دوشنبه, ۰۱ مرداد ۱۴۰۳ | ۱۵ محرّم ۱۴۴۶ قمری | ۲۲ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
هدر بالا
  1. گردشگری
چهارشنبه, ۲۸ تیر ۱۴۰۲ ۱۴:۱۵
زمان مطالعه: 2 دقیقه
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس گفت: آماده میزبانی از گردشگران مذهبی در ماه محرم هستیم.

به گزارش پیام خبر، سید مؤید محسن نژاد با اعلام آمادگی فارس برای میزبانی از گردشگران مذهبی در ماه محرم گفت: تنوع کم‌نظیر آیین‌های عزاداری و محرمی استان فارس سبب شده که در ایام محرم و صفر شاهد مراسم‌ها و مناسک متعددی در استان باشیم که هرکدام ریشه عمیقی در سنت‌ها و باورهای ملی مذهبی دارد.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس گفت: آیین‌ها و رسوم فرهنگی و دینی همواره از جذابیت‌های بسیاری به‌ویژه در گردشگری برخوردار بوده است.
محسن نژاد پیرامون قرار داشتن آیین‌های عاشورایی فارس در فهرست آثار ناملموس ایران اظهار کرد: تاکنون آیین چارچوگردانی و چک چکو در استهبان، عمه کبار و تعزیه در خرم بید، خیمه‌های برافراشته و تعزیه در زرقان، تعزیه صحرا رود فسا، مراسم عاشورای روستای دوان کازرون، تعزیه مرودشت، مراسم پرچم سرخ حسینی در فورگ داراب، مراسم عزاداری لار، مراسم سینه‌زنی قطاری در شهر شیراز، چاووش‌خوانی اول محرم در بوانات، تعزیه شیراز و کازرون در زمره آثار ناملموس کشور به ثبت رسیده‌اند.
محسن نژاد افزود: شناخت و تداوم این رویدادها بر غنای فعالیت‌های مذهبی در فارس افزوده است.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس گفت: آیین عزاداری سالار شهیدان برای مردم فارس تنها به سیاه‌بندی تکیه‌ها محدود نمی‌شود بلکه ریشه‌های اعتقادی دیرین و قدیمی ویژه‌ای دارد که آن را متمایز ساخته است.
او در پایان با اشاره به ظرفیت‌های گردشگری مذهبی استان گفت: لازم است فعالان عرصه گردشگری به‌ویژه دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی بسته‌های مناسب سفر را زمینه گردشگری محرم تهیه و اجرا نمایند تا گردشگران داخلی و خارجی هرچه بیش‌تر با آیین‌ها و آداب ماه محرم در سایر نقاط استان فارس آشنا شده و شاهد توسعه این نوع گردشگری و از سویی معرفی فرهنگ و سنت استان و کشور عزیزمان باشیم.

 

کد خبر 213093

 

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید