تاریخ : سه شنبه, ۳ خرداد , ۱۴۰۱ Tuesday, 24 May , 2022
4

رتبه برتر فارس در بهبود فضای کسب و کار کشور / پیشنهاد اتاق بازرگانی فارس برای تامین آب شهرک صنعتی بزرگ شیراز

  • کد خبر : 181076
  • 28 اسفند 1400 - 17:17
رتبه برتر فارس در بهبود فضای کسب و کار کشور / پیشنهاد اتاق بازرگانی فارس برای تامین آب شهرک صنعتی بزرگ شیراز
پنجاه و چهارمین شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان فارس با 4 پیش از دستور و شش دستور جلسه با حضور استاندار، رئیس اتاق بازرگانی و مدیران کل استان و نمایندگان بخش خصوصی فارس برگزار شد.

به گزارش پیام خبر، جمال رازقی رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس در پنجاه و چهارمین شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان فارس بیان کرد: به واسطه همراهی های بخش های مختلف استان با بخش خصوصی و فعالان اقتصادی، اتاق بازرگانی استان در ارزیابی ها سه ماهه گذشته فضای کسب و کار کشور، جز سه استان برتر در بهبود فضای کسب و کار شده است.
وی افزود: بر اساس نتایج پایش فضای کسب و کار کشور؛ رتبه فضای کسب و کار استان در سال ۹۹ معادل ۱۳ و در بهار سال ۱۴۰۰ در جایگاه ۱۱ قرار داشته است که علیرغم عدم بهبود میانگین کشوری بهبود فضای کسب و کار ، در پاییز امسال، استان فارس در شاخص بهبود فضای کسب و کار در کشور به رتبه سوم دست یافته است.
وی اظهارداشت: این موفقیت حاصل تلاش و همت بخش خصوصی و دولتی در کنارهم است و ما به عنوان پارلمان بخش خصوصی استان از هیچ تلاشی برای رونق تولید، تسهیل فعالیت فعالان بخش خصوصی و بهبود فضای استان دریغ نخواهیم کرد و در کنار دغدغه مندان این حوزه هستیم.
رئیس اتاق بازرگانی فارس در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مشکل اب شهرک صنعتی بزرگ شیراز اضافه کرد: شهرک صنعتی علیرغم اینکه پول آب را از واحد‌های مستقر اخذ کرده اما آب مورد نیاز شرکت ها را تامین نمی کند.
رازقی با بیان اینکه جلسات متعددی در خصوص آب شهرک صنعتی در سطح استان و کشور برگزار شده اما مشکل هنوز حل نشده است ادامه داد: پیشنهاد ما به عنوان پارلمان بخش خصوصی این است که باتوجه به اینکه آب مورد نیاز این شهرک می تواند از سد کوار تامین شود، این موضوع طی قراردادی با تامین ۵۰ درصد هزینه توسط واحدها و ۵۰ درصد توسط دولت برای انجام خط آبرسانی به شهرک صنعتی؛ می تواند این مشکل را حل کند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به سردرگمی بخش خصوصی در پی بخشنامه های مکرر برای درج قیمت بر روی کالاها عنوان داشت: صدور بخشنامه های مکرر و ایجاد قوانین جدید موجب ایجاد سردرگمی برای واحدهای تولیدی و تولیدکنندگان، فعالان بخش خصوصی، بازار، شرکت های پخش و فروشگاه ها شده است و همچنین این موضوع درج قیمت تولیدکننده بر روی کالا تبعات منفی را به دنبال داشته که باید برای رفع این موضوع تصمیم گیری قاطعانه ای انجام شود.
رازقی همچنین در خصوص تصمیم شورای عالی کار و افزایش حقوق کارگران در سال ۱۴۰۱ نیز تصریح کرد: افزایش ۵۷ درصد دستمزد بهبود معیشت و افزایش قدرت خرید کارگر را به همراه نخواهد داشت زیرا تورم اجازه بهبود در عمل را نمی دهد و راهکار بهبود وضعیت کارگران کنترل تورم جامعه است که می تواند افزایش حقوق و افزایش قدرت خرید را به دنبال داشته باشد.
وی افزود: همچنین موانعی از جمله سود عوارض گمرک بر ماشین آلات تولیدی، افزایش قیمت انرژی و مواد اولیه که موجب رونق و بهبود تولید می شود باید با جدیت هموار شود تا تولید از رکود خارج شده و ثروت آفرین شود.
رازقی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به رسالت اتاق بازرگانی فارس در حوزه مسئولیت اجتماعی استان نیز گفت: تا امروز اتاق بازرگانی فارس با همت خیران و نیک اندیشان عضو خود توانسته ۳۲ نفر از زندانیان جرائم غیر عمد و مالی استان را آزاد کند.
در این جلسه پیش از دستور گزارش پایش فضای کسب و کار استان پاییز ۱۴۰۰، گزارش اجرای بند ۱ مصوبه استانی و بند ۲ مصوله ملی چهل و نهمین نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان توسط شرکت شهرک های صنعتی و سازمان مدیریت و برنامه ریزی، گزارش اجرای بند ۶ مصوبه استانی پنجاهمین نشست شورای گفتگوی استان توسط شرکت شهرک های صنعتی و شرکت آب و فاضلاب شیراز و گزارش حضور هیات عمانی در استان فارس در صحن شورا ارائه شد.

در این جلسه موارد زیر مصوب شد:

– مصوب گردید در خصوص افزایش دستمزد راهکارهای پیشنهادی جهت پیشگیری از کاهش معیشت افراد جامعه در استان تهیه شود.

– مصوب شد به شکل جدی شرکت شهرک های صنعتی با همفکری صنایع مستقر در شهرکهای صنعتی، اتاق بازرگانی و خانه صنعت و معدن و با توجه به بودجه سال ۱۴۰۱ و با در نظر گرفتن وضعیت استان ( آب، برق، گاز) وضعیت شهرکها مورد بررسی قرار گیرد و راهکارهای تامین هر یک از زیرساختها مشخص گردد.

– مصوب شد شرکت شهرکهای صنعتی جلسه ای با حضور آبفای استان و شیراز، توزیع برق استان و شیراز ، مخابرات و اتاق بازرگانی برگزار نماید و وضعیت زیرساختها و مبلغ اعتبارات مورد نیاز جمعبندی گردد تا در جلسه ای با حضور مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران مطرح گردد.

– مصوب شد در خصوص قبوض گاز ، اضافه پرداختی صنایع تا پیش از بخشنامه مورخ ۱۴۰۰/۱۱/۵ به حساب ایشان بازگردانده شود. همچنین مشکل بدهی واحدهای بزرگ صنعتی به ویژه صنایع فولادی در کارگروه ستاد تسهیل مطرح تا بتوان بدهی ه آنان را تقسیط و فرآیند را تسهیل نمود.

– مصوب شد در خصوص درج قیمت تولیدکننده بر روی کالا، آخرین بخشنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت ملاک قرار گیرد و چنانچه بخشنامه ای جدید صادر گردید پیش از آن که سازمان صمت استان ابلاغ نماید جهت بررسی در شورای گفتگو مطرح و سپس اجرایی گردد.

– مصوب شد مکاتبه با اتاق اصناف، انجمن شرکت های پخش و اتحادیه صنفی خواربارفروشان صورت گیرد و پیشنهادات آنان همراه با مستندات در خصوص درج قیمت تولیدکننده بر روی کالا اخذ و نظرات طی مکاتبه ای به سازمان حمایت از مصرف کننده ارسال گردد.

– مصوب شد رییس اتحادیه تعاونی های گلخانه داران استان فارس مستندات مربوط به عدم اجرا شدن بخشنامه معافیت حق بیمه سهم کارفرمایان گلخاه داران را به دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری جهت پیگیری ارسال نماید.

– مصوب شد در راستای اعمال بند «ز» تبصره ۵ قانون بودجه، پیشنهاد تسویه بدهی اسناد اوراق خزانه علاوه بر سازمان امور مالیاتی برای سازمان تامین اجتماعی و سایر دستگاه ها نیز امکان پذیر باشد، جهت بررسی به دبیرخانه شورای گفتگوی ملی ارسال گردد

– مصوب شد پیشنهاد بازبینی نرخ ضریب حفظ قدرت خرید در اوراق و اسناد خزانه که در حال حاضر ۱۵ درصد می باشد، با در نظر گرفتن نرخ تورم اعلامی توسط بانک مرکزی و با نظر سازمان برنامه و بودجه کشور و وزارت امور اقتصادی و دارایی به صورت شناور در نظر گرفته شود، به دبیرخانه شورای گفتگوی ملی ارسال گردد.

– مصوب شد جهت ساماندهی به دفاتر بدون محوز در استان در حوزه گردشگری سلامت ، نخست به این دفاتر مجوزهای لازم داده شود همچنین جهت نقل و انتقال پول دفتری در عمان راه اندازی شود تا تمامی هزینه های درمان و اقامت در فارس در آن محل پرداخت گردد و در کشور به صورت ریالی دریات شود و بیماران به اندازه نیاز وجه نقد همراه داشته باشند.

– مصوب شد به منظورساماندهی و راه اندازی کارگو در استان، بازدیدی از زیرساخت ها و امکانات موجود استان در محل فرودگاه شیراز برای فعال کردن کارگو انجام شود و همچنین جلسات بیشتری با حضور ذی نفعان و تصمیم گیرندگان جهت رفع مشکلات کارگو در استان برگزار شود.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : https://payamekhabar.ir/?p=181076

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.