تاریخ : جمعه, ۶ خرداد , ۱۴۰۱ Friday, 27 May , 2022
2
در صحن علنی شورا تصویب شد؛

شهرداری ملزم به ایجاد مراکز مهارت آموزی برای بانوان سرپرست خانوار شد/مترو شیراز ۴ روز رایگان شد

  • کد خبر : 182930
  • 15 فروردین 1401 - 11:33
شهرداری ملزم به ایجاد مراکز مهارت آموزی برای بانوان سرپرست خانوار شد/مترو شیراز ۴ روز رایگان شد
پنجاه و چهارمین جلسه شورای شهر شیراز با حاشیه‌هایی که ارائه یک گزارش نوروزی داشت آغاز و در ادامه تصویب طرحی برای ایجاد مراکز مهارت آموزی و توانمندسازی زنان سرپرستان خانوار و رایگان شدن مترو به مدت چهار روز برای دانش آموزان از جمله موارد مطرح شده در صحن علنی شورا بود.

به گزارش پیام خبر، پنجاه و چهارمین جلسه شورای ششم شورای اسلامی شهر شیراز با طرح کمیسیون ساماندهی حاشیه نشینی و رفع محرومیت مناطق کم برخوردار، درخصوص الزام شهرداری به ایجاد مراکز مهارت آموزی و توانمندسازی سرپرستان خانوار در مناطق ۱۰ – ۹ – هفت – سه و دو شهرداری شیراز، با حضور ۱۲ نفر اعضای شورا بررسی و به تصویب رسید.

براساس ماده واحده این مصوبه شهرداری شیراز مکلف است تعداد ۱۱ مجموعه کارگاهی چند منظوره با همکاری سایر دستگاه های ذی ربط از جمله سازمان فنی و حرفه ای در فضایی مناسب و به صورت متحدالشکل جهت توانمندسازی و مهارت آموزی بانوان سرپرست خانوار و بد سرپرست در مناطق ۱۱ گانه با اولویت مناطق ۱۰-۹-هفت – سه -دو تأمین مکان مناسب کند.

مترو شیراز ۴ روز رایگان شد

در ادامه این جلسه لایحه دوفوریتی شهرداری شیراز، درخصوص استفاده رایگان دانش آموزان از خدمات حمل و نقل ریلی(مترو) به مدت چهار روز از ۱۴ الی ۱۷ فروردین ماه ۱۴۰۱ به تصویب رسید.

بر این اساس ضمن تصویب دوفوریت لایحه مذکور، به شهرداری شیراز اجازه داده می شود به منظور مساعدت و تسهیل در امر حضور به موقع و با آرامش دانش آموزان با توجه به بازگشایی حضوری مدارس در کلیه مقاطع تحصیلی به مدت ۴ روز از ۱۴ الی ۱۷ فروردین ماه ۱۴۰۱ استفاده از خدمات حمل و نقل ریلی (مترو) را به صورت رایگان در اختیار دانش آموزان قرار دهد.

نیازهای شهری شیراز از شرکت‌های دانش بنیان بومی تامین می شود

در ادامه پنجاه و چهارمین جلسه شورای شهر شیراز طرح دوفوریتی جمعی از اعضای این شورا، درخصوص تأمین نیازمندیهای شهرداری در حوزه مدیریت شهری با اولویت شرکت های دانش بنیان در دستور کار قرار گرفت و به تصویب رسید.

پیرو توصیه و سفارش های مستمر مقام معظم رهبری حضرت آیت ا… العظمی خامنه ای و پیرو فرمایشات ایشان درخصوص شعار سال ۱۴۰۱ «سال تولید، دانش بنیان، اشتغال آفرین» ، مبنی بر حمایت و کمک به شرکت های دانش بنیان و استفاده از تولید و دستاوردهای علمی شرکت‌های دانش بنیان، شهرداری شیراز مکلف است کلیه نیازمندی های خود در حوزه مدیریت شهری را که امکان تهیه آن از طریق شرکت های دانش بنیان بومی است، با اولویت از آنها تأمین کند.
شهرداری شیراز همچنین مکلف است ظرف مدت دو هفته پس از ابلاغ این مصوبه با تشکیل کارگروهی متشکل از سه نفر از اعضای شورا به انتخاب کمیسیون محرومیت زدایی و مدیران شهرداری لایحه ای به منظور بهره برداری از ظرفیت های ایجاد اشتغال در شهر شیراز جهت تحقق فرمایشات مقام معظم رهبری در شعار سال ۱۴۰۱ تهیه و به شورا ارائه کند.

حاشیه‌های یک گزارش

در ادامه صحن علنی شورا پخش کلیپ از عملکرد ستاد عالی نظارت و ارزیابی شورای شهر بر فعالیت‌های نوروز مورد اعتراض محمدرضا هاجری عضو این شورا قرار گرفت چراکه وی اعتقاد دارد که این گزارش باید از سوی شهرداری مطرح شود و از نظر آئین‌نامه دچار مشکل است.

 گزارش جامعی از عملکرد نوروزی ارائه شود 

مهدی طاهری؛ رئیس شورای شهر شیراز نیز در ادامه با تایید این اعتراض گفت: ارائه گزارش باید از سوی معاونت خدمات شهرداری باشد و ضمن تشکر از ستاد نظارت نوع ارائه گزارش مربوط به ستاد نظارت نبود و بیشتر به خدمات شهرداری بوده است.

وی با بیان اینکه مجموعه شهرداری در صحن آینده گزارش جامعی از موضوع سفرهای نوروزی ارائه دهند، افزود: در مجموعه ستاد نظارت نقاط ضعف و قوت آماده شده بود و انتظار می‌رفت که این نقاط قوت و ضعف و ارزیابی عملکرد ستاد نوروزی شهرداری در صحن علنی مطرح شود.

رئیس شورای شهر با تاکید بر اینکه گزارش ستاد نظارت باید به نقاط ضعف و قوت بپردازد و نباید فعالیت شهرداری مطرح شود چون شهرداری خودش باید به این موضوع ورود پیدا کند، افزود: این امر را کماکان مطالبه می‌کنیم و انتظار داریم که برای جلسه آینده شورا گزارش مفصل ارائه شود.

عدم ارائه گزارش نوروزی از سوی شهرداری جای اخطار دارد 

رضا محمدیان، عضو شورای شهر شیراز نیز با بیان اینکه ایام نوروز یکی از فرصت‌های خوب برای معرفی شیراز و توانمندی‌های آن است، گفت: هر سال مرسوم بوده که شهرداری گزارش جامع را مطرح کند اما اینکه در جلسه نخست شهرداری گزارشی ارائه نکرده، جای اخطار دارد.

وی با بیان اینکه شهرداری خیلی زحمت کشیده و هفته آینده بحث نوروز جای طرح ندارد، افزود: شیراز معروف به شهر فرهنگ و ادب و هنر است و توقع بود که خروجی کارها از نظر فرهنگی در سطح ملی و بین‌المللی مطرح شود تا اتفاقاتی بهتر از امسال رخ دهد.

محمدیان با اشاره به پخش کلیپ‌هایی از بالا رفتن برخی از گردشگران از دیوار حافظیه بیان کرد: باید از نظر فرهنگی آنقدر قوی کار می‌شد که کلیپ‌هایی از ابعاد فرهنگی برنامه‌های هنری، نمایشی و آیینی، معرفی مفاخر و کارهای ریشه‌ای و اصیل انجام شود چراکه پخش کلیپ از بالا رفتن آرامگاه حافظیه، رقص‌های خیابانی و غیره شایسته شیراز نیست.

عضو شورای شهر شیراز با بیان اینکه انتظار است که شهردار درباره عملکرد فرهنگی جوابگو باشد، گفت: ضمن تقدیر و تشکر از عملکرد شهرداری اما نقد جدی به نواقص و اشکالات کار گرفته شود تا
برای سال آینده شاهد برخی از اتفاقات امسال نباشیم.

وی همچنین به برخی از اقدامات که باید از سوی دستگاه‌های خدمات‌رسان انجام می‌شد اشاره و عنوان کرد: مدیران این دستگاه‌ها باید در صحن شورا حضور داشته باشند و شهرداری هم‌ کامل و جامع گزارش دهد.

۵ هزار ایراد در خدمات رسانی به مسافران نوروزی شیراز وجود داشت

رئیس ستاد عالی نظارت و ارزیابی شورای شهر بر عملکرد نوروزی شهرداری شیراز در ابتدای این جلسه گفت: پنج هزار ایراد در خدمات دهی به مسافران نوروزی در سطح این کلانشهر توسط بازرسین در محل احصا کرده و منتقل کردند که ۷۰ درصد از ایرادات به سرعت برطرف شده است.

مسعود زارعی ضمن تبریک سال نو و حلول ماه مبارک رمضان افزود: برای نخستین بار ستاد عالی نظارت بر ستاد استقبال سفر شهرداری توسط شورا تشکیل شد و با حضور موثر نیروهای خادم در شهرداری و حضور در میدان شهردار  شیراز سنگ تمام گذاشته شد.

وی گفت: با توجه به اینکه طی دو سال گذشته به دلیل شیوع کرونا برنامه ریزی برای ستاد سفرهای نوروزی شیراز انجام نشده بود، ممکن بود که نواقصی وجود داشته باشد اما کار ارزشمندی انجام گرفت که البته به منزله نبود نقد و ایرادات نیست و بر همین اساس ۳۵ تکلیف برای شهرداری مشخص شد که در ستاد نظارت مورد دقت و بررسی قرار گرفت.

زارعی با بیان اینکه هدف اصلی تشکیل این ستاد برطرف کردن ایرادات در ارائه خدمات به مسافران بود، افزود: پنج هزار ایراد بازرسین در محل احصا کرده و منتقل کردند که ۷۰ درصد از ایرادات به سرعت برطرف شده است.

عضو شورای شهر شیراز با اشاره به اینکه تحلیل بیشتر ستاد نوروزی شهرداری در جلسه هفته آینده کمیسیون سلامت و خدمات شهری شورا تشریح خواهد شد گفت: شهرداری شیراز هشت برجستگی عمده و ۱۲ ایراد ساختاری داشته است که این موارد نیز در جلسه کمیسیون سلامت بررسی می‌شود.

رئیس ستاد عالی نظارت و ارزیابی شورای شهر همچنین از پایش لیست تلاشگران این عرصه در کمیسیون خبر داد

لینک کوتاه : https://payamekhabar.ir/?p=182930

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.