چهارشنبه, ۰۲ فروردين ۱۴۰۲ | ۲۹ شعبان ۱۴۴۴ قمری | ۲۲ مارس ۲۰۲۳ میلادی
هدر بالا
  1. فرهنگ و ادب
چهارشنبه, ۱۹ بهمن ۱۴۰۱ ۱۴:۴۰
زمان مطالعه: 2 دقیقه

معاون هماهنگی امور زائرین و گردشگری استانداری فارس: 

شیراز میزبان دومین همایش ملی سیمای شاهچراغ (ع) در تعزیه

دومین همایش ملی سیمای شاهچراغ (ع) در تعزیه با محوریت گرامیداشت شهدای حرم مطهر شاهچراغ (ع) با دعوت از گروه های تعزیه سراسر کشور و داوری اساتید ملی به میزبانی شیراز برگزار می‌شود.

به گزارش پیام خبر، با همت انجمن تعزیه فارس و حمایت دستگاه های ذی ربط، دومین همایش ملی سیمای شاهچراغ (ع) در تعزیه با محوریت گرامیداشت شهدای حرم مطهر شاهچراغ (ع) از تاریخ ۲۳ بهمن لغایت ۲۸ بهمن در حرم حضرت شاهچراغ (ع) و حرم حضرت سیدعلاالدین حسین (ع) همزمان به مدت شش روز برگزار می‌‌شود.

معاون هماهنگی امور زائرین و گردشگری استانداری فارس با اعلام این خبر گفت: هدف از برگزاری این همایش معرفی حضرت شاهچراغ (ع) و شیراز به عنوان خاستگاه تعزیه به کشور است و علاقمندان می‌توانند در این تاریخ صبح ها ساعت ۱۰ و عصرها ساعت ۱۶ برای تماشای این مراسم حضور بهم رسانند.

محمد فرخ زاده در ادامه با اشاره به اینکه پیش از این تعزیه ثبت ملی نشده بود افزود: پیگیرهای میراث فرهنگی و نسخه هایی که از قدیم درباره حضرت شاهچراغ (ع) در دست است و همچنین کتاب سیمای حضرت شاهچراغ (ع) در تعزیه نگارش عبدالصمد فهندژ سعدی و رقیه السادات رضوی و دیگر مدارک کمک کرد تا تعزیه در کشور برای اولین بار در تاریخ ۱۴۰۰/۱۱/۲۵ و اولین مجلس تعزیه حضرت شاهچراغ (ع) نیز در تاریخ ۱۴۰۰/۱۱/۷ در کشور ثبت گردد.

وی ابراز امیدواری کرد به کمک برگزاری چنین همایش هایی و فرهنگ سازی با استفاده از ظرفیت هنر، در کنار ارائه مجموعه مقالات و پایان نامه های دانشجویان در جهت معرفی حضرت شاهچراغ، تعزیه، آداب زیارت و معرفی سومین حرم اهل بیت (ع) به آیندگان و نیز کشورهای دیگر، گامهای موثری برداشته شود.

قائم مقام استاندار فارس در شورای عالی زیارت در پایان با بیان اینکه تلاش های مستمری برای برگزاری رویدادهای مذهبی بزرگ در فارس وجود دارد از برگزاری اجلاس جهانی ظهور منجی در نگاه ادیان توحیدی در آینده نزدیک خبر داد و افزود : امید است اداره کل میراث فرهنگی و صنایع دستی استان نیز با تلاش بیشتری اقدام به برگزاری رویدادهای در خود شأن استان فارس کند‌.

 

کد خبر 205422

 

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید