تاریخ : یکشنبه, ۷ آذر , ۱۴۰۰ Sunday, 28 November , 2021
کد شما در این بخش

برگه نوشته

بالای سایت
1

طرح تحولی ارتقاء سواد حرکتی دانش آموزان اجرا می شود

  • کد خبر : 157544
  • 25 مهر 1400 - 17:35
طرح تحولی ارتقاء سواد حرکتی دانش آموزان اجرا می شود
معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش خراسان رضوی گفت:با هدف پویایی و تحرک بیشتر دانش آموزان برای جلوگیری از اضافه وزن طرح «تحولی ارتقا سواد حرکتی دانش آموزان» اجرایی می شود و دانش آموزان از طریق شبکه شاد می توانند از این طرح بهره مند شوند.

به گزارش پیام خبر، صفدر سلطانی در نشست خبری که به مناسبت هفته تربیت بدنی و ورزش برگزار شد؛ بیان کرد: طی دو سال گذشته و با همه گیری کرونا که آموزش دانش آموزان به صورت غیرحضوری برگزار شد، آسیب هایی به دانش آموزان و حوزه آنان وارد شد که می توان به آسیب های روحی و روانی، معنوی و تربیتی، اجتماعی، تحصیلی و یادگیری و بخشی که با حوزه تربیت بدنی و سلامت مرتبط است مانند آسیب جسمانی و حرکتی اشاره کرد.

معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش خراسان رضوی با بیان اینکه کم تحرکی، اضافه وزن و حوزه یادگیری حرکتی به واسطه عدم حضور دانش آموزان در مدرسه و سایر فضاهای ورزشی از جمله آسیب های جسمانی و حرکتی به دانش آموزان بوده است؛ افزود: قبل از شیوع کرونا دانش آموزان علاوه در مدرسه از فضاهای بیرونی آموزش و پرورش، پارک ها، شهرداری ها، آستان قدس رضوی استفاده می کردند که بیماری کرونا به نوعی هم را تحت تاثیر قرار داد.

وی با اشاره به اجرای طرح کوچ درسال گذشته بیان کرد: درخراسان قبل از کرونا ۲۱ درصد دانش آموزان با افزایش وزن مواجه بودند اما با شروع طرح بر اساس آمار حدود ۲۷ درصد دانش آموزان استان اضافه وزن داشتند، با اجرای طرح، در اردیبهشت ۱۴۰۰ ، ۳ درصد از افزایش وزن به نوعی جبران شد لذا استان ما نسبت به دیگر استان ها از میانگین کشوری وضعیت بهتری در حوزه اضافه وزن و کاهش وزن داشته است.

سلطانی تصریح کرد: سال گذشته همه تلاش های حوزه تربیت بدنی نسبت به این موضوع معطوف بود و برنامه هایی از جمله برنامه های حرکتی و مشاوره های تغذیه ای توسط معلمان تربیت بدنی و مراقبان سلامت ارائه شد.

وی با اشاره به اجرای طرح تحولی ارتقا سواد حرکتی دانش آموزان، گفت: ارتقا سواد حرکتی باید در دوران کودکی اتفاق بیفتد، وقتی سواد حرکتی دانش آموز و کودک اضافه شد در کیفیت فعالیت بدنی و زندگی خود اثرگذار خواهد بود.

معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش خراسان رضوی افزود: طرح ارتقا سواد حرکتی موجب افزایش فعالیت حرکتی با اعتماد به نفسی که کودک در حرکات و فعالیت جسمانی دارد می شود و موچب انگیزه بیشتر می شود لذا کودکانی که سواد حرکتی بالا دارند احتمال مشارکت آنها در فعالیت های حرکتی و جسمانی در بزرگسالی بیشتر است.

وی با بیان اینکه این طرح به عنوان طرح ویژه آموزش و پرورش در کشور و استان است؛ گفت: ابتدا سنجش سواد حرکتی دانش آموزان در هفته تربیت بندی شروع و ثبت در سامانه می شود، کارنامه ای از سطح سواد دانش آموزان به دست می آید و بر اساس کارنامه مداخلات معلمان تربیت بدنی شروع می شود و در پایان سال تحصیلی ارزیابی مجدد می شود.

وی برتری این طرح را نسبت به طرح کوچ را آماده بودن تمام پرورتکل های تکمیلی، تست ها و آزمون هایی که باید در این حوزه گرفته شود و بارگذاری آن در شبکه شاد و دسترسی اولیا به این طرح دانست.

سلطانی هدف از این طرح را افزایش سرانه فعالیت بدنی دانش آموزان عنوان کرد و گفت: برای افزایش این سرانه، باید نیروی انسانی ماهر، فضای ورزشی، تحهیزات ورزشی و برنامه های متنوع فراهم شود که خوشبختانه در استان زیرساخت ها به جز در حوزه کمبود نیروی تربیت بدنی فراهم است.

وی بیان کرد: در سالهای گذشته اعلام می شد وضعیت سرانه ما در حوزه سالن های ورزشی چندان خوب نیست لذا با تغییر رویکرد و آوردن سالن های ورزشی کوچک به مدرسه، این سرانه بهبود یافته است و تاکنون با اجرای این طرح ۵۶ کلاس تربیت بدنی در سال گذشته افتتاح شده است.

معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش خراسان رضوی گفت: سرانه فضای سرپوشیده ورزشی امسال به ۱۸ صدم مترمرربع به اضای هر دانش آموزان و فضای روباز ۲۱ صدم مترمربع به ازای هر دانش آموز ارتقا پیدا کرده است که در مجموع ۴۰ صدم متر مربع برای هر دانش آموز فضای ورزشی روباز و سرپوشیده داریم که استاندارد آن برای هر فرد یک متر مربع می باشد.

وی تصریح کرد: در حوزه تجهیزات ورزشی فعالیت های خوبی انجام شده است به گونه ای که کاروان تجهیزات ورزشی و بهداشتی حدود ۸۸ هزار قلم کالای ورزشی در هفته تربیت بدنی به مدارس شهرستان های استان ارسال می کند.

سلطانی با بیان اینکه ۸ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان ارزش ریالی این کالاها است؛ افزود: امسال با این کاروان نیمی از مدارس را تحت پوشش قرار خواهیم داد و ۵۰ مدارس استان سهمی از این کاروان خواهند داشت.

وی بیان کرد: محتوای آموزشی، کلاس های فوق برنامه و کانون های ورزشی و دو طرح مطرح شده و انجام فعالیت های ورزشی در فضای روباز مدارس در صورت ابلاغ وزارت بهداشت از دیگر برنامه های ما در این سال خواهد بود.

معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش خراسان رضوی گفت: در حوزه بهداشت سال گذشته در استان ۱۶۶۴ چشمه سرویس بهداشتی تعمیر ، ۱۶۵۰ مدرسه روشویی استاندارد ایجاد ، ۴۹۳ آبخوری استاندارد ایجاد و ۶۹۷ لوله کشی صابون مایع انجام ، ۸۰ اتاق بهداشت افتتاح شده است و در کاروان تجهیزات ورزشی ۴۲ هزار و سیصد قلم لوازم بهداشتی و کمک های اولیه مرتبط با رعایت پرتکل های بهداشتی و ارتقا سلامت نیز خواهیم داشت.

وی افزود: سال گذشته مسابقات ورزشی دانش آموزان در دهه فجر برگزار شد که در مسابقات کشوری مقام اول مسابقات طناب زنی متوسطه دوم را دانش آموزان سبزوار و مقام دوم در رشته فوتسال و طناب زنی دوره اول متوسطه استان کسب کردند، همچنین در مسابقات شطرنج متوسطه اول نیز مقام دوم در تابستان کسب کردند.

سلطانی تصریح کرد: در مسابقات تابستانی دانش آموزان ۱۴۷۱ دانش آموز با ۲۲۸ تیم شرکت کردند اما با شروع پیک پنجم در تابستان ادامه مسابقه انجام نشد و با توجه به اعلام فدراسیون ورزشی دانش آموزی دهه فجر امسال مسابقاتی پیش بینی شده است.

وی در خصوص واکسیناسیون معلمان و دانش آموزن گفت: ۹۱ درصد فرهنگیان دوز اول و ۵۸ درصد دوز دوم واکسن کرونا را دریافت کرده اند و از زمان اعلام وزارت بهداشت در مهرماه مبنی بر واکسیناسیون دانش آموزان ۱۲ تا ۱۸ ساله، از ۵۵۳ هزار و ۴۷۰ نفر دانش آموز متوسطه اول و دوم در این گروه سنی، تا به امروز ۴۰۸ هزار و ۹۵۵ نفر دانش آموزد دوز اول واکسن را دریافت کردند که نشان می دهد حدود ۷۵ درصد جمعیت دانش آموزی در طرح واکسیناسیون شرکت کردند.

معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش خراسان رضوی با اشاره به ۲۸۷۶ معلم تریت بدنی متخصص در استان ؛ گفت: حدود ۱۵۰۰ نفر کمبود برای پوشش همه پایه های تحصیلی داریم که حدود ۳۰۰ نفر در حوزه مراقب سلامت با شرکت در آزمون استخدامی وارد این جوزه خواهند شد.

وی در خصوص اجبار معلمان و دانش آموزان برای حضور در مدرسه با واکسیناسیون؛ بیان کرد: ما پیرو ابلاغیه وزارت بهداشت عمل می کنیم و تاکنون چنین ابلاغیه به ما نشده است اما واکسیناسیون ۹۱ درصد فرهنگیان و ۷۵ درصد دانش آموزان نشان از استقبال آنها دارد.

سلطانی گفت: بودجه معاونت تربیت بدنی و سلامت از دو مسیر محقق می شود یکی ردیف بودجه ای که در سطح وزارت آموزش و پرورش مصوب می شود و در اعتبارات بر اساس تخصیص های کشوری تخصیص می باید و دیگری از محل درآمدهایی که احیانا فضاهای ورزشی، ادرات آموزش و پرورش برای خود استفاده می کنند.

وی افزود: در سال گذشته با تعطیلی مجتمع های ورزشی در این زمینه احصا اعتبارات نداشتیم ولی در حوزه ورزش دانش آموزی منهای نیروی انسانی، قریب به ۱۵ میلیارد تومان تخصیص اعتبارات داشتیم و تا الان ۱۵ میلیارد محقق و تخصیص گرفته که اولویت اعتبارات امسال تعمیرات فصاهای مدرسه بوده است و در سال گذشته ۲۵ میلیارد تومان فقط سرانه بهداشتی به مدارس داده شده است.

معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش خراسان رضوی بیان کرد: طرح مدرسه پویا نیز یکی از طرح های ما است که در مدارس کلید زدیم و در ۶۲ مدرسه طرح پویا را با وسایل ورزشی که تعبیه شده راه اندازی کردیم تا دانش آموزان زنگ تفریح ، قبل از شروع کلاس و هر زمانی که تایم آزاد دارند، بتوانند از آن استفاده کنند.

لینک کوتاه : https://payamekhabar.ir/?p=157544
کد شما در این بخش

برگه نوشته

پایین سایت

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.