چهارشنبه, ۰۲ فروردين ۱۴۰۲ | ۲۹ شعبان ۱۴۴۴ قمری | ۲۲ مارس ۲۰۲۳ میلادی
هدر بالا
  1. اجتماعی
پنج شنبه, ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ ۱۶:۵۰
زمان مطالعه: 6 دقیقه
مدیر منطقه چهار عملیاتی گاز گفت: در ماجرای تربت‌جام، حقیقت این است که خط لوله شهرستان قدیمی بود، شبکه انشعابات گاز تربت‌جام در سال‌های گذشته هم گسترش چشمگیری داشته‌اند و به‌ موازات این‌ها، قطع ناگهانی و خارج از برنامه گاز ترکمنستان هم باعث شد تا در…

به گزارش پیام خبر، محمد کامل در نشست خبری خود با اصحاب رسانه استان در مجتمع شهید باقری مشهد، گفت: منطقه چهار عملیات انتقال گاز از سال 1394 از مناطق پیرامونی خود جدا شد و به‌صورت یک منطقه مستقل درآمد. مأموریت اصلی آن هم انتقال گاز از خط لوله‌های اصلی به سمت مناطق مسکونی و مصارف صنعتی در چهار استان خراسان رضوی، خراسان شمالی، خراسان جنوبی و سمنان است که مساحتی بیش از گستره جغرافیایی کشور فرانسه را شامل می‌شود.

مدیر منطقه چهار عملیات انتقال گاز افزود: فعالیت مستمر هفت مرکز بهره‌برداری و سه ایستگاه تقویت فشار در طول 5 هزار و 800 کیلومتر خط لوله، شرایطی را ایجاد می‌کند که از سمنان در غرب گرفته تا نهبندان در جنوب، جنگل‌های گلستان در شمال و پالایشگاه خانگیران در شرق، حدود 15 درصد از شبکه 38 هزار کیلومتری کشور در این منطقه قرار گرفته است.

وی ادامه داد: منطقه چهار علاوه بر تأمین محدوده خود موظف است تا کمبود گاز تهران را هم تأمین کند. در سال گذشته، بیش از 105 میلیون مترمکعب گاز به همت این شبکه تأمین شده و از این میان، بیش از 66 میلیون مترمکعب وارد استان خودمان شده و حدود 40 میلیون مترمکعب باقیمانده هم به سمت استان‌های شمالی و غربی انتقال‌یافته است.

کامل با بیان اینکه زیرساخت‌های انتقال لوله در استان از ابتدای سال تاکنون، 24 میلیارد مترمکعب گاز انتقال داده‌اند، تصریح کرد: 18 میلیارد مترمکعب از این حجم در همین استان‌ها مصرف شده و 6 میلیارد مترمکعب باقی‌مانده هم به استان‌های شمالی انتقال‌یافته است.

وی در پاسخ به سؤالی با محوریت اطلاعات فنی درباره کارگروه‌های تعمیر، بازرسی و نظارت گفت: به‌صورت مستمر، بازدیدهای دوره‌ای فنی از خطوط انتقال گاز، شیرآلات، مناطق حریم و تأسیسات مختلف صورت می‌گیرد تا در صورت وجود نشتی، محدوده موردنظر قرنطینه و مشکل حل‌وفصل شود. بر همین اساس، بالغ بر هزار و 600 کیلومتر از خطوط انتقال گاز در سال جاری، پیگ کاری و تمیزکاری شده‌اند. حدود دو و نیم کیلومتر هم تعویض روکش لوله داشته‌ایم و با توجه به فرارسیدن موج برودت شدید هوا در روزهای اخیر، عملیات تزریق متانول در گاز برای جلوگیری از یخ زدن گاز در لوله به‌صورت پیوسته در دستور کار بوده است.

مدیر منطقه چهار عملیات انتقال گاز ادامه داد: خراب شدن توربینی که در طول مسیر فعال بود، بیش از سه ماه برای تعمیر زمان نیاز داشت اما در ایام پیک مصرف امسال، به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی شد تا هیچ‌کدام از کارکنان منطقه انتقال گاز در پنج ماه پایانی سال، مرخصی نروند و به برکت همین تلاش‌های شبانه‌روزی، پروژه اورهال توربین در طول چند روز حل‌وفصل شود.

وی بیان کرد: از سال 1382 اقدامات بسیاری انجام شد تا توربین‌های بدون سیلندر به دستگاه انشعاب گیری گرم مجهز شوند. این دستگاه امکانی را فراهم می‌کند که همزمان با انتقال گاز در خط لوله، بتوان انشعاب موردنیاز مصرف‌کنندگان در یک منطقه را از آن استحصال کرد. علاوه بر این، امکان تعمیر آنلاین شیرآلات هم به کمک شرکت‌های دانش‌بنیان استان به‌گونه‌ای فراهم شده که منطقه چهار انتقال گاز تنها منطقه در کشور است که به فناوری ساخت شیرآلات انتقال فشار قوی گاز دست پیدا کرده و انحصار سه کشور غربی در این زمینه را شکسته است.

کامل تصریح کرد: به‌موازات این دستاوردها و به برکت نهضت «تعمیر به‌جای تعویض»، بیش از 56 میلیارد تومان از ابتدای سال تاکنون صرفه‌جویی شده و تاکنون بیش از 150 مورد از شیرهای 42 اینچی خط لوله که نیاز به تعمیر داشته‌اند، موردرسیدگی قرار گرفته‌اند.

کامل اظهار کرد: در حوزه حریم‌ها، دو نوع حریم لوله وجود دارد؛ یکی حریم ایمنی خطوط انتقال که بر مبنای آن، فاصله 250 متر از لوله‌ها به‌عنوان حریم قطعی برای ممنوعیت هر نوع فعالیت غیر از گازرسانی شناخته می‌شود و دوم حریم اختصاصی که بر مبنای اصول حفاظتی و احتیاطی، به فعالیت‌های مبتنی بر ساخت‌وساز و اجرا در محدوده 600 متری خطوط انتقال، مجوز فعالیت داده نمی‌شود.

وی افزود: از ابتدای سال جاری تاکنون، 16 مورد تخریب ابنیه در این محدوده‌های قانونی به دستور قضایی صورت گرفته و اخیراً هم که منطقه چهار انتقال گاز به کمیته صیانت از حقوق بیت‌المال در استان اضافه شده، با مشارکت نهادهای مختلف از نیروی انتظامی گرفته تا دادستانی استان و شهرداری، اقدامات مؤثری برای صیانت از حریم خطوط انتقال گاز صورت گرفته است.

مدیر منطقه چهار عملیات انتقال گاز در پاسخ به سؤالی در خصوص جزئیات علت و واکاوی دلایل قطعی گاز شهرستان تربت‌جام در موج سرمای شدید هوا در روزهای اخیر خاطرنشان کرد: ماجرای تربت‌جام چند دلیل عمده است؛ اولاً اینکه خط لوله شهرستان قدیمی است و موج برودت کم‌سابقه هوا در ماه گذشته در شرایطی رخ داد که عملیات بازسازی خط لوله این شهرستان در دست‌کار بود اما پیش از آن‌که به نتیجه برسد، سرمای هوا باعث شد تا گاز مشترکان این شهرستان قطع شود.

وی ادامه داد: علاوه بر این، توسعه چشمگیر انشعابات گاز در سال‌های گذشته برای شهرستان و روستاهای مجاور در بخش صنعتی و خانگی و هم‌چنین قطع ناگهانی و خارج از برنامه گاز ترکمنستان از خط لوله‌های استان گلستان هم باعث شد تا برای بازگرداندن جریان به هم استانی‌هایی عزیز تربت‌جامی، از خط لوله 48 اینچی تهران استفاده کنیم.

کامل ابراز امیدواری کرد: با تکمیل ایستگاه منطقه چهار آراگان و بهره‌برداری از ایستگاه تقویت فشار محمدیه در اطراف سمنان، به‌زودی شرایطی ایجاد خواهد شد که امکان انتقال گاز بیشتری به شهرها و روستاهای استان وجود داشته باشد. تا به امروز هم خط تقویتی 30 اینچ دیزباد که به‌تازگی وارد مسیر انتقال شده، تا حد زیادی به حفظ فشار گاز کمک کرده و در این باره می‌توان اطمینان داد که اگر گاز موردنیاز تأمین شود، منطقه انتقال هیچ مشکلی برای تأمین گاز موردنیاز مشترکان خانگی و صنعتی نخواهد داشت.

 

کد خبر 205263

 

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید