تاریخ : دوشنبه, ۲۶ مهر , ۱۴۰۰ Monday, 18 October , 2021
کد شما در این بخش

برگه نوشته

بالای سایت
1
به مناسبت روز جهانی موزه، «پیام خبر» بررسی کرد؛

دلایل فراموشی موزه ورزش فارس/۱۸ سال از وعده مسئولان گذشت

  • کد خبر : 138974
  • ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۷:۲۲
دلایل فراموشی موزه ورزش فارس/۱۸ سال از وعده مسئولان گذشت
موزه ورزش استان فارس از سال ۱۳۸۲ منتظر افتتاح است، موزه ای که به طور کامل به دست فراموشی سپرده شد.

به گزارش پیام خبر، حدود ۱۸ سال پیش خبری در رسانه های استان فارس با عنوان افتتاح موزه ورزش توجه اهالی ورزش استان را به خود جلب کرد. غلامرضا کمانه که آن روزها معاون ورزشی اداره کل تربیت بدنی فارس بود از توافق با اداره کل میراث فرهنگی استان فارس برای راه اندازی موزه ورزش فارس خبر داد.

وی در سوم آذر ۱۳۸۲ عنوان کرد که از ۵ مکان معرفی شده توسط میراث فرهنگی استان یک مکان برای راه اندازی موزه ورزش مناسب است و به زودی شاهد افتتاح این موزه خواهیم بود.

بر اساس گفته های غلامرضا کمانه مدیرکل وقت، می توان عنوان کرد که اکنون خانه ای یا بنایی در شهر شیراز در اختیار اداره کل ورزش و جوانان استان فارس است که به منظور افتتاح موزه ورزش منتظر پیگیری مسئولان است. هرچند با پیگیری های خبرنگار پیام خبر هیچ آدرس و نشانی از این ساختمان انتخابی ورزش و جوانان در سال ۱۳۸۳ به دست نیامد.

به گفته کمانه در آن سال بیش از ۲۵ مقام جهانی و آسیایی توسط ورزشکــاران استان به دست آمــده بود و علاوه بر آن ۶۰ مــدال نیز توسط ورزشکاران از تورنمنت های بین المللی سهم استان فارس بوده است.

وی اعلام کرده بود که یک درصد بودجه ورزش سهم ادارات در استان فارس بالغ بر ۸۰ میلیارد ریال است که با توافقات به عمل آمده در سال ۸۲، مقرر شده پنجاه درصد آن مستقیما در اختیار تربیت بدنی استان فارس قرار گیرد که در صورت تزریق این میزان اعتبار، بخش مهمی از مشکلات جاری اعتباری ورزش این استان مرتفع خواهد شد.

در تاریخ ۲۴ خرداد ۹۳ کمانه مدیرکل ورزش و جوانان استان فارس بود و باز وعده افتتاح موزه را به اهالی ورزش داد و این بار بر جذب توریست با افتتاح موزه ورزش در استان نیز تاکید کرد.

وی هدف از راه اندازی این موزه را زنده نگه داشتن افتخارات ورزشی استان و ستودن پیشکسوتان این عرصه عنوان کرد و تهیه دایره المعارف ورزش استان را ضرورتی غیر قابل انکار دانست و تاکید کرد که نسل های بعد باید زنان و مردان میادین ورزش استان و افتخارات آنان را بشناسند.

به گفته کمانه آرشیوی از افتخارات و مدال آوران استان فارس تا آن زمان وجود نداشته و خبری از این قهرمانان نیست، پس جمع آوری این اطلاعات و چاپ آن به عنوان یک کتاب جامع و راه اندازی یک موزه دائمی سبب می شود تا نام قهرمانان و افتخارات آنان ماندگار شود.

بی خبری میراث فرهنگی از بود و نبود موزه ورزش فارس

وعده ای ۱۸ ساله که همچنان محقق نشده است و با پیگیری های پیام خبر نیز پاسخی دریافت نشد، میراث فرهنگی استان که بی اطلاع از این اقدام ۱۸ ساله است و آنقدر مدیران و سرپرستان و کارشناسان مختلف در این سال ها رفته و آمده اند که هیچ کس نمی داند روزی یک ساختمان از ۵ ساختمان معرفی شده توسط این سازمان قرار بوده موزه ورزش استان فارس باشد.

شاید عدم پیگیری از سمت اداره کل ورزش و جوانان استان فارس سبب شد تا این موزه لازم و ضروری استان فارس به دست فراموشی سپرده شود و دیگر کسی از آن سخن نگوید، زیرا وعده دادن و پیگیری نکردن دیگر جزئی از امور ریاست و معاونت در هر سازمانی شده است.

پیشکسوتان و افتخار آفرینان استان فارس که همان سال ها هم رسانه ای پیگیر آنها نبود و با شنیدن خبر افتتاح موزه دل خوش به ماندگاری نامشان بودند نه از سر غرور، بلکه برای افتخار آفرینی برای فارس برای آنچه به آن می بالند، این روزها هم خبری و نامی از آنها به میان نیست.

نسل های آینده که همان جوانان ۱۸ ساله اکنون هستند که در سال ۸۳ و در هنگامه خبر افتتاح موزه ورزش فارس متولد شدند و اکنون باید به آنها گفت که این موزه به فراموشی سپرده شده است.

موزه ای که قرار بود روزی مکانی برای بازدید از افتخارات ورزشی استان فارس و ورزشکاران و بزرگان و نام آوران این استان باشد، به طور کل از حافظه مسئولان استانی و رسانه های فارس پاک شده است.

کورش کمالی سروستانی، بنیانگذار گنجینه فرهنگ فارس و عضو کمیته ملی موزه های ایران(ایکوم ایران) پیرامون موزه های استان فارس در جمع خبرنگاران به مناسبت ۲۸ اردیبهشت روز جهانی موزه، گفت: تعاریفی که امروزه از موزه براساس کارکردهای آن شده است، در قالب مفاهیمی چون تعریف ایکوم، شورای بین‌المللی موزه وابسته به سازمان فرهنگی، علمی و تربیتی سازمان ملل متحد یونسکو می‌گنجد که خود جامع‌ترین تعریف موزه است.

به گفته مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس، موزه مؤسسه‌ای است دایمی و بدون هدف مادی که درهای آن به روی همگان گشوده است و در خدمت جامعه و پیشرفت آن فعالیت می‌کند. هدف موزه‌ها تحقیق در آثار و شواهد برجای مانده انسان و محیط زیست او، گردآوری، حفظ و بهره‌وری معنوی و ایجاد ارتباط بین این آثار به‌ویژه به نمایش گذاردن آنها به‌منظور بررسی و بهره‌وری معنوی است.

عضو و معاون هیات اجرایی ایکوم ایران موزه های استان فارس را از سال ۱۳۱۶ تا ۱۳۹۹ بررسی کرد و عنوان می کند: در ایران بعد از تهران، شیراز اولین شهری است که در آن موزه افتتاح شده است.

دهه ۸۰ تاسیس موزه های خصوصی رونق گرفت

موسس موزه فرهنگ فارس افزود: در دهه هشتاد، هفت موزه در استان فارس تاسیس می‌شود. نکته قابل توجه در این دهه رونق تاسیس موزه‌های خصوصی است. در واقع پیش از این دوران هیچ موزه خصوصی در استان فارس تاسیس نشده بود. پنج موزه این دهه که در شیراز تاسیس شده‌اند به ترتیب عبارتند از: موزه آثار خانقاه احمدی (خصوصی ـ ۱۳۸۰)، موزه خاتم در خانه تاریخی سعادت (مشارکتی ـ ۱۳۸۲)، موزه تاریخ فارس در خانه تاریخی زینت‌الملوک (خصوصی ـ ۱۳۸۲)، موزه هنر مشکین‌فام در خانه تاریخی فروغ‌الملک (خصوصی ـ ۱۳۸۳). موزه لباس سنتی در خانه تاریخی صالحی (مشارکتی ـ ۱۳۸۴) و هم‌چنین موزه مردم‌شناسی روستای دوان کازرون (خصوصی ـ ۱۳۸۴) و موزه کریشکی در لارستان (خصوصی ـ ۱۳۸۸).

از سال ۱۳۸۰ تا سال ۱۳۸۸ هیچ اثری از موزه ورزش فارس در این آمار ارائه شده وجود ندارد، وعده افتتاح موزه فارس در سالهای ۸۲ و ۸۳ داده شد، اما تا امروز هیچ خبری از این موزه بعد از گذشت سال ها نیست.

موسس موزه گنجینه تاریخ فارس در ادامه این مقاله به موزه های تاسیس شده در دهه نود نظری کرد و گفت: در سال ۱۳۹۰ موزه حمام وکیل (دولتی)، موزه آب (دولتی)، موزه مردم‌شناسی اوز (خصوصی)، در سال ۱۳۹۱ باغ موزه جهان‌نما (خصوصی)، موزه تخصصی سکه (خصوصی)، موزه آستانه سیدعلاءالدین حسین(ع) (خصوصی)، موزه آتش‌نشانی (خصوصی)، در سال ۱۳۹۲ موزه هنرهای اسلامی در خانه تاریخی منطقی‌نژاد (مشارکتی)، موزه و کتابخانه و مرکز فرهنگی دکتر نورانی وصال (دولتی)، موزه آثار آیت‌الله آیت‌اللهی (مشارکتی)، در سال ۱۳۹۳ موزه سیار غفاری (خصوصی)، در سال ۱۳۹۴ موزه خط و کتابت نی‌ریز (دولتی)، موزه کوهنوردی (خصوصی)، موزه مردم‌شناسی گراش (خصوصی)، در سال ۱۳۹۶ خانه موزه روستایی قلات شیراز (خصوصی)، موزه مردم‌شناسی ایزدخواست (خصوصی)، موزه دفاع مقدس (دولتی)، در سال ۱۳۹۷ موزه فرهنگ فارس (دولتی)، موزه شخصی رودانی (خصوصی)، موزه فرهنگ فسا (مشارکتی)، موزه فسیل‌های سنگی لار (خصوصی)، در سال ۱۳۹۸ خانه ـ موزه روستایی لپویی (خصوصی)، در سال ۱۳۹۹ موزه بین‌المللی مطبوعات (خصوصی)، موزه تاریخی نورآباد ممسنی (دولتی)، موزه آثار فرهنگی و تاریخی کرباسی (خصوصی)، موزه موسیقی دلشدگان شیراز (خصوصی)، موزه مردم‌شناسی میمند (خصوصی)، موزه نگارگری شیراز (خصوصی)، موزه مردم‌شناسی کازرون (مشارکتی) ثبت شد.

از سال ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۹ نیز نامی از موزه ورزش استان فارس دیده نمی شود یعنی در سال های اخیر هم مسئولی پیگیر نبوده است، مسئولانی که هر کدام نظری دارند و شاید موزه ورزش را ضروری نمی دانند، شاید هم با ورود هر مدیر جدید به سازمانی آنچه در گذشته مدیریت های قبل مهم جلوه می کرد تبدیل می شود به عملی قابل نقد با هزاران دلیل، در این سال ها ورزشکاران زیادی از عرصه رفته اند و ورزشکاران دیگری آمدند، خیلی از بزرگان ورزش از این دنیا رفته اند که سخنان و خاطرات بی شماری برای ثبت در تاریخچه ورزش فارس داشته اند.

آنچه امروز مهم است و باید پیگیری شود افتتاح موزه ورزش فارس بعد از ۱۸ سال است آن هم با تمام اطلاعات و به طور کامل، نه آنکه امروز سوال خبرنگاران آن باشد که آیا ۱۴۰۰ شروعی مجدد برای موزه ورزش استان فارس خواهد بود؟

لینک کوتاه : https://payamekhabar.ir/?p=138974
کد شما در این بخش

برگه نوشته

پایین سایت

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.