پنج شنبه, ۲۰ بهمن ۱۴۰۱ | ۱۷ رجب ۱۴۴۴ قمری | ۰۹ فوریه ۲۰۲۳ میلادی
هدر بالا
  1. گردشگری
دوشنبه, ۰۲ آبان ۱۴۰۱ ۰۹:۲۶
زمان مطالعه: 3 دقیقه

معاون استاندار فارس در دیدار با مدیرعامل موسسه فرهنگی موزه های بنیاد مستضعفان:

آمادگی شیراز برای همکاری با بنیاد مستضعفان جهت تکمیل و راه اندازی موزه های استان فارس

معاون هماهنگی امور زائرین و گردشگری استانداری فارس از آمادگی کامل استان برای همکاری با بنیاد مستضعفان جهت تکمیل و راه اندازی موزه های این استان خبر داد.

به گزارش پیام خبر، محمد فرخ زاده در ادامه پیگیری ها برای راه اندازی هرچه سریعتر موزه های استان فارس با دکتر فاضل نظری دیدار و درباره چگونگی همکاری و مراحل پیشرفت این موزه ها گفتگو کرد.

معاون هماهنگی امور زائرین و گردشگری استانداری فارس با اشاره به پیشرفت خوب پروژه موزه مشاهیر و موزه منطقه ای فارس خاطر نشان کرد، یکی از این موزه ها به پیمان کار واگذار شده و پیشرفت خوبی دارد و طبق توافق با مدیر عامل هولدینگ پارسیان و طرح بحث با دو معاون وزیر میراث فرهنگی مقرر شد تکمیل موزه دیگر که موزه ای در سطح جهانی است به بنیاد مستضعفان واگذار و بهترین اقلام از خزانه ملی برای این موزه به شیراز منتقل شود که در انتظار پاسخ بنیاد است.

فرخ زاده با بیان اینکه این دو موزه مکمل مجموعه حافظیه خواهند شد افزود پس از سالها با رایزنی های متعدد این دو پروژه شروع به کار کرد و هم اکنون پیشرفت فیزیکی قابل قبولی دارد.

معاون استاندار فارس در بخش دیگری از صحبت های خود از پیشنهاد برای ایجاد موزه خودرو در شیراز خبر داد و افزود: اگر این موزه در شیراز ایجاد شود دومین موزه اتومبیل در سطح ملی است که بنیاد قول داد با تامین بهترین گنجینه اتومبیل ها از تهران و شیراز راه اندازی خواهد شد.

وی همچنین به مصوبه شورا برای تکمیل ساختمان نیمه کاره موزه علم و فناوری آموزش و پرورش واقع در پژوهشکده معلم اشاره و تصریح کرد :با همکاری شهرداری شیراز این موزه برای استفاده عموم مردم به ویژه دانش آموزان و دانشجویان دایر خواهد شد.

تلاش برای راه اندازی موزه قرآنی شاهچراغ در کنار موزه فعلی، جهت به نمایش قرار دادن نسخ ارزشمند قرآنی و باغ موزه بلوار چمران جنوبی از دیگر مباحث مطرح شده در بسته پیشنهادی استان فارس به بنیاد مستضعفان در این جلسه بود.

معاون گردشگری استانداری فارس در بخش دیگری از صحبت های خود به موزه های نیمه کاره سطح استان اشاره کرد و افزود :استان فارس آمادگی کامل جهت همکاری برای تکمیل پروژه های نیمه تمام همانند موزه بوانات، داراب، لار، پاسارگاد و... در سطح استان نیز دارد.

وی موزه نیمه کار بوانات واقع در جوار تفرجگاه محمد حنفیه را یکی از پروژه های ارزشمند استان قلمداد کرد و افزود: این پروژه از مکان بسیار مناسب و پیشرفت فیزیکی خوبی برخوردار است و نیاز به حمایت جهت بهره برداری دارد.

وی ادامه داد: تکمیل این موزه که در کنار اردوگاه گردشگری غزال خاتون و پیست اسب سواری قرار دارد موجب رونق گردشگری منطقه به ویژه جذب گردشگر خارجی خواهد شد.

فرخ زاده همچنین با اشاره به وجود ۳۰۷۸ اثر تاریخی ثبت شده و امام زادگان بسیاری که در استان فارس قرار دارد تصریح کرد :از برخی از این اماکن هم اکنون استفاده خاصی نمی‌شود و با یک مرمت ساده میتوان آنها را تبدیل به موزه کرد.

به عقیده وی خانه های تاریخی بسیار زیبا با معماری اصیل اسلامی ایرانی نیز می تواند تبدیل به موزه های تخصصی وظیفه ای شود.

 

کد خبر 203180

 

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید