانک اطلاعاتی سرمایه گذاران فارسی های مقیم خارج از کشور خبر داد و گفت: ۲۶۳ سرمایه گذار ایرانی در دیگر کشورها شناسایی و از آنها برای سرمایه گذاری در استان دعوت شده است.
رحیمی در خصوص شرکت‌های دانش بنیان به عنوان پیش نیاز حرکت‌های اقتصادی در جهان نیز گفت: تعداد شرکت‌های دانش بنیان و فناور استان در حال حاضر یکهزار و ۸۹ شرکت است.

لینک کوتاه : https://payamekhabar.ir/?p=137857
کد شما در این بخش

برگه نوشته

پایین سایت

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.