تاریخ : دوشنبه, ۴ بهمن , ۱۴۰۰ Monday, 24 January , 2022
کد شما در این بخش

برگه نوشته

بالای سایت
3
رئیس اتاق ایران در دیدار استاندار فارس تصریح کرد؛

توسعه اقتصادی کشور از استان ها شروع شود

  • کد خبر : 160430
  • 18 آبان 1400 - 18:31
توسعه اقتصادی کشور از استان ها شروع شود
رئیس اتاق ایران با تاکید بر اینکه توسعه اقتصادی کشور باید از استان ها شروع شود گفت: کشور در تهران اداره نمی شود بلکه کشور را به ویژه در حوزه اقتصاد استان ها اداره می کنند اما متاسفانه از این ظرفیت قابل توجه استفاده درست نمی شود.

به گزارش پیام خبر، غلامحسین شافعی در دیدار با ایمانیه استاندار فارس بیان کرد: معتقدم مشکلات حوزه اقتصاد ما مسایلی است که خودمان ایجاد کرده و می کنیم و اگر بتوانیم این گره ها و مشکلات داخلی را مرتفع کنیم گام موثر و بزرگی در حوزه اقتصاد و شکوفایی کشور برداشته می شود.
وی با اشاره به یکی از مشکلات مهم امروز کشور افزود: باید قبول کنیم که تمرکز قدرت در مرکز کشور و تهران جوابگوی اداره کشور نیست و نگاه استانداران نیز در این زمینه باید از هزینه ای به درآمدی تغییر کند.
شافعی با بیان اینکه بارها این موضوع را به دولت نیز منتقل کرده ام اظهارداشت: نیاز است به استان ها تفویض اختیار شود تا هر استان بنا به موقعیت خود توسعه را دنبال کند که نگاه استانداران به عنوان والی های هر استان نیز باید به نگاه درامدی تغییر کند در غیر این صورت در برنامه های توسعه ای به موفقیت نخواهیم رسید.
وی اضافه کرد: در تدوین برنامه های توسعه ای کشور اینکه ما در مرکز کشور یک نسخه واحد تهیه و بدون درنظر گرفتن موقعیت و شاخص های هر منطقه برای آنها ارسال کنیم، پاسخگو نیست زیرا شرایط هر استان با هم متفاوت است بنابراین برنامه توسعه ای آنها نیز الزامات خاصی دارد که باید دیده شود.
رئیس اتاق ایران ادامه داد: مسیرهای گذشته پاسخگوی رفع نیازهای فعلی کشور نیز و دولت نیز بر تغییر دیدگاه ها در کشور تاکید دارد.
شافعی عنوان داشت: باید برنامه توسعه ای به استان ها واگذار شود و سر جمع این برنامه ها در مرکز تجمیع گردد بر آن اساس برنامه توسعه ای کشور تدوین شود که اگر درتوسعه کشور در این مسیر حرکت نکنیم گرفتار مسایل و معضلات گذشته خواهیم بود.
وی تصریح کرد: با این اقدام ضمن شکوفایی استعدادهای هر منطقه، شاهد درآمدزایی و بهبود وضعیت اقتصاد هر استان نیز خواهیم بود که در اقتصاد کشور نیز بسیار تاثیرگذار خواهد بود.
شافعی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به قانون بهبود فضای کسب و کار افزود: این قانون الزاماتی را در قالب قانون برای بخش خصوصی و دولتی ایجاد کرده است که یکی از موارد آن شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی است که این شورا می تواند راهگشای مشکلات بخش خصوصی باشد.
وی با بیان اینکه در این شورا در مرکز وزرا و نمایندگان و روسای کمیسیون در مجلس حضور دارند و در استان ها نیز به ریاست استانداران برگزار می شود بیان کرد: تلاش می کنیم ضمانت اجرایی شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی در سطح ملی و استان ها را افزایش دهیم تا بتوانیم در دولت سیزدهم نیز به واسطه این شورا موانع را تا حد ممکن از پیش روی تولید کنندگان و بخش خصوصی در استان برداریم.
رئیس اتاق ایران اظهارداشت: امیدواریم این شورا در سطح استان فارس نیز همانند گذشته مستمر و موثر دنبال شود و این درحالی است که در گذشته برخی از مصوبات شورای گفتگوی استان فارس در سطح کشور نیز تعمیم داده شده است.
شافعی با بیان اینکه تعامل اتاق بازرگانی با بخش دولتی جای امیدواری دارد ادامه داد: اتاق ایران و بخش خصوصی کشور برای انجام کار متفاوت در کنار دولت قرار دارد تا بتوانیم اقدامات موثر و مفیدی در حوزه اقتصاد کشور انجام دهیم.

بخش خصوصی را همکار اصلی دولت می‌دانیم

استاندار فارس نیز گفت: بخش خصوصی و اتاق بازرگانی را همکار اصلی دولت در رفع مشکلات مردم و رونق اقتصادی می‌دانیم.
محمد هادی ایمانیه با بیان اینکه هیچ راهی جز اتکا به بخش خصوصی برای عبور از مشکلات اقتصادی نداریم، اظهارداشت: در شرایطی که ۸۵ درصد از تولید ناخالص استان توسط بخش خصوصی تولید می شود باید توجه بیشتری به این بخش صورت گیرد.
نماینده عالی دولت در استان فارس با اشاره به اینکه برنامه مدیریت ارشد استان جهش اقتصادی است، تصریح کرد: ایستادن، راه رفتن و دویدن در شرایط فعلی پاسخگو نیست و باید با فعالیتهای خود زمینه جهش اقتصادی استان را فراهم کنیم.
وی با بیان اینکه رفع بسیاری از مشکلات اجتماعی و فرهنگی در گرو حل مشکلات معیشتی و اقتصادی جامعه است، ادامه داد: باید شرایطی فراهم شود که هر کس اهل کار و تلاش است بتواند در شغلی مناسب فعالیت کرده و امرار معاش کند.
استاندار فارس با تقدیر از همکاری اتاق بازرگانی با ستاد مدیریت بیماری کرونا برای تامین تجهیزات و نیازهای مراکز بهداشتی و درمانی، گفت: امیدواریم در دولت جدید شاهد حداکثر همراهی و هماهنگی اتاق بازرگانی با سیاست های دولت برای گره گشایی و رونق اقتصادی باشیم.

لینک کوتاه : https://payamekhabar.ir/?p=160430
کد شما در این بخش

برگه نوشته

پایین سایت

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.