تاریخ : سه شنبه, ۷ تیر , ۱۴۰۱ Tuesday, 28 June , 2022
2
در شیراز؛

«همایش بین‌المللی طراحی و توسعه خدمات کتابخانه‌های عمومی؛ الگوها، تجربه‌ها و ایده‌ها» برگزار شد

  • کد خبر : 189904
  • 27 اردیبهشت 1401 - 15:32
«همایش بین‌المللی طراحی و توسعه خدمات کتابخانه‌های عمومی؛ الگوها، تجربه‌ها و ایده‌ها» برگزار شد
«همایش بین‌المللی طراحی و توسعه خدمات کتابخانه‌های عمومی؛ الگوها، تجربه‌ها و ایده‌ها» در شیراز آغاز بکار کرد.

به گزارش پیام خبر، در مراسمی که امروز سه شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ در سالن همایش های مرکز منطقه اطلاع رسانی علوم و فناوری برگزار شد سید باقر میرعبدالهی، معاون برنامه‌ریزی، پژوهش و فناوری اطلاعات نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور پیام مهدی رمضانی، دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور را قرائت کرد.

در این پیام دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور عنوان کرد: «همایش بین‌المللی طراحی و توسعه خدمات کتابخانه‌های عمومی؛ الگوها، تجربه‌ها و ایده‌ها» با چشم‌اندازی برگزار می‌شود تا به مسایل کتابخانه‌های عمومی بپردازد. امروز در حالی به استقبال این رویداد بین رشته‌ای می رویم که در دوسال اخیر ویروس کرونا برنامه‌های کتابخانه‌های عمومی را دچار خلل کرد اما متوقف نشد. با این حال کتابخانه‌های عمومی از چالش‌های همه‌گیری بری نبودند و برخی از خدمات آنان تعلیق شد. در ایران نیز نهاد جز اولین ارگان‌هایی بود که رویه‌کاری مبتنی بر همه‌گیری را تدوین کرد.

به گفته مهدی رمضانی، در «همایش بین‌المللی طراحی و توسعه خدمات کتابخانه‌های عمومی؛ الگوها، تجربه‌ها و ایده‌ها»  سعی شده است به مسایل کتابخانه‌های عمومی نگاه شود بنابراین باید از کلیشه‌ها فاصله بگیریم.

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با بیان اینکه نگاه فوق در نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور ساری و جاری بوده است، به برخی خدمات کلان کتابخانه‌های عمومی اشاره کرد و افزود: دسترسی همه مردم به کتابخانه‌های عمومی، دسترسی پایدار و رایگان به برخی کتابخانه‌ها در هر جامعه‌ای به ویژه در مناطق محروم می‌تواند از شکل‌گیری آسیب‌های اجتماعی جلوگیری کند.

وی با اعلام اینکه بر اساس آمارگیری سال ۱۳۹۹ جمعیت، ۲۳۱ شهر کتابخانه عمومی ندارد، گفت: فقط ۸۰۲ روستا کتابخانه عمومی دارد. از این رو توسعه خدمات الکترونیکی را سرلوحه قرار دادیم و از خیران خواستیم برای توسعه کتابخانه‌های عمومی پیش‌قدم شوند.

رمضانی با بیان اینکه برخی از مردم هنوز چندان با کتابخانه‌های عمومی آشنا نیستند با این حال اعلام کرد: در این خصوص در سال‌های اخیر تلاش‌هایی شده اما نیاز است به این موضوع بصورت علمی وارد شده و جهاد علمی کرد.

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با تاکید بر اینکه ظرفیت جمهوری اسلامی در این زمینه نباید مغفول بماند، تصریح کرد: معرفی یک کتابخانه و چند هزار عنوان کتاب لطف کمتری از یک عنوان کتاب ندارد. کتابخانه‌های عمومی باید با تغییرات و تحولات همراه شود و به پیشواز تحولات رفت.

به گفته رمضانی، به‌رغم تنگناهای قانونی و مالی در بسط کتابخانه‌های عمومی که در مسیر راه‌اندازی کتابخانه‌های الکترونیک با در نظر گرفتن حق کپی‌رایت و حقوق ناشران و مولفان وجود دارد چاره‌ای در پیوستن به این مسیر وجود ندارد.

وی در پایان تصریح کرد: شایسته است با محترم شمردن این رویداد بین‌رشته‌ای در راستای اهداف همایش بکوشیم.

استاندار فارس نیز در ادامه این مراسم گفت: این همایش که در سطح بین‌المللی به میزبانی شیراز برگزار می‌شود موجب افتخار ماست و رسالت و مسئولیت ما را بیشتر می‌کند.

محمدهادی ایمانیه، بیان کرد: متأسفانه فرهنگ کتابخوانی در کشور به حد شایسته‌ای بالا نمی‌باشد و از مردم بافرهنگ کشور توقع بیشتری در حوزه کتاب و کتابخوانی در توسعه جامعه خود می‌رود.

وی افزود‌: هرچند که سمت ‌‌و سوی ما بیشتر به توسعه شبکه‌های مجازی بوده است اما بر کسی پوشیده نیست که در این فضا از دقت کار و محتوا کاسته شده است.

استاندار فارس با بیان اینکه اینگونه نیست که بگوییم دیگر کتابخانه‌ها را برچیده و از فضای مجازی استفاده شود، گفت: این در حالیست که برخی از کتابخانه‌های غربی هم اکنون شروع به احیای کتابخانه‌های خود کرده‌اند.

استاندار فارس در این همایش به ارائه دو پیشنهاد پرداخت و عنوان کرد: باید بتوانیم کتابخانه‌های موجود را عمومی کنیم و باتوجه به فراوانی کتابخانه‌ها که بعضا انحصاری از آنها استفاده می‌شود اما در حد شایسته از فضاهای موجود آن استفاده نمی‌شود بتوانیم با تصویب یک آیین‌نامه از سوی دولت و یا مجلس در این خصوص اقدام کنیم تا اجازه استفاده از کتابخانه‌های دولت را در ساعت‌ها و روزهای معین برای استفاده عموم داشته باشیم.

ایمانیه ادامه داد: باید ساخت کتابخانه‌های عمومی بزرگ و جامع را در سطح استان و بویژه در شهرستان‌ها دنبال کنیم. از سوی دیگر باتوجه به کمبود امکانات مالی موجود،  دسترسی به کتابخانه‌های مورد نیاز دشوار است اما باید این موضوع را درنظر داشت که این اقدام موجب تحول جهشی خواهد شد.

استاندار فارس همچنین در این جلسه پیشنهاد داد تا مسئولین استان فارس به عنوان شروع کننده مقررات احداث و دریافت مجوز مجتمع‌های تجاری استان بویژه شهر شیراز در صورتی داده شود که طراحی و ایجاد یک ساختمان کتابخانه با نظارت اداره کل کتابخانه‌های عمومی ایجاد شود.

این مقام مسئول همچنین اضافه کرد: باتوجه به اینکه در سال جاری تعداد قابل توجهی افتتاح هتل را در دستور کار داریم لذا بایستی ایجاد فضای کتابخانه در دستور کار باشد. همچنین در  مساجد ، فرودگاه ، پارک ها،  مترو و… نیز با انعقاد تفاهم‌نامه در ایجاد کتابخانه‌ها اقدام شود.

استاندار فارس گفت: معتقدیم فارس استانی فرهنگی است و باید به عنوان یک الگو در کشور باشد و این پویش ایجاد شود تا هر یک از اعضای خانواده نسبت به اهدای یک کتاب خود و ایجاد یک فضای مختص به کتابخانه اقدام کنند.

عمومی کردن کتابخانه های موجود و افزایش وسعت آنها دیگر پیشنهاد استاندار فارس در این همایش بود و وی افزود: برگزاری چنین همایش‌هایی در صورتی مؤثر است که بازخورد بسیار خوبی داشته باشد و بتواند مشکلات جامعه را رفع کند و امید است این اقدام بتواند در راستای فرهنگی کردن جامعه باشد.

رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری نیز در این مراسم گفت: بر اساس این گفته بزرگان که کتاب زیربنای تمدن بشری است، اگر همین جمله را مبنا قرار دهیم اهمیت و جایگاه کتاب مشخص می‌شود.

محمدصادق خیاطیان با بیان اینکه در دوران پیشرفت‌های علمی، تحول فرهنگی و سرعت تکنولوژی بسترسازی برای ترویج کتاب و کتابخوانی بر کسی پوشیده نیست، افزود: به‌رغم همه پیشرفت‌های بشری و توسعه و اشاعه علم به نظر می‌رسد کتاب از جایگاه والایی برخوردار است.

وی با بیان اینکه کتاب ابزاری برای توسعه مرزهای دانش است، افزود: ملت‌ها با ادبیات یکدیگر و رویکردها به واسطه کتاب آشنا می شوند.

رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری در ادامه به نقش نهاد کتابخانه‌های عمومی اشاره کرد و گفت: جایگاهی که نهاد به عنوان پیشران ترویج علم دارد بر کسی پوشیده نیست. به عنوان کشوری که قطب عرصه علمی شناخته می‌شود نقش نهاد کتابخانه‌های عمومی در ترویج و توسعه علمی پوشیده نیست.

به گفته این مقام مسئول، بسیاری از نوآوری‌های که در عرصه علم نیاز داریم باید از نهاد برخیزد. در عین حال بسیاری از ابزارهای نوآورانه می‌تواند قابلیت جدی در توسعه علمی توسط نهاد داشته باشد.

وی با بیان اینکه استفاده از شبکه نخبگانی در این زمینه قابلیت توسعه دارد، افزود: اگرچه نرم‌افزارها و فناوری‌ها همه در مسیر توسعه کتابخوانی نقش دارند اما از جایگاه کتابداران و نیروی انسانی فعال این حوزه نباید غفلت کرد همچنین کتابداران خودشان را اصلا دست کم نگیرند زیرا کتابداری علم گسترده‌ای است.

خیاطیان در پیوند با شعار سال از نقش نهاد کتابخانه‌ها در زمینه‌سازی دانش‌بنیان‌ها در این حوزه نام بُرد و گفت: غافل نشویم از ابزارهای جدید اگر کتاب را یک امر اجتماعی بدانیم آن وقت ابزارهای نوآوری پاسخگوی مناسبی می‌توانند برای رفع نیاز های کشور باشند.

به گفته رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری، مردم به کتابخوانی علاقه دارند بنابراین باید ابزارهای جدید به کار گرفته شود تا این علاقه‌مندی افزایش یابد.

وی با این حال، بیان کرد: برای حوزه کودک در تولید محتوای کتاب و استفاده از ابزارهای جدید عقب هستیم. با استفاده از شبکه نخبگانی در دانشگاه ها می توان کمک کرد این مسیر و فرآیند را دنبال کنیم.

شایان ذکر است همایش بین‌المللی طراحی و توسعه کتابخانه های عمومی؛ الگوها؛ تجربه ها و ایده ها توسط اداره کل کتابخانه های عمومی فارس طی امروز و فردا به میزبانی شهر شیراز برگزاری می شود.

لینک کوتاه : https://payamekhabar.ir/?p=189904

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.