تاریخ : چهارشنبه, ۲۹ دی , ۱۴۰۰ Wednesday, 19 January , 2022
کد شما در این بخش

برگه نوشته

بالای سایت
1

هدفم قضاوت در جام جهانی است

  • کد خبر : 20613
  • 28 بهمن 1397 - 22:31
هدفم قضاوت در جام جهانی است
بانوی داور شیرازی می گوید: من واقعا تا قبل از اینکه به جام ملت‌های اروپا بیایم، جام جهانی برایم یک آرزو بود. یعنی همیشه می‌گفتم سقف آرزوهای من قضاوت در جام جهانی است ولی الان هدفم قضاوت در جام جهانی است.

به گزارش پیام خبر، جام ملت‌های فوتسال زنان اروپا در حالی برگزار می‌شود که برای اولین بار ۲ داور آسیایی در این رقابت‌ها حضور دارند. داوران ایرانی که در سال‌های اخیر هم افتخارات زیادی به دست آوردند. زری فتحی و گلاره ناظمی که تا الان قضاوت‌های چشم‌گیری در مسابقات مختلف از جمله جام ملت‌های آسیا، مسابقات دانشجویان جهان، مسابقات داخل سالن آسیا و… داشتند، حالا در جام ملت‌های اروپا هم به خوبی درخشیدند و توانستند قضاوت‌های فوق‌العاده‌ای داشته باشند. زری فتحی که شیرازی است و در یک مدرسه تدریس می‌کند، بعد از قضاوت مسابقه رده‌بندی، حالا به عنوان داور دوم فینال بین تیم‌های اسپانیا و پرتغال انتخاب شده تا خودش را به سقف آرزوهایش که این روزها برایش هدف شده، نزدیک‌تر از همیشه ببیند.

– قضاوت جام ملت‌های اروپا چطور بود؟ فرقی با جام ملت‌های آسیا داشت؟

ما روزی که آمدیم فکر می‌کردیم مثل آسیا است اما واقعا سطح مسابقات خیلی بالاست و خیلی سرعتی بازی می‌کنند و اینجا فوتسال متفاوتی دیدیم.

– اینکه برای اولین بار داوران آسیایی در جام ملت‌های اروپا حضور داشتند، آن هم داورانی از ایران، تعجب نکردند؟

نمی‌توانم بگویم تعجب می‌کنند از دیدن ۲ داور محجبه اما واقعا برخوردهای بسیار خوبی با ما می‌شود و در نهایت احترام با ما برخورد می‌کنند که این مساله برای ما خیلی ارزشمند است.

– نیمه نهایی چطور بود؟

از ایران که داشتیم می‌آمدیم می‌دانستیم به مسابقاتی بسیار بزرگ دعوت شدیم، این برای ما واقعا یک تورنمنت بزرگ بود و وقتی به ما ابلاغ نیمه نهایی دادند تمام تلاش‌مان را کردیم که بهترین قضاوت‌ها را داشته باشیم. بازی‌های هم واقعا سخت، سرعتی و خوبی بود که فکر می‌کنم تا الان قشنگ‌ترین بازی که در عمرم سوت زدم بازی جمعه شب (بین تیم‌های اوکراین و روسیه) بود و خیلی دوست داشتم این بازی را.

– از اینکه برای بازی‌های مهمی مثل رده‌بندی و فینال انتخاب شدی چه حسی داری؟ اصلا پیش‌بینی می‌کردی برای این بازی‌های انتخاب شوی؟

اینکه رده‌بندی را قرار است سوت بزنم اصلا فکرش را نمی‌کردم، به هیچ وجه. چون به هر حال اینجا داوران اروپایی خوبی حضور دارند و پیش‌بینی‌ام این بود که از داوران اروپایی استفاده می‌شود اما وقتی ابلاغم آمد و اسم خودم را دیدم در بین داوران کمک داوران فینال و داور رده‌بندی، خیلی شوکه شدم، خیلی زیاد و قطعا تمام تلاشم را می‌کنم که نماینده خوبی برای کشورم باشم.

– الان فاصله خودت را با سقف آرزوهایت چقدر می‌بینی؟

الان فاصله خودم را با سقف آرزوهام خیلی کم می‌بینم. واقعا این احساس را دارم که خدا من را دودستی بغل کرده. خدا را شکر می‌کنم که اینقدر نسبت به من لطف داشته. من تا الان خیلی تلاش کردم برای رسیدن به این مرحله و مطمئنا تلاش‌هایم را بیشتر از این که تا الان داشتم، می‌کنم که برسم به آن سقف آرزوهایی که مدت‌هاست در ذهنم است.

– چند شب قبل برای بازی حساس آگزبورگ و بایرن‌مونیخ، یک داور زن انتخاب شد. با توجه به اینکه قبلا قضاوت مسابقات فوتسال مردان در رقابت‌های دانشجویان جهان را داشتی و الان که برای مسابقات مهمی مثل جام ملت‌های اروپا انتخاب شدی، به نظر می‌رسد شانس زیادی برای حضور در جام جهانی فوتسال (مردان) داشته باشی. جایی که آرزویش را داشتی.

من واقعا تا قبل از اینکه به جام ملت‌های اروپا بیایم، جام جهانی برایم یک آرزو بود. یعنی همیشه می‌گفتم سقف آرزوهای من قضاوت در جام جهانی است ولی الان هدفم قضاوت در جام جهانی است یعنی خودم را دور از این هدف نمی‌بینیم و می‌دانم که خدا هست و خودم هر چقدر که می‌توانم تلاش کنم، به آن چیزی که می‌خواهم می‌رسم. من هم تلاشم را آنقدر زیاد می‌کنم که برسم به جایی که واقعا برایم خیلی ارزشمند است در زندگی ورزشی‌ام.

– با گلاره ناظمی هم قضاوت‌های خوبی داشتید و به اصطلاح خیلی با هم هماهنگ هستید. قضاوت‌های این دوره که با هم داشتید را چطور دیدید؟

وقتی به ما ابلاغ می‌دهند که قرار است با همدیگر یک بازی را سوت بزنیم، آن مسابقه برای من بهترین مسابقه است چون من واقعا قضاوت کردن را با گلاره خیلی دوست دارم. ما با هم فوق‌العاده مچ (هماهنگ) هستیم و تا حالا هر بار که با هم سوت زدیم نظر ناظران را نسبت به قضاوت‌مان جلب کردیم. قبلا هم با هم سابقه قضاوت داشتیم. هم در جام ملت‌های آسیا، هم در مسابقات دانشجویان جهان و هم مسابقات داخل سالن آسیا.

– کلا نظرها در مورد قضاوت‌های گلاره ناظمی چطور بود؟

گلاره داور بسیار خوبی است و من کوچکتر از چیزی هستم که بخواهم در مورد عملکردش صحبت کنم.

– اگر بخواهی برای خودت و گلاره یک لقب انتخاب کنی، دوست داری آن لقب چه باشد؟

سوال خیلی سختی است اما فکر می‌کنم «دوقلوهای افسانه‌ای» خیلی خوب باشد. واقعا بهتر از این لقب، پیدا نکردم.

– با توجه به اینکه داور فینال هستی، فکر می‌کنی کدام تیم می‌تواند قهرمان شود؟

با توجه به بازی‌هایی که دیدیم، من فکر می‌کنم پرتغال شانس بیشتری نسبت به اسپانیا برای کسب قهرمانی دارد. چون شیوه بازی کردن پرتغال متفاوت بود با اسپانیا و فکر می‌کنم با این شیوه می‌تواند قهرمان شود.

– تا الان از سوی مسئولان برای موفقیتی که به دست آوردید، تماسی با شما گرفته شده یا نه؟

نمی‌دانم این خبر هنوز به گوش مسئولان رسیده یا نه اما از هیات فوتبال شیراز، رییس و نایب رییس بانوان تماس گرفتند و تبریک گفتند اما بقیه مسئولان هیچ تماسی نداشتند.

– با توجه به اینکه معلم هستی، این روزها که در جام ملت‌های اروپا حضور داری، دلهره مدرسه را نداری؟

شاید باورتان نشود ولی همکارانم که در مدرسه هستند به هر حال از همه رده سنی هستند. از میان‌سال، پیر و جوان همه پیگیر خبرهای من هستند و اینکه چکار می‌کنم و چه خبر است اینجا. این خیلی برایم لذت‌بخش است که همکارم پیام می‌دهد و می‌گوید نگران کلاست نباش، ما کلاس را داریم پوشش می‌دهیم و تو آنجا تمام تمرکز و تلاشت را برای بازی‌ها بگذار. اینکه همه با هم در مجموعه‌ای که دارم کار می‌کنم دست به دست هم می‌دهند برای موفقیت من، نباید دور از چشم قرار بگیرد. از همین‌جا از همه آنها تشکر می‌کنم که به من لطف داشتند.

– کلا کدام بازیکن فوتبال یا فوتسال را دوست داری و از او الگو می‌گیری؟

من کلا بازیکنان فوتبال و فوتسال را دوست ندارم و بیشتر از داوران فوتسال الگو می‌گیرم. اما بعد از داوران، شخصا شخصیت مسی و طرز زندگی کردن و تلاش کردنش را دوست دارم.

– یعنی دوست داری یک روز بازی مسی را قضاوت کنی؟

نه (می‌خندد). چون قطعا یک دوست داشتن کاذب است و داوری فوتبال را اصلا دوست ندارم، به هیچ وجه. تا حالا هیچ‌وقت فوتبال را قضاوت نکردم و اصلا هم دوست ندارم این مسابقات را سوت بزنم.

– اگر برای قضاوت جام جهانی فوتسال دعوت شوی، دوست داری بازی کدام تیم‌ها را قضاوت کنی؟ مثلا در فینال.

اگر این شانس به من برسد دوست دارم بازی که فالکائو بازی می‌کند، قضاوت کنم، یعنی مثلا بازی برزیل.

لینک کوتاه : https://payamekhabar.ir/?p=20613
کد شما در این بخش

برگه نوشته

پایین سایت

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.