تاریخ : سه شنبه, ۱۶ آذر , ۱۴۰۰ Tuesday, 7 December , 2021
کد شما در این بخش

برگه نوشته

بالای سایت
0

چالش های ورزشکاران ایرانی در مسیر المپیک ژاپن

  • کد خبر : 138498
  • 13 فروردین 1400 - 14:47
چالش های ورزشکاران ایرانی در مسیر المپیک ژاپن
با وجود تلاش های ورزشکاران ایرانی در تمام رشته ها، آن ها در مصائب و مشکلات پیش روی خود برای کسب سهمیه المپیک و رقابت های جهانی تنها هستند.

به گزارش پیام خبر، المپیک ژاپن که مقرر شده بود از ۳ مرداد ۹۹ آغاز شود، به دلیل شیوع کرونا یک سال به تعویق افتاد و از ۲ شهریور ۱۴۰۰ آغاز خواهد شد.

ایران در المپیک ریو با ۶۳ سهمیه حضور داشت و مسئولین امیدوار هستند که در المپیک توکیو حداقل با ۷۰ سهمیه عازم این رقابت ها باشیم، این هفدهمین حضور ایران در المپیک است.

ایران کماکان در بسیاری از رشته های المپیک هیچ نماینده ای ندارد و این امر دلایل بی شماری دارد که برخی از آنها را برسی می کنیم. بسیاری از رشته های ورزشی حاضر در المپیک به طور کل در ایران وجود ندارد، یعنی اگر علاقه مندی هم وجود داشته باشد این رشته ورزشی به دلایل مختلف و بی شماری در ایران حتی آموزش داده نمی شود، بسیاری از ورزش های مربوط به بانوان حتی اگر در ایران وجود داشته باشد اجازه حضور در رقابت های بین المللی را ندارند.

در برخی رشته های ورزشی المپیک زنان، بانوان ایران اجازه شرکت در رقابت ها را ندارند، اگر بانویی به وزنه برداری علاقه داشته باشد یا کشتی و حتی آموزش دیده باشد اما اجازه حضور ندارد، برخی رشته های ورزشی بانوان را در ۱۳۹۹ در ایران به رسمت شناختند آن هم با بسیاری مخالفت ها، مانند پاورلیفتینگ و بدن سازی، شاید این حضور کم بانوان ایرانی در حوزه های مختلف ورزشی چالش های پیش روی ورزشکاران زن است.

اما به طور کل و در رشته های ورزشی همیشه کمبود بودجه و نبود امکانات لازم برای ورزشکاران از جمله نداشتن مربیان حرفه ای و تجهیزات به روز سبب ناکامی ورزشکاران شده است، تمریناتی که آنها را به وضعیت جهانی آن ورزش نزدیک هم نمی کند، تجهیزاتی که هرگز بودجه ای برای به روز رسانی آنها وجود ندارد و سرمایه گذاری در برخی از رشته ها برای برخی از آقایان سودی به دنبال ندارد.

اما مشکل این روزهای ورزشکاران ایرانی دریافت کارت سلامت است، کارتی که IOC (کمیته بین المللی المپیک) برای حضور ورزشکاران ایرانی در رقابت های انتخابی به دلیل شیوع کرونا الزامی می دانست، با وجود اینکه واکسیناسیون در ایران به کندی پیش می رود امیدواریم ورزشکاران در دریافت این کارت و حضور در رقابت های المپیک و جهانی به مشکل برنخورند.

احمد احمدی شانس کسب سهمیه المپیک در رشته قایقرانی است، ۹ فروردین ۱۴۰۰ عنوان کرد که به دلیل واکسینه نشدن بعد از حضور در عمان برای رقابت های انتخابی ۹ روز قرنطینه شده است و چهار مرتبه تست PCR داده است، او دیرتر از رقیبان خود قایق را تحویل گرفته است، در این رقابت ها نفر اول و دوم رنکینگ، سهمیه را کسب خواهند کرد.

اما مشکل دیگر کشورهایی است که ورود و رقابت با آنها برای ورزشکاران ایرانی ممنوع است و این ممنوعیت از سمت مسئولین ما اعمال شده است، در سال ۹۷ تیم فوتبال بانوان ایران برای کسب سهمیه المپیک باید مهمان فلسطین می شد، اما ورود ایرانیان به این کشور ممنوع است، پس با مذاکرات و رایزنی ها کشور قطر برای میزبانی رقابت انتخاب شد، اکنون ایران در المپیک ژاپن در فوتبال هیچ نماینده ای ندارد.

هر چند برای فوتبال بانوان هزینه و سرمایه گذاری نمی شود، اما فوتبال مردان که همیشه مورد حمایت مسئولان بوده و بیشترین پول ها و سرمایه ها را به خود جذب کرده هرگز در رقابت های ورزشی موفقیت چشم گیری نداشته است، پس همان بهتر که رشته های ورزشی دیگر بدون حمایت برای کسب مدال راهی رقابت ها شوند.

ورزش های زیادی در ایران وجود دارد که بودجه های خاصی به آنان تعلق نمی گیرد و یا اگر هم بودجه ای باشد در آخر برای آن ورزش هزینه نمی شود، هندبال یکی از آن رشته هاست که توجه زیادی به آن نمی شود، هندبالیست های ایران بدون بازی تداراکاتی کافی و اردویی ده روزه راهی رقابت ها برای کسب سهمیه المپیک شدند، بازیکنان جوانی که اولین حضور خود در تیم ملی را تجربه می کردند با هماهنگی کم و تمریناتی کمتر به این رقابت ها رفتند و سهمیه را کسب نکردند.

چالش دیگر پیش روی ورزشکاران ایرانی هزینه هایی است که آنها در طول سال برای آمادگی خود پرداخت می کنند، برخی از آنها مجبور به پرداخت هزینه از جیب خود هستند، مانند رشته تیراندازی که ورزشکارانش تنها درخواستشان تامین فشنگ برای تمرین است، شاید انتظار کسب مقام از ورزشکارانی که حتی ابزار تمرینی ندارند نابه جا باشد، اما آنها سهمیه حضور در المپیک توکیو را گرفته اند و امیدوار به کسب مقام هستند.

شنا و شیرجه یکی از ورزش هایی است که اهمیت چندانی در ایران ندارد، علاقه مندانی که هر ساله تلاش می کنند تا به رکوردهای جهانی برسند و خود را در این رشته ورزشی نشان دهند، اما مشکلات این رشته کم از رشته های دیگر نیست، نبود استاندار های کافی، نداشتن های تمرین های حرفه ای، نداشتن اردوهای آمادگی، با وجود تمام مشکلات برای ورزشکاران، ایران دو شانس کسب سهمیه را دارد، مجتبی ولی پور و حمید کریمی دو ملی پوش شیرجه ۲۵ فروردین ۱۴۰۰ در رقابت های انتخابی شرکت خواهند کرد.

در بهار ۹۹، اتحادیه جهانی کشتی رنکینگ آزادکاران برای حضور در بازی های المپیک ژاپن را اعلام کرد، در وزن ۵۷ کیلوگرم رضا اطری با امتیاز ۲۰ در رده هشتم گروه خود ایستاد، ایران در ۶۵، ۷۴، کیلوگرم نماینده ای ندارد، در وزن ۸۶ کیلوگرم رضا یزدانی با امتیاز ۶۰ در صدر گروه خود است، مجتبی گلیج در وزن ۹۷ با ۲۰ امتیاز در رده نهم ایستاده، در وزن ۱۲۵ کیلوگرم یدالله محبی با امتیاز ۱۹ در رده دهم است.

با توجه به اینکه رنکینگ ها تاثیر زیادی در نحوه حضور کشتی گیران در جدول مسابقات دارد، وضعیت مساعدی پیش روی نمایندگان ایران در رقابت های المپیک توکیو نیست.

ورزش کشتی امید ایرانیان در رقابت های المپیک و جهانی این روزها وضعیت مساعدی ندارد، ورزشکاران ایرانی دیگر از حمایت مسئولان ناامید شده اند، این وضعیت در وزنه برداری هم وجود دارد، هر چند برخی ورزشکاران هستند که اخلاق حرفه ای را کنار گذاشته اند اما این مسایل سهل انگاری مسئولان در خصوص ورزش های مدال آور ایران را توجیه نمی کند.

رنکینگ های اعلام شده نشان از افت و ضعف ورزشکاران دارد، دلیل این سهل انگاری ها هر چه هست ورزشکاران ایران در حل مشکلات و چالش های پیش رو همیشه تنها بوده اند.

در این هفده دوره حضور ایران در رقابت های المپیکی چالش هایی برای ورزشکاران ایرانی در تمام رشته ها وجود داشته است، از سنگ اندازی ها و گره های کور مقامات و مسئولین کشور گرفته تا مشکلاتی که به دلایل مختلف از سمت دیگر کشور ایجاد شده است، ورزشکاران ایرانی برای حل تمام این موانع باید مدال زرین بگیرند.

اگر بگوییم ورزشکاران ایرانی در تمام این هفده دوره حضور در المپیک با پشتکار و تلاش خود سهمیه کسب کرده اند و مدالی برای کشور به ارمغان آورده اند سخن بی راهی نیست.

همه آنچه که بیان شد دلیل ناکامی ایران در مسابقات جهانی نیز هست، ورزشکارانی که مسابقات تمرینی را گاهی با هزینه خود می روند، تیم های که مربی ندارند، وضعیت خروج بانوان از کشور، سربازی برخی ورزشکاران، تامین نبودن ابرازهای ورزشی، اردوهایی در سطح ضعیف، قوانین سخت هنگام خروج از کشور، که راه گشای حضور جهانی نخواهند بود.

اسامی و لیست نمایندگان کاروان ورزشی ایران به سی و دومین دوره المپیک و پار المپیک که تا امروز حضورشان قطعی شده است:

دومیدانی: احسان حدادی، حسن تفتیان

تیراندازی: نجمه خدمتی، آرمینا صادقیان، هانیه رستمیان، جواد فروغی، فاطمه کرم زاده، مهیار صداقت

کشتی آزاد: حسن یزدانی، رضا اطری، یدالله محبی

کشتی فرنگی: علیرضا نجاتی، محمد علی گرایی، امیر قاسمی منجزی

دوچرخه سواری: جاده تایم تریل: By Country

تیر و کمان: میلاد وزیری(ریکرو مردان)

تکواندو: آرمین هادی پور، میر هاشم حسینی

شمشیر بازی: مجتبی عابدینی، علی پاکدامن، محمد رهبری، محمد فتوحی(اسلحه سابر)

بسکتبال و والیبال: هر کدام ۱۲ نفر(تیم مردان)

کاراته: حمیده عباسعلی، سارا بهمنیار، بهمن عسکری، سجاد گنج زاده

بوکس: شاهین موسوی، دانیال شه بخش

تنیس روی میز: نیما عالمیان، نیما دقایقی

نمایندگان پارالمپیک:

وزنه‌برداری: ۸ سهمیه در بخش مردان

تیراندازی: ۲ سهمیه در بخش مردان و ۳ سهمیه در بخش بانوان

تیراندازی با کمان: ۳ سهمیه در بخش مردان و ۲ سهمیه در بخش بانوان

جودو: ۲ سهمیه در بخش مردان

پاراتکواندو: ۲ سهمیه در بخش مردان

والیبال نشسته: ۱۲ سهمیه در بخش مردان

فوتبال پنج نفره: ۱۰ سهمیه در بخش مردان

پارا کانو: یک سهمیه در بخش بانوان

لینک کوتاه : https://payamekhabar.ir/?p=138498
کد شما در این بخش

برگه نوشته

پایین سایت

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.