تاریخ : شنبه, ۷ خرداد , ۱۴۰۱ Saturday, 28 May , 2022
5
در آیینی به میزبانی تالار حافظ شیراز؛

برگزیدگان دومین جایزه کتاب سال فارس معرفی شدند/تقدیر از مروجان کتاب در روستاها

  • کد خبر : 172350
  • 03 بهمن 1400 - 19:54
برگزیدگان دومین جایزه کتاب سال فارس معرفی شدند/تقدیر از مروجان کتاب در روستاها
آیین پایانی دومین جایزه کتاب سال فارس به همراه تجلیل از دست اندرکاران روستاهای دوستدار کتاب و تقدیر از مروجین حوزه کتاب برگزار شد.

به گزارش پیام خبر برگزیدگان روستاهای دوستدار کتاب که در این مراسم حضور یافتند، گفت: نگاه ما به فرهنگ به عنوان هویت‌ساز است و در حاشیه نخواهد بود.

حمیدرضا قانعی با بیان اینکه رویکرد کلان فرهنگ و ارشاد اسلامی گفتمان‌سازی برمبنای اندیشه ایرانی اسلامی است، افزود: تلاش جدی دشمنان جمهوری اسلامی نشان از اهمیت موضوع هویت دارد.

به گفته دبیر شورای فرهنگ عمومی فارس، فرهنگ یک امر دستوری، فرمایشی و حکومتی نیست بلکه باید از و برای مردم شکل بگیرد.

قانعی با تاکید بر اینکه باید از ظرفیت‌های مردمی و اهالی فرهنگ و هنر در این مسیر استفاده کرد، افزود: فرهنگ باید مردم را به میدان بیاورد.

وی در پایان تصریح کرد: جایزه کتاب فارس مقدمه ایجاد تحول فرهنگی در جامعه و بین اهالی فرهنگ و هنر می‌تواند باشد.

درادامه این مراسم که با حضور محمدعلی مرادیان مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی  و اهالی فرهنگ و ادب استان فارس برگزار شد، دبیر علمی دومین جشنواره کتاب سال فارس، گفت: کتاب در فرهنگ و اندیشه اسلامی نقشی ویژه دارد.

محمدرضا خالصی، افزود: در این فرهنگ همه اشیای این عالم با شنیدن کلمه ی کُن پدیدار شده و وجودشان تبلور و تَجَسُّد می‌یابد، پس می‌توان گفت که همه عالم یک کتاب است که بر مجموعه‌ای از کلمات الله تداعی می‌شود.

به گفته این نویسنده و پژوهشگر، از سوی دیگر در فرهنگ اسلامی، معجزه  پیامبر اسلام ، کتاب است. هرچند بقیه پیامبران هم کتاب داشتند و انزل معهم الکتاب، اما کتاب‌های ایشان با معجزات آنان متفاوت بود.

وی در ادامه، عنوان کرد: دومین دوره کتاب سال فارس در زمینه‌های فلسفه و روان‌شناسی، دین، ادبیات، پژوهش ادبی، علوم کاربردی، تاریخ و جغرافیا، کلیات، علوم اجتماعی، زبان، هنر، نقد ادبی، مستندنگاری کودک و نوجوان، علوم انسانی و هنر برگزار شد که بر اساس آیین‌نامه جایزه  کتاب سال داوری در چند مرحله انجام شد.

خالصی سپس به روند داوری اشاره کرد و افزود: ابتدا تمام کتاب‌ها از سوی گروه داوران مربوطه مورد ارزیابی قرار گرفت و آثاری که حداقل یک رای مثبت را احراز کردند به مرحله دوم راه یافتند و کتاب‌های راه یافته به مرحله دوم از سوی دو داور ارزیابی شدند و نتایج ارزیابی در فرم‌های ویژه‌ای که بدین منظور طراحی شده بود درج شد و کتاب‌هایی که از ۱۰۰ امتیاز حداقل ۷۰ امتیاز کسب کردند به مرحله نهایی راه یافتند.

به گفته دبیر علمی دومین جایزه کتاب سال فارس، در مرحله نهایی در نشست مشترک داوران اصلی، آثار راه یافته به این مرحله مورد بررسی و ملاحظه نهایی قرار گرفته و آثاری که امتیاز آنان ۸۰ یا بیش از آن بود به عنوان اثر برگزیده و یا شایسته تقدیر شناخته شدند. در هیئت علمی نیز پس از بررسی آثار منتخب و داوری‌ها آثار منتخب تأیید شده از سوی این هیئت اعلام شد.

وی با اشاره به معیارهای داوری، اعلام کرد: بدیع بودن موضوع کتاب، رعایت استانداردها در ساختار، فصل‌بندی، نگارش، دستور زبان و گزینش واژگان، رعایت استانداردهای در ذکر منابع و مآخذ، بالا بودن عیار علمی محنوای کتاب، بهره‌مندی از قدرت تحلیل و استنتاج منطقی، پاکیزگی و آراستگی کتاب از حیث حروف‌چینی، صفحه‌آرایی و چاپ و رعایت استانداردهای تصحیح و ترجمه در خصوص آثار ترجمه شده و تصحیح شده از جمله این معیارها برای سنجش آثار بود.

خالصی تصریح کرد: در دومین جایزه کتاب فارس آثار در موضوعات ده گانه رده‌بندی دیویی و نیز گروه کودک و نوجوان ارزیابی و داوری شد و از میان ۱۴۲ عنوان مورد ارزیابی پس از داوری در مرحله ی اول ۲۰ عنوان کتاب به مرحله دوم راه یافت که از این میان پس از ارزیابی دقیق علمی هر اثر توسط دو نفر از داوران ۶ عنوان کتاب برگزیده و ۹ عنوان کتاب شایسته تقدیر شناخته شدند.

وی اضافه کرد: در این کار ارجمند ۳۳ نفر از اساتید طراز اول کشوری از استادان و پژوهشگران دانشگاهی و حوزوی و مراکز پژوهشی و علمی ما را یاری دادند که از همین جا دست همه را می‌فشرم و از ایشان به خاطر زحمت‌های بسیار و دقت ویژه‌شان تقدیر و تشکر می‌کنم. هم‌چنین از همه نویسندگان، پژوهشگران، هنرمندان که با همه مشکلات موجود باز قلم توتم آن‌هاست تقدیر و تبجیل و تجلیل می‌کنم.

خالصی در پایان ضمن تشکر از همه دست‌اندرکاران و همکاران خود در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس که بی‌دریغ و بامسوولیت و دل‌سوزی راه را هموار کردند به‌ویژه از صابر سهرابی مدیرکل پیشین اداره کل تقدیر کرد و گفت: امید این حرکت راهی برای رسیدن فارس به جایگاه اصلی خود در تولید و پیشرفت فرهنگ اسلامی ایرانی باشد.

سپس مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه استان فارس پیشرو در عرصه فرهنگ و هنر و توانسته است الگوسازی فرهنگی کند، گفت: پیشرو بودن نقاط مختلف فارس مشخص است و در جشنواره اخیر ترویج کتاب‌خوانی روستایی رگه های نخبگی و پختگی فرهنگی کاملا مشهود بود.

محمدعلی مرادیان با بیان اینکه فارس خاک حاصل‎خیزی برای تربیت فرهنگی و هنری دارد، افزود:بسیاری از اساتید ادبی از تحصیل‌کردگان این خطه هستند.

به گفته وی، رویداد مهم جایزه کتاب سال فارس به منظور برجسته نمایی پدیدآورندگان ادب این خطه شکل گرفت و این جایزه قرار است عرض خداقوت به اصحاب فرهنگ و ادب و استمرار تولیدات مکتوب باشد.

مرادیان با تصریح اینکه جریان‌سازی برای تولیدات از اهداف این جایزه است خطاب به مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، گفت: از ما به نفع جریان‌های محتوایی مطالبه گری و تقاضای کمک کنید. تقویت لایه‌های میانی فرهنگ مورد توجه دولت مردمی است.

در پایان این مراسم از مروجان روستاهایی که طی یک دهه گذشته برگزیده کتاب شدند تقدیر انجام گرفت و سپس شایستگان تقدیر بخش کتاب معرفی و در بخش برگزیدگان ۶ نفر معرفی شدند که در بخش فلسفه و روان‌شناسی کاوه احمدی علی‌آبادی برای کتاب «نظریاتی بنیادی پیرامون باورها و رفتارهای فردی و اجتماعی جوامع ابتدایی، باستانی و امروزی» از انتشارات نوید شیراز، بخش دین(گرایش علوم قرآنی) زهره معارف برای کتاب «تفسیر و مفسران مدرسه تفسیری استان فارس(از قرن اول هجری تاکنون) از انتشارات سیوند، در بخش ادبیات(گرایش شعر معاصر) علی عشایری برای کتاب «نخل‌های سرو جنوب‌اند» از انتشارات لیان، در بخش ادبیات(گرایش پژوهش‌های ادبی) زهراالسادات قریشی با کتاب «صید و صیاد در پس باد(بررسی تطبیقی خدا، انسان و طبیعت در منتخبی از غزلیات دیوان شمس و مجموعه اشعار جرارد منلی هاپکینز) از انتشارات نوید شیراز، در بخش علوم کاربردی(گرایش مهندسی کشاورزی) رضا بهروزی‌نژاد، مسلم احمدی و سعیده رحیمی و مینا جیرانی با کتاب «سیر سیاه شگفت‌انگیز کلید دستیابی شما به سلامت، تندرستی و طول عمر» از انتشارات نوید شیراز و در بخش تاریخ و جغرافیا(گرایش تاریخ) میرحامد اکبری با کتاب «جستاری در تاریخ حقوق عمومی ایران دموکراتیزاسیون و تعدیل قدرت سیاسی در ایران دوران قاجاریه» از انتشارات نوید شیراز تندیس کتاب سال و جایزه دومین دوره را دریافت کردند.

لینک کوتاه : https://payamekhabar.ir/?p=172350

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.