پنج شنبه, ۱۸ خرداد ۱۴۰۲ | ۱۸ ذو القعدة ۱۴۴۴ قمری | ۰۸ ژوئن ۲۰۲۳ میلادی
هدر بالا
  1. اجتماعی
دوشنبه, ۰۲ خرداد ۱۴۰۱ ۱۹:۱۴
زمان مطالعه: 3 دقیقه
با اعلام مصوبه واردات خودرو کارشناسان کاهش قیمت خودرو های داخلی را پیش بینی کردند و امروز بازار شاهد کاهش قیمت یک تا 15 میلیون تومانی محصولات سایپا و کاهش یک تا ۱۳ میلیون تومانی محصولات ایران خودرو بود.

به گزارش پیام خبر، در روز های گذشته برخی از کارشناسان بازار خودرو امیدوار به کاهش و رکود قیمت در بازار خودروهای داخلی بودند، بازار منتظر اعلام تعرفه واردات خودرو بود تا شاهد کاهش قیمت باشد. هر چند تعرفه ها اعلام نشده است اما بازار خودرو امروز شاهد کاهش قیمت بود و بر اساس معاملات امروز محصولات سایپا کاهش قیمت یک تا 15 میلیون تومان و محصولات ایران خودرو کاهش یک تا ۱۳ میلیون تومانی داشتند و به نظر میرسد دلالان بازار عقب نشینی کرده اند.

باید ببینیم آیا بازار متلاطم خودرو در ایران روند کاهش قیمت را حفظ خواهد کرد و آیا واردات خودرو به سرانجام خواهد رسید یا نه!. به نقل از ایسنا، بررسی روند بازار خودرو نشان می‌دهد که دلالان بالاخره ترمز قیمت‌ها در بازار را کشیده و به کاهشی شدن قیمت‌ها رضایت داده‌اند. این در حالیست که این مسیر کاهش قیمت خودروها در بازار، در هفته گذشته و تحت تاثیر خبر آزادسازی واردات خودرو پیش‌بینی می‌شد.
روند قیمت‌ها در بازار خودرو طی هفته گذشته نشان داد که دلالان دست از تلاش بر نمی‌دارند و همچنان افسار بازار خودرو را به دست دارند و اجازه کاهش قیمت‌ها را در این بازار نمی‌دهند. این در حالی بود که تجربه گذشته نشان می‌دهد حتی خبرها در رابطه با واردات خودرو بر بازار آزاد تاثیرگذار بوده است.
حال اما بررسی قیمت‌ها در بازار اولین روز از خرداد ماه امسال و مقایسه آن با هفته گذشته نشان می‌دهد که گویا دلالان بیش از این توان مقاومت نداشته‌ و بدین ترتیب خودرو در بازار آزاد در مسیر کاهشی شدن قرار گرفت. البته هنوز هم قیمت‌ها در بازار آزاد بسیار فراتر از معمول و با فاصله بسیار از کارخانه تعیین می‌شوند. نکته قابل توجه اینجاست که محصولات خارج از تولید همچون پراید نیز همانند خودروهای بر مدار خط تولید، بالا و پایین می‌شود. البته برخلاف آنچه که برخی می‌گویند، هنوز این خودرو به زیر ۲۰۰ میلیون تومان نرسیده است. بطور کلی بررسی بازار امروز و مقایسه آن با هفته گذشته نشان می‌دهد که در محصولات گروه خودروسازی سایپا کاهش یک تا ۱۵ میلیون تومانی شکل گرفته است. در محصولات ایران‌خودرو نیز کاهش یک تا ۱۳ میلیون تومان برای محصولات تولیدی و البته ۳۵ میلیون تومان برای محصول مونتاژی این شرکت (هایما S۷ توربو) نسبت به ابتدای هفته گذشته (شنبه) مشهود است. آخرین قیمت‌های ثبت شده برای انواع پرتیراژهای خودروسازان در بازار روز یکشنبه (اول خردادماه) و مقایسه آن با شنبه هفته گذشته (۲۴ اردیبهشت ماه) به شرح زیر است: بالاخره دلالان کوتاه آمدند بالاخره دلالان کوتاه آمدند بالاخره دلالان کوتاه آمدند

 

کد خبر 190341

 

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید