تاریخ : چهارشنبه, ۴ خرداد , ۱۴۰۱ Wednesday, 25 May , 2022
3
استاندار فارس در دیدار مدیران رسانه های استان:

طرح مسائل کلان استان با مدیران رسانه‌ ها؛ اجرای برش استانی نقشه مهندسی فرهنگی مورد توجه باشد

  • کد خبر : 182291
  • 10 فروردین 1401 - 23:03
طرح مسائل کلان استان با مدیران رسانه‌ ها؛ اجرای برش استانی نقشه مهندسی فرهنگی مورد توجه باشد
استاندار فارس با رسانه های مکتوب و برخط دیدار و در خصوص مسائل کلان استان گفتگو کرد.

به گزارش پیام خبر، دکتر محمدهادی ایمانیه در دیدار با مدیران رسانه‌های استان با تشکر از رسانه‌ها با تاکید بر پاسخگو بودن مدیران در مقابل رسانه‌ها، گفت: از اکنون تا یک ماه دیگر هر روز یک مدیرکل حاضر شود و جوابگوی رسانه‌ها باشند.

 

استاندار فارس با بیان اینکه توجه بیشتر به اصحاب و بزرگان هنر در هر زمینه‌ای مورد توجه است، اظهارداشت: رسانه‌ها به این امر کمک کنند، اصحاب فرهنگ و هنر استان را معرفی کنند تا برنامه‌های مشورتی برگزار و شان و جایگاه هنرمندان و فرهنگوران در زمان حیات خودشان رعایت شود.

 

دکتر ایمانیه درباره سهم رسانه‌ها در تحقق شعار سال به ویژه اشتغال و دانش‌بنیان بودن نیز بیان کرد: رسانه‌ها در ۲ زمینه می‌توانند کمک کنند؛ نخست درددل تولیدکنندگان و شرکت‌های دانش‌بنیان و واحدهایی را که آسیب دیدند، منعکس کنند؛ البته در رسانه‌ها به گونه‌ای مطرح شود که ناامیدی ایجاد نکند بلکه سبب تحرک و پویایی بیشتر شود.

 

وی عنوان کرد: توقع دوم هم اینکه رسانه‌ها جستجو کنند در بحث تولید در زمینه‌های مختلف کشاورزی، صنعت و خدمات الگوهای موفق دنیا را در بیاورند و به من گزارش دهند چون اکثر اوقات درگیر مسائل اجرا هستیم؛ اما باید وقتی برای مطالعه گذاشت شما می‌توانید یا در رسانه خودتان یا جداگانه به من اطلاع دهید.

 

استاندار فارس درباره آب و مشکلات ناشی از آن در استان افزود: انتقال آب از خلیج فارس را با جدیت از سه خط شرق، غرب و مرکز استان پیگیری می‌کنیم؛ در‌ عین حال با دانشگاه شیراز هم صحبت شده که مشکلات این موضوع نیز به صورت علمی بررسی شود و باید نظرات هر دو گروه موافق و مخالف شنیده شود.

 

دکتر ایمانیه با بیان اینکه هدر رفت آب در خطوط انتقال آب زیاد است که با جدیت پیگیری می‌شود، گفت: اجرای فاضلاب و استفاده از پساب برای اینکه آب صنعت از آب شرب نباشد نیز پیگیری می‌شود البته ۹۲ درصد آب در استان صرف کشاورزی می‌شود که اگر ۱۰ درصد صرفه‌جویی در این زمینه انجام شود می‌تواند بسیار کمک‌ کننده باشد.

 

استاندار فارس با اشاره به راهکارهایی در کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی افزود: ترویج کشت گلخانه‌ای، کشت در اراضی شیبدار، تغییر الگوی کشت و برش شهرستانی در زمینه کشاورزی اقداماتی است که می‌تواند انجام شود و مرکز تحقیقات جهاد کشاورزی باید تا خرداد این موارد را تهیه کند حتی اصلاح بذر که می‌تواند در صرفه‌جویی آب تاثیرگذار باشد و این نیز در دستور کار است.

 

وی با بیان اینکه کل استان فارس ۷۰۰ هکتار گلخانه دارد با وجود اینکه استان اول در باغداری و دوم کشاورزی است، گفت: این در حالی است که استان یزد بیش از ۲ هزار هکتار گلخانه دارد و توافقی با قرارگاه خاتم برای انجام ۴ هزار هکتار گلخانه انجام شده است.

 

استاندار فارس با اشاره به دیگر توافقات با قرارگاه خاتم‌الانبیا گفت: با همکاری ۳ وزارت خانه در بیش از ۲۰ بند توافق انجام شده که از جمله می‌توان به پروژ‌ه های حوزه راه و راه آهن و بهداشت و درمان اشاره کرد.

 

نماینده عالی دولت در استان فارس با تاکید بر فعال شدن شهرک‌های صنعتی تصریح کرد: در حال حاضر ۱۵ درصد شهرک صنعتی کار می‌کند، اگر کارخانه جدید هم ایجاد نشود همین واحدها  به ظرفیت کامل برسند بیش از ۶ برابر وضعیت موجود اشتغال ایجاد خواهیم کرد.

 

دکتر ایمانیه گفت: رسانه‌ها شهرک صنعتی را به چالش بکشند و مشکلات واحدها را رصد کنند به ویژه شهرک صنعتی شیراز؛ منطقه ویژه اقتصادی شیراز هم نزدیک به ۶۰ درصد فعال نیست که رسانه‌ها می‌توانند کمک کنند.

 

استاندار فارس با بیان اینکه در هر شهرستانی پروژه‌های نیمه کاره طولانی مدت بلاتکلیف مانده است، گفت: به طور مثال کتابخانه ارسنجان که ۱۴ سال است بلاتکلیف است یا تالار بزرگ شیراز که ۷ سازمان به توافق نرسیدند و در همین ماه به نتیجه می‌رسانیم و کار از اردیبهشت ماه شروع می‌شود و در مجموع مقرر شد که فرمانداران امسال پروژه‌های نیمه تمام را تعیین تکلیف کنند.

 

وی با تاکید بر اهمیت و نقش گردشگری در رونق استان فارس، خاطرنشان کرد: استان در زمینه‌های مختلف ظرفیت گردشگری دارد از جمله توریسم درمانی فوق‌العاده می‌تواند استان را متحول کند.

 

ایمانیه با اشاره به نقش مهم گردشگری زیارت و حجم زیاد زائران در نوروز امسال، گفت: حرم حضرت شاهچراغ باید از بن‌بست خارج شود که اتصال خط یک و دو مترو به حرم با قرارگاه خاتم الانبیا توافق شده است همچنین در محدوده خیابان‌های اطراف حرم نیز اقداماتی در قالب احداث زیرگذر یا توسعه خیابان باید انجام شود که شهرداری قرار شد تا پایان خرداد بررسی و نتیجه را اعلام کند.

 

وی به ظرفیت گردشگری طبیعی و تاریخی استان نیز اشاره کرد و افزود: ظرفیت‌های زیادی در استان است اما به نحو مطلوب از این ظرفیت استفاده نشده است.

 

دکتر ایمانیه با بیان اینکه در زمینه معادن هم استان با شرایط نامناسب روبه‌رو است، تاکید کرد: هم در کشف معادن و هم استخراج معادن استفاده و بهره‌برداری کم بوده است؛ علاوه بر آن در همان استخراج هم حقوق دولت به خوبی پرداخت نمی‌شود و در نتیجه معادن که می‌توانست پشتیبان سایر فعالیت‌های استان باشد، مورد توجه قرار نگرفته است در حالی که دیگر استان‌‌ها از این ظرفیت استفاده می‌کنند.

 

وی با بیان اینکه معادن را باید از حالت خام‌فروشی خارج کرد و زنجیره از معدن تا مصرف راه‌اندازی شود، افزود: این امر هم اشتغال ایجاد می‌کند و هم سبب می‌شود که ارزش افزوده معادن پایین نباشد.

 

استاندار فارس درباره انتصابات در استان نیز گفت: تاکنون ۲۴ فرماندار منصوب شدند البته استان فارس پهناور است ۴ شهرستان تغییر نمی‌کند و به جز جویم، نامه تغییر فرماندار بقیه شهرستان‌ها به وزارت کشور زده شده است.

 

دکتر ایمانیه درباره تغییر مدیران ارشد استان نیز گفت: ۴۷ نفر مدیر جدید منصوب شده اند که ۸۵ درصد کار انجام شده و کسانی که سرکار هستند یا حداقل تا یک سال آینده باقی می‌مانند یا جز ۱۵ درصد تغییر مدیریت هستند.

 

وی با اشاره به در پیش بودن ماه مبارک رمضان، تصریح کرد: رسانه‌ها در ماه رمضان به فضای فرهنگی و دینی و اعتقادی استان کمک کنند؛ ترویج نماز، ترویج فرهنگ مراقبت از زبان و چشم، توجه بیشتر به قرآن، تاکید بر ارتباط بیشتر خانوادگی، توجه به ایتام و تاکید بر افطاری دادن از توصیه‌های این ماه مبارک است که رسانه‌ها می‌توانند کمک کنند.‌

 

دکتر ایمانیه درباره مشکلات ورزشگاه‌های استان به ویژه ورزشگاه حافظیه گفت: ورزشگاه حافظیه درددل ما هم شده است، وزیر ورزش را چندین بار به بازدید از ورزشگاه بردیم و قول مساعد دادند؛ ورزشگاه پارس، ورزشگاه ۶ هزارنفری و ورزشگاه حافظیه به دلیل نواقص موجود قابل استفاده نیست؛ به همین دلیل هر ۳ ورزشگاه را وزیر ورزش و جوانان بازدید کردند و وعده دادندکه امیدواریم مشکلات رفع شود.

 

استاندار فارس با بیان اینکه ترمیم و تجهیز ورزشگاه به سرعت انجام نمی‌شود، افزود: یک راه این است که بازی‌های باقی مانده فجر را به شهر دیگر ببریم اما قبول نشد؛ بنابراین تا بازی‌ها تمام شود عملیات ترمیم آغاز شده و به مدت ۳ ماه کار می‌کنند که در این میان بازی‌های لیگ یک و دو به ورزشگاه شهید دستغیب منتقل می‌شود.

 

ایمانیه با تاکید بر بحث گمرکات جنوب و صادرات کالاهای استان فارس از این گمرک گفت: این موضوع را پیگیری می‌کنیم چون صادرات به اسم استان دیگری می‌‌شود و مسئله مهمی است.

 

وی درباره کشت برنج و آزادسازی آب از سد درودزن نیز چنین توضیح داد: امسال بنا شد که آب از سد درودزن برای هیچ شهرستانی آزاد نشود؛ زیرا کمبود بارش ها و ذخیره آب سد اجازه رهاسازی آب را نمی دهد.

 

وی درباره مشکلات مردم شهرستان خرامه نیز گفت: برای مشکلات مردم به ویژه خرامه هم صحبت کردیم تا برای پرداخت خسارت خشکسالی دولت کمک کند؛ همچنین ستاد اشتغال غیر از کشاورزی را در شهرستان خرامه راه‌اندازی خواهیم کرد که اشتغال را به سمت غیر از کشاورزی ببریم چون نمی‌توان هر سال درگیر مسائل آب باشیم.

 

وی درباره حمایت از رسانه‌های مکتوب و برخط نیز افزود: بدهی های این رسانه ها را که از گذشته ها انباشته شده بود به صورت کامل پرداخت کردیم.

 

دکتر ایمانیه برای حل مشکلات و نحوه حمایت بیشتر از رسانه‌ها نیز گفت: کارگروهی متشکل از ۳ نفر از روابط عمومی‌ها و ۳ نفر از رسانه‌ها تشکیل و هم‌اندیشی شود که چگونه می‌شود از رسانه‌های مکتوب و برخط حمایت کنیم.

 

وی بر استفاده از ظرفیت جام جهانی قطر نیز تاکید کرد و گفت: این موضوع را پیگیری می‌کنیم و دیداری نیز با سفیر قطر داشتم و توافقاتی کردیم.

 

وی درباره افزایش حقوق و امکان تعدیل نیرو، گفت: اگر راه حلی به نظرتان برسد ارائه دهید چون تغییر نرخ امکان‌پذیر نیست اما ممکن است راهکار دیگری به نظر برسد که به اشتغال ضربه نزند، چون رئیس‌جمهور هم دستور دادند که راهکارهایی اندیشیده شود تا تعدیل نیرو و تعطیلی کارگاه‌ها رخ ندهد.

 

استاندار فارس درباره شورای قرآن نیز قول پیگیری داد و افزود: در راستای توجه و تاکید بر قرآن، موزه قرآنی امسال کلید می‌خورد.

 

دکتر ایمانیه درباره مشکلات بانک‌ها نیز بیان‌کرد: این مشکل استانی نیست اما اقداماتی انجام می‌دهیم تا مشکلات این حوزه کمتر شود.

 

استاندار فارس در زمینه توجه به انرژی خورشیدی و سایر انرژی های تجدیدپذیر، گفت: این امر هم مورد نظر بوده است اما به سرعت به نتیجه نمی‌رسد؛ ولی پیگیری می‌شود که نمونه آن در حرم مطهر شاهچراغ شروع شده است و برای بیمارستان نمازی هم در حال پیگیری هستیم.

 

لینک کوتاه : https://payamekhabar.ir/?p=182291

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.