دوشنبه, ۱۳ آذر ۱۴۰۲ | ۱۹ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری | ۰۴ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
هدر بالا
  1. اجتماعی
شنبه, ۲۷ آبان ۱۴۰۲ ۱۶:۴۱
زمان مطالعه: 6 دقیقه
شهردار کلان‌شهر شیراز گفت: فصل جدیدی با مشارکت هنرمندان رقم زده و شهر شیراز را به جایگاه واقعی خود برسانیم.

به گزارش پیام خبر، محمدحسن اسدی در آیین افتتاح مدرسه هنر با ابراز خرسندی از حضور پیشکسوتان و اساتید به نام در رشته‌های مختلف هنرهای سنتی، تجسمی، موسیقی و هنرهای نمایشی اظهار کرد: دیدار و گفت‌وگو با هنرمندان افتخار بزرگی است که نصیب شهرداری شیراز و شورای اسلامی شهر شیراز شد.

شهردار شیراز ابراز امیدواری کرد: مدرسه هنر به‌منظور آموزش و زنده نگه‌داشتن هنرهای اصیل شیرازی تا مرحله اقتصادی شدن و توسعه و ترویج هنرها فعالیت می‌کند.

اسدی با قدردانی از شورای اسلامی شهر و سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی در برگزاری این رویداد، تصریح کرد: مدرسه سه رکن دارد که معلم، دانش‌آموز و کلاس ازجمله آن‌هاست که اساتید این مدارس از افراد بزرگی همچون شما هنرمندان هستند.

وی با اشاره به اینکه هنر باید از پیش‌دبستانی آغاز شود و فضا و بسترسازی لازم برای آن فراهم شود، گفت: فعالیت مدرسه هنر به‌صورت سنتی خواهد بود و مقرر شده که فرهنگسرای هنر به‌ عنوان منشا این اتفاق مبارک اختصاص داده شود و این موضوع در سایر فرهنگسراها، انتشار یابد.

او ادامه داد: هنر دارای رتبه و ارزش بسیار زیادی است و هنرمندان افراد بزرگوار و گمنامی هستند که هیچ ادعایی ندارند.

شهردار شیراز با بیان اینکه مجموعه مدیریت شهری خادم مردم است، افزود: قشر هنرمندان کمترین توقعات را دارند؛ چراکه یکی از خصایص آنها به کمال رسیدن است.

اسدی خاطرنشان کرد: هنر موضوعی است که از دل برمی‌آید و همه ما وظیفه‌داریم برای انتقال و اشاعه زحمات شبانه‌روزی هنرمندان به نسل آینده تلاش کنیم.

او با بیان اینکه امروز سلیقه و علاقه نسل جدید متفاوت شده است، گفت: مدیریت شهری با همراهی هنرمندان، برای ارتقای جایگاه هنری شیراز تلاش می‌کند.

این مقام ارشد مدیریت شهری شیراز در ادامه سخنان خود با اشاره به آثار نمایش نقاشی استاد محمدعلی پرواز، اظهار کرد: امروز ما اساتیدی همچون استاد چیزفهم، تجویدی، استاد هودی و استاد پرواز و شاعر بزرگی همچون استاد ده‌بزرگی را در این کلان‌شهر داریم و مکانی برای نمایش آثار نفیس هنرمندان در موزه بلدیه اختصاص می‌یابد.

اسدی همچنین به هفته کتاب و کتاب‌خوانی اشاره کرد و گفت: طی یک سال گذشته حمایت شورای اسلامی شهر و شهرداری از انجمن کتابخانه‌ها بی‌سابقه بود و پیرو این حمایت ۲۵۰۰ مترمربع زمین بر اساس مصوبه شورای اسلامی شهر شیراز در بوستان ولی‌عصر(عج) برای احداث کتابخانه مرکزی شیراز اختصاص یافت.

او اضافه کرد: در این راستا ۱۰ کتابخانه که درگذشته اختصاص داده‌شده‌بود، تمدید و ۳ کتابخانه در سه فرهنگسرای حکمت، شهروند و یک فرهنگسرای دیگر در شهر شیراز به محل کتابخانه اختصاص یافت.

شهردار شیراز خاطرنشان کرد: این کلان‌شهر با قدمت ۶۵۰۰ ساله و چهار دوره پایتخت سیاسی ایران، میزبان گردشگران متعددی به‌ویژه گردشگران خارجی است که وقتی به این شهر می‌آیند علاوه بر بازدید از بناهای تاریخی مشتاق بازدید از آثار تاریخی هنری هستند.

اسدی همچنین اقدام سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز را قابل‌تقدیر دانست و افزود: معاونت فرهنگی باید این مسیر را به‌صورت مستمر ادامه دهد.

افزایش بودجه فرهنگی شهر شیراز از دیگر موضوعات مورد اشاره شهردار شیراز بود که او تصریح کرد: درصورتی‌که یک سطح از تعریف برای هنرمندان داشته باشیم، می‌توانیم در بسیاری از موضوعات، اعمال تخفیف‌ها تعریف شود.

اسدی با بیان اینکه نگاه شورا و شهرداری در راستای بهره‌بردن از نظرات و پیشنهاد‌های هنرمندان است، ابراز امیدواری کرد: فصل جدیدی با مشارکت این قشر رقم بزنیم و شهر شیراز را به جایگاه واقعی خود برسانیم.

گام بلند مدیریت شهری شیراز برای تبدیل این کلان‌شهر به مدرسه بزرگ هنر

محمدعلی چوبینی نیز در آیین افتتاحیه مدرسه هنر اظهار کرد: مردم، هنرمندان، فرهیختگان و اساتید و بزرگان بزرگترین سرمایه کلان‌شهر شیراز هستند.

او افزود: این نشست صمیمانه به جهت تعامل و گفتگو و ارائه پیشنهادات هنرمندان و فرهیختگان برگزار شد تا با بهره‌مندی از این پیشنهادات مجموعه مدیریت شهری در جهت توسعه و رونق فرهنگ کلان‌شهر شیراز قدم بردارد.

معاون فرهنگی شهرداری شیراز با تاکید بر این موضوع که برگزاری این جلسات باید به صورت مداوم و مستمر باشد، تصریح کرد: شهردار فرهنگ‌دوست این کلان‌شهر توجه جدی به موضوع فرهنگ داشته و بنا به توصیه او جلسه دیدار و گفتگو با هنرمندان و فرهیختگان شهر برگزار شد.

چوبینی ادامه داد: این نشست بهانه‌ای شد تا در کنار آن مدرسه هنر شیراز افتتاح شود که اساس رویکرد ایجاد فضا بر این مبناست که در تمام فرهنگسراهای شهر شیراز این فضا دایر شود.

ا‌و خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه رشته‌های هنری مختلف در فرهنگسراها در حال آموزش است و حتی برخی از این رشته‌ها در حال فراموشی است، اما در تلاش هستیم بخش‌های ذیل این مدرسه شکل بگیرد تا در این بخش آموزش هنرهای مختلف از سوی اساتید برجسته و فرهیخته ارائه شود.

رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز اظهار امیدواری کرد: در مدرسه هنر این رویکرد دنبال خواهد شد تا هر شهروند شهر شیراز، یک هنر را چه در سطح مبتدی و چه به صورت حرفه‌ای فرا گیرد.

چوبینی همچنین به موضوع تعامل و مشارکت با دانشگاه هنر شیراز اشاره و اضافه کرد: در این خصوص مقرر شد دانشگاه هنر به هنرجویان رشته‌های مختلف که در دوره‌های هنری شرکت دارند، مدرک اعطا کند تا با همفکری و همراهی اساتید در این راه، شهر شیراز به مدرسه بزرگ هنر تبدیل شود.

این مقام مدیریت شهری شیراز در حوزه فرهنگ ادامه داد: دیدار و گفتگو با هنرمندان بهانه‌ای جهت ارتباط دو سویه بیشتر با قشر هنرمند و فرهیخته شهر شیراز بود تا اتفاقات بسیار خوبی در عرصه‌های مختلف هنر شکل بگیرد.

رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز گفت: گردهمایی هنرمندان این کلان‌شهر در کنار یکدیگر قاب بی‌نظیر و ماندگاری برای مجموعه مدیریت شهری خواهد بود تا از ظرفیت و تجربه اساتید حوزه هنر در این راه بهره‌مند شویم.

 

کد خبر 220655

 

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید