جمعه, ۱۵ مهر ۱۴۰۱ | ۱۱ ربيع الأول ۱۴۴۴ قمری | ۰۷ اکتبر ۲۰۲۲ میلادی
هدر بالا
  1. گردشگری
سه شنبه, ۱۴ اسفند ۱۳۹۷ ۱۳:۵۴
زمان مطالعه: 7 دقیقه
شیراز- مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری فارس، اعلام کرد: جلوگیری از ورود بانوان بدون چادر به مسجد نصیرالملک از سوی ما نبوده است.

به گزارش پیام خبر، مصیب امیری، با بیان اینکه نهاد مسئول مسجد نصیرالملک شیراز این طرح را دنبال می کند، افزود: در پی انتشار فیلم هایی از بانوان در فضای مجازی، این دستور اجرا شده است.

مدیر کل میراث فرهنگی فارس درخصوص در مزایده قرار گرفتن یک باب از منازل در بافت تاریخی که سالهاست کاربری موزه دارد هم، گفت: بر اساس قانون عمل کردیم و این خانه تاریخی باید از طریق مزایده به ساکن کنونی آن تعلق گیرد.

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان فارس در ادامه به تشریح برنامه های نوروزی پرداخت و گفت: در سال های اخیر به دلیل ازدحامی که در طول نوروز برای تهیه بلیت ورودی اماکن و جاذبه های گردشگری روی می داد، امسال خوشبختانه از یکی دوماه قبل فروش بلیت به شیوه الکترونیکی در اماکن گردشگری آغاز شده که تا پایان نوروز این سامانه تکمیل می شود.

تهیه بلیت به شیوه اینترنتی مهیا شد

وی افزود: در مجموعه و محور زندیه شیراز حدفاصل ارگ کریم خانی، موزه پارس و حمام وکیل ایستگاهی قرار دارد که بلیت مجموعه زندیه را مردم می توانند تهیه کنند ضمن اینکه در کنار گیشه ها و استندها، مسافران و گردشگران نوروزی می توانند بلیت موزه ها و فضاهای گردشگری را به شیوه اینترنتی خریداری کنند که قاعدتا دیگر نیازی به حضور در صفهای طویل نیست.

امیری ادامه داد: تمام تلاش ما این بوده در مجموعه های اصلی پاسارگاد، تخت جمشید، نقش رستم، آرامگاه سعدی، حافظ، مجموعه زندیه و حتی برخی شهرها مانند بیشاپور از این روش استفاده کنیم؛ تلاش مان بر این بوده که حداقل برنامه ریزی به شکلی انجام شود مردم در نوروز بتوانند بلیت هایشان را تهیه کنند.

مدیرکل میراث فرهنگی فارس درخصوص اعتبار زمانی بلیت های الکترونیکی هم، گفت: قابلیت سقف زمان بندی برای بلیت الکترونیکی جاذبه های گردشگری وجود دارد و می توانیم زمان بندی کنیم که پس از یک ساعت از ورود به مکان از اعتبار خارج شود، البته این بستگی به برنامه ریزی دارد که در طول نوروز انجام می دهیم تا مردم راحت تر امکان استفاده از فضاهای گردشگری را داشته باشند و ممکن است سقف زمانی را بیش از یک ساعت برنامه ریزی کنیم.

تدارک اتوبوس گردشگری؛مسافران به صورت گروهی از اماکن تاریخی بازدید کنند

وی از همکاری با شهرداری شیراز و بخش خصوصی در رابطه با کمپ های اقامتی به مناسبت نوروز خبر داد و گفت: برنامه ریزی شده که با اتوبوس های تدارک دیده شده توسط شهرداری با همکاری میراث فرهنگی مسافران نوروزی به صورت گروهی از اماکن تاریخی بازدید کنند؛ همراه این اتوبوس ها راهنماهای گردشگری حضور دارند که جاذبه های گردشگری و تاریخی را برای مسافران توضیح می دهند.

امیری هزینه استفاده از اتوبوس های گردشگری را در نوروز، ۵هزار تومان اعلام کرد و افزود: توری که توسط این اتوبوس ها از صبح که گردشگران را سوار می کنند پس از بازدید از اماکن تاریخی، ظهر به حرم احمدبن موسی، شاهچراغ(ع) وارد می شود.

وی هزینه این تورهای شهری را اندک ارزیابی کرد و یادآور شد: گردشگران نوروزی به واسطه اتوبوس های گردشگری نیازی به قرار گرفتن در صف تهیه بلیت اماکن تاریخی ندارند درحالیکه خودروی زیادی وارد مراکز شهر نمی شود و به دلیل محدودیت پارکینگ در اکثر نقاط گردشگری، با ترافیک مواجه نخواهیم شد.

با یک سرشماره(USSD) راهنمای صوتی آثار تاریخی دریافت کنید

امیری درخصوص سامانه «QR Code» هم اعلام کرد: در مجموعه زندیه به ویژه موزه پارس اشیا با یک کد مشخص شدند که بازدیدکنندگان با تهیه عکس توسط گوشی هوشمند می توانند اطلاعات آنها را به دست بیاورند ضمن اینکه میراث فرهنگی در تفاهم با اپراتورهای تلفن همراه از جمله ایرانسل و همراه اول امسال گردشگران می توانند با یک سرشماره(USSD) راهنمای صوتی آثار تاریخی را دریافت کنند.

این درحالیست که به گفته مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری فارس، کسانی که بسته های همراه اول را داشته باشند می توانند به طور رایگان تا ۲ گیگ اینترنت رایگان در اماکن تاریخی بهره ببرند؛ تلاش مان بر این بوده که امسال به این روش ها اطلاع رسانی کنیم یعنی شاید بکارگیری راهنما مانند گذشته به مقیاس وسیع امکان پذیر نبوده هرچند که آنجا که لازم بوده راهنما گمارده ایم.

امیری چاپ بروشورهای راهنما در نوروز امسال را به دلیل هزینه بر بودن و رعایت حفظ محیط زیست خیلی مناسب ندانست و گفت: با توجه به اینکه همه به گوشی های هوشمند دسترسی دارند و روش های سریع و راحتی برای اطلاع رسانی به این وسیله وجود دارد، تا جایی که ممکن است به این سمت حرکت کردیم.

ارایه ۱۲ پیشنهاد برای بازدید از آثار جهانی فارس

وی با این وجود از تهیه بروشوری با عنوان «۱۲ پیشنهاد برای بازدید» خبر داد که از ۱۲ اثری الهام گرفته که ثبت جهانی شده اند و هریک از این آثار در این راهنما عکس و اطلاعات قرار گرفته است.

امیری «۱۲پیشنهاد برای بازدید» را شامل تخت جمشید، پاسارگاد، باغ ارم، مجموعه ساسانی که دربرگیرنده کاخ ساسان در شهر سروستان، مجموعه فیروزآباد شامل آتشکده، قلعه دختر، شهر گور و نقوش برجسته تنگاب، شهر بیشاپور و نقوش برجسته تنگ چوگان و غار شاپور عنوان کرد و گفت: گردشگران به واسطه این راهنما هم با آثار ثبت جهانی فارس آشنا می شوند و هم از ظرفیت های گردشگری استفاده می کنند در ضمن مهمانان نوروزی را می توانیم به شهرهایی که کمتر مورد بازدید قرار می گرفتند هدایت کنیم.

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری فارس از ادامه جلسات خدمات سفرهای نوروزی تا پایان سال جاری خبر داد و گفت: معمولا از ۲۵ اسفندماه فعالیت های خدمات سفرهای نوروزی آغاز می شود و تا پایان تعطیلات نوروزی همه اعضای این ستاد همکاری لازم در جهت فراهم کردن شرایط اسکان، بازدید و دیگر خدمات سفر را انجام می دهند.

هیچ بنای تاریخی به روی گردشگران نوروزی بسته نیست

امیری در پاسخ به اینکه آیا نوروز امسال مکان تاریخی دراستان فارس وجود دارد که به روی گردشگران بسته باشد، گفت: همه مکان هایی که قابلیت بازدید دارند در نوروز باز هستند، اما ممکن است در برخی جاها مانند مجموعه جهانی تخت جمشید که یکی از کاخ ها سالهاست به دلیل حساسیت هایی که وجود دارد برای جلوگیری از آسیب ها، رفت و آمد گردشگران در این نقطه ممنوع می کنیم زیرا در نوروز به دلیل حجم بسیار بالای بازدیدکننده ممکن است آسیب رسان باشد ضمن اینکه با اقداماتی که از مدتها پیش برای ساماندهی انجام دادیم، نورپردازی، دوربین مداربسته و تعمیرات اضطراری و استحفاظی در بناها به شکلی کار صورت گرفته که از هر حیث آماده پذیرایی از گردشگران باشند اما به این معنی نیست که ۱۰۰ درصد ایده آل است؛ خوشبختانه هرسال نسبت به سال قبل کارهای خوبی انجام گرفته و روبه جلو بودیم وهنوز هم نیازمند اقدامات بیشتر هستیم که استان فارس را آن گونه که باید و شاید در تمام فصول سال به هم میهنان و گردشگران معرفی کنیم.

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری فارس از باز بودن آرامگاه حافظ به طور ۲۴ ساعته در نوروز ۱۳۹۸ خبر داد و اعلام کرد: البته ساعت بیشتر اماکن تاریخی در این روزها افزایش یافته به حدی که گردشگران بتوانند به آسانی بازدید کنند، اما افزون بر حافظیه، آرامگاه سعدی هم به احتمال زیاد تا ساعت ۲۴ پذیرای گردشگران نوروزی است، البته این نیازمند بررسی بیشتر است که آیا با متقاضی بیشتری روبه رو هستیم.

وی همچنین درخصوص هتل ها و اقامتگاه های استان فارس در نوروز ۹۸ عنوان کرد: به هیچ عنوان در اوج سفر در هیچ کجا تخفیف ارایه نمی شود، اما در چندسال گذشته خوشبختانه نرخ هتل های استان معمولی بود و حتی سال ۹۸هم رقم ناچیزی می باشد و شاید در حد تورم شاهد افزایش باشیم.

 

کد خبر 21172

 

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید