تاریخ : پنج شنبه, ۹ تیر , ۱۴۰۱ Thursday, 30 June , 2022
1

حفظ باغ‌های شیراز و جلوگیری از تخریب آن ها در دستور کار استانداری فارس

  • کد خبر : 190966
  • 10 خرداد 1401 - 8:53
حفظ باغ‌های شیراز و جلوگیری از تخریب آن ها در دستور کار استانداری فارس
مدیرکل دفتر فنی استانداری فارس گفت: در ۹ ماه گذشته بر حسب دستور و تاکید استاندار فارس با هر گونه طرح تغییر کاربری در مورد باغ‌های قصردشت و دیگر گروه‌های باغی در نقاط مختلف شهر به شدت مخالفت شده است و در این مدت حتی یک مورد تغییر کاربری باغ‌ها شیراز در دستور کار کمیسیون ماده ۵ قرار نگرفته است.

به گزارش پیام خبر،امیرحسین جمشیدی با اشاره به اینکه مجموعه باغ‌های شیراز در دو محدوده طرح تفصیلی و قصر دشت تعریف می‌شود، افزود: باغ‌هایی که در محدوده طرح تفصیلی قصردشت شیراز تثبیت شده‌اند شامل پنج گروه ۱ تا ۵ است.
مدیرکل دفتر فنی استانداری فارس بیان کرد: باغ‌های گروه ۵ مشتمل بر باغ‌هایی است که قبل از تهیه طرح تفصیلی محدوده باغ‌ها خشک شده و یا باغ‌های رزی مجموعه جبل دراک و یا باغ‌های واقع در مناطق حاشیه‌ای و چسبیده به بافت مسکونی هستند.
جمشیدی اظهار کرد: سیاست و رویکرد کلی در طرح تفصیلی باغ‌ها به گونه‌ای تعریف شده است که شهرداری را متعهد کرده تغییر کاربری‌های احتمالی در مورد باغ های گروه ۵ لحاظ شود و در قبال آن باغ‌های گروه یک که بیشتر باغ‌هایی وسیع، سرسبز و دارای درختان تنومند و با قدمت هستند، تملک شود.
او ادامه داد: گروه دوم باغ‌ها، باغ‌هایی هستند که در خارج از محدوده باغ‌های قصردشت بوده و در نقاط مختلف شهر به وسعتی حدود ۹۰۰ هکتار پراکنده هستند؛ این باغ‌ها در اصطلاح باغ‌های طرح تفصیلی نامیده می‌شوند و تغییر کاربری آنان در کمیسیون ماده ۵ انجام می‌شود.
مدیرکل دفتر فنی استانداری فارس خاطرنشان کرد: در سال های گذشته تغییر کاربری باغ‌های گروه دوم یا همان باغ‌های طرح تفصیلی به یکی از منابع درآمد شهرداری شیراز تبدیل شده بود؛ این میزان تغییر کاربری در حوزه باغ‌ها در برخی دوره‌های مدیریت شهری تا حدی با کنترل و در برخی از دوره‌ها نیز به میزان گسترده انجام می‌گرفت.
جمشیدی عنوان کرد: در ۹ ماه گذشته بر حسب دستور و تاکید استاندار فارس و توجه وی به ارکان محیط زیستی، درختان شیراز و حفظ هوای پاک، با هر گونه طرح تغییر کاربری در مورد باغ‌های قصردشت و دیگر گروه‌های باغی در نقاط مختلف شهر به شدت مخالفت شده است.
او خاطرنشان کرد: در این مدت حتی یک مورد تغییر کاربری باغ‌ها شیراز در دستور کار کمیسیون ماده ۵ قرار نگرفته است.
جمشیدی از شهرداری شیراز و شهرداران مناطق و نیز ازافراد متقاضی تغییر کاربری باغ‌ها درخواست کرد: با توجه به سیاست مذکور و عزم جزم مدیریت ارشد استان در این زمینه، از ارسال تقاضای تغییر کاربری باغ‌ها به دبیرخانه کمیسیون ماده ۵ خودداری کنند.
او تاکید کرد: سیاست مدیریت ارشد استان حفظ حداکثری باغ‌های شیراز و جلوگیری صد درصدی از تخریب و تغییر کاربری آنهاست.

۱۲۱۳/س

لینک کوتاه : https://payamekhabar.ir/?p=190966

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.