جمعه, ۱۵ مهر ۱۴۰۱ | ۱۱ ربيع الأول ۱۴۴۴ قمری | ۰۷ اکتبر ۲۰۲۲ میلادی
هدر بالا
  1. استان ها
چهارشنبه, ۰۷ مهر ۱۳۹۵ ۰۳:۱۰
زمان مطالعه: 11 دقیقه

گزارش پیام خبر از یکصد و هفتاد و هشتمین جلسه علنی شورای شهر شیراز

از بازگشت 8 مصوبه شورای اسلامی شهر شیراز تا عدم تبعیت شهردار از شورا

در یکصد و هفتاد و هشتمین جلسه شورای شهر شیراز ۸ مصوبه شورای شهر از سوی فرمانداری پس فرستاده شد و بر لزوم تبعیت شهردار شیراز از شورای این شهر تاکید شد.

به گزارش پایگاه خبر، در یکصد و هفتاد و هشتمین جلسه علنی شورای شهر شیراز ۱۷ دستور کار مورد بررسی قرار گرفت که ۸ مورد از آنها نامه‌هایی از سوی فرمانداری شیراز بود که با وارد کردن ایراداتی بر مصوبات شورا این مصوبات را برای اصلاح به شورا باز گردانده بود.

به نظر می‌رسد در سال پایانی عمر شورا، هنوز شورا و فرمانداری با ادبیات هم آشنا نشدند و معمولا فرمانداری به خاطر نوع کلمات انتخاب شده در مصوبات شورا، مصوبه را برمی‌گرداند شورا هم نهایتا یا برای کسب رضایت فرمانداری چند کلمه را جابجا می‌کند و یا برمصوبه خود پافشاری کرده و گوشزد می‌کند اقدام فرمانداری پس از موعد مقرر بوده است.

طی چند سال گذشته در این چرخه تکراری زمان زیادی از جلسات شورا صرف شد که می‌توانست صرف مسائل مهم‌تری بشود.

طرح کاهش عرصه و مصرف قلیان در شهر شیراز، واگذاری یک‌هزار و ۵۲۰ مترمربع زمین شهرداری واقع در خیابان شهید محلاتی شمالی به هیئت محبان ثارالله (ع) شیراز، نرخ پیشنهادی پارکینگ‌های شهر، بررسی گزارش تفریغ بودجه ۹۳ و ۹۴ شهرداری شیراز و برون‌سپاری خدمات پروانه ساختمانی دفاتر ماده ۳۳ از جمله مصوبات برگشتی فرمانداری بود.

سیّد کمال پاک‌فطرت، عضو شورای شهر شیراز، به مصوبه کاهش عرضه مصرف قلیان در شیراز اشاره کرد که در پی اصرار شورا با ایراد فرمانداری بازگشت داده شده بود و اظهار داشت: پیش از مصوبه شورا حرکت‌هایی برای ممنوعیت و کاهش مصرف قلیان در سطح شهر از سوی دستگاه‌های مختلف اعلام شده بود بنابراین شورا باید در کنار این دستگاه‌ها قرار گیرد.

پاک‌فطرت افزود: برابر مصوبه‌ای که در سطح استان شکل گرفته، قهوه‌خانه‌هایی که از پیش از سال ۸۵ مجوز گرفته‌اند مجاز به عرضه قلیان هستند اما پس از سال ۸۵ ممنوعیت عرضه دارند.

وی با بیان اینکه نظر فرمانداری درست است و ما نباید با اینگونه مصوبات موج‌سواری کرده و بگوییم، هستیم! تاکید کرد: اعضای شورا نباید در تصمیم‌گیری‌ها جوگیر شوند.

شورای شهر شیراز پاداش بهمن گلبارنژاد را معادل مدال طلا در نظر می‌گیرد

شورای شهر شیراز در این جلسه مصوبه دو فوریتی را به تصویب رساند که بر اساس این مصوبه مقرر شد شورای شهر جایزه سی میلیون تومانی که به دارندگان مدال طلای پارالمپیک استان فارس اهدا می‌کند برای خانواده مرحوم بهمن گلبارنژاد نیز در نظر بگیرد.

در این جلسه همچنین مصوبه رسیدگی به بوی بد فاضلاب جنوب شهر شیراز نیز در ۵ بند به تصویب رسید که عبارت بود از دستگاه‌های مختلف اعم از فرودگاه شیراز و پایگاه هوایی شهید دوران از ریختن فاضلاب به رودخانه خشک خودداری کنند.

کمیته‌ای متشکل از شرکت آب و فاضلاب، اداره حفاظت محیط زیست و شهرداری شیراز تشکیل و در خصوص ارائه راهکارهای سامان‌دهی فاضلاب شیراز اقدام کنند.

شرکت آب و فاضلاب شیراز اقدامات لازم در خصوص جمع‌آوری فاضلاب از مناطق جنوبی شهر و هدایت فاضلاب واریزی به رودخانه خشک به تصفیه‌خانه شماره یک انجام دهد.

شورای اسلامی شهر شیراز با همکاری شرکت آب و فاضلاب، اداره حفاظت محیط زیست و شهرداری در خصوص ارائه اقدمات لازم در خصوص تامین اعتبار صد در صدی احداث تصفیه‌خانه شماره دو از دولت را از طریق نمایندگان مجلس و استانداری پیگیری کند.

شهرداری شیراز نسبت به تنظیم و ارائه لایحه پیش‌خرید آب تصفیه‌خانه شماره دو ظرف مدت یک ماه آینده اقدم کند.

شهردار شیراز نسبت به تغییر موضع خود در تبعیت از شورای شهر پاسخ دهد

احمدرضا نقیب‌زاده، رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای شهر شیراز، نیز در این جلسه با اشاره به ورود شورای چهارم شیراز در آخرین سال فعالیت، خطاب به شهردار این کلانشهر بیان کرد: اذعان به همراهی جنابعالی در اجرای مصوبات و سیاست‌های شورا یکی از نکاتی است که بارها در صحن شورا بیان کرده‌اید.

وی افزود: زمزمه‌هایی مبنی بر شکل‌گیری رفتاری مغایر تبعیت جنابعالی از شورا در سال آخر فعالیت در شهرداری شنیده می‌شود که نیاز است با تأکید بیش از گذشته از چنین روندی جلوگیری کنید.

رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای شهر شیراز تاکید کرد: مطابق قانون مصوبات شورا در صورت عدم ایراد لازم‌الاجرا است و نباید در اجرا تحت تأثیر سلایق قرار گیرد در غیر اینصورت این موضوع تبدیل به یک مسأله چالشی بین شورا و شهرداری شده و عامل بهانه‌تراشی برای عدم انجام مصوبات و موضوعات مورد پیگیری در شهرداری خواهد شد.

نقیب‌زاده که انحلال سازمان‌های شهرداری با انطباق فعالیت آنها با ماده ۵۴ بدون مصوبه شورا را اقدامی غیرقانونی می‌داند خاطرنشان کرد: باید این مهم اصلاح و به وضعیت سابق برگردانده شوند چراکه تبدیل این سازمان‌ها به منزله تسری ضوابط اقتصادی و فعالیتی دستگاه‌های اجرایی و محدود کردن آنها است که خسارت‌های جبران‌ناپذیری در آینده به شهرداری شیراز وارد می‌کند.

وی عنوان کرد: کشته شدن عابران پیاده در این شهر و احتساب آمار برتر کشور نشان دهنده ضعف جدی در حوزه زیرساخت‌ها و مسائل فرهنگ ترافیک است.

این عضو شورای شهر شیراز گفت: مصوبه دستورالعمل افزایش ایمنی عابر پیاده مسئولیت‌های شهردار را در این خصوص مشخص کرده است و عدم اهتمام کافی اجرای این مصوبه به منزله ادامه تهدید جان شهروندان است و بدانید پاسخگویی به مردم در این زمینه کار راحتی نیست.

رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای شهر شیراز بیان کرد: ورود نیرو از خارج از شهرداری و از دستگاه‌های دیگر همچنان مسأله‌ای است که باید جلوی آن گرفته شود.

وی اظهار داشت: در احداث پل‌های عابر پیاده این شهر به صورت مکانیزه مطابق مصوبه شورا در جهت افزایش ایمنی عابران پیاده باید اهتمام داشته باشید زیرا ما و شما در برابر شهروندان مسئولیم و نباید کوتاهی صورت بگیرد.

نقیب‌زاده با بیان اینکه اگر در سال ۵۰ میلیارد تومان برای احداث و نگهداری این پل‌ها در شهر هزینه شود تنها ۱.۵ درصد بودجه ۳۰۰۰ میلیاردی شهرداری خواهد بود عنوان کرد: آیا حفظ جان شهروندان به این میزان ارزش ندارد که به این موضوع با نگاه هزینه اضافی برخورد می‌شود؟ لذا در اینجا بر اجرای مصوبه شورا تأکید می‌شود.

وی گفت: تقاطع‌های غیر همسطح در شهر تبدیل به نقاط حادثه‌خیز شده‌اند و مطابق مصوبه شورا افتتاح این پروژه‌ها در صورتی باید انجام شود که طرح عبور ایمن عابر پیاده آن اجرا شده باشد.

رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای شهر شیراز تاکید کرد: شما در شرایطی که هیچ اقدامی برای عابران در موقعیت میدان معلم انجام نشده است فاز یک پروژه تقاطع را در این موقعیت افتتاح کردید و به طور حتم شهرداری در پاسخگویی به حوادث آینده دچار مشکل می‌شود.

این عضو شورای شهر شیراز افزود: بی‌توجهی به وضعیت محوطه‌های اطراف موقعیت‌های گردشگری تا حدی است که در روزهای اخیر به صورت مکرر شاهد پخش گزارش از شبکه خبری ۲۰:۳۰ و انتشار آنها در شبکه‌های مجازی هستیم که باید این ایرادات به صورت ویژه بررسی و برطرف شوند.

نقیب‌زاده با اشاره به اینکه اولویت پروژه‌ها در بودجه هر سال به تصویب می‌رسد اظهار داشت: لازم است در تخصیص بودجه و پیگیری اجرای آنها مطابق این اولویت‌ها اقدام شود و سلیقه شخصی مانع اجرا یا تأخیر در اجرا نشود.

وی بیان کرد: ساماندهی مسافران شخصی از مصوبات شورا است که با توجه به اعتراض مکرر شهروندان و رانندگان تاکسی باید انجام شود.

رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای شهر شیراز عنوان کرد: تقاطع‌های غیر همسطح به دلیل بی‌توجهی به موضوع زیباسازی تبدیل به سازه‌هایی حجیم و بدون تناسب با محیط شهری شده‌اند.

وی افزود: مطابق مصوبه شورا باید این تقاطع‌ها دارای طرح ویژه باشند که تاکنون توجه کافی نشده است و در این راستا باید پیگیری لازم برای زیباسازی آنها و تبدیل به عناصر دارای جلوه و زیبایی در شهر شوند.

نقیب‌زاده گفت: بسیاری از پیاده‌روهای این شهر به محل دپوی مصالح و محیط کارگاه‌های ساختمانی در حال ساخت تبدیل شده‌اند.

وی تاکید کرد: این معضل شهری بارها در شورای شهر تذکر داده شده است و با وجود پخش این موضوع از شبکه خبری ۲۰:۳۰ و تأکید بر لزوم جمع‌آوری این موانع از پیاده‌روها که یکی از عوامل ایجاد خطر برای عابران پیاده است نه‌تنها این پاکسازی صورت نگرفته است بلکه همچنان این روند در شهر ادامه دارد و این بی تفاوتی در شهرداری نسبت به این موضوع جای تأمل دارد.

سیّد محسن معین، عضو شورای شهر شیراز، نیز در این جلسه در نطق خود به انتشار مصاحبه حمزه ولوی، مدیرکل محیط زیست استان فارس درباره سد تنگ سرخ اشاره کرد و اظهار داشت: آقای ولوی، مدیرکل محترم محیط زیست استان فارس در سال ۹۲ و در پایان سمینار علمی بررسی اثرات احتمالی پروژه سد تنگ سرخ بر دریاچه مهارلو به بنده گفتند که در این رابطه قانع شدم و باید دیگران را هم قانع کنیم.

وی افزود: اما پس از گذشت مدت زمان طولانی نزدیک به سه ماه گذشته در جلسه کارشناسی چند ساعته تشکیل شده توسط استاندار محترم که خود مهندسی آگاه در زمینه‌های آبی هستند، آقای ولوی خطاب به جلسه اعلام کردند که قانع شده‌اند و خودشان به همراه استاندار فارس به سازمان محیط زیست کشور رفته‌اند تا امکان بررسی مجدد پروژه را با توجه به مطالعات زیست محیطی تکمیلی فراهم کنند.

این عضو شورای شهر شیراز تصریح کرد: استاندار فارس و فرج‌الله رجبی، نماینده با درایت مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی به ما توصیه کردند که مدتی سکوت و صبر کنید تا در یک فضای آرام کارشناسی و علمی موضوع در سازمان محیط زیست کشور مطرح شود.

آقای ولوی خبرنگار دروغ نمی‌گوید

معین خاطرنشان کرد: با کمال تعجب چند روز بعد، مصاحبه‌ای از آقای ولوی در مطبوعات در مخالفت با ادامه ساخت سد تنگ سرخ منتشر شد که پس از اعتراض ما و استانداری، ایشان اعلام کردند که خبرنگار شیطنت کرده و این مصاحبه مربوط به سال‌ها قبل بوده است.

وی با بیان اینکه اعضای شورای شهر شیراز خوش‌بینانه این سخن را پذیرفتند و چند ماه سکوت کردند اما با کمال تأسف همین چند روز گذشته به طور مجدد یک مصاحبه دیگر تخریبی در جهت تشویش اذهان عمومی در روزنامه‌ها از ایشان منتشر شد که بازهم مورد اعتراض قرار گرفت و این بار نیز به مقامات استانداری و آقای رجبی اعلام کردند که خبرنگار شیطنت کرده و مصاحبه واقعیت ندارد.

این عضو شورای شهر شیراز با تاکید بر این جمله که بنده پیگیری کردم و معلوم شد مصاحبه واقعی بوده و مربوط به همین چند روز قبل و آن هم از طریق یک خبرگزاری معتبر دولتی بوده است، گفت: جناب آقای ولوی! خبرنگار قطعاً دروغ نمی‌گوید اما شما شهامت دفاع از حرف و عقیده قلبی خود را ندارید.

وی با بیان اینکه مدیرکل محیط زیست استان فارس در جلسات کارشناسی و علمی عقیده دیگری دارند و در افکار عمومی شعار دیگری می‌دهند اظهار داشت: آقای ولوی! شما غیر بومی هستید و دیر یا زود از این شهر می‌روید اما شهردار و نمایندگان شیراز در این شهر بزرگ شده‌اند و می‌خواهند زندگی کنند و بدون شک بیشتر از شما به حفظ محیط زیست شیراز تعصب دارند.

معین در نطق میان دستور، خود را فردی غیرسیاسی معرفی کرد و افزود: دلم به حال مظلومیت جمهوری اسلامی و آقای دکتر روحانی رئیس جمهور محترم می‌سوزد که همه از ایشان توقع معجزه اشتغال و گشایش دارند در حالی که کارگزارانی چون مدیرکل محیط زیست استان فارس دارند که افتخارشان توقف پروژه‌های مثبتی چون سد تنگ سرخ و پالایشگاه شیراز است!

وی گفت: آقای ولوی شما دو راه بیشتر ندارید یا صادقانه تسلیم مباحث علمی و کارشناسی شوید و از عقیده قلبی خود در خفا و برون یکسان دفاع کنید و اجازه دهید شیراز از خطر سیل رهایی یابد و چهره آن متحول شود و دیگر اینکه در محضر مردم و قوه قضائیه ضمانت دهید که در شیراز سیل نمی‌آید و اگر آمد ضامن مال و جان مردم هستید.

در این جلسه از جمعی از سپاهیان و ارتشیان به مناسبت هفته دفاع مقدس تجلیل شد و سردار خداداد ابراهیمی، مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس به مناسبت این هفته مهمان صحن علنی شورای شهر بود.

وی تنها به بیان خاطراتی از عملیات‌های دفاع مقدس بسنده کرد اما در این جلسه هیچ بحثی درباره موزه دفاع مقدس استان فارس که سال‌هاست در دست اقدام است و تعامل شورای شهر و بنیاد حفظ آثار در خصوص سرعت بخشیدن به این پروژه که قدمت تاریخی پیدا کرده، به میان نیامد.

 

کد خبر 1468

 

    دیدگاه ها

    شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید    کد امنیتی کد جدید