چهارشنبه, ۰۲ فروردين ۱۴۰۲ | ۲۹ شعبان ۱۴۴۴ قمری | ۲۲ مارس ۲۰۲۳ میلادی
هدر بالا
  1. اجتماعی
چهارشنبه, ۱۹ بهمن ۱۴۰۱ ۲۲:۴۰
زمان مطالعه: 3 دقیقه
مدیر گروه سلامت جمعیت، خانواده و مدارس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز، با اشاره به اهمیت دوران بارداری، از برگزاری پویش ارتقای آگاهی مادران و سلامت دوران بارداری از چهاردهم تا بیست و هشتم بهمن در دانشگاه علوم پزشکی شیراز خبر داد.

به گزارش پیام خبر، دکتر «عبدالرسول همتی» گفت: بارداری زمینه ای گسترده و مهم از زندگی زیستی و اجتماعی است که کسب آگاهی های لازم درباره آن نه تنها حق همه افراد، بلکه وظیفه آنها محسوب می شود.

او افزود: این دوران معجزه ‌ای است که فقط زنان از لمس و درک آن بهره مند می شوند، هرچند نقش همسر و خانواده حامی نیز در حفاظت از مادر و جنین بسیار پر رنگ و دارای اهمیت است.

این مقام مسوول در دانشگاه عنوان کرد: در بسیاری از موارد، دلیل عمده عدم موفقیت برنامه های سلامت، ضعف در مسوولیت پذیری افراد جامعه در برابر رفتارهای بهداشتی خود آنان است؛ این مشکل به دلیل تمایل نداشتن آنان نسبت به سلامت خود، یا صرفه جویی در هزینه های بهداشت و درمان و یا عدم پیروی از برنامه های بهداشتی نیست، بلکه به دلیل عدم دریافت آگاهی ها، مهارت ها و نگرش های لازم در حیطه رفتار های سلامت است .

دکتر همتی ادامه داد: برای رفع این مشکل، آموزش به افراد جامعه ضرورت دارد؛ آموزشی که هدف آن جنبه های پیشگیری، تشخیصی درمانی، توانبخشی و به طور کلی مراقبت از خود به منظور ارتقای سلامت باشد.

مدیر گروه سلامت جمعیت، خانواده و مدارس دانشگاه، ضمن تاکید بر اهمیت ارتقای آگاهی و دانش مادران، گفت: تغییرات بدن و جنین در دوران بارداری کمک می کند تا مادران بتوانند از وضعیت سلامتی خود آگاه شده و در نهایت دوره بارداری خود را به خوبی سپری کنند و برای زایمان آماده شده و آگاهی لازم برای مراقبت از فرزند خود را کسب کنند.

او اضافه کرد: عدم اطلاع و حساسیت مادر و اطرافیان در خصوص علائم هشدار دهنده در دوران بارداری و پس از زایمان و همچنین مراجعه نکردن به موقع به مراکز درمانی از عوامل مهم در ایجاد خطر برای مادر و نوزادش به شمار می رود.

دکتر همتی گفت: دریافت مراقبت های پیش از بارداری، دوران بارداری و پس از زایمان، ارکان اساسی دستیابی به سلامت باروری، حفظ و ارتقا سلامت مادر و نوزاد است.

مدیر گروه سلامت جمعیت، خانواده و مدارس دانشگاه با بیان اینکه در این میان مراقبت پیش از بارداری زمان طلایی و نخستین و موثرترین گام به سوی زندگی سالم پیش از باردار شدن است، بیان کرد: متاسفانه زنان سنین باروری و افراد خانوار آگاهی لازم در زمینه این موضوع مهم را ندارند.

او ادامه داد: در راستای ارتقای سطح آگاهی جامعه در این خصوص، پویش ارتقای آگاهی مادران و سلامت دوران بارداری از چهاردهم تا بیست و هشتم بهمن در دانشگاه علوم پزشکی شیراز و تمامی شبکه های بهداشت و درمان استان در حال اجرا است.

این مقام مسوول در دانشگاه، اهداف این پویش را ارتقای سطح سلامت مادر، جنین و نوزاد و کاهش عوارض و مرگ و میر مادری، پیشگیری از خطرات احتمالی در دوران بارداری و پس از زایمان، آموزش و تاکید بر مسایل مهم دوران بارداری، ترویج بارداری سالم و زایمان ایمن، افزایش آگاهی زوج ها از باید و نبایدهای دوران بارداری، ارتقا آگاهی در خصوص اهمیت مراقبت های پیش از بارداری، دوران بارداری و پس از زایمان و توانمندسازی مادر در دوران بارداری عنوان کرد.

مدیر گروه سلامت جمعیت، خانواده و مدارس دانشگاه با قدردانی از تلاش تمامی ارایه دهندگان خدمت به مادران باردار، ابراز امیدواری کرد با اجرای این پویش و دیگر اقدامات آموزشی و ترویجی شاهد ارتقای سلامت این گروه هدف و جامعه باشیم.

 

کد خبر 205432

 

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید