دوشنبه, ۱۳ آذر ۱۴۰۲ | ۱۹ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری | ۰۴ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
هدر بالا
  1. فرهنگ و ادب
یکشنبه, ۲۸ آبان ۱۴۰۲ ۱۶:۳۴
زمان مطالعه: 3 دقیقه
استاندار فارس خواستار مطرح شدن موضوع کتابفروشی‌های بدون ضابطه در شورای فرهنگ عمومی استان فارس شد.

به گزارش خبرنگار پیام خبر، محمدهادی ایمانیه، به مناسبت سی و یکمین هفته کتاب جمهوری اسلامی از کتابفروشی های شیراز داشت، گفت: برای اینکه معیشت این کتابفروشی ها دچار وقفه نشود کتابفروشی‌ها این عده را بکار بگیرند و در کنار خود مورد حمایت قرار دهند.

رئیس انجمن کتابخانه های عمومی استان فارس همچنین پیشنهاد کرد که فروش کتاب‌های مجازی با استفاده از سامانه برخط کتابفروشی‌ها توسط کتابفروشان دنبال شود.

ایمانیه به کتابفروشی‌های شیراز توصیه کرد که کتاب‌هایی که پس از فروش از بابت فیزیکی سالم و تمیز هستند را پس گرفته و با قیمت پایین‌تری به مشتری مسترد کنند تا گردش کتاب بیشتر شود.

وی تشویق کسانی که به کتابخوانی علاقه دارند را به این وسیله دو چندان دانست و افزود: تلاش می‌کنیم کارخانه کاغذسازی زاگرس به زودی راه اندازی شود.

استاندار فارس با بیان اینکه تجهیزات کارخانه کاغذسازی زاگرس توانمندی جوهرزدایی را دارد، تصریح کرد: به این وسیله می توان کاغذ را با بهای پاییینی در اختیار ناشران قرار داد.

وی یکی از راه های تشویق مردم به کتابخوانی را رسانه ملی عنوان کرد و گفت: البته نقش تشویقی و ترویجی دولت در این بین نباید فراموش شود. به ویژه برای جوانان و نوجوانان فرهنگ مطالعه جا نیفتاده است و این در حالیست که بعضاً به گفته خودشان روزانه تا ۶ ساعت در فضای مجازی قرار دارند.

استاندار فارس آخرین کتابی را که خوانده هم معرفی کرد و گفت: اکنون در حال خواندم کتاب «مبارزه با فساد» هستم و همچنین آخرین کتابی که خواندم «نظم نوین جهانی» نام داشت. ایمانیه تلاش برای تولید کتاب ویژه کودکان را مورد اشاره قرار داد و افزود: افزون بر علاقه مند ساختن بزرگسال و جوان به کتاب باید فرهنگ کتابخوانی در ابتدای کودکی به خردسالان ارایه شود.

وی نبود تبلیغ کتاب در رسانه ها را مورد انتقاد قرار داد و گفت: در معرفی کتاب در رسانه ها غفلت شده است. در سیره بزرگان ما ارزش دادن به کتاب وجود دارد. مرحوم آیت الله مرعشی نجفی که کتابخانه بزرگ قم را بنیان گذاشت پول سفر حج را به ساخت کتابخانه اختصاص داد. از این موارد را داریم اما نه به اندازه شایسته آن.

وی در این بازدید که از کتابفروشی دانش، کتابفروشی محمدی و کتابفروشی خرد انجام شد به درخواست ها و گلایه های کتابفروشان گوش داد.

حمیدرضا قانعی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس نیز در حاشیه این بازدید با اشاره به راه اندازی سامانه کتابفروشی ها در مجموع این اقدام را مثبت ارزیابی کرد و گفت: استقبال بسیار خوبی از این شیوه کتابفروشی برخط شده و همزمان با نمایشگاه بین المللی کتاب تهران بخش عمده از فروش کتاب به فضای مجازی منتقل شد.

دبیر شورای فرهنگ عمومی فارس افزود: امیدواریم با تبلیغات و توسعه بیشتر امکان دسترسی بیشتری به کتاب در این سامانه فراهم شود. وی اعلام کرد: علاقه مندان به کتاب می توانند ماهیانه تا سقف ۴۰۰ هزار تومان از این سامانه خرید و یکصد هزار تومان تخفیف دریافت کنند.

 

کد خبر 220713

 

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید