چهارشنبه, ۰۹ آذر ۱۴۰۱ | ۰۶ جمادى الأول ۱۴۴۴ قمری | ۳۰ نوامبر ۲۰۲۲ میلادی
هدر بالا
  1. فرهنگ و ادب
شنبه, ۰۹ مهر ۱۴۰۱ ۱۴:۲۰
زمان مطالعه: 4 دقیقه
رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور گفت: ربناهای قرآنی حرف زدن‌های عاشقانه با خداوند است و امروز همه باید دست به دامان ربناهای قرآنی باشند.

به گزارش پیام خبر از اراک، حجت‌الاسلام کمال‌الدین خداداده، امروز در آیین اختتامیه و تجلیل از نفرات برگزیده اولین جشنواره ملی «آواهای آسمانی» ویژه روستاییان و عشایر کشور که در مجتمع فرهنگی هنری آفتاب اراک برگزار شد، جشنواره یاد شده را جشنواره‌ای پربرکت و معنوی دانست و ادامه داد: اساس این جشنواره مقدس است زیرا فلسفه جشنواره آواهای آسمانی، آواهایی است که ما را با یاد خدا نزدیک می کند.

رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور، آواهای آسمانی را یادآور ذکر و نام خدا بیان و تصریح کرد: آواهایی که انسان را به یاد پروردگار نیندازد خروجی مطلوبی را به همراه ندارد. هنری که متذکر ذکر خدا نباشد فایده‌ای ندارد. هنر زمانی زیبا، انسان‌ساز، مربی و تربیت‌کننده است که یاد حضرت حق را به همراه داشته باشد. وقتی در تلاوت قرآن، مناجات‌خوانی، بدرقه و استقبال زائر هنر متجلی شود آن مناسک رنگ و بویی دیگر به خود می‌گیرد.

خداداده بیان کرد: نگاهی نو به روستاها و مناطق دوردست از پایتخت و مراکز استان‌ها یکی از ویژگی‌های این جشنواره این است؛ چراکه این جشنواره ویژه روستاییان و عشایر غیرور ایران زمین برگزار شد. عدالت فرهنگی به این معناست که پایگاه فرهنگ و هنر اقصی نقاط کشور را در برگیرد و امتداد این فعالیت‌ها را باید در روستاها پیگیر شد. عدالت فرهنگی شعار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی است و راه‌اندازی دبیرخانه فرهنگی روستا و عشایر در کانون‌های فرهنگی و هنری به این معناست که انتظار ما از کار فرهنگی در روستاها بیشترست.

وی با اشاره به اینکه مسجد متولی کار فرهنگ و هنری است، اظهار کرد: هنرمندان در بستری رشد کردند که پایگاه نظام توحیدی است و با مناجات‌خوانی و چاووشی‌خوانی معامله با خدا می‌کند. ربناهای قرآنی سخن گفتن‌های عاشقانه‌ای است که بین خالق و خلوق تبادل می‌شود، امروز همه ما باید دست به دامان ربناهای قرآنی باشیم. علامه طباطبایی می‌فرماید: «خدایا از رحمت خاصت که هدایت است به ما عنایت فرما»؛ چراکه بدون عنایت خداوند شاید در مسیر هدایت گمراه شویم. انسان در طول تاریخ از صدر اسلام تاکنون همواره مورد امتحان بسیار قرار گرفته است که مبارزه با ظلم یکی از آنان است.

خداداده در ادامه افزود: شیعیان همیشه در مقابل زورگویی ایستادند، در واقع بچه شیعه را نمی‌توان با زور شمشیر از پای درآورد؛ چراکه در مکتب امام حسین(ع) رشد و شهادت طلب هستند، شیعه را به سختی می‌توان با زور و شمشیر از پای درآورد، زیرا همه آنان رزمنده بود و شجاع هستند.

وی اضافه کرد: دشمن با استفاده از سلاح رسانه و راه‌اندازی تردید و شبه‌افکنی قصد دارد شیعیان را ازپای درآورد که باید مراقب فتنه‌انگیزی آنان بود. ربنای عاشقانه ما با خدا باعث می‌شود که از مسیر هدایت خارج نشویم، ویژگی این جشنواره این است که بیش از ۴۰۰ اثر از روستاها و عشایر به دبیرخانه ارسال شده است. این استقبال کم‌نظیر از این جشنواره جای تقدیر دارد و باید در سال‌های دیگر با شکوه‌‌تر برگزار شود.

خداداده با بیان اینکه چاووش‌خوانان گنجینه‌های ارزشمندی هستند که باید پاس داشته شوند، اضافه کرد: برخی الحان در چاووشی‌خوانی نسل به نسل از پدران به پسران رسیده است و تکرارشدنی نیست، نباید این مهم فراموش شود. عدالت فرهنگی در نظام انقلاب اسلامی، شعار دولت و نگاه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی آنجایی که نشان درجه یک هنر را به پدر شهیدی در روستا اهدا می‌کند در هیچ جای دنیا تکرار شدنی نیست.

وی ادامه داد: جشنواره‌های فرهنگی و هنری در طول سال باید ادامه‌دار باشد، چاووشی‌خوانی سبک زندگی است، نه روضه‌خوانی؛ بعضاً مردم گمان می‌کنند در مراسم‌ها روضه‌خوانی می‌شود، در صورتیکه این نوع خواندن سبک بوده و مؤید این است که ما برای زائران حرمت قائلیم، بدرقه و استقبال زائران کربلا، مشهد مقدس و حج به بدین شکل سبک و شیوه زندگی ما است و باید این سبک‌ها حفظ و ترویج پیدا کند، اگر می‌خواهیم در مقابل سبک زندگی دشمن که بی‌خدایی را ترویج می‌کنند باید سبک زندگی اسلامی را به بهترین شیوه اشاعه دهیم.

 

کد خبر 202741

 

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید