دوشنبه, ۰۷ آذر ۱۴۰۱ | ۰۴ جمادى الأول ۱۴۴۴ قمری | ۲۸ نوامبر ۲۰۲۲ میلادی
هدر بالا
  1. فرهنگ و ادب
چهارشنبه, ۰۶ مهر ۱۴۰۱ ۱۱:۳۰
زمان مطالعه: 2 دقیقه
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس، با بیان اینکه هنر تعزیه هیچ گاه در طول تاریخ تحت لوای حکومت ها نبوده گفت: راز ماندگاری هنر تعزیه و شبیه خوانی، مردمی بودن آن است. 

به گزارش پیام خبر و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی استانداری فارس، اسماعیل محبی پور در حاشیه دومین سوگواره شبیه خوانی افزود: این هنر و آئین همواره از بطن مردم برخاسته است و به همین دلیل ماندگار مانده است.

معاون استاندار فارس ادامه داد: تعزیه و شبیه خوانی مهمترین و اصلی ترین هنر نمایش آیینی ملی و مذهبی ایرانیان است که با تغییرات مختلف زمانی به سبکی که امروز شاهد برگزاری و اجرای آن هستیم در آمده است.

وی، سوگواره شبیه خوانی را روایتی شاعرانه و منظوم به واقعه عاشورا و اتفاقات کربلا دانست و اضافه کرد: نکته کانونی تعزیه و شبیه خوانی حول محور شهادت امام حسین (ع) می چرخد که از دیرباز در ایام سوگواری آن امام بزرگوار یا ماه صفر بر پا بوده است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس گفت: استقبال زیاد از این سوگواره نشان می دهد که علاقه به این هنر در خون تک تک ایرانیان وجود دارد.

محبی پور، تلفیق موسیقی با اجرا را از جمله دلایل اقبال به هنر تعزیه و شبیه خوانی دانست و افزود: این هنر از دیرباز جز هنر های پر مخاطب بوده و همیشه رونق بسیار داشته و هنوز هم در بسیاری مناطق برگزار و با استقبال پرشمار هم مواجه می شود.

وی، با اشاره به نقش بسیار مهم رسانه ها در دوران جدید در معرفی و انتقال نمایش آیینی تعزیه اضافه کرد: وظیفه ما و متولیان فرهنگی است که این هنر را ارتقا داده و بر دایره مخاطبانش بیافزاییم .

در حاشیه این مراسم از پیشکسوتان و متولیان عرصه شبیه خوانی تقدیر شد.

 

کد خبر 202710

 

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید