دوشنبه, ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ | ۱۰ ذو الحجة ۱۴۴۵ قمری | ۱۷ ژوئن ۲۰۲۴ میلادی
هدر بالا
  1. گردشگری
سه شنبه, ۲۳ آبان ۱۴۰۲ ۱۵:۱۶
زمان مطالعه: 7 دقیقه
معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: در کشور بیش از 2 هزار و ۵۰۰ پروژه گردشگری در حال ساخت با حجم سرمایه گذاری ۳۷۰ هزار میلیارد تومانی در دست اجرا است.

به گزارش پیام خبر، علی اصغر شالبافیان حسین آبادی، در حاشیه مراسم افتتاح یک هتل در شیراز اظهار کرد: در کشور بیش از 2 هزار و ۵۰۰ پروژه گردشگری در حال ساخت با حجم سرمایه گذاری ۳۷۰ هزار میلیارد تومانی در دست اجرا است.

معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی افزود: از این تعداد، ۱۸۷ پروژه با حجم سرمایه گذاری ۱۸ هزار میلیارد تومان متعلق به استان فارس است که مهم ترین آنها سه هتل پنج ستاره و پنج هتل چهار ستاره است که در آینده نزدیک افتتاح خواهد شد.

معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خاطر نشان کرد: یکی از برنامه های در دستور کار که در برنامه هفتم توسعه نیز برای تشویق حوزه سرمایه گذاری لحاظ شده است در نظر گرفتن کاربری های ترکیبی در اراضی گردشگری است که به نوعی امکان کاربری های تجاری، اداری، مسکونی در کنار کاربری های گردشگری را فراهم می کند و به گونه ای تامین مالی از خود پروژه گردشگری محسوب می شود.

شالبافیان اظهار امیدواری کرد: این مشوق یک حضور بسیار خوب برای ورود سرمایه گذار به این حوزه ایجاد خواهد کرد و امکان خروج و پیش فروش برخی از بخش های تاسیسات گردشگری در کنار امکان بهره برداری فاز بندی این پروژه ها به گونه ای مشوقی خواهد بود که سرمایه گذاران حوزه گردشگری به این‌ حوزه ترغیب داشته باشند و پروژه های در حال احداث سریع تر تکمیل شود.

وی ادامه داد: یکی از برنامه های حوزه سرمایه گذاری گردشگری که دنبال شد موضوع استفاده از ظرفیت ایرانیان خارج از کشور بود که هتل افتتاح شده توسط یکی از سرمایه گذاران صورت گرفته است.

به گفته معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی یکی از مهم ترین برنامه ها شناسایی ایرانیان خارج از کشور و استفاده از ظرفیت آنها در این حوزه است که استان فارس از استان هایی است که در این زمینه ظرفیت بسیار خوبی دارد.

شالبافیان خاطر نشان کرد: استان های بوشهر، فارس، مازندران، آذربایجان شرقی، اصفهان و خراسان رضوی از جمله استان هایی هستند که توانستند از ظرفیت ایرانیان خارج از کشور در حوزه سرمایه گذاری گردشگری استفاده بهینه داشته باشند.

وی تصریح کرد: در حوزه جذب پروژه های سرمایه گذاری خارجی در مجموع ۲۹۱ میلیون دلار دولت سیزدهم جذب صورت گرفته است که این جذب توسط ایرانیان خارج از کشور بوده است که علاقمند به سرمایه گذاری در حوزه گردشگری هستند.

معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اضافه کرد: این میزان در مقایسه با سال ۹۲ رشد ۱۰ برابری داشته است که نشان دهنده استقبال ایرانیان خارج از کشور به حوزه سرمایه گذاری در حوزه گردشگری است و این موضوع باید تقویت شود.

شالبافیان ادامه داد: با پیشنهاد وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ذیل شورای عالی ایرانیان خارج از کشور کمیته مستقل گردشگری به ریاست رییس جمهور تشکیل و تصویب شد که یکی از برنامه های این کمیته حوزه ارتباط با ایرانیان خارج از کشور در راستای معرفی ایران از طریق این سرمایه گذاران است.

وی تاکید کرد: حدود یک هزار و ۵۰۰ فرصت سرمایه گذاری در عرصه گردشگری سراسر کشور شناسایی شده که از این شمار ۲۱۰ بسته انتخاب و برای ارائه در همایش بین‌المللی بین المللی سرمایه گذاری نهایی و ارائه خواهد شد .

معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با اشاره به اینکه یکی از مهم ترین گروه های هدف که دنبال خواهد شد ایرانیان خارج از کشور است، افزود: فارس، استانی است که با توجه به ظرفیت های آن در میزهای گردشگری کشور عهده دار مسئولیت چند میز است که میز گردشگری ادبی و میز ملی گردشگری عشایر از جمله آنهاست.

شالبافیان با اشاره به برپایی اولین نمایشگاه گردشگری عشایر به میزبانی شیراز، خاطر نشان کرد: این اولین رونمایی از فعالین میز ملی گردشگری عشایر است که با هدف معرفی ظرفیت های فرهنگی بی نظیر عشایر کشور بر پا شده است که فارس در این زمینه نقش ممتازی دارد.

وی در ادامه اضافه کرد: در هفت ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد ۴۰ درصدی در جذب گردشگر داشته ایم و علی رقم اینکه در سال گذشته با موضوع نا آرامی ها و اغتشاشات مواجه بودیم و این موضوع موجب افول در حوزه گردشگری شد.

شالبافیان تصریح کرد: این روند متناسب با ظرفیت های کشور نیست و بخشی از ظرفیت گردشگری ورودی در ارتباط با همسایگان پیگیری شده است اما برخی کشورها همچون آذربایجان به علت موضوعات خارج از گردشگری ورود گردشگر به شدت کاهش یافته است و به کمتر از یک دهم سال ۹۸ رسیده است.

معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار امیدواری کرد: با برنامه های تدوین شده در دولت سیزدهم بتوانیم سیاست با تنوع بازار و طرح تسهیل تردد گردشگران خارجی که دنبال می شود و کشورهای عراق، ترکیه و ارمنستان به نتیجه رسیده ایم و برآیند ما این است به جهت افزایش ماندگاری گردشگران از طریق مسافرت با خودرو شخصی و هزینه کرد بیشتر و ظرفیتی که برای منحصر نبودن گردشگر ورودی در چند استان خاص می تواند ظرفیت های بیشتری ایجاد کند.

علی رضا کاظمی، هم گفت: سرمایه گذار این مجموعه هتل آپارتمان سورنا ایرانی مقیم خارج از کشور در کشور عمان برادران رحمانی به نام های تورج و محمد رحمانی هستند که مبلغ ۲۰۰ میلیارد تومان به مدت ۱۲ سال سرمایه گذاری انجام شده است.

مشاور و راه انداز و مدیر هتل آپارتمان سورنا گفت: در این هتل آپارتمان از بهترین تجهیزات و لازم از داخل و خارج از کشور برای سرویس دهی و خدمات دهی بهتر به مهمانان گرانقدر استفاده شده است .

وی در خصوص مشخصات هتل این چنین گفت: این هتل دارای ۴۰ واحد اقامتی، دارای پنج تیپ شامل اتاق استاندارد، سوئیت جونیور، سوئیت یک خواب، 2 و سه خواب است.

کاظمی با بیان اینکه مساحت تقریبی این هتل آپارتمان حدود ۸۵۰ متر و حدود ۶ هزار متر زیربنا است، اعلام کرد: این ساختمان به صورت مدرن ولی به سبک سنتی شیراز عصر قاجار ساخته شده است.

وی اظهار داشت: در این هتل آپارتمان از هنرهای چندگانه ایرانی گچ بری، آینه کاری، نجاری، نگارگری، شیشه گری و... استفاده شده که همه کار دست هنرمندان ایرانی است.

وی ظرفیت اقامتی این هتل آپارتمان تازه تاسیس را ۱۶۰ نفر پذیرش مهمان اعلام و خاطر نشان کرد: این هتل آپارتمان دارای انواع رستوران های سنتی ، فست فود و ....، کافه ،امکانات ورزشی، سالن اجتماعات و ۴۰ واحد مسکونی است.

وی ادامه داد: حدود ۴۵ نفر به صورت مستقیم و ۴۰۰ نفر به صورت غیر مستقیم در این مجموعه همکاری دارند، من در آینده این تعداد افزایش خواهد داشت، همه پرسنل آموزش دیده و دارای مدرک از جامعه هتل داری هستند.

کاظمی، طراحی و تجهیزات هتل آپارتمان سورنا را از ویژگی های منحصر به فرد این مجموعه معرفی و اظهار کرد: موقعیت مکانی و جغرافیایی این هتل به گونه ای است که فرودگاه، اماکن تاریخی، فرهنگی اجتماعی و خرید دسترسی آسان دارد.

وی عنوان کرد: پذیرش مهمان در این مجموعه هتل در حال انجام است و این مکان اقامتی پذیرای مهمانان داخلی و گردشگران خارجی است.

محمد رحمانی هم گفت: شروع ساخت هتل آپارتمان سورنا از ۱۵ سال پیش با کمک خانم ظاهری شروع و قرار بر این شد که یک هتل آپارتمان منحصر به فرد از لحاظ امکانات، ساخت، مجموعه های رفاهی و ... در شیراز راه اندازی شود .

سهام دار هتل آپارتمان سورنا با بیان اینکه احساس راحت بودن برای مهمانان ما از جمله اهداف ما برای ساخت و راه اندازی این مجموعه اقامتی بود، اعلام کرد: این مکان اقامتی تلفیقی از معماری سنتی و مدرن است که از بهترین تجهیزات داخلی و خارجی استفاده شده است.

رحمانی خاطر نشان کرد: در بخش سنتی هتل تماما از کار دست هنرمندان اصیل ایرانی و شیرازی به کار برده شده است.

وی بیان کرد: زمانی که یک سرمایه گذار خارجی برای سرمایه گذاری به یکی از شهرهای کشور می آید توقع حمایت از سمت دولت را دارد و این انتظار می رود که حمایت های مالی از سمت دولت انجام تا رقب انجام کار برای دیگران نیز ایجاد شود.

 

کد خبر 220386

 

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید