تاریخ : پنج شنبه, ۲۷ مرداد , ۱۴۰۱ Thursday, 18 August , 2022
4
مدیر باغ گیاه‌شناسی ارم  شیراز خبر داد؛

باغ ارم مزین به گلستان رز، مجموعه گیاهان دارویی و چمن‌های ایران شد

  • کد خبر : 170104
  • 25 دی 1400 - 11:41
باغ ارم مزین به گلستان رز، مجموعه گیاهان دارویی و چمن‌های ایران شد
مدیر باغ گیاه‌شناسی ارم شیراز از ایجاد گلستان رز، مجموعه گیاهان دارویی و چمن‌های ایران در این باغ تاریخی خبر داد.

به گزارش پیام خبر، حمیدرضا ستاری، مدیر باغ گیاه‌شناسی ارم به تشریح اقدامات صورت‌گرفته در این باغ در طول سال‌های گذشته پرداخت و  با یادآوری اینکه از سال ۱۳۵۹که باغ ارم به یک باغ گیاه‌شناسی تبدیل شد، هرساله تنوع گسترده‌ای از گیاهان گوناگون جمع‌آوری، شناسایی و در سطح باغ کاشته می‌شود، گفت: تاکنون بیش‌از ۳۵۰ گونه و ارقام گیاهی در این باغ موردشناسایی علمی قرار گرفته‌اند که با بیش‌از ۲هزارتابلو به گردشگران معرفی می‌شوند.

وی افزود: تنوع گسترده‌ ایجادشده در پوشش گیاهی، زمینه‌ی لازم را برای فعالیت‌های علمی‌پژوهشی فراهم کرده و و سالانه بسیاری از متخصصین فضای سبز، از تجارب موجود در این باغ بهره می‌برند و پژوهش‌های کاربردی انجام می‌دهند. از سال ۱۳۸۷ نیز که باغ گیاه‌شناسی ارم به‌عنوان یکی از مراکز علمی‌پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری شناخته شد، فعالیت‌های خود را توسعه داده است. نیروهای مجرب و کادری متخصص با همراهی شورایی مرکب از اعضای هیأت علمی دانشگاه در اداره این باغ نقش اساسی دارند.

مدیر باغ گیاه‌شناسی ارم اظهار کرد: حفظ اصالت و نگهداری بهینه از ارزش‌های فرهنگی، هنری و جلوگیری از هرگونه تغییرات نابجا و غیراصولی، استفاده از مدیریت علمی و سازماندهی  منسجم در این باغ موجب شد امکان ثبت جهانی باغ فراهم شود و در سال۱۳۹۰ این باغ به‌عنوان سمبلیک هنر باغ‌سازی ایرانی در سازمان یونسکو ثبت شد و در حال حاضر تنها باغ جهانی شهر شیراز است.

او اضافه کرد: با توجه به ارزیابی‌ها و نظرسنجی‌های صورت‌گرفته باغ گیاه‌شناسی ارم موفق به دریافت نشان عالی رضایت‌مندی از مؤسسه Trip advisor گردید که یکی از معتبرترین مؤسسات بین‌المللی در زمینه‌ی گردشگری است و

ایجاد گلستان رز، مجموعه گیاهان دارویی و چمن‌های ایران در باغ ارم شیراز

ستاری در ادامه به تشریح اقدامات صورت‌گرفته در سال‌های اخیر پرداخت و گفت: در مقام مقایسه تأثیر مدیریت دانشگاه شیراز در حفاظت، پیشبرد و ارتقای نقش و جایگاه این اثر ملی و جهانی مشهود است. علاوه‌بر عملیات گسترده‌ای که همواره برای حفظ و نگهداری از بافت زنده گیاهی، مدیریت خاک، آب، آفات و بیماری‌ها، تغذیه، تربیت و هرس گیاهان انجام می‌شود، اقدامات مختلفی در دهه‌ی اخیر انجام شده است. برای نمونه در جریان بازسازی اساسی گلستان رز که بیش از ۵/۲ هکتار مساحت دارد، تعویض خاک بسترکاشت انجام شد و شبکه‌ی آبیاری تحت فشار هوشمند اجرا گردید و ۹۰رنگ از ارقام رزهای سازگار خارجی به‌همراه ۵۰ رقم از رزهای داخلی جمع‌آوری، شناسایی و کاشته شد.

وی افزود: از دیگر اقدامات می‌توان به ایجاد مجموعه گیاهان دارویی اشاره کرد که با جمع‌آوری و شناسایی بیش از ۷۰ گونه و رقم گیاه دارویی ایجاد گردید. همین‌طور بیش از ۶۵گونه و ارقام چمن‌های ایران از اقصی نقاط کشور جمع‌آوری و در مجموعه‌ای ارزشمند استقرار یافت. تکمیل مجموعه باغ صخره‌ای و برکه‌ گیاهان آبزی با کاشت و نگهداری از گیاهان و جانوران آبزی مناسب و ایجاد مجموعه نرگس‌زار با کاشت بیش‌از ۸هزار پیاز ارقام گل نرگس در ضلع جنوبی باغ  نیز از دیگر اقدامات بود.

مدیر باغ ارم اضافه کرد: در سال‌های اخیر مجموعه‌ گل‌های پیازی در زیر چتر درختان انار نیز ایجاد گردیده است و ارقام متنوعی از  لاله، سنبل، زنبق، زعفران، گلایل و… نیز در این مجموعه در بهار جلوه‌گری می‌کند. همین‌طور مجموعه گیاهان اقلیم‌های متنوع ایران (ایران‌توران، خلیج عمان و هیرکانی) با جمع‌آوری و استقرار گونه‌های سازگار و مجموعه درختان میوه‌ی باغ ایرانی با اولویت گونه‌ها و ارقام بومی و محلی اجرا شد. مجموعه پرچین‌ها و تندیس‌های گیاهی نیز با تربیت و فرم‌دهی گیاهان به اشکال هندسی و طبیعی ایجاد شده است.

وی به عملیات‌های عمرانی در سال‌های اخیر نیز اشاره کرد و گفت: انجام مرمت‌های ضروری ساختمان تاریخی و عملیات مرمت اساسی ساختمان و محوطه باربند انجام شده و برای رفاه حال گردشگران به کافه ارم اختصاص داده شد؛ کلبه‌ی چوبی عکاسخانه برای ارائه خدمات به گردشگران نصب گردیده و درب شماره ۲ برای سهولت ورود گردشگران در روزهای پر ازدحام و شلوغ تجهیز و آماده‌سازی شده است. همچنین برای ارائه‌ی اطلاعات صوتی به دو زبان فارسی و انگلیسی به گردشگران، بیش از دویست بلندگو در سطح باغ نصب شد و تجهیزات صوتی و نرم‌افزار مربوطه تهیه و مورد بهره‌برداری  قرار گرفت.

ستاری ادامه داد: تجهیز بخش‌هایی از باغ به دوربین‌های مداربسته و اتاق مانیتورینگ؛ تکمیل و به‌روزرسانی سایت اینترنتی باغ؛ طرح جامع روشنایی و نورپردازی باغ؛ طراحی و نصب رمپ برای تسهیل عبور سالمندان، کالسکه و ویلچر در چندین نقطه‌ی باغ، حفر چاه‌های جدید با عمق بیشتر برای تامین آب مورد نیاز باغ، نوسازی پست برق و اصلاح مسیر اصلی برق رسانی با ۸۰درصد پیشرفت فیزیکی، اتصال شبکه فاضلاب به فاضلاب شهری؛ اجرای بخش قابل ملاحظه ای از طرح کمربند آبرسانی برای نوسازی و ساماندهی وضعیت لوله‌های آبرسان اصلی از دیگر فعایلت‌های صورت‌گرفته دراین سال‌ها بوده است.

وی به برگزاری نمایشگاه‌ها یا حضور در نمایشگاه‌های مختلف ازجمله ایجاد نمایشگاه باغ گیاه‌شناسی ارم، باغ ایرانی، هنرهای مرتبط، ثبت ملی و جهانی؛ ایجاد نمایشگاه فرهنگ غذایی اقوام ایرانی (تولید و عرضه) و راه‌اندازی کلبه جدید دمنوش خانه نیز اشاره کرد که درراستای معرفی باغ گیاه‌شناسی ارم در سال‌های اخیر برگزار شده است.

مدیر باغ ارم در پایان احساس مسئولیت برای حفظ و نگهداری از آثار ملی و جهانی یک وظیفه همگانی است؛ به بخش از انتظارات خود از عموم افراد اشاره کرد و گفت: از هموطنان  انتظار می‌رود ضوابط و مقرراتی که در تابلوهای مبادی ورودی درج شده است، یا توسط نیروهای مراقب باغ اعلام می‌گردد با دقت رعایت نمایند. رعایت نکات ایمنی در باغ ارم همانند سایر مکان‌های پوشیده از درخت و گیاه ضروری است و ورود هر گونه وسایل و مواد آتش‌زا به محوطه باغ اکیداً ممنوع است. تردد در باغچه‌ها و محوطه‌های چمن‌کاری شده و دست‌زدن به گیاهان و هرگونه عملی که موجب خسارت به باغ و پوشش گیاهی آن شود، اکیدا ممنوع است. همچنین از گردشگران انتظار می‌رود در صورت مشاهده‌ی هرگونه تهدید و احتمال آسیب مسئولین دفتر باغ و نیروهای مراقب یا حفاظت فیزیکی باغ را در جریان قرار دهند.

یادآور می شود: باغ ارم شیراز با نهصدسال سابقه‌ تاریخی، یکی از پرجاذبه‌ترین نقاط دیدنی ایران و شهر شیراز است. قامت برافراشته‌ی سروهای بلند، شکوه عمارت باستانی، معماری پررمز وراز باغ، طراوت و زیبایی خیره‌کننده تنوع گسترده‌ای از گل‌ها و گیاهان، سالانه سالانه بیش از یک‌میلیون گردشگر داخلی و خارجی را به سوی این باغ می‌کشاند. بیش‌از ۶۰سال است که این باغ با مدیریت دانشگاه شیراز اداره می‌شود.

لینک کوتاه : https://payamekhabar.ir/?p=170104

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.