پنج شنبه, ۱۴ مهر ۱۴۰۱ | ۱۰ ربيع الأول ۱۴۴۴ قمری | ۰۶ اکتبر ۲۰۲۲ میلادی
هدر بالا
  1. استان ها
شنبه, ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۱ ۱۶:۵۷
زمان مطالعه: 4 دقیقه

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس:

بی توجهی به قیمت گذاری به روز کالاها، بخش خصوصی را زمین گیر کرده

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس گفت: اقدام دولت در حوزه اقتصاد کشور و حذف ارز 4200 تومانی از خواسته های بخش خصوصی بوده و از آن استقبال می کنیم اما این درحالی است که در پی این اقدام همه نهاده های تولید دچار افزایش قیمت شده اند ولی…

به گزارش پیام خبر، جمال رازقی در جلسه کمیسیون صنعت و رونق تولید این اتاق که با حضور معاون اقتصادی استانداری فارس، فعالان بخش خصوصی، تولیدکنندگان و مدیران واحدهای تولیدی استان در خصوص افزایش قیمت بهای تمام شده محصولات در واحدهای تولیدی برگزار شد، بیان کرد: متاسفانه تصمیم گیران در کشور هیچ توجهی به بازار ندارند و بر اساس آمارهایی که از برخی از واحدهای تولیدی گرفتیم شاهد افزایش قیمت در نهاده ها، انرژی، حمل و نقل، مالیات و حقوق و دستمزد هستیم اما کالاهای تولیدی هیچ افزایش قیمتی نداشتند و واحدها تا کی می توانند چنین فشارهایی را بر تولید تحمل کنند؟
وی با بیان اینکه افزایش قیمت نهاده های تولید به ویژه در واحدهای صنعت غذا واحدهای ما را دچار مشکل کرده است افزود: واحدهای صنعت غذا نهاده های تولید را گران تهیه می کنند اما کالاهای تولیدی را با قیمت شهریور سال گذشته به بازار عرضه می کنند که این عدم تعادل واحدها را با مشکل روبرو کرده است.
رازقی با تاکید بر اینکه مخالف گران فروشی هستیم اظهارداشت: واحدهای تولیدی ما مجبور به افزایش قیمت کالا هستند در غیر این صورت رو به تعطیلی خواهند رفت اما موضوع مهم این است که چرا سازمان حمایت از مصرف کننده قیمت ها را مصوب نمی کند؟ مگر می شود با قیمت سال گذشته کالا به بازار عرضه کرد؟
رئیس اتاق بازرگانی فارس اضافه کرد: با آزادسازی و نرخ دستوری نمی توان بازار را مدیریت کرد و با ادامه این روند واحدهای تولیدی رو به تعطیلی خواهند رفت و اگر افزایش قیمت کالاها هر چه سریع تر لحاظ نشود ادامه تولید امکان پذیر نیست ضمن اینکه واحدهای تولیدی ما در سردرگمی بازار داخلی و صادراتی هستند.
وی ادامه داد: از اردیبهشت سال 97 که ارز 4200 تومانی مطرح شد اتاق بازرگانی فارس مکاتباتی با مسئولان استان و کشور و ارائه راهکارهایی برای کاهش آسیب به اقشار جامعه ارایه کرد اما اراده کشور بر انجام آن بود و حاصل آن ایجاد رانت، فساد، خارج شدن منابع از کشور و تحمیل فشار به اقشار آسیب پذیر شد.
اقدام شجاعانه دولت در اصلاح اقتصاد نیازمند همراهی همگان است
در ادامه این جلسه محسن ربانی زاده سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری فارس نیز گفت: همه اقشار مختلف در کشور اذغان داشتند که ارز 4200 تومانی رانت و فساد و مخل بازار است و بر اساس نظراقتصاد دانان بخشی از تورم چند سال اخیر کشور حاصل وجود ارز 4200 تومانی بوده است و در این دولت جسارتی پیدا شد تا اقتصاد جراحی شود و مشور در حوزه اقتصاد بر روی مسیر شکوفایی قرار گیرد.
وی عنوان داشت: باور داریم اقتصادی خوب است که بتواند در بازار تعادل ایجاد کند و کشور در شرایط موجود پس از حذف ارز 4200 تومانی، نیازمند مدیریت به ویژه مدیریت بازار و ساماندهی است تا به سرانجام مطلوب برسد.
ربانی زاده تصریح کرد: جراحی اقتصادی در کشور آغاز شده است و دوره سختی را برای رسیدن به شکوفایی اقتصادی خواهیم گذراند که این دوره گذار و شکوفایی اقتصاد در کشورهای توسعه یافته وجود داشته لذا همه باید کمک کنند تا دوران گذار و روند اقتصاد پویا با کمترین هزینه برای عموم مردم و کشور طی شود.
وی افزود: اما نکته حائز اهمیت در رسیدن به اقتصاد صحیح و پویا تشریک مساعی، دیگر نگری و حرکت جمعی مردم برای عبور از دوره گذار و رسیدن به نقطه مطلوب است.
ربانی زاده با بیان اینکه تا زمانی که اقتصاد در اختیار دولت ها باشد، توسعه ایجاد نمی شود و دخالت دولت ها در اقتصاد باید کم شود بیان داشت: در این دوران همه اقشار ما از جمله تولیدکنندگان و مصرف کنندگان مطالباتی دارند که تا اقتصاد ما درست نشود احقاق حق نمی شود.
وی تاکید کرد: اقدام شجاعانه دولت در حوزه اقتصاد نویدبخش اتفاق های خوب در آینده برای کشور است.
در ادامه این جلسه فعلان بخش خصوصی، تولید کنندگان و مدیران واحدهای تولیدی استان به بیان دیدگاه ها و راهکارهای خود در خصوص افزایش قیمت بهای تمام شده محصولات و کالاهای تولیدی پرداختند.
در این جلسه مصوب شد:
- در اولین جلسه کارگروه ویژه تنظیم ویژه بازار دلائل افزایش قیمت کالاهای گروه ۳ مطرح گردد.
- واحدهای تولیدی مشمول آنالیز و درصد افزایش قیمت خود را به معاونت اداره بازرسی ونظارت برحقوق مصرف کننده سازمان صمت اعلام نمایند.
- اتحادیه شیر پیشنهادات خود را جهت جلوگیری از فاسدشدن شیر مازاد به استانداری فارس اعلام نمایند

 

کد خبر 189550

 

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید