تاریخ : چهارشنبه, ۱۹ مرداد , ۱۴۰۱ Wednesday, 10 August , 2022
6
عضو هیات رئیسه و رئیس کمیسیون انرژی، محیط زیست، صنایع پالایشی و پتروشیمی اتاق بازرگانی فارس خبر داد؛

پیگیری مشکلات صنعت انرژی فارس را از طریق شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی

  • کد خبر : 161832
  • 30 آبان 1400 - 15:11
پیگیری مشکلات صنعت انرژی فارس را از طریق شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی
عضو هیات رئیسه و رئیس کمیسیون انرژی، محیط زیست، صنایع پالایشی و پتروشیمی اتاق بازرگانی فارس گفت: معضلات، محدودیت ها و مشکلات زیرساختی صنعت انرژی فارس را با هدف ارائه راهکارهای کاربردی و عملیاتی جهت بهره برداری بیشتر از این صنعت در استان، از طریق شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان مطرح و پیگیری می کنیم.

به گزارش پیام خبر، نادر طیبی در جلسه کمیسیون انرژی، محیط زیست، صنایع پالایشی و پتروشیمی این اتاق که به صورت وبینار برگزار شد، بیان کرد: بخش انرژی یکی از مزیت های استان فارس است که پتانسل های بالقوه زیادی در این بخش در استان وجود دارد اما سالهاست که در این زمینه در فارس کار درخوری انجام نشده است.
وی با تاکید بر عدم توجه کافی به صنعت انرژی در استان افزود: در شرایط فعلی ضرورت دارد به مباحث اصلی و اولویت دار حوزه انرژی استان از جمله صنایع پاک و انرژی های تجدیدپذیر مورد توجه قرار گیرد.
طیبی اظهارداشت: با توجه به ظرفیت پایین فرآورده های پالایشی و کم رنگ بودن این بخش در سطح استان، بخش انرژی استان در مصوبات سفر استانی هیات دولت به فارس دیده نشده و امید داریم این موضوع توسط نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی و مدیریت ارشد استان مورد توجه بیشتر قرار گیرد.
وی با اشاره به طرح انتقال آب از خلیج فارس به استان فارس، اضافه کرد: در مصوبات سفر هیات دولت، اشاره ای به طرح مطالعاتی و پژوهشی پروژه انتقال آب به استان نشده است در حالی که این مهم از اولویت ها و برنامه های جدی و در حال پیگیری نمایندگان محترم استان در مجلس شورای اسلامی و استاندار محترم استان می باشد.
عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی فارس با اشاره به مصوبات اخیر سفر دولت به استان فارس ادامه داد: انتظار است که به پروژه ها و طرح های کارشناسی که در سال های گذشته به تصویب رسیده و در انتظار تخصیص بودجه و اعتبار جهت اجرا شدن می باشند، بیشتر توجه شود.
طیبی در خصوص وضعیت فعلی پتروشیمی ها، پالایشگاه ها و میادین گازی مانند جهرم، فیروزآباد، داراب و فسا در سطح استان نیز عنوان داشت: موقعیت و جانمایی پتروشیمی ها مناسب نمی باشد.به ویژه محدودیت منابع آب و همچنین تأمین سرمایه توسط سرمایه گذاران این طرح ها مهم‌ترین چالش و مانع در اجرای این پروژه هاست.
وی تصریح کرد: پیشنهاد مشخص ما این است که انتقال این صنایع به مکان های دیگر از جمله محدوده پایین دست، سد سلمان فارسی، انجام شود و این درحالی است که تا به امروز اقدام اجرایی و عملیاتی در خصوص انتقال و جابجایی این طرح ها صورت نگرفته است.
طیبی افزود: برای انتقال طرح های پتروشیمی متاسفانه اراده ای وجود ندارد و سیاسی کاری ها مانع تصمیم جدی در این خصوص می باشد و عزم و اراده نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی را در جهت اثربخشی پروژه ها و مباحث اولویت دار استان در حوزه انرژی موضوع مهمی است.
وی بیان کرد: بر اساس صراحت ماده ۱۸ قانون چگونگی تشکیل و اداره مناطق ویژه، ماده ۵۴ قانون احکام دائمی برنامه توسعه کشور و ماده ۸۱ قانون الحاق برخی موارد به قانون تنظیم بخشی از مقررات دولت،شرکت های دولتی خدمات رسان و دستگاه های دولتی،بایستی در شهرک های صنعتی و مناطق ویژه خدمات زیرساختی از جمله آب، برق و گاز را تا درب واحد صنعتی ارائه نمایند که متاسفانه این در ارتباط با این مهم نیز اقدامی صورت نگرفته است که ضروری است در جهت توسعه صنعت و اشتغال از این فرصت های قانونی استفاده شود، تا امکان تأمین زیرساخت های مورد نیاز صنعتگران به ویژه برق فراهم شود.
در این جلسه مهندس عالم پور از فعالان بخش خصوصی در حوزه انرژی استان با ارائه و اشاره به لیست مصوبات اخیر هیات محترم دولت در حوزه انرژی استان فارس گفت: انتظارات ما از مصوبات بیش از این بود و انتظار داشتیم تا مباحث کلیدی تر و پر اهمیت در حوزه انرژی استان، مطرح و در مورد آن تصمیم گیری شود.
وی اظهارداشت: هنوز تعیین تکلیف قطعی در خصوص به اجرا درآمدن این مصوبات صورت نگرفته است، یکسری موضوعات با اولویت پایین نسبت به شرایط فعلی صنعت انرژی در سطح استان فارس روبرو هستیم.
عالم پور ادامه داد: انتظار ما این است که مکاتبه از طریق اتاق بازرگانی به وزارت خانه های مربوطه و نمایندگان استان در جهت اولویت بندی و توجه به پروژه های برنامه ریزی شده از قبل که در مرحله اجرا قرار داشته و نیازمند اراده دولت و بخش خصوصی جهت به اجرا درآمدن است.
در این جلسه مهندس کتیبه دیگر فعالان بخش خصوصی در حوزه انرژی استان هم گفت: به مشکلات پروژه های پتروشیمی در سطح استان توجهی نشده و راهکاری هم در این خصوص در نظر گرفته نشده است و بین مصوبات ارائه شده و گزارش ها مغایرت وجود دارد.
وی افزود: از جمله پروژه هایی که در اولویت و در انتظار اختصاص بودجه و تامین اعتبار قرار دارد، خط انتقال پروپیلن و اتیلن به استان فارس است که علی رغم تایید طرح در گذشته، در مصوبات دولت جدید هیچ گونه اشاره ای به آن نشده است.
کتیبه عنوان داشت: همچنین رفع مشکلات زیرساختی مخازن و میادین گازی و تامین مالی پروژه های در انتظار اجرا نیز در نظر گرفته نشده و هیچ گونه توجهی صورت نگرفته است.
مهندس معدلی از دیگر فعالان بخش خصوصی استان فارس نیز با اشاره به اهمیت استفاده از نظرات و تجربیات بخش خصوصی در تصمیمات کلان گفت: بخش خصوصی مرتبط با پروژه های حوزه انرژی از سفر هیات دولت مطلع نبوده اند و متاسفانه هیچ اراده و انسجامی در استان فارس در جهت یک رویکرد واحد وجود ندارد در صورتیکه در استان های دیگر چنین موضوعی مشاهده نمی شود.

لینک کوتاه : https://payamekhabar.ir/?p=161832

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.