تاریخ : یکشنبه, ۵ تیر , ۱۴۰۱ Sunday, 26 June , 2022
2

نمایشگاه و جشنواره عکس خرما در شیراز برگزار می شود

  • کد خبر : 158637
  • 02 آبان 1400 - 23:47
نمایشگاه و جشنواره عکس خرما در شیراز برگزار می شود
مدیر عامل شرکت مدیریت و توسعه فروغ افکار گفت: چهارمین نمایشگاه بین المللی و تخصصی خرما و صنایع وابسته با شعار «تولید، اشتغال و صادرات پایدار» و با الهام از الگوی زنجیره ارزش و کشاورزی قراردادی و محوریت محصول خرما (تولید، فرآوری و بسته بندی) آماده برگزاری است.
به گزارش پیام خبر، جواد مرادپور گفت: چهارمین نمایشگاه بین المللی و تخصصی خرما و صنایع وابسته با شعار «تولید، اشتغال و صادرات پایدار» و با الهام از الگوی زنجیره ارزش و کشاورزی قراردادی و محوریت محصول خرما (تولید، فرآوری و بسته بندی) آماده برگزاری است.

مدیر عامل شرکت مدیریت و توسعه فروغ افکار افزود: چهارمین نمایشگاه بین المللی خرما از تاریخ پنجم تا هشتم آبان ۱۴۰۰ با اهداف تکمیل زنجیره علم؛ فناوری تکنولوژی تولید محصول، تجاری سازی به منظور ثروت آفرینی و افزایش سطح سلامت و امنیت مواد غذایی بر اساس استانداردهای سبد غذایی سالم، توسعه ملی در حوزه خرما، ارتقا سطح دانش، افزایش در کیفیت و توانمند سازی جامعه صنایع غذایی و همچنین شناسایی بازارهای جدید و احیای بازارهای ملی و بین المللی برگزار می شود.
وی با اشاره به اینکه این نمایشگاه می تواند در توسعه پایدار و کسب مزیت های رقابتی و بازاریابی محصولات کمک‌ شایانی کند، افزود: معرفی داشته های کنونی و مقایسه آن با گذشته و ایجاد انگیزه برای آینده رویکرد دیگر این نمایشگاه است، این نمایشگاه در سه سالن سرو، بهار و نرگس برگزار می شود عنوان کرد که همزمان با این نمایشگاه نخستین جشنواره و نمایشگاه بین المللی عکس برگزار می شود.
مرادپور تاکید کرد: نخستین رویداد شناسایی نیازهای فناورانه (مهندسی معکوس؛ Reverse Pitch) در حوزه خرما، فرآوری و صنایع مرتبط و همچنین رونمایی از چند محصول فناورانه و برگزاری چندین وبینار، سمینار و نشست های تخصصی با رایزنان تجاری و تاجران برخی از کشورهای هدف صادراتی و برقراری دوره های آموزشی برای بهره ور ها و باغداران از دیگر برنامه های جنبی نمایشگاه بین المللی خرما است.
وی اظهار کرد: بیش از ۷۰ مشارکت کننده از ۱۵ استان در سه سالن سرو , بهار و نرگس به تاریخ ۵ تا ۸ آبان از ساعت ۱۶ تا ۲۱ نسبت به معرفی داشته های خود در محل دائمی نمایشگاه بین المللی فارس اقدام می کنند.
شایان ذکر است که از این نمایشگاه هیات های تجاری داخلی و بین المللی در غالب تورهای صنعتی و نمایشگاهی بازدید به عمل می آورند.
* برگزاری نمایشگاه و اختتامیه جشنواره عکس خرما همزمان با برپایی نمایشگاه خرما 
خرما در فرهنگ غنی ایرانیان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. خرمای ایران همواره زبانزد جهانیان بوده و کشور ایران یکی از غنی‌ترین کشورهای تولید کننده خرما در جهان به شمار می رود اما در این میان بازار خرما همواره گریبانگیر مشکلاتی در زمینه صادرات و فروش داخل بوده و است.
در همین راستا شرکت مدیریت توسعه و افکار با هدف توسعه تولید ملی در حوزه خرما و احیای بازارهای داخلی و بین المللی و همچنین به منظور ثبت و مستندنگاری مراحل برداشت و فرآوری و صنایع دستی مرتبط با این محصول، اقدام به برگزاری نخستین جشنواره بین المللی عکس خرما با همکاری انجمن صنفی خبرنگاران و عکاسان خبری استان فارس، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس و شرکت نمایشگاههای بین المللی استان فارس کرده است.
 پس از ایجاد دبیرخانه این جشنواره نمایشگاه با حضور عکاسان خبری، مجوزهای لازم از اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس اخذ و فراخوان جشنواره منتشر شد.
موضوعات این جشنواره-نمایشگاه؛ خرما فراورده ها و صنایع دستی مرتبط با آن، برداشت خرما، خرما در فرهنگ ایرانی و کارکردهای آیینی آن، استفاده از خرما در غذاها و انواع شیرینی ایرانی و خارجی، استفاده از خرما و مشتقات آن در صنایع، نخلستان ها و چشم اندازهای طبیعی آن ،و نقش درخت نخل در هنر ایران باستان اعلام شد و علاقه مندان و هنرمندان به ارائه هر یک حداکثر ۱۰ تک عکس در یک بخش عکاسی با دوربین های دیجیتال دعوت شدند.
 آثار هنرمندان از ۲۰ شهریور تا دهم مهرماه از طریق پایگاه اینترنتی و همچنین ایمیل جشنواره دریافت شد اما با توجه به استقبال هنرمندان و درخواست آنان مهلت دریافت آثار تا ۱۹ مهرماه تمدید شد.
یکی از مزیت‌های ارزشمند این جشنواره انتخاب هیئت با تجربه و ارزشمند داوران بود که بر این اساس مسعود زنده روح کرمانی، حسین کریم‌زاده، سعید عرب‌زاده از ایران و مهگان فرهنگ و پدرو سانتوز از اسپانیا برای این مهم انتخاب شدند.
در پایان زمان دریافت آثار ۱۱۲۰ اثر از ۱۵۱ هنرمند عکاس به هیئت داوران سپرده شد و این عزیزان با حضور استاد عرب زاده در دبیرخانه و ارتباط آنلاین با سایر داوران در یک پروسه سه مرحله ای ۵۰ اثر از ۳۷ عکاس را به عنوان آثار برگزیده برای نمایشگاه انتخاب کردند که به هر کدام از آثار راه یافته مبلغ ۲ میلیون ریال به عنوان حق التالیف اهدا خواهد شد.
نمایشگاه آثار برگزیده جشنواره همزمان با برپایی نمایشگاه خرما از پنجم الی ۸ آبان در محل دائمی نمایشگاههای بین المللی استان فارس در شهرک گلستان شیراز برپا خواهد شد.
اختتامیه این جشنواره و اعلام نفرات برتر نیز هشتم آبان در محل برپایی نمایشگاه برگزار می شود.
نفر اول این جشنواره علاوه بر تندیس جشنواره و دیپلم افتخار ۶۰ میلیون ریال جایزه نقدی، نفر دوم علاوه بر حکم افتخار ۴۰ میلیون ریال جایزه نقدی و نفر سوم علاوه بر حکم افتخار ۲۰ میلیون ریال جایزه نقدی دریافت خواهند کرد.
همچنین ۵ اثر به عنوان آثار شایسته تقدیر انتخاب شدند که به اصحاب این آثار نیز دیپلم افتخار و مبلغ ۵ میلیون ریال جایزه نقدی اهدا خواهد شد.
دبیرخانه جشنواره با توجه به نیاز عکاسان به برگزاری تور و اردوهای عکاسی پس از اخذ و تایید رزومه علاقه مندان به شرکت در این اردو در استان های بوشهر، خوزستان، کرمان و استان فارس اقدام به برگزاری اردوی عکاسی کرد.
دبیر برگزاری نخستین جشنواره نمایشگاه عکس خرما جواد مرادپور؛ مدیر اجرایی عباس امیری؛ دبیر تخصصی فاطمه نهاری؛ مسئول روابط عمومی طاهره حیاتی؛ مسئول روابط بین الملل فرزانه چخماق ساز و طراح فاطمه اثنی عشری بودند.
اسامی صاحبان آثار راه یافته به نمایشگاه جشنواره عکس خرما بر اساس اعلام هیئت داوران جشنواره به شرح زیر است.
۱. مریم آل مومن
۲. محمد آهنگر
۳. حسین استوار
۴. حسام الدین انصاریان
۵. حسین بامداد
۶. علیرضا برادران
۷. اصغر بشارتی
۸. احمد بلباسی
۹. امیررضا پورنابی
۱۰. مریم ترابی
۱۱. هادی حدادی نژاد
۱۲. رضا حبشی
۱۳. یعقوب حضوری
۱۴. مهدی خادم القرآنی
۱۵. شهریار دبیری
۱۶. طاهره رخ بخش
۱۷. اسما رفیع زاده
۱۸. اکبر شکوه
۱۹. فاطمه شهریاری
۲۰. امیر صادقیان
۲۱. محمدعلی طاهری
۲۲. بنیامین عبادی
۲۳. امیر عنایتی
۲۴. امین فائضی
۲۵. امیر رضا فخری
۲۶. جمشید فرجوند فردا
۲۷. مهدی کاظمی بومه
۲۸. سهراب کاوه
۲۹. محسن کریمی
۳۰. عبدالله مرادی
۳۱. حسین محبی
۳۲. محمدرضا معصومی
۳۳. امین ملک زاده
۳۴. احسان نیک فرجام
۳۵. منصور وحدانی
۳۶. مهدی وقاری
لینک کوتاه : https://payamekhabar.ir/?p=158637

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.